1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.425
    Пол:
    Женски
    Јас неќам мојов да пуши. Знаев дека пуши кога заодивме, му кажав дека неќам цигари ама возрасен е, засебна личност е. Ама секогаш кога ме праша шо мислам за цигари, или кога се обидва да ги откажи - јас кажвам дека сум загрижена. Не ми смета мирис, навикната сум, ми смета зошто си го уништва здравјето. И знај дека неќам цигари зошто ми е страв за него.
    Разговарајте. Кажи му дека некогаш палиш и то е факт. Дека не палиш кога си со него, дека преземаш мерки да не му смрдиш. Побарај разбирање од негова страна. Нека ти кажи зошто не сака да пушиш воопшто, башка за пред него секогаш можи да се напрај компромис. @Emilija7000
     
    На sj *O*, Nausicaa, Annora и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.775
    Пол:
    Женски
    Однесувањето на дечко ти не е правилно во никој случај.
    Ако сака да ти помогне да се одвикнеш затоа што е загрижен за тебе, тогаш пристапот му е сосема погрешен.
    Ако пак му пречи воопшто да биде со личност која е пушач и не може да премине преку тоа, тогаш треба да ти каже искрено и да се разделите ако не најдете компромис.
    Во секој случај разговарај со него искрено и кажи дека ти пречи таквото негово однесување. Прашај го која е причината за толку нагла реакција и дали и како смета дека нештата може да се поправат.
     
    На Gosh, sj *O*, VoodooGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Ај полека малку, и баби и жаби замеша. Не знам од каде го извади горе напишаното, не е и битно кога нема никаква врска со ситуацијата на девојката.

    Подобро било... уау, споредбите ти се...

    Ако имаш совет за девојкава, пишај. Ако имаш уште некој неоснован, субјективен и сувишен коментар, подобро немој.
     
    На lovestoneddd и stetoskop им се допаѓа ова.
  4. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Јас на некој начин го сфаќам...мислам дека не ти мисли лошо дечкото и гледано од моја перспектива мислам дека добронамерно го прави тоа.
    Како и да е, од пушењето немаш никаква корист, само штета. Батали го пред се заради тебе, без разлика како постапил дечко ти.
     
    На Dream-Girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Јас имав дечко кој што премногу пушеше марихуана а јас немам нити пробано нити некогаш планирам да пробам и можам да кажам дека навистина претерано го мразам тоа. Во ниеден момент не се заканив дека ќе му раскинам ако дува но си го имав изјаснето мојот став дека мене тоа не ми се допаѓа, дека јас никогаш нема да запалам со него и го замолив колку што е можно помалце во МОЈА близина да дува. Пред/после мене ако сака оџак нека стане. Тешко дека на некој можеш да му смениш мислење доколку тој или таа самите не решат да се одвикнат. Плус, ако ете уживаат во таа навика мислам дека нема поента да ги разубедувате или прифатете ги така или чао пријатно.
     
    На WildMk, KateKane, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.617
    Допаѓања:
    52.405
    Пол:
    Женски
    Ако не му смета други луѓе да пушат а кога ти пушиш бега од тебе, мене ми изгледа како да наоѓа рачка да се скара. Ако му смета ќе му смета од секого. Или па побитни му се личностите кои пушат па не сака да ги изгуби заради тоа, ама со тебе можел да се кара. :|

    И дечко ми пуши, а мене многу ми сметаат цигари. Засега гледаме до компромис да дојдеме. На пример пред врската тој пушел една кутија дневно, откако го "притискам" да намали една кутија му трае и до три дена. И повеќе ми е за него, за неговото здравје, отколку за тоа што мене ми смета. Го терам со постепено намалување да ги откажи оти со наеднаш откажување не му оди, проба еднаш џабе.

    Не велам дека дечко ти не се грижи за тебе, ама пристапот му е премногу детски. "Ако не ми е по ќеиф не разговарам ќе се лутам".
    Единствено да седните убаво да поразговарате, кажи му го него тоа што нас ни го кажа и се надевам ќе дојдете до решение. :)
     
    На Purplelilac, sj *O*, lovestoneddd и 7 други им се допаѓа ова.
  7. VoodooGirl

    VoodooGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    514
    Допаѓања:
    4.176
    Пол:
    Женски
    Зборуваме за завист. На мозокот не му кажуваш од денес не пушам, не функционира така. Човек додека сам не се стави под контрола и силна желба да смени некоја навика и Св.Петка не може да убеди некој да промени некоја секојдневна потреба. Мене прва помисла сабајле ми е кафе, нека дојде некој нека ме убеди да ја сменам таа потреба од кофеин, да пијам чај наместо кафе.
    Го разбирам дечкото, целта претпоставувам му е твоето здравје, сепак лош начин на пристап. Со пасив-агресив однос не се постигнува ама баш ништо. Потполно ќе се сложам со @Hellobeautiful, сум била во скроз иста врска како нејзината и тоа дека човек не можеш да смениш без негова желба не функционира, колку и да му трубиш врз глава за последици по здравје. Или човекот го прифаќаш таков каков што е, со свои навики и маани или секој по свој пат.
     
    На Purplelilac, sj *O*, lovestoneddd и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    @Emilija7000 и јас до некаде го сфаќам...
    Имам кажано дека нема да сум со дечко што пуши цигари зошто страшно ми пречат, ниту цигара имам запалено во живот, ниту сакам во близина да осеќам чад, стварно веднаш ми предизвикува солзење на очи, кашлање... :worried: А исто ако сум некаде со некои луѓе што пушат, истрпувам преку сила, но партнер што пуши нејќам, зошто овие не ги земам за дома, а партнерот е личност кој е често со мене...
    И за алкохол ми важи до некаде ова, нејќам дечко што пие, зошто и јас не пијам и едноставно би биле многу спротивни. :)
    На прв дејт т.е и пред да излезам ваков муабет имав на чет со дечко ми, испадна дека е баш тоа што го барам, ни пуши, ни пие, па еве не год ипол скоро сме заедно, без разлика дали "барањава" на некој му се смешни, на мене овие работи при избор на партнер ми беа битни, зошто сакам да сум со некој со кој може да се надополнувам и имаме сличен лајфстајл. :)
    Ама фер е од старт да кажеш што како е, а не отпосле. :)
    Дечко ти веројатно не ти мисли лошо, навистина на непушач цигари премногу пречат, па и дома ако никој не пуши цигари, ептен не е навикнат на нив значи... Цигарите и секако се штетни, па и услуга би ти направил ако ги откажеш целосно. Но, не може со присила да ги откажеш, ти мора сама да решиш да ги откажеш, он колку и да збори само џабе.
    Ама :!:, ако за нешто вакво не можете да направите компромис и не може да те прифати таква, требало од старт да си мисли на тоа, може треба да подразмислиш дали навистина треба да си со ваков човек. Дволично е и што не кажал на старт што мисли за цигарите, па сега се понаша вака. (facepalm)
     
    На sj *O*, Moon.Girl, MrenaRiba и 10 други им се допаѓа ова.
  9. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Мене ова ми е погрешно. Ако некој ми значи и го сакам, а ако прави нешто што е штетно за него и неговото здравје, сигурно нема да му речам "да стане оџак" кога не е со мене.

    Океј, можеби имал погрешен пристап дечкото. Ама тој си ја познава, може е тоа единствен начин на кој може да и го привлече вниманието на девојката. Секако дека не може да и наредува, да ја условува и слично, ама може да се потруди да и покаже што не е добро за неа.

    Јас на моите родители, секој ден по 20 пати му кажувам колку пушењето е штетно за здравјето. И зборувам и пак ќе зборувам. Родители ми се, ама најмногу ми значат. Му зборувам за нивно добро.
     
    На cresa-jagoda, Tan4ence, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Во превод, ги гњавиш.
    Пушач сум скоро 30 години, и ти кажувам дека некој ако ми повторува 20 пати во денот да не пушам, ќе го отерам у пичку матер.
    Па и ќерка ми да е.
    Не е дека не знам колку се штетни цигарите, знам.. скроз се' ми е јасно.
    Ама не мом да ги откажам. Наречи ме лабилен карактер, наречи ме како сакаш, ама не можам.

    Маж ми не пуши, јас пушам.
    Ако на некој му сметаат цигари, унапред треба да ми каже дека му сметаат, а не после поминато време во врска, да ми дроби попара.
    Не се кријам дека пушам, па да речиш, се 'изненадил' кога дознал.
     
    На butterfly6223, Цвет88, tigrica92 и 10 други им се допаѓа ова.
  11. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Ма доживотно ќе ги гњавам бре. За нивното здравје станува збор. Ги сакам највеќе од се на светот и не сакам да ги изгубам.

    Се слагам дека кога станува збор за врска, однапред е коректно да се каже што ти смета, а што не. И се зависи од карактерот на човекот, дали и до кај може да толерира. Ама, во случајот не мислам дека дечкото има некаква лоша намера кон девојчето.
     
    На Purplelilac, cresa-jagoda, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  12. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Страствен пушач сум и на кого не му одговара, без разлика дали е партнер или пријател, можам само да му ја покажам вратата. Трубење околу штетност, финансии се буквално просеравања, тоа е нешто што ме засега исклучиво мене, нити им кукам за здравје, ни па им барам пари за пакла. Хигиена одржувам максимално, секогаш имам мастики и бонбони со мене, да потенцирам заради себе, не заради други, никогаш не трујам на цигари, пошто гес уат, ако не си глота од човек, не можеш да труеш никако. Полош здив имам осетено од луѓе кои не пушат, се е индивидуално.

    Примерот од членката, не е грижа од страна на дечко и у никој случај, туку инает за да биде по негово и он да ги држи конците, да игра по негови правила.
    Епа неќе моќи, бајо мој.
     
    На tigrica92, Gosh, sj *O* и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.035
    Пол:
    Женски
    Во врска сум со пушач и во овие неколку години не сум почувствувала да се запушти со хигиена и да дозволи да мириса.
    Да, му зборувам и јас околу последиците по неговото здравје, ама последниот збор е негов. За својот живот секој сам одлучува. Од една или две цигари дневно+миење заби+мастики верувам дека никој не мириса. И порано кога пушел повеќе и сега кога малку ги намали, исто е, не мириса воопшто.

    Мене чадот ми смета при дишењето и едноставно ќе си кажам. В соба цигари не дозволувам да се палат, а ако веќе не може да издржи некој, отворам прозорец и таму чадот да излегува.

    За цела кутија цигари луѓе не се нафрлаат така, не па за две цигари на два дена. Може со убаво да се искаже загриженоста.
     
    На 1209, sj *O*, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  14. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    :bow:
    Класичен манипулатоР
     
    На Stressed Out, sj *O*, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    :D
    Знам дека ги сакаш, ама ги нервираш :D
    Нема да им помогнеш со повторување и гњавење.
    Најди им занимација, подобро.
    Нешто да прават, за да не можат да пушат.
    Носи ги на кино.
    На ручек во затворено, кај што не се пуши.. на театар.
    Секаде, каде што нема да можат да запалат цигара.
    И низ дома наоѓај им занимации.
    Не знам што.. ама смисли нешто

    Ми текна!
    Купувај им семки, сончоглед.. или нешто што сакаат да грицкаат.
     
    На sj *O*, Peperutce1115, Shmizla94 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Во тоа гњавење да знаеш само колку има љубов.... никогаш до сега не ми кажале дека ги нервирам заради тоа што се грижам за нив, или па да ме опцујат. Anywas, тактиката ми е таа, ќе зборам доживотно со надеж дека ќе успеам во мисијата. Кај татко ми полека гледам резултати. Киното и ручеците, семките и сончогледот, може и пушачи и непушачи да ги применуваат како занимација.....
     
    На Purplelilac, sj *O*, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Ти кажувам од лично искуство, што би ми го одвлекло вниманието, или би ме оневозможило да пушам.

    Како знајш, така терај.
    Ако не ти се лутат, уште поарно за тебе :hug:
     
    На sj *O* и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
  18. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Тогаш Вајлд, почесто во кино со семки и сончоглед во рака.....
    И тебе ќе ти кажам, со сета почит кон тебе, со оглед на тоа што си постара од мене и со надеж дека нема да ми се налутиш, ама и да ми се налутиш, пак е со добра намера кажано..... ЦИГАРИТЕ СЕ ШТЕТНИ ЗА ЗДРАВЈЕТО НА ЧОВЕКОТ! :hug:
     
    На sj *O*, cresa-jagoda, ЕденЧлен и 3 други им се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Не ти се лутам... затоа што си во право :*:
    Едит: Реков и запалив цигара :tmi:
     
    На sj *O*, Dadusicka, stetoskop и 3 други им се допаѓа ова.
  20. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Нема врска со темава ама морам!
    Се коментира за личности возрасни, мислите дека не знаат дека се штетни цигарите? Има некој на планетава што не знае, вие треба да му кажите?
    Партнерот се прифаќа со мааните и доблестите и тоа е тоа. Не може денес да не ми смета дека пуши ама утре да ми смета. Демек денес не е штетно пушењето, а утре ќе е?
    За конкретниот случај мислам дека на типот цигарите му се изговор за да и се скара, нема муда да и каже в лице, па тера вака одоколу.
     
    На Gosh, 1209, sj *O* и 5 други им се допаѓа ова.