1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.820
    прво се отепав дур те разбрав, ај што не пишиш кирилица, барем правопис нешо ова-она А-А!
    а за твојот проблем, може мед и млеко низ уста да му тече, па пак да не си му важна. Можда му е во навика така да вели. Мада шо јас би го натерала да се одвикне, ептен е безвеза, глупаво. Ако неќе да се одвикне, кој к*р е!
    И друг пат те молам потруди се да бидеш појасна. Целта на форумов е говорење јасно и пишување кирилица. Поздрав ;)
     
  2. zkjb

    zkjb Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    53
    Pa mislam deka samoto ova sto nam ni go napisa ako se vratis i go procitas razumno i dobro razmislis ke ti dade odgovor na prasanjeto STO PONATAMU?????????????? jas licno ne bi prodolzila takva vrska mlada si i nema potreba nekoj nekulturen "KONJ" da ti ja trosi zaludno mladosta.......ti posakuvam mnogu sreca i ljubov.....pozdrav
     
  3. gergana

    gergana Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    za jana :cim taa devojka ima tolkava mok da mu zbarani da se gleda so tebe znaci mu znaci a ti si mu bila muvacica i a si imav prob so zenski ko tebe jana sto postojano mu s enabacuvaa na decko mi so kogo sum vo vrska 4 god a on normalno ne peder ke izleze i posle se vraka me moliii zatoa koga go pocitav toa sto si go napisala se naeziv kako e moguce toku da ne se cenite i da bidete zlatna rezerva na nekogo koga ima frki so zenskata sto iskreno ja saka da mu bidete uteha najdete neko ko ke ve saka a ne nekoj ko ke izlaga so vas onaka a posle ke place za bivsata ili segasnata zenska sto iskreno si ja saka
     
  4. betyboop

    betyboop Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Da go pobaram li prva?

    Dragi devojki ve molam pomognete!
    Sum imala mn momcinja i nikogas ne sum bila vo situacija da razmisluvam za toa dali prva da se javam za da se smiram so decekoto...Iako ne sum mn vreme so nego sepak uspea da me izludi i da nemozam ni mig bez nego,no se sluci ness nenadejno.Bevme sami i si pravevme muabet se zaebavavme i odednas toj me cukna po glava(na sala) potoa jas mu vrativ,mi vrati i toj na mene i jas pak mu vrativ i toj se naluti zasto jas da bidam posledna i tuka nastana problemot se skaravme i jas mu rekov da me vrati doma.Koga stignav doma vednas se vkluciv na msn so nadez deka ke mi pise i ke saka da se smirime no ne sakse da mi pise a i go nemase da mi se javi,zasto premnogu e gord. Pa mi treba pomos dali da go pobaram prva ili da go zaboravm.(I onaka ne sme mn zaedno samo 2 meseca a mn mi e ubavo koga sum so nego )
    A moze i nekoj sovet kako da pocnam prva i da go navedam toj da mi kaze da se smirime...
     
  5. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    јас мислам дека не треба да му се јавуваш тој прв почнал и ако му значиш тој треба да се извини а ако тој е горд биди и ти горда ако се сакате ке се смирите ако му попуштиш и му се јавиш ке му стане навика и ке ти се качи на глава
     
  6. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    баба ми, инаку србинка, викаше: дочи че маца на мог вратанца.. јас да сум на твое место не би го побарала. искрено многу мразам, па макар и на шала, некој да ме удри.. мене мојте дома не ме удриле ни на шала па некој друг ќе ме удира.. девојката служи за мазење и галење , а не за удирање. барем според мене
     
  7. nikoloska

    nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Ве молам да ми помогнете ... ми се свиѓа еден супер дечко,а не знам и јас му се допаѓам нему,а и не знам како да му пријдам да... :? Поголем проблем е што неговиот 2 братучед ме праша дали сакам да сме заедно,а ја мног јасно не сакам.Никогаш не можам да речам не те сакам,му реков само ми се свиѓа некој друг (не кажав дека тоа е неговиот братучед :? )и мисли дека има надежи кај мене :| Дајте ми совет како да му кажам дека нема надеж кај мене,но дека сакам да останеме другари не сакам да ми се налути ... а воедно и ако можете да ми кажете како да му пријдам на дечкото што ми се допаѓа :roll:
     
  8. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.672
    Допаѓања:
    15.403
    Пол:
    Женски
    Моето момче едноставно е мн мирно..фин е, културен,смирена личнсот..но едно ми пречи...неговата поставеност во однос на другите..и спрема другите е добар како и со мене...па затоа мн негови блиски другарки го нарекуваат нагалено,се случи пред некој ден наша блиска другарка ( како по обично да го гушни силно и бакнеж во лице) почна да го гали низ косата...ми смета тоа навистина...не знам дали е ова љубомора или сум премногу строга во мислењето?
    Ве молам девојки за совет
     
  9. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    Ако си сигурна дека тебе те сака а таа му е само другарка нема причина за паника. :D
     
  10. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    Времето ќе ти покаже што точно треба да правиш.Доколку навистина ти пречи таквото однесување на неговата другарка смирено поразговарај со него. Во секоја врска треба да настојуваш се чувствуваш исполнета и задоволна.
     
  11. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.645
    Допаѓања:
    4.513
    Пол:
    Женски
    не ожеш да бидеш толку сигурна дека другарка му нема задњи намери ........и едноставно кажи му отворено дека тоа ти смета и дека непријатно ти е тоа да го гледаш
     
  12. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Навистина треба да разговараш со него и мене ми се има истото случено, но не беше виновен дечкото мој туку едно девојче кое ни е пријателка и на двајцата. Кога разговарав со него ми рече дека ќе се дистанцира од неа па тоа и го направи ;) навистина мене ми пречеше а јас кога нешто ми пречи му кажувам. поздравче и разговарај отворено и се надевам се ќе се среди.
     
  13. QWEEN

    QWEEN Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    1
    Многу едноставно.Само ќе бидеш искрена со тој вториот братучед на дечкото што ти се допаѓа...Ќе му кажеш дека ти се допаѓа друг и дека со него немаш никакви посериозни намери,ако не те свати пробај малку погрубо да му објасниш(некогаш повредуваш некого затоа што немаш избор).А што се однесува до „слактиот“ дечко што многу ти се допаѓа...па тука и немаш никаков проблем,секоја девојка сама си има свои методи за приоѓање и заведување,така имаш и ти.Само биди природна,односно биди си тоа што си секој ден.Не му го кажувај тоа што сака да го слушне,никако немој прва да му се „пуштиш“...Едно е да бидеш искрена и да кажеш а друго е да го „нападнеш“ па после да зборува за тебе(а нема воопшто потреба за тоа).Не е срамота да си ги искажеш своите чувства...Само напред... :D
     
  14. Bebushot

    Bebushot Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Луѓе Хелп ве молам =))

    Вака ... Имам еден проблем и навистина незнам ни јас самата како да го решам
    Значи кје почнам од почеток.....Со него се допишувам векје подолго време ... и тој му кажал на другарот негов дека многу ме сака и дека сака да биде во врска со мене....Навистина бев изненадена од тоа =).... Добро размислив и се согласив да бидам и јас во врска со него....Векје одеме но имам еден проблем...: Се додека да се смувавме беше толку романтичен и нежен а откако се смувавме неговиот однос се смени .... Почна да не ми пишува .. да не ми титка ... на мсн и facebook не се уклучува често .........Незнам стварно шо е работата .... а несакам да го изгубам зашо многу го сакам...И незнам што да правам...Ве молам за совет =)
    Однапред благодарам :( :)
     
  15. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    најверојатно само сакал да те добие на една вечер али ти сепак седни и напрај муабет со типот зашто се понаша така и дека тоји негов однос те повредува
     
  16. Minuska

    Minuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    12
    Вака... Машките прво се плашат да се заљубат, и може му е страф да се приврзе за тебе... Ако он стварно сака да е со тебе, малце ти ке се потрудиш околку тоа =) Пиши му ти прва, он мора да свати дека ти значи, затоа потруди се околку тоа :) па ако стварно сака да е со тебе, ке видиш дека има позитивен ефект, затоа пишувај прва некад :)
    А ако те избегава и покрај тоа што се трудиш за него.. тогаш не сака да биде со тебе :/
    Ако е така заслужуваш некој друг што ке ти обрнува внимание и шо ке те сака :)
     
  17. SeaPrincess

    SeaPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво,
    Веќе долго време имам еден “проблем“ со дечко ми. Според него тоа е нормално, но мене ми се кинат живците :(
    Има превише работа, и цело време заборава кога е договорен со мене, или евентуално откажува во последен момент. Најчесто кога треба да одиме на роденден, слава, или треба да излеземе некаде, се караме, и јас во знак на револт цело време не одам, а тој наместо да најде некое заедничко решение, секогаш присуствува на тие настани. Мене тоа страшно ме нервира. Сепак, не сме малку време во врска (заедно сме околу 2 години), али како што минува времето, врската ни станува се покатастрофална.
    Дури и се случува поради работата која ја има, да ми каже дека нема да се гледаме 7,8,9,10 дена за да може да го заврши проектот, или евентуално да ми закажува термини дека под 20-22h е слободен за мене.
    Мене тоа страшно ме боли, повредува и распарчува.
    Многупати имам разговарано со него на таа тема, али тој секогаш на почеток прво вели дека е таков, и дека не треба да го менувам, за на крај да заврши со извинување, дека многу ме сака, и дека тоа веќе нема да се повтори. Но после ден, два се е по старо...
    И после тоа се трудам да го игнорирам некое време, да не му кревам на телефон, и тогаш тој е упорен, и некако се средуваат работите... но пак за ден, два...
    Не знам дали поболно е тоа што тој така се однесува со мене, или тоа што не е свесен дека така ме губи и оддалечува о себе...
    Сакам да бидам со него, и стварно не знам како да го променам тоа негово размислување и однесување...
    Ви благодарам...
     
  18. dodo

    dodo Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    27
    ljubov e ili ne e ?!

    epa nakratko: problemot e vo toa so pred izvesno vreme se smuvav so najdobriot drugar, i sea sum mnogu zbuneta.
    koa ke sedanam racionalno da razmisluvam mislam deka ne sum zaljubena vo nego zaso gi nemam bas site simptomi na zaljubenost, iako site mi go velat sptotivnoto, ali problemot e vo toa sto postojano mislam na nego.
    od togas navaka nasiot odnos e ist, ali znam deka ni nego ne mu e seedno. spored nego ja sum bila mn neseriozna licnost vo ljubovta i samo gi povreduvam maskite, a nema veze. osekam deka saka da mi kaze so cuvstvuva ali rabotata e so on i pokraj toa so e zenkar za prv pat on se srami od mene. celo vreme mi zbori vo sifri, ceka se ja da prezemam cekori a mene toa me nervira. fakt e deka se ponasam ko gomno malce zaso 2 min sum fina, a posle mu velam deka organski ne go podnasam ali ednostavno nasiot odnos od sekad bil takov cuden malce....
    ve molam pomognetee mi. ne znam so da pravam. ne znam dali go sakam ili ne, i ne znam dali on me saka ili samo se zaebava(zaso koa se smuvavme prv pat on me provocirase cela vecer ali ja prva napraviv cekor). veke ne sum sigurna vo nisto
    :? :?: :!: :)
     
  19. LadyButterfly

    LadyButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    I jas imam mal `problem`. Sakam da go iznenadam deckoto so koj se gledam pomalku od mesec. Samo nemam idea kako...Sakam da e nesto simpaticno i malo da ne si pomisli deka sum se zatreskala ili nesto takvo... Ve molam pomagajte :P
     
  20. suGarBaby

    suGarBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    113

    Душичке колку и да се сакате значи доколку не ја одржувате страста и доколку слабо се гледате нема да ви опстои врската,бидејки на тебе ти треба љубов,внимание,некој што ќе биде до тебе буквално секогаш до тебе (нормално согласно со обврските)Али хм.. мислам дека и колку и да имаш обврски секогаш ако си добар организатор на времето ќе најдеш по било која цена да се видиш со саканата.Мислам ко прво не сваќам како може он да издржи да не те види толку долго.Како што пиша по 7,8,9,10 дена. :? Мислам дека не е фер од негова страна,може ств те сака и му значиш али ОПАМЕТИ ГО НА ВРЕМЕ додека не е касно.Седни и разговарај СЕРИОЗНО ко што пиша горе сте збореле веќе неколку пати и тој по два три дена си продужува..е сеа тоа е по твоја вина.Бидејќи ти си му дозволила повторно да ја прави истата грешка и да те повредува,значи не си стоиш на своето ЈАС.Е сеа ако продужи вака ќе седнеш али одлучно и сериозно ќе разговараш уше еднаш со него,АКО повторно го прави истото после неколку дена,недела итн.ОСТАВИ ГО .(НЕ У ТАА СМИСЛА ДА ГО ОСТАВИШ ДА МУ РАСКИНЕШ ЕДНОСТАВНО ТРГНИ СЕ ОД НЕГО НА ПОДОЛГ ПЕРИОД и види малку како се тоа ќе функционира.Зашо џабе ти е тебе мила ако идеш со него коа го сакаш А НЕ Е ДО ТЕБЕ И ТЕ ПОВРЕДУВА И СИ НЕСРЕЌНА таква врска ни најмалку не заслужуваш.Позз и пиши ми шо бидна. :mrgreen: ;) ;)