1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. Emilija7000

    Emilija7000 Активен член

    Се зачлени на:
    28 август 2019
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Знаеше да, и тогаш не му пречеше. А денес поради што запалив една цигара ми е лут цел ден.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    Jas ti citnav I mislenja od porano. Mislam deka namerno saka da te oddaleci so negovoto ponashanje, a to ne e ljubov. Zasluzuvash podobro.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  3. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Бара причина за да се одалечи од тебе. Ако му сметаат цигарите кога ти ги пушиш, ќе му сметаат и кога други пушат. Ако за "цигара" очите си ги вадите, што ќе биде ако ве снајдат по големи проблеми?
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Се обидува да ти ,,скрши кичма"...денес цигарите ќе му сметаат,утре деколтето,третиот ден шминката твоја,четвртиот ден штиклите,па другарките твои ... па ќе ти соли ум до 101 и назад се додека еден ден не се освестиш да тонеш ради него... а даааа и со 15кг плус ќе си ,јер не ти треба вежбање ,си го имаш него ,а он знае што е најдобро за тебе ...|(...
    ејјјј џигер ми се обрнува у пм|(
     
    На marlonbrando69, ElProfesore, 1209 и 11 други им се допаѓа ова.
  5. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Totalno go razbiram. Duri i mastika da si imala i race da miesh sepak pushachite mi mirisaat nepodnoslivo mene, i ne bi mozhela da sum blisku ili da se baknuvam. Na drugi mozhebi ne im prirekuva bidejkji ne se dovolno bliski. POdobro bi bilo i za tebe i za nego da namalish so pushenjeto.
     
    На Trxmx, IM.TMKQ, Billy Idol и 2 други им се допаѓа ова.
  6. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Точно но не е причина за прекин на една врска.
     
    На lovestoneddd, Shmizla94, sj *O* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Tochno deka dotichnata osoba se odnesuva pasivno-agresivno za da ja natera chlenkata da prestane da pushi, nameso da sedne i normalno da razgovara so nea, no pushenjeto za nekoi e seriozen i nenadminliv problem vo vrskata.
     
    На IM.TMKQ, Billy Idol и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  8. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Зошто би бил ненадминлив? Само у нездрава врска вакви работи може да бидат сериозен проблем.
     
    На Mantub, lovestoneddd, WildMk и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Ако него толку му сметало што не си нашол некоја што не пуши цигари. Еве мене лично многу ми смета миризба на цигари и си барав некој што не пуши ,не може он да очекува дека заради него треба да се смениш.
     
    На 1209, Trxmx, lovestoneddd и 10 други им се допаѓа ова.
  10. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Или ова, ама да знаеш дека некој е пушач и да се лутиш дека смрди на цигари а воедно тоа да е причина за проблеми у врската е малку чудничко
     
    На WildMk, sj *O* и Alisa22 им се допаѓа ова.
  11. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Bidejkji ima lugje alergichni na tutun, ima lugje shto stradaat od astmi, ili pak na koi ne im se dopagja mirisot. Nikogash ne bi bila so nekoj koj shto pushi, bezrazlika na se drugo, pa kolku i se drugo da e OK. Vo Makedonija pushenjeto e tolku normalizirano, a ne treba da e.
     
    На Dream-Girl, Shalitra, piksooki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    ^ Се пронајдов па ајде да искоментирам. И мојот дечко не сака да помириса цигара, меѓутоа тоа беше еден од првите разговори кои ги имавме кога се запознавме. За него тоа беше deal-breaker и искрено си праша и кажа дека не би сакал да биде со некој кој пуши.
    Во ситуацијата на членката е поинаку, бидејќи таа веќе била пушач кога ја запознал. Со кое право тогаш се лути? Не верувам дека сака да се оддалечи од неа, најверојатно навистина му смета ама знаел и прифатил да биде со неа и покрај тоа.
    @Emilija7000 Го разбирам но не го поддржувам. Се надевам дека со разговор ќе успеете да го надминете проблемот. Не дека пушењето е сјајно, ама не е во ред ни да дозволиш да те контролира и менува.
     
    На Martka, lovestoneddd, WildMk и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.612
    Допаѓања:
    36.910
    Пол:
    Машки
    Го однесе во крајност случајов. Нема врска ова со "кршење кичма".

    Као ако некој сака позитивно да влијае на некој друг и да искористи различни методи со кои ќе го направи подобра личност, тогаш те контролира, менува и не чини?
    Ако не пак барајте некој што к** го боли за вас и ве игнорира, може така подобро е? :^)

    И јас сум строго против цигари и не би можел да бидам со некоја што пуши. Одвратни ми се цигарите и димот, при секој бакнеж ќе ми се превртуваат цревата од здивот па колку сака и нека мие заби, нека зема мастика и нека трие јазик. Се чувствува уште никотинот.

    Но, ако е тоа единствена лоша карактеристика која сум ја видел кај неа, би и дал шанса иако истото не би ми се допаѓало и ќе пробувам да го сменам, прво пошто не ги сакам цигарите, а второ поради нејзиното здравје. И да, сигурно ќе искористам слични пасивно-агресивни методи.

    Може овака изгледа како не океј спрема неа, но заменете ги цигарите со дрога.
    Дали би пробале да помогнете на човек кој е зависник, а ви значи?
    Сигурно нема да го оставите тек така лесно да се самоуништува.
     
    На cresa-jagoda и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  14. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Ако некој на некој не му е доволно добра личност ,немора да биде со неа....а тоа ,,позитивно влијание и различни методите " ,...методи еј (facepalm)...немам коментар(facepalm)
     
    На 1209, WildMk, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    За цигари се работи, не за дрога. И едното нема никаква врска со другото, компарацијава е... ЗАМИСЛИ.

    Дечково по се изгледа бара повод за расправање. Едно е да сакаш да укажеш на некој за нешто, сосема друго е да се однесуваш на тој начин.
    Пред се' глупаво е. После безмислено.
     
    На Brinetka, 1209, Trxmx и 8 други им се допаѓа ова.
  16. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.661
    Допаѓања:
    20.963
    Пол:
    Женски
    Цигари и дрога не е ни слично, а најмалку па исто.

    Да ми се понаша мене така ради цигарите само, ќе се подзамислам со каква особа сум во врска.
     
    На Brinetka, lovestoneddd, WildMk и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.612
    Допаѓања:
    36.910
    Пол:
    Машки
    Подобра од онаа дека ќе ја здебели за 15 кг и ќе ја врзи во кујна. (facepalm)

    И двете се пороци. И двете се штетни. И двете те убиваат. Едните побрзо, другите поспоро.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  18. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Јас да сум како тебе ќе земам убав дим и во фаца ќе му дувнам.
    И ќе кажам Адио;)
     
    На sj *O*, lovestoneddd и WildMk им се допаѓа ова.
  19. Emilija7000

    Emilija7000 Активен член

    Се зачлени на:
    28 август 2019
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Нема врска тоа со дрога. Ми има кажано дека би бил океј ако пушам марихуана на пример. И никогаш ништо ме ми има речено дека не сака да пушам поради здравјето на фин начин, секогаш било бидејќи он го мразел мирисот и ништо друго. Ако е така зошто се дружи доброволно со луѓе што пушат постојано и е океј кога они смрдат на цигари. Нив не ги игнорира, напротив.
     
    На Mantub, WildMk и candy.cane им се допаѓа ова.
  20. nightingale

    nightingale Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    2.774
    Пол:
    Женски
    @Emilija7000 Пред се сметам дека поприлично инфантилно му е тоа лутењето, освен ако веќе не сте збореле и сте се договориле дека ти нема пушиш кога си до него. Реакцијата не ја оправдувам. Не знам дали ти кажал уште на почеток на врската дали му смета, ако не требало.

    Инаку мене лично партнер пушач ми е незамисливо зошто многу сум осетлива на мирис на цигари и премногу ми смета. Пишаа и погоре, мастики, миење раце и не знам што нема да направат да не мирисаш, особено не на партнерот.

    Така што седнете и разговарајте. Не знам каков ви е односот, ама објективно не ни мала работа ти да прекинеш со цигари, не е ни мала работа он да трпи нешто што му е неподносливо. По мене или ќе попушти еден, или ќе си фатите секој свој пат. И не го гледам тоа како контрола на еден врз друг. Компромиси секогаш ќе мора да има за ова или она. Не знам ни за една здрава врска каде двајцата тераат само по свое.
     
    На WildMk и VoodooGirl им се допаѓа ова.