1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    Летото не е лето, ако симпатијата од петто не биде заменет од оној од осмо 8)
     
    На Angie1432, candy.cane, KateKane и 9 други им се допаѓа ова.
  2. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    Pa veke 2dena ne mu pisuvam kako so pisuvam. Koga vide deka go ignoriram pocna da mi se javuva I pisuva. Nemozam da go prasam ej so sme nie. Toa e taka glupo, podobro ke ostam onaka.Ke zborev da se gledavme sekako, da bevme u isti gradovi no mozebi dalecinata nego mu vlijae. A toj uste studira kako mene, no ne e tolku zrel mozda ko jas.
    Ako voopsto zbori za planovite so gi imavme za leto, ako ni prodolzi kontaktot okej, ako ne mi kazi nisto toa e dovolno.
     
    На candy.cane и RosettaStone им се допаѓа ова.
  3. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    Види како ќе се движат работите ставај го на тест не пишувај, не му давај важност, убаво ти кажа и членката погоре, џабе ќе зборуваш, сепак сте многу кратко време за да бидеш директна со прашања, немате стабилна врска,ај ќе речам онака се гледате и убаво ви е. Види како ќе се однесува можда и нашол друга, може си за авантура, може па чудно му е сега вака разделени и сака да си разјасни некои работи у глава, остави на времето не брзај
     
    На mila7 и RosettaStone им се допаѓа ова.
  4. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    Ама па и треба да разговара кога и да е. Не може 3 месеци да поминат, а девојката уште да не знае дали има нешто, врска или ништо.
    Зошто сега кога е лето да си ја пропушта забавата, само оти не знае дали има или нема партнер :D
    Едно е и на двајцата да им одговара вака, лабаво и отворено, а друго е само на едниот, а другиот да се нервира оти не знае на што е.
     
    На KateKane, Alisa22, sj *O* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    Убаво ни објасни таа на што е и сама знае. Сега што ја разочарал дечково со нагла промена во однесување кога заминала во др.град каде што студира неа тоа ја мачи. Ама има време ќе и се разјасни се со тек на време.
     
    На Brinetka и Animali им се допаѓа ова.
  6. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    Ама знаеш како пример ако оди вака он не пишува не се интересира, сама ќе си даде до знаење дека не бидува, џабе се замара за вакви авантури и се труди кога едниот гура назад, се знае ако типот сака стабилност сега додека се разделени комуникацијата треба да се зголеми и зацврсти, он полека ја одбегава, и неа и се разјаснуваат работите
     
    На RosettaStone и Animali им се допаѓа ова.
  7. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Зошто бе глупо?Кој е па он да одлучува што сте вие.Ти си таа која ќе одлучи.Ајде малку бунт
     
    На KateKane, IM.TMKQ, sj *O* и 3 други им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Никогаш не е 'рано' да прашаш она што те интересира.
    Како градите врски со премолчување?
    И што правите вие? Чекате да одлучи господинот што сака, без разлика како се чувствувате?

    @mila7 прашај го.
    Нема ништо полошо од неизвесност.
     
    На candy.cane, KateKane, IM.TMKQ и 6 други им се допаѓа ова.
  9. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    Kakov bunt? Da se bunam deka nekoj me ignorirase? Epa odluceno e, ne sme. Sega toj e na ignor, ako mu odgovara vaka okej. Sega ili neka naprai nesto so ke go smenam mislenjeto, ili neka mi se izgubi. Mozda e detsko ova, ama nz poinaku so nego
    Nemozam da razgovaram koga se gledavme 2meseca, mi nema toa nikakva osnova. I sigurno nema da mu pisuvam referati ili ke mu se javam. A nemozeme da se vidime.
     
    На candy.cane, RosettaStone, sj *O* и 2 други им се допаѓа ова.
  10. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Да во право си ова е премногу детско.Чукајте си ја главата во ѕид за глупости имајќи да си го живеете животот.Ти го зборувам ова од искуство.Чим пишуваш по форуми значи дека ти е битно.И што сега ќе ги игнорираш твоите чувства за да не испаднеш смешна?Како и да е твој проблем...продолжи си вака ако мислиш дека е подобро.
     
    На candy.cane, WildMk, IM.TMKQ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    @mila7 Разбирам зошто не сакаш да разговараш, кратко време се гледате и чувствуваш дека не ти должи ништо. Сепак, ако разговараш не значи дека треба реферати да му пишуваш или да драмиш, едноставно ќе го прашаш што сака и очекува понатаму од вас, со цел и двајцата да не си губите време. Вака седиш во неизвесност, се оптоваруваш со тоа кога ќе ти пише, дали има друга итн. И да продолжите комуникација ти пак не знаеш на што си и до бескрај може да те игра топло ладно. Затоа искреноста е најдобра. И од него би било фер после 2 месеци да те удостои со искрен одговор, наместо да те игнорира.
     
    На Snowflake97, candy.cane, Animali и 5 други им се допаѓа ова.
  12. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    Од него би било фер по 2мес. да ја удостои со искрен одговор ама јбг животот не е фер.
    Јас на нејзино место не би притискала со прашања зошто јасно би ми било ако сме биле неразделни 2 мес. и сум заминала од тој град дека нешто му смета на дечково штом толку редуцирал комуникација со неа. Убаво си планира @mila7 времето ќе и покаже на што се.
     
    На Brinetka, candy.cane, poenta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. VoodooGirl

    VoodooGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    514
    Допаѓања:
    4.176
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
     
    На Snowflake97, candy.cane, Animali и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.253
    Пол:
    Машки
    Vcera doagjame na tema so podrazbiras pod ljubov, po tret pat i mi vika seta ,buneta sum ne znam so sakam, poojaki cuvstva imas, za da ja ignoriram i i kazam deka stvarno ne go ocekuvav ova i do sabajleto povtorno idime do razgovor i mi vika me mi se tolku intenzivni cuvstvata kako kaj rebw i mi e kako pritisok.



    So e resenieto osven so i rekov deka e slobodna da pravi sto saka, ja ignoriram cel den i treba pak da pravime muaber posle?
     
  15. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.253
    Пол:
    Машки
    Isto taka koga i spomnav za deka e slobodna itn, ne sakala da raskinime, a sepak cuvstvuvala ptitisok od mene
     
  16. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    Јас почувствував притисок само читајќи го ова :D
    Мислам, пипл, златно правило за сите е дека ако иде- кликнувате одма, ако не иде- и да го расипеш глувчето од кликање, џабе :D
     
    На Snowflake97, DenaM, Alisa22 и 17 други им се допаѓа ова.
  17. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.253
    Пол:
    Машки

    Ne te razbiram?
     
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Со то шо ја игнорираш и ѝ викаш дека е слободна не прајш да ѝ се засилат чувствата кон тебе. Не е толку еднонасочно. На врска се работи полека, полека. Цигла по цигла шо се вели.
    Таа била искрена со тебе и никогаш повторно нема да биди искрена со тебе ради твојата реакција. Ти рече дека не сака да раскини со тебе, можеби само сака да имате спонтана врска, а не присилна, не со притисок.

    Твоето однесување би ми било црвено знаме за мене во врска зошто не можи во исто време да имате ист интензитет на чувства или истовремено да се заљубите скроз исто. И со тоа што ти тоа не го прифаќаш, за неа значи дека не можи секогаш да биди искрена со тебе зошто можиш носот да го крениш. За мене то е црвено знаме. Ѝ рече дека е слободна, та ти рече дека сака врска и понатаму дека тоа не е то шо го сака, и место да збораш со неа, да се реши проблемот да видите на шо сте - заедно или не, ти ја игнорираш. Тоа е второ црвено знаме од нејзина преспектива - недостаток на комуникација.

    Е сега, се надевам дека ќе бидиш поголем човек и ќе разговарате како возрасните личности кои сте, да најдите основа на „проблемот“ и како да се реши. Дали сакате да бидите заедно или не. Зошто да, зошто не. А не, едниот да сака врска, другиот да игнорира, да не знајте на шо сте. Кажете си на шо сте, и бидете отворени на чувствата на другиот зошто чувствата не се на дугме.

    Ако увидите дека не сте на иста страна - раскини, макар и таа да сака врска ама да знај јасно и гласно дека си раскинал, а не да игнорираш како да си основец.
     
    На Alisa22, sj *O*, Peperutce1115 и 7 други им се допаѓа ова.
  19. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.182
    Допаѓања:
    57.698
    Пол:
    Женски
    Амин.
    И јас порано вака чуди се, мисли се оти ги нема, разглабај што им се дешава во тоа главите... За на крај мене да ме боли главата.

    Почнете да праќате у курац луѓе, ќе видите колку поубаво ќе се осеќате. Не сте психијатри никому, ниту пак должни сте да вложувате некаде каде нема фидбек.

    Сакаш - топ, не сакаш - чао. Убаво е само ако е обострано, се друго е мачење.
     
    На DenaM, Alisa22, sj *O* и 20 други им се допаѓа ова.
  20. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.253
    Пол:
    Машки


    А зошто мора по трет пат да ми го потенцира тоа, и всушност да се плаши од мене, зар треба јас да чутам и да не изјавувам љубов?



    Таа ако била искрена со мене, јас сум поискрен од кога и да било. :)


    Јас имам 25 таа 24, врска на далечина сме, се одоколу врти дека не е за сериозна врска, па сеа не знаела што сакала, па што да правам јас, се чувствувам како некој бездомник да му се фрли парче и да се порадува и малку тоа ме иритира.

    И кога и реков дали си за отворена врска или сериозна, ми вика ни таму ни ваму, океј и реков, пополека нека се движи врската... се до вчера.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.