1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    15.231
    Пол:
    Машки

    Јас од машка гледна точка ти кажувам дека ова е детско однесување, односно само си потполнувал време или не знам што ама сигурно немал намери за ништо сериозно со тебе.
     
    На Milobebence, Alisa22 и lonely222 им се допаѓа ова.
  2. CokoJagoda

    CokoJagoda Нов член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ситуацијата е следна: идеме 10 месеци веќе, последниов месец често се дешавват кавги и ствари, спомињање бивши и слично. Ми кажа дека многу често у последно време се сеќава на бившата и прави споредби. ( во главно мислев дека дека завршил со неа пошо било пред 3 години и сам си има кажано дека била ужасна и проблеми правела секој можен ден, незрела во смисла, затоа и завршиле) Која е причината што се случува ова во овој момент. Дали имате слични искуства и како сте постапиле ?
     
  3. Doris123

    Doris123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2016
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    имав вакво искуство, се сретнавме и разговаравме на таа тема.
    Го прашав што планира и зошто само во последно време прави такви споредби,а претходно не. Ми кажа поради проблемите и расправиите.
    Се поправи ситуацијата по некое време кога избегнував караници за ништо.
    :)
     
    На Sezana и CokoJagoda им се допаѓа ова.
  4. Sezana

    Sezana Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Лошо е што прави споредби, како би му било него кога ти би го споредувала така со некој твој бивш.
    Седнете поразговарајте и кажи му дека ти пречи тоа споредување, дека те повредува така и повеќе оддалечува од себе наместо ти дава мотив да ги решите проблемите заедно.
    Разговарајте отворено од кои причини произлегуваат проблемите и обидете се да ги решите без споредувања во иднина.
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ciel

    Ciel Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    2.128
    Пол:
    Женски
    Вчера се искаравме со партнерот. Баш сакав да видам што ќе одговори и му го поставив следново прасање: Како би реагирал ако ти кажам дека за месец дена би заминала да живеам надвор од тука(иако беше чиста провокациа да видам што ќе одговори) а тој ми врати: Ќе се многу тажен, ама никогаш нема да ти го попречам патот бидејќи многу те сакам. Збеснав цел свет ми се сруши врз глава, иако мие забранета љубов и сакав цел живот да го поминам со него. Незнам после овој негов одговор како би функционирале. Ве молам за совет. :(
     
  6. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Kolku vreme ste zaedno?
     
  7. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Ништо лошо не одговорил. Правилниот одговор ти го дал. Ако ти одлучиш нешто тој треба да те поддржи, без забрани и обратно истото и за тебе важи.
    Ако двајцата еднакво сте посветени на врската, секоја пречка и потешкотија ќе ја пребродите. Се се може ако се сака.
     
    На cresa-jagoda, blackwave, dayla и 16 други им се допаѓа ова.
  8. Ciel

    Ciel Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    2.128
    Пол:
    Женски
    Заедно сме 3 и пол години.

    Според мене не е правилно затоа сум вознемирена. Јас ако ни заминала некаде пример ќе треба да раскиниме бидејќи тој нема да дојди со мене. А јас го сакам и несакам да се разделам од него. Дали е правилно ако некој те сака да ти речи да не заминуваш?
     
    Последна измена од модератор: 26 јануари 2019
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    15.231
    Пол:
    Машки

    Имаш добар дечко до тебе, само не знам до кога ќе те толерира. :)
     
    На cresa-jagoda, Jane.Birkin, blackwave и 14 други им се допаѓа ова.
  10. Ciel

    Ciel Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    2.128
    Пол:
    Женски
    Ок незнаев дека ако сакаш некој треба да го оставиш да замини далеку, а не да го задржиш покрај себе.
     
  11. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    15.231
    Пол:
    Машки
    Читај што ќе ти кажам (ќе бидам малку суров и директен, затоа што ми се случи нешто слично и затоа пренесувам така), ослободи се ти од него, а и него ослободи го.
     
    На cresa-jagoda и Dust им се допаѓа ова.
  12. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Постојат и функционираат вакви безброј врски низ светот, врски на далечина. Посебно сега со социјални мрежи, скајп, вибер - се оддржуваат.
    Ем само хипотетички си прашала, ем ти дал одговор на место.
    Јас не гледам тука никаков проблем за кој би требала да ни бараш совет.
     
    На cresa-jagoda, blackwave, Tan4ence и 13 други им се допаѓа ова.
  13. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Може сега нема да дојде, но може за некое време ќе се снајдете.
    Има многу парови за кои далечината не била проблем, дури и континенти биле разделени, но по некое време успеале па едниот се преселил кај другиот.

    Што ако мораш да заминеш? Што очекуваш од него? Да ти забрани да не одиш или ако одиш ќе ти раскине?

    Зборувам што би било кога би било.
    Ако те сака и на другата страна од земјава да заминеш нема да те остави. Секогаш може да се најде начин.
    Доколку заминувањето од државава за тебе ќе е корисно, забрана да не одиш би било најлошо од негова страна.
    Ако те сака, ќе го сака најдоброто за тебе.
     
    На cresa-jagoda, WildMk, Milobebence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.449
    Допаѓања:
    22.754
    Пол:
    Женски
    Ја читав девојкава и во други теми... досадно и' е.
     
    На 1209 и Someonespecial им се допаѓа ова.
  15. Ciel

    Ciel Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    2.128
    Пол:
    Женски
    Од што ми е досадно?
     
  16. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.449
    Допаѓања:
    22.754
    Пол:
    Женски
    Не знам, ете ти одговори ни.
    Мислам дека и претходно те читав како си сакала да му раскинеш на партнерот, а не си знаела како. После ова па, прочитав нешто као презаљубена си била во него... :?:
     
    На Milobebence, buba4e89 и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
  17. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Велиш беше чиста провокација. Можеби дечко ти е доволно паметен, па на тоа ти вратил со провокација.
    Инаку, провикација или не, навистина разумен одговор на прашање што е хипотетички поставено од нигде некаде. Таквите одлуки не се носат преку ноќ.
     
    На Milobebence и marchi-cool им се допаѓа ова.
  18. Ciel

    Ciel Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    2.128
    Пол:
    Женски
    Ќе ти одговорам. Кратко и јасно ако сватиш. Јас имам огромни проблеми во мојот ,,љубовен" живот ако можам така да го наречам. Оваа наша љубов е забранета и не знаеш низ што поминувам и доживувам чим сум прашала за раскинување, а сега демек глумам многу заљубена се е со причина низ тоа што го доживувам. Кој не осетил не знае. Ако и то еден ден имаш сличен проблем на забранета љубов се надевам ќе сватиш и дека некој ќе ти одговори колку тие досадно и тебе па да видиме дали ќе тие уубаво да добијаш таков одговор. Зошто си на сајтов ти да осудуваш( ако тоа ти е целта зошто воопштп одговараш на досадни прашања)
     
  19. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.449
    Допаѓања:
    22.754
    Пол:
    Женски
    Јок... не осудувам. Ама, стојам на тоа дека ти е досадно. Место да земеш да поработиш на тоа "забранетото", т.е на врската твоја, паралелно со ти со твоите дома, а и он со неговите дома, ти се замараш со хипотетички ситуации, што би било кога би било... дали ќе ти дозволел да идеш во странство.
    Со тоа само бегаш од реалниот проблем со којшто не сакаш да се соочиш.
     
    На cresa-jagoda, Jane.Birkin, Milobebence и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Зошто забранета љубов?
    Инаку од една страна те сфаќам зошто си се вознемирила од неговиот одговор , најверојатно и јас би се вознемирила доколку псртнерпами одговори така . Но од друга страна не ти рекол дека ќе раскинете.