Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

 1. СуперДевојка

  СуперДевојка Популарен член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.226
  Допаѓања:
  7.624
  Пол:
  Женски
  Да, ќе ти е пречка зашто ти веќе на тоа гледаш како на пречка. А пречките се во нашата глава.
   
  На Mantub, Yeeah, Brinetka и 2 други им се допаѓа ова.
 2. zorica66

  zorica66 Активен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Бевме заедно 8 месеци, намерите ни беа сериозни цело време, планиравме за блиска и далечна иднина. Но во текот на целата врска имавме расправии. Тој имаше поконзервативни мислења, беше мн љубоморен немав другари ретко се гледав со другарките (тој цело време не ги сакаше). Често имаше периоди кога се нешто го нервираше беше нервозен и се лутеше за се но никогаш не разговараше да ги решиме проблемите туку по неколку дена ке ми се јави како ништо да не било. Имаше финансиски проблеми нр сакаше да работи сепак кјас му помагав колку можев. Јас со него прв пат имав односи . Е сега пред некој ден требаше да излеземе и кога отидов докај него нешто бесе изнррвиран вика и ти ме нервираш го прашав но не ми кажа што е проблемот о ми вика викни си такси јас плачев и со заминав а тој ништо дпма му кажав дека е крај и тој мр обвини дека го изнрвррувам. Многу ми е тешко мн го сакам мислам дека и тој мене... што да правам да се смирам или не?
   
  На taznata :( му/ѝ се допаѓа ова.
 3. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.521
  Допаѓања:
  23.205
  Пол:
  Женски
  Зарем после сè мислиш дека треба да му се смириш??
  Едно големо НЕ!!
   
  На Stressed Out, teaiva, candy.cane и 12 други им се допаѓа ова.
 4. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.539
  Допаѓања:
  97.680
  Пол:
  Женски
  Дури и тоа што воопшто помислуваш на смирување ти е ОГРОМНА ГРЕШКА!!!
  Бегај подалеку од ваков!!!!!
   
  На sj *O*, smooch, Someonespecial и 6 други им се допаѓа ова.
 5. A_star

  A_star Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2019
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  1.584
  Пол:
  Женски
  Имав сличен проблем со бивш дечко.
  Секогаш нешто му сметаше, секогаш наоѓаше маани, и често правеше испади за кои јас според него бев виновна така да те разбирам како ти е.
  Не си ти должна да го трпиш тоа негово однесување, треба да дозволи да му бидеш подршка а не поради неговите проблеми да трпиш и ти.
  Бегај од него додека е рано, не заслужуваш таков човек покрај тебе.
  Па плус и мисли дека го изневеруваш, што ќе биде следно?
  Бегај.
   
  На candy.cane, sj *O*, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
 6. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.130
  Допаѓања:
  6.990
  Пол:
  Женски
  Секој човек прво треба да биде во хармонија со сам себе и да се сака и почитува, за да може тоа да го бара од другите луѓе. Човекот што го опишуваш има многу комплекси и војува самиот со себе и своите емоции и проблеми во животот, и тоа е исклучиво негова вина и негов проблем.
  Да, за луѓето кои ги сакаме треба да сме тука, да им понудиме и пружиме помош, но за тоа треба првенствено личноста да сака да направи промени.
  Велиш дека човекот е љубоморен. Тој треба да работи на љубомората која ја чувствува, да биде свесен за штетата која ја прави. Не ти, тој. Ти можеш да му помогнеш, но тој треба да го реши тој проблем. Доколку не сака и не може, тоа се уште е негов проблем, не е твој и не смее да биде твој. Не смееш ти да патиш за туѓ проблем, без разлика што ти ја сакаш таа личност.
  Истото важи и за се' останато. Не сака да работи и има финансиски проблеми? Мора да работи на тој проблем. Ти си присутна до него, можеш да му пружиш подршка, љубов и совети, па дури и пари, доколку му требаат. Но се додека е во границите на разумноста. Велиш дека е нервозен, па дури и ти вели дека ти го нервираш. Повторно, тоа е негов проблем, тој треба да работи на нервозата, да најде кој е изворот, да се соочи и да побара решение.
  И покрај сите негови проблеми кои ги става како товар на твојот грб, а притоа звучи како да не бара решенија, тој те брка да си одиш? Ти прави услуга. Оди си.
  Колку и да сакаш некого, доколку тој самиот не се бори за себе и не се труди да си помогне, психички, емоционално и финансиски, НЕ СМЕЕШ да трпиш лошо третирање. Во никаков случај, не смееш да трпиш лошо третирање.
  На врв на се, збори против твоите другарки. Доколку има вистински проблем создаден од вистинска причина кон некоја од твоите другарки, тоа треба да сподели и да разговарате. Тој не е должен да трпи лош третман од никого, доколку тоа е случајот. Доколку не е тоа случајот и го прави чисто од инает и љубомора, тогаш ти не си должна да ја трпиш неговата опсесивна посесивност. Ти не си предмет и тој не те поседува и не смееш да дозволиш да те контролира. Тој ти е партнер, а тие ти е пријатели. Мора да биде свесен за односите и да ги почитува. Никој не го тера на сила да се дружи со нив, но може да одржи цивилизирано културно однесување и да не создава конфликти.

  За крај последната реченица:

  "мислам дека и тој мене", според начинот на кој те третира, тој не те сака. Човек што сака некого, не го третира така, туку со најголема нежност, љубов, страст и разбирање. Знам дека ти е тешко, но уште потешко ќе ти биде во иднина доколку останеш со ваков човек каков што го опишуваш. Затоа, не, немој да се смириш.
   
  На Martka, candy.cane, sj *O* и 12 други им се допаѓа ова.
 7. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.820
  Допаѓања:
  26.029
  Да се смириш. И да го запросиш, за да го смекшаш малку. Со среќа, па пиши шо ќе бидне. :l:
   
  На *Bridget Jones*, Mantub, Ordinary и 11 други им се допаѓа ова.
 8. DevilGirl212

  DevilGirl212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2019
  Пораки:
  423
  Допаѓања:
  1.195
  Пол:
  Женски
  Ваква врска завршив пред два дена која траеше година и кусур. Па сега да се изјаснам, премногу го сакав и го сакам, ама со таков човек нема иднина. Секој ден беше нервозен и неможев збор да му речам попреку, дека ако речам ќе се расправаме, секогаш трпев, кога и да го прашав за што е нервозен тој ми се понашаше. Чашата ја прели кога јас бев појдена во друг град за да го видам за тој да ми речит "баш денес најде да дојдиш" и во тој момент ми закачи нож в срце. И можеби ми е тешко ама ќе ми помини. Подобро тешко отколку животот да си го поминам така во нервози и плус под притисок и команда на неговите.
   
  На 1209, Alisa22, teaiva и 8 други им се допаѓа ова.
 9. Cinnamon Bun

  Cinnamon Bun Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2017
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  4.691
  Пол:
  Женски
  Те оддалечува од блиските, не сака да работи, постојано бара повод да се расправа, тебе те обвинува, расположен е како ќе дувне ветрето...
  Што повеќе причини би ти биле доволни за да сватиш дека треба да го оставиш.
  Ќе боли не викам не. Но верувај, уште повеќе ќе те боли ако останеш со него бидејки ќе ти го уништи животот.
   
  На Tamarkaa, candy.cane, buba4e89 и 5 други им се допаѓа ова.
 10. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  3.805
  Допаѓања:
  63.880
  Пол:
  Машки
  Ти во 8 месеци немаш осетено освен нервоза,бес,ништо друго според ова што го кажуваш.Каде е љубовта тука?Зарем самата не гледаш дека од негова страна,нема љубов?Колку год си?

  Мене не ми е јасно али искрено не ми е јасно,како може некој да ве контролира стварно неможам да разберам,нема да имаш другарки?другари?како бе вака?Свесни сте дека тоа се психопати?Тој сам не се сака ке ти ги сакал другарикте,девојче бегај од вакви швркнати ликови,овој има да ти го упропасти животот,што ке неможе после тоа никој да те спаси и нормализира.Нервозен бил цело време,па човекот има проблеми сам со себе,незнае што да прави со животот,незнае каде тера со животот,затоа и ке биде нервозен.Не сака да работи сеа,а некогаш ке работи?Не нема никогаш да работи,и иднина и сериозна врска не се планира,све доаѓа спонтано,тоа не е плукни залепи работа,тоа се сериозни ствари,кој доаѓаат сами по себе,ете и самата си видела колку бил СЕРИОЗЕН за вашата иднина освен нервози ништо друго.

  Да се смируваш со ваков?дај те молам немој такви грешки,фатални грешки ке направиш,бегај и само бегај од вакви,ако сакаш нормален живот,што подалеку толку подобро од вакви.
   
  На candy.cane, Annora, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
 11. DevilGirl212

  DevilGirl212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2019
  Пораки:
  423
  Допаѓања:
  1.195
  Пол:
  Женски
  Истото беше и кај мене, не дека ми бранеше да излезам ама ќе излезев и после цела вечер расправии, па сама си се повлеков од излегвење. Ги изгубив сите најблиски, сите друштва, роднини, сестри а за малце и родителите. Толку добро знаеше да ме изманипулира секоја чест. За работа не спомни му, сама имам кревано фрижидер да го наместам додека тој си играт игри и уште триста такви случаи. А за нервозите да не прајме муабет.
   
  На candy.cane, piksooki и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 12. A_star

  A_star Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2019
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  1.584
  Пол:
  Женски
  Ти направил услуга верувај.
  Такви мамини синчиња учени од дома, разгалени, на кои не смее влакно да им фали, зошто ако им фали ќе се крене трета светска војна, па после и во брак и во врска ќе се однесува распредено а ти не смееш да писнеш зошто се плашиш дотичнатиот да не го повредиш.
   
  На candy.cane, DevilGirl212, Cinnamon Bun и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  3.805
  Допаѓања:
  63.880
  Пол:
  Машки
  Џабе јас еве како маШ неможам,и неможам да разберам,како може некој нешто да забрани,партнер да забрани,да искачам?Па ја во затвор ли сум бе,или со човек кој ме сака и почитува?Секоја чест каде ги наоѓате лудациве,извини ама за мене ова се лудаци,нормални луѓе неможе да се,да ми забрани ејј со роднини,сестри,браќа,пријатели па ке зажали што ме запознале во животот.Живеам за да работам,искачам,сакам,љубам,шетам,каде сака и каде сакаме,без никакви пречки.А ако сака некој некого да изневери има 100000 начини да го направи тоа,ни сум изигравал џандар ни сум лудак,фала му на Бога што сум се родил нормален,и со нормални разбирања за се во животот.А во љубовта ГРАНИЦИ НЕМА,има разбирање,почитување,сакање,ако ова го нема турете и пепел на врската.
   
  На Цвет88, pufi-cufi, waterllady и 4 други им се допаѓа ова.
 14. DevilGirl212

  DevilGirl212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2019
  Пораки:
  423
  Допаѓања:
  1.195
  Пол:
  Женски
  Да размислуваа сите вака поинаку ќе беше хахаха. Јас сум задоволна шо заврши и дишам слободно сега.
   
  На Cinnamon Bun, cresa-jagoda и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
 15. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  3.805
  Допаѓања:
  63.880
  Пол:
  Машки
  Незнам кој како размислува,но јас размислувам како што кажав горе во постот,и на друг начин незнам.Сега диши и уживај во слободата.
   
  На DevilGirl212, Cinnamon Bun и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. zorica66

  zorica66 Активен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  исто а кога ке му кажеш вика јас не ти бранам да излегуваш а ако излезеш ке се карате цела недела .
   
  На DevilGirl212, Cinnamon Bun, ЕденЧлен и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Marijana93

  Marijana93 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2013
  Пораки:
  403
  Допаѓања:
  3.789
  @zorica66 Тој можеби има друга па затоа така да се однесува, за се те обвинува па уште викаш и тој ме сака мене не не те сака туку те искористува, не работи од тебе чека ти да го финансираш па и ти со цел памет пари му даваш :x бегај подалеку од тој не те сака и ќе ти подобро без него ќе го преболиш верувај :)
   
  На "Zoki" му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DevilGirl212

  DevilGirl212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2019
  Пораки:
  423
  Допаѓања:
  1.195
  Пол:
  Женски
  Знајш како претешко ми е на моменти, ама ко ке ми текни дека љубовта шо ја имавме ја прокоцка за муабетите од мајка му полесно ми е...
   
 19. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.984
  Допаѓања:
  97.768
  Пол:
  Женски
  Се се тоа филмови, посесивност. Овој немал друга работа, вртел сучел и на крај си го добил.
  Уште на смирување ќе мислам?
  Ма бегај.
   
  На "Zoki" му/ѝ се допаѓа ова.
 20. "Zoki"

  "Zoki" Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  937
  Допаѓања:
  8.383
  Пол:
  Машки
  Не те сака те искористува.
  Ако сакаш да бидеш негова играчка смири се.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.