Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

 1. jasbi

  jasbi Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2016
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  5.392
  Пол:
  Женски
  Nemoj da mislis deka se otkazuva vednas. Moze e tip koj saka se sam da resi vo svojata glava, za da moze da razgovara so mirni misli i celi odgovori koi ti gi baras od nego. Sepak daj mu vreme da se sredi samiot, a potoa veruvam ke pocne da sreduva se okolu sebe.Trpenie samo a i mirni razgovori, bez navaluvanje mn, taka samo ke go odalecis od sebe
   
  На cresa-jagoda, Kasandra1133 и Ostaveniot им се допаѓа ова.
 2. Kasandra1133

  Kasandra1133 Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Женски
  Мислите дека е океј што се’ уште пишуваме и се слушаме? Сепак бевме нонстоп заедно и не можеме одма да прекинеме контакт..
   
 3. Ostaveniot

  Ostaveniot Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2018
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  1.887
  Пол:
  Машки
  Да, океј е. Типот очигледно е замислен и е во тежок период. Остај го да размислува. Чим нејќе да се видите, се плаши од средба во живо, дека ќе треба да разговарате на тема на која не е спремен. Не го напињај, имај трпение
   
  На Peperutce1115, cresa-jagoda и Kasandra1133 им се допаѓа ова.
 4. jasbi

  jasbi Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2016
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  5.392
  Пол:
  Женски
  Moze na toj nacin ne saka da te odaleci od sebe, saka da traete moze, ne saka moze da se razdelite.... Sepak mislam ako ne saka poveke da ste zaedno nema ni da se slusate, ni pisuvate nitu da se gledate... Ostavi na vremeto, moze poleka ke gi dobies odgovorite na site tvoi prasanja
   
  На cresa-jagoda, Ostaveniot и Kasandra1133 им се допаѓа ова.
 5. Kasandra1133

  Kasandra1133 Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Женски
  Веќе разговаравме два пати во живо, но не ми кажува ништо конкретно, се’ уште се двоуми и не е сигурен што сака.. Не сакам да го гледам таков. Не знам како можам да му помогнам.
   
  На Ostaveniot му/ѝ се допаѓа ова.
 6. jasbi

  jasbi Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2016
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  5.392
  Пол:
  Женски
  Nema kako da pomognes. Ocigledno e tip koj ke resi pa ke se otvori i kaze sam sto mu lezi na srce
   
  На cresa-jagoda, Kasandra1133 и Ostaveniot им се допаѓа ова.
 7. Ostaveniot

  Ostaveniot Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2018
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  1.887
  Пол:
  Машки
  Ќе му помогнеш ако го оставиш малку. Кажи му дека си соне, дека го сакаш, сакаш да сте заедно, ама не напнувај, остави го
   
  На Peperutce1115, cresa-jagoda, jasbi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  17.929
  Пол:
  Женски
  Ах бе, другарче колку само те разбирам кога ради цифри те гледаат со други очи.
  Едно од најболните нешта што сум ги доживеала е да се замерам со многу сакани личности поради пари.
  Личности на коишто толку и материјално и духовно сум им се нашла, што пари не требало ни да бидат тема на обичен разговор, не пак расправија.

  Колку да ти кажам, твојата струка не е воопшто за потценување, само среќата треба да ти се насмее. Баш познавам една пријателка баш од тој сектор, многу јака плата зема. Над 30 беше сигурно, ако добро се сеќавам.

  Да погодам од трипати, но двапати во себе, нејзините исто така да не се доктУри?
  Пошо обично некои од нив си имаат оној еЌимски трип - на светов постојат 1) лекари и 2) други луѓе.
  Смејурија.

  Работоспособен, вреден, едуциран човек, пред се' што им ја гледа ќерката како капка вода на дланка само на искомплексирани луѓе може да не им одговара.

  Девојчето ако е погодено и те сака поради тоа што си и не ги дели сфаќањата на родителите, терајте понатаму.

  Но, ќе ти кажам нешто многу важно. Обидете се колку што можете да се створи ситуација во којашто ќе има цивилизиран однос во којшто никој никому нема отворено да му го искаже незадоволството. Односот со нејзините и со твоите е битен. Јер, ова е Балкан и во најмодерните фамилии, со младите заедно се венчаваат и старите. Сакале или не, ќе сакаат да бидат вклучени во вашите животи, само вие ќе штелувате до кој степен, тука за тоа никој не смее да пререче.

  Вашата љубов е најбитна, ама сеа пред да фатите поголеми чекори да праите, гледајте да се запознаете, колку што можете да нема лутина меѓу вас што ќе доведе до прекин на цивилизирани односи, да не дозволите понижување, особено тоа не, бидејќи според она коешто го прочитав, ти си искрен и пред се' горд човек. Избегнувај ситуации во коишто таа гордост ќе ти биде поразена затоа што колку и сега да викаш нема врска, таа негативна енергија понатаму може да ви се одрази на односот со девојката и таа може да страда од повредената гордост.

  Неговите вака ти рекле, па си се натажил, па твоите дознале, па еднаш, двапати, петпати, па на твоите ти си им дете на крај краева, не можат да се објективни, ќе им се испушти и така зачаран круг од негативна енергија.

  Ова многу добро знам дека е возможно.

  Вака, оди уште еднаш, разговарај фино. Кажи си ги намерите, ако нешто ти преречат на таа тема, кажи им дека ти е неверојатно мило што си во комуникација и блискост со толку интелектуално семејство и дека ќе ти биде мило доколку продолжи односот којшто доликува на такви лица, инаку пресекувај во корен секаква комуникација во момент кога ќе почнат навреди. По некое време, ќе видат ќерката колку им е среќна, ќе попуштат, ништо чудо и сине да ти речат.

  Само, избегнувајте атмосфера во којашто сите не се почитувани. Верувај, Ромео и Јулија да се, ќе им се одрази на односот.
   
  На cresa-jagoda, Stark, Ostaveniot и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. FVP

  FVP Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  690
  Пол:
  Женски
  Vrska vo koja ti ne se dvoumish dali sakash pauza ili ne, nitu pak edniot ochigledno saka da bide osaven sam i kako shto velish " ne se trudi".
   
  На Animali, cresa-jagoda и carangigia им се допаѓа ова.
 10. Shugarspice

  Shugarspice Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Феминки здраво,ми треба ваше мислење.Бев во врска 8 месеци и прекинавме пошто на типот толку му биле врските не можел повеќе.А бевме цело време заедно и се беше во ред со врската.После раскинувањето се беше во ред,не комунициравме,не се сретнувавме ,он имаше нова женска(а се фати со нејзе 2 недели од кога раскинавме).И јас си мислев толку,нема да си се газам сама себе,ќе си се ценам и нема да мислам на него,не вреди едноставно.Вака беше 6 месеци.Пред 2 недели се зближивме и почнавме пак да се гледаме (заедно во друштво).Седиме заедно,ама јас сум ладна од надвор а од внатре мислам ќе прснам.И знам ама знам,дека пак ќе се деси нешто,осеќам.Многу ми се испомешани чувствата и не знам што да правам.
   
 11. JoanaS

  JoanaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2016
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  2.636
  Пол:
  Женски
  Очигледно на типот не му се приоритет сериозни врски туку цело време сака нешто пролазно. Не го кажувам ова туку така туку поради фактот што кажуваш дека после две недели бил во нова врска. Најдобронамерен совет тргни се од таков човек и смири си ги емоциите бидејќи се гледа дека ти сакаш нешто сериозно а тој си брка авантури. Бидејќи не мора абантурата да биде една вечер или една недела можњ и во ваков случај.
  Тргни се навреме за да не бидеш уштњ повредена.
   
  На Billy Idol, Purplelilac, buba4e89 и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Shugarspice

  Shugarspice Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Да,типот одма се фати со друга после мене.Ми беше премногу криво бидејки јас сакав посериозно.И знам дека ќе биде истиот крај ако се деси нешто.Еднашка бев повредена и се пазам да не бидам пак.А премногу ми фали ,но не можам да си го направам тоа на самата себе.Ќе испадне дека сиот овој труд со месеци го фрлам во вода.Држам дистанца од него,но ме копка нешто.
   
 13. JoanaS

  JoanaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2016
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  2.636
  Пол:
  Женски
  Не се предавај следи си го разумот.
  Не можеш да бидеш со некој со кој не делите иста цел.
  Секој заслужува да го добие она што го сака
  Ти заслужуваш подобро од него
  Нема што да те копка во 8 месеци е доволен период да го видиш некој каков е реално..нема што да видиш повеќе од тоа
  Човек не се менува
   
  На eliesaab, Purplelilac и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 14. MeAfterYou

  MeAfterYou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2018
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  508
  Пол:
  Женски
  Ти продолжи со тоа темпо, дистанца, гледај како ќе поминва времето и што ќе се случува, остави се на времето, не прави чекор, не прави ништо, едноставно пушти се, но велиш уште имаш чувства кон него, ако е така гледај тој што прави, до кој степен ти се приближува и сл.
  Не се сложувам со коментарот од @JoanaS ,
  Зошто?
  Човек се менува ( во овај случај барем да) , познавам толку големи "пичкаришта" што вчера збореа како сакаат само авантури, а денес "Сакам оваа да ми биди мајка на моите деца".
  Слушај го срцето, види што прави како прави, ако еден ден дојди до повторна врска, ти со него ќе си зборниш шо сака, а шо не.
  А исто така детето ти кажал каков е во врските, а ти си прифатила да продолжиш знаејки го тоа, ниту играл "прљави игри" со тебе ниту те лажел, кажал што е, ама тогаш, не мора да значи дека и денес е таков, не е табиет тоа да не можи да се смени, тоа е од простотилук и од "Види ме кој сум".
  Како велат, волкот го менува влакното, ама табиетот никако.
  Опушти се и дај му време на времето да видиш што понатаму.
  Среќно!
   
 15. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  1.394
  Допаѓања:
  23.725
  Пол:
  Женски
  Не очекувај да се смени. Верувај и повторно да се смирите, тој истиот ќе си биде. После неколку месеци повторно ќе се испонаша исто, а тоа дупло повеќе ќе те повреди.
  Јас би ти рекла и дека не е баш добра идеја да бидеш во негово друштво додека сосем не го преболиш.
  Дај си време, преболи ја врската па потоа и да се најдете во исто друштво ќе немаш никаков проблем со тоа.
   
 16. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.102
  Допаѓања:
  7.634
  Пол:
  Женски
  И што ако бидеш пак со него пак ќе те шутне за друга.И се така ќе се вртите во круг.Продолжисо со животот.
   
 17. Chopard

  Chopard Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2016
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  594
  Пол:
  Женски
  Моето е немање доверба кога се социјални мрежи во прашање. Еден бивши така си лајкаше и пишуваше и се договараше за средби.
  Сигурно и ваши другарки не го сакаат тоа лајкање кај ќе стигне, плус не зборам дека лајка славни личности туку девојки што на прв поглед се лесна мета, а дали се за лајк лесна мета или за друго тоа сами си знаат :)
   
 18. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  17.929
  Пол:
  Женски
  @Chopard Jao шо го мрзам ова, крај ми е.
  Нека пише на сите кокошки фотошопирани, ево петче на раче, ко против нивна волја да учеле во теолошки школи и биле држени подалеку од жени и девојки па сеа, ајде све да пробаме. Пред сегашнава врска, излегував со еден таков. Многу кратко, кога приметив синдром неизживеаност одма пресеков. Па и на братучетка ме оговарал викам „ааа друже сељо со тапија си, ајт.“

  Неизживеаност левел ... не постои толкава бројка.

  На една ѝ бев менторка лани, леле луѓе мои девојчево на инста дама, очи, коса, става.
  Во живо сосема поинаква приказна.
  Ај и јас се избрукав кога ми прати барање за пријателство ѝ пишав дали се познаваме(facepalm)
  Нишо, после се извадив дека профилната слика ѝ била во црно-бела техника па не сум ја познала веднаш.

  Бар овој сеа не се праи невина Мара, шетал свет, праел, бил, пустел, ама со него можам и литература и историја да дискутирам. Што и да биде помеѓу нас во иднина, засега, во секој поглед поминувам квалитетно време. Он е графички дизајнер инаку и на профилот влегува само за идеи во врска со проектот на којшто е ангажиран. Видел он, поминал тоа и не му е интересно више.
   
  На cresa-jagoda и Alisa22 им се допаѓа ова.
 19. Emilija7000

  Emilija7000 Активен член

  Се зачлени на:
  28 август 2019
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Женски
  Здраво.... да прашам....
  Имам дечко, во врска сме 1 година скоро.. Пред некој месец седејќи во друштво (во кое беше и он) ми беше досадно, па гледав во еден тип кој само мислам дека е згоден, ништо повеќе. Мислам дека изгледа добро и тоа е тоа, не би имала ништо со него ниту пак би го изневерила дечко ми со било кој.
  Е сега, ми беше досадно а дечко ми правеше други работи, и јас така гледајќи во типов почнаа да ми идат сексуални мисли, што мислам дека е природно бидејќи сепак, животни сме. Повторно напоменувам дека не БИ, и НЕ САКАМ да имам ништо со тој тип, чисто беше имагинација и истражување со мојот ум.
  Сега, после два месеца од случкава му текнало на тој момент, почна да ме притиска и да ми се заканува да му кажам, и јас од страв да не ме остави му кажав дека замислував сексуални ствари.
  Јас му кажав дека дури и би посетила психолог за да помогне околу ситуацијава.
  Кога го слушна тоа, ми рече дека сум гадна курва, ѓубре, стока, одвратна, дека сака да умрам, дека сака да ме убие, дека ќе ме повреди толку многу што самата ќе се убијам и дека не сака веќе никогаш да ме види, дека никогаш кон никој во животот не осетил повеќе омраза.
  Инаку, тој има гласно и ексциплитно пред мене коментирано за други тела, знаејќи дека имам проблеми со самодовербата баш за тие делови од телото, и ми има кажано со колку згодни колешки работи и дека се како од порнич излезени и дека го привлекуваат.
   
 20. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.157
  Допаѓања:
  99.978
  @Emilija7000 и прашањето ти е ...? Шо да прајш во врска со него? Ќе ти поможам:
   
  На Jana06, lonely222, smooch и 1 друга личност им се допаѓа ова.