1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Не ми се случило.
    Ако продолжиш така сама си знаеш што ќе е крајот.
     
    На Billy Idol, cresa-jagoda, Brinetka и 3 други им се допаѓа ова.
  2. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Имаш некоја друга причина поврзана со ова? Бивш дечко што ти оставил такви последици...?
     
    На cresa-jagoda и Animali им се допаѓа ова.
  3. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Треба да размислиш добро и да поработиш на себе. Ако ти е здодевно, најди некое хоби и не прави проблеми каде што ги нема. Кога ќе бидеш исполнета нема да се мразиш.
     
    На Billy Idol, RosettaStone, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Јас те разбирам како ти е, обично кога на некој му веруваш максимално и наеднаш ќе ти забие нож во грб, ќе те разочара и ќе ја изневери твојата доверба, после на ништо живо не веруваш.
    Најверојатно и тебе тоа ти се случило во минатото и сега се плашиш да веруваш повторно за да не бидеш повредена.

    И мене ми ја имаат изневерено довербата, и додека не се средам сама себе не ни сакам да почнувам некаква си врска бидејќи знам дека ни еден збор нема да му верувам на некој нареден.
     
    На Billy Idol, RosettaStone, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Така е, се ова ми е од минатото, не само во љубов, буквално од сите блиски сум разочарана.. И не можам да сменам ништо посилно е од мене.. :|
     
    На candy.cane и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  6. xnotyourbabex

    xnotyourbabex Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2017
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    742
    Пол:
    Женски
    Здраво не знаев на која тема конкретно да се обратам па доколку ова што ќе го напишам не соодветствува со темата слободно нека се избрише. Друштвото на дечко ми се 6 машки од кои 3 имаат девојки меѓу кои е и он. Заедно сме 9 месеци. Ме запозна со девојката на најблискиот другар и заедно бевме на прослава пред Нова Година и девојчето не ме поднесува од не знам која причина. Прв пат ја гледам така што нема причина за омраза,нели? И сега она го прашала дечко ми зошто не сум и зборела и се тоа и дечко ми збореше со мене демек зошто така му реков дека не ја мразам може ете стварно било до мене. Пред една недела се правеше забава пак истиот состав меѓу кои и она пробав да зборам со неа не идеше навистина ко да сака да се наметне и со поглед да потценува. Што да правам? Страв ми е бидејќи тој другар има големо влијание врз дечко ми па неговата типка да не умеша прсти само зошто не ме сака.
     
  7. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @xnotyourbabex А и да умеша прсти, запрашај се, што воопшто ќе ти е потребен таков партнер? Возрасен човек кој размислува со главата на најдобриот другар и партнер што попрво ќе ги послуша другите, наместо со свои очи да види и небаре не те познава, па да други му соопштат каква си ти личност. Нонсенс!
    Утре може ќе сте во брак и ќе имаш две свекрви. Една- мајка му, втора-дечко му, а може и трета- женската на втората свекрва :D

    Што да правиш? Биди си своја. Ако таа не те сака, а веќе си пробала муабет, што се замараш за глупости? Уживај и ако дечкото ти рече нешто, едноставно кажи дека дружба на сила не иде и да не те замара.
     
    На Notorious-B, Rosie4, Belgin1 и 9 други им се допаѓа ова.
  8. formentera

    formentera Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Дали е во ред да бидам лута ако дечко ми одбива да доаѓа на прослави и родендени на мои пријатели, а јас одам со него постојано кај неговите?
     
  9. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    15.229
    Пол:
    Машки
    А си го прашала која е причината што не доаѓа?
     
    На cresa-jagoda и darlingdragon им се допаѓа ова.
  10. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.640
    Допаѓања:
    52.565
    Пол:
    Женски
    Зависи зошто не сака. Ако нема некоја посебна причина имаш право да се лутиш бидејќи ти секогаш одиш со него кај негови пријатели.
     
    На Biny му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Irenaiki

    Irenaiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    Ајде да е еднаш, два пати, три пати, ама стално ако е, би променила и јас однесување кон него, во што му е проб? Што дечко е тој ако не е со девојката кога треба, јас со многу другарки имам изгубено контакт баш од овие причини, ако на некој му се поважни други раб и секој пат мора да измислува само за да не дојде ич не ми требаат такви луѓе, поразговарај со убаво, нека ти каже, дали му е срам можеби? Го има запознаено твоето друштво? Се плаши од непознато? Од гужви?:?:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Една бивша другарка што многу ми има згрешено и повредено, а јас ја сакав и гледав како родена сестра почна да излегува со другар на дечко ми. Малку ми беше шок, но сепак не сум јас таа што одлучува кој со кого е во врска. Девојката почна да измислува секакви муабети за мене и да ги раскажува по сите другари на дечко ми и почнува да ми прави проблеми. Мојов вика дека не и верува, но сепак имаме кавги, а и со самото тоа што го збори остава лоша слика за мене пред другарите негови. Со нејзе нема разбирање и не можам да разговарам бидејки ке настане хаос и ќе се влоши ситуацијава.. Стварно не знам што да правам и не можам да ја поднесам..
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  13. WarriorMind

    WarriorMind Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2018
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    6.767
    Пол:
    Женски
    Седни ја во друштво и пред сите пеашај ја за тоа што го зборувала. Ако е толку дрска нека лаже пред тебе. Ама одма ќе почнат оправдања да се смислуваат но сепак другите ќе дознаат дека лаже и на крајот таа ќе биде која ќе нема образ.
     
    На Avery, poker_face, buba4e89 и 11 други им се допаѓа ова.
  14. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    Ако ти е толку многу неподнослива ситуацијата со неа и нејзиното просто однесување (оди и зборува по заедничките пријатели измислици за тебе) убаво ти одговорила @WarriorMind кога ќе сте сите заедно прашај ја што зборува за тебе и од каде и се тие муабети, одржи и лекција и усрамија пред сите. Ако е малку разбрана таа ќе сфати колку е проста и во твои и во очи на друштвото со таквото алапачење. Ама поверојатно е да те прави будала и да се правда дека не зборувала ништо а другиве да си молчат и да си фаќаат сеир.
    А ако подразмислиш подобро и не дозволуваш да ти е неподнослива таа со сето алапачење против тебе ќе сфатиш неа толку и сече и што и да правиш најверојатно простотилукот од неа нема да го отераш. Така да не се замарај нека ја видат другите во вистинско светло каква алапача е, ако тие имаат грам мозок ќе сфатат што е работата. Ти гледај да не си правиш проблеми со дечко ти и поработи на тоа да стекнеш повеќе доверба во него те прочитав се жалиш немаш доверба а немаш причини за тоа.
     
    На Rosie4, cresa-jagoda, Darlingzz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Rosie4

    Rosie4 Нов член

    Се зачлени на:
    25 март 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    И јас имам една другарка која го има истиов проблем.Таа одсекогаш како да нема доверба во нејзиниот дечко.Не е до нејзе , до нејзината психа е.Колку пати ќе има лоши мисли за дечкото,ќе мисли дека не ја сака неа,ќе ја бара кривицата во неа ,ќе прашува што не е во ред со неа.Колку пати ќе мисли на нешто лошо,а сепак тој одново и одново ќе и докажува дека ја сака најмногу.Понекогаш и не ја разбирам..Имаат една и пол долга врска која им оди супер ,а сепак се однесува како да не е во ред.Кога и да зборуваме и давам совет за кој мислам дека треба да ме послуша.И викам зошто не се цениш самата а потоа оти не го цениш твојот дечко,кога ќе престаниш со ова ?Затоа што мислам се измачува себе а и него.Ако некој сака да те изневери,ќе го направи тоа ,ти тоа неможеш да го заприш, неможеш да ги заприш мислите кои тргнале по нешто,неможеш да си во нечија глава и разум.Опуштете се ,колку повеќе мислите на тоа,колку повеќе ќе се напинате и ќе имате лоши мисли,толку повеќе има тензија помеѓу тебе и него.Би сакала да ти кажам ,колку и да имаш такви мисли,треба постепено да се ослободиш не само самата туку и него.Ослоодете се заедно.Кога ти ќе се ослободиш ,тој уште повеќе ќе те сака ,ќе ја сака слободата во тебе.Јас мислам што повеќе го напнувате вашиот дечко за нешто што не би го направил, еден ден вашата врска ќе пропадне заради тие мисли кои не се трудите да ги избркате од вашата глава.Задржете го со вашата љубов ,а не со ниската храброст.Се што ќе се случи,се случува со причина.Не се обидувај да ги држиш работите во своја контрола,бидејќи тоа е невозможно. Биди храбра,сакај се себесии ,ти си таа кралица на твојот живот,исполни го со љубов :l:
     
    На Darlingzz, RosettaStone, WarriorMind и 3 други им се допаѓа ова.
  16. formentera

    formentera Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Една од причините е тоа што е љубоморен и мисли дека го варам со некој од моите другари, што е глупаво и крајно несериозно размислување. Пробав да објаснам, но видов дека е залудно да се правдам за нешто што не го правам. Мислам дека проблемот лежи во него и во тоа што тој не знае што сака од оваа врска. Еден ден е океј со тоа да сум со нив, друг ден му смета. Друга причина или изговор е тоа дека не е тип за излегување и дека не му годи. До некаде е точно, но сметам дека ако ме почитува некогаш треба да дојде со мене, независно со кое друштво. И најголемиот проблем е тоа што јас пробувам да најдам компромисно решение, а тој стои на ставот таков сум и не се менувам.
     
  17. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    15.229
    Пол:
    Машки

    Со ова последново ти дава до знаење да читаш меѓу редови т.е да ти кажи дека се ќе биди по него, па ако ти одговара арно.
     
    На Milobebence, Snowflake97, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Потполно си во право, мене се ми е јасно и некогаш успевам да се исконтролирам (ретко) а некогаш хаос ќе направам за глупост, а потсвесно знам декА не сум во право. Знам и дека вака врската во пропаст иде.. Иста сум како другарка ти..
     
  19. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    15.229
    Пол:
    Машки

    Imas nekoi izmesani cuvstva so tek na vreme kje ja prefrlis vinata na nego i kje go sutnis. Ako fo cenis covekot i mislis deka ti odgovara sredi se i "raboti" na vrskata , da ne bidi ednostrano oti sekoj covek ima granici.
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Xxblueocean

    Xxblueocean Активен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво.
    Дечко ми има една поранешна колешка со која си имаа муабет, ама не толку. Пред околу два месеци, нејзината мајка почина. Мајката на дечко ми исто е почината уште од кога имал 15 години. Ми рече дека знаел колку е тешко, затоа после 2 недели и пиша и се трудеше преку најразлични муабети малку да и го одтргне мозокот од случката. Јас мислев и очекував тоа да е неколку дена, колку да сфати девојчево дека не е сама и дека има некој што знае како се чувствува и го поминал тоа. Меѓутоа, тој нивен разговор продолжи и уште трае, не знам за што зборуваат, не сакам ни да се мешам негова приватност си е. Ама по малце почна да ми смета тоа секојдневно допишување со неа, еве веќе два месеци. Што потреба од тоа?
    Стварно не знам што да правам и мислам... Како би постапиле вие?