1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Воглавно се согласувам со тоа што го кажуваш дека не треба враќање на минатото, но за делот дека дечкото изгледа очајно само затоа што се' уште има чувства кон девојката, не можам да се согласам.
    Не се бришат чувства толку лесно, посебно ако станува збор и за подолга врска.
    Уште повеќе ако си личноста која згрешила, нормално е што се' уште ја сака.
    Секако не сум за тоа да ја напнува за да му прости и да му даде втора шанса, затоа што му давала и премногу шанси во минатото.
    Но треба време за чувствата да избледат и од двете страни.
     
    На candy.cane, Stressed Out и piksooki им се допаѓа ова.
  2. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    А како сега сфатил дека ги има тие чувства, а не додека бил со неа. Тоа покажува дека не бил коректен со неа како личност и дека не ја заслужува. Па и да не е многу долга, се се сведува на тоа како сме се чувствувале. Мене ми било прекрасно со некој, баш сум се осеќала заљубено, а дечкото не ме ни сакал, во лице ми го кажа тоа. Што треба јас сега да се залажувам дека ќе се смириме и ќе ме сака. Како што сум се заљубила така и ќе престанам да чувствувам нешто за некој што пробал да прави будала од мене.
    Сигурна сум дека и девојката така размислува, ама решила да си поигра и да му одржи некаква лекција ( што не е ни потребно ), а веќе за темата со дечкото не ми се коментира, зошто секогаш мажите сфаќаат од кога ќе зафркнат.
     
  3. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Што кажувам јас, а што пишуваш ти.
    Никаде не го оправдав претходното однесување на дечкото и уште помалку реков дека ја заслужува љубовта и довербата на девојката.
    Ниту пак реков дека треба да се залажува дека ќе се смират.
    Само за чувствата спомнав дека не се бришат толку лесно.
    Можеби за тебе е така, ама за повеќето луѓе не е така. Не е тоа креда на табла, па преку ноќ ќе го избришеш зборот љубов и нема гајле, си тераш напред.
    Треба време. Ако за тебе не, за дечково очигледно да и не е за обвинување поради тоа.
    Секако се' додека не ја напнува за смирување.
     
    На candy.cane и piksooki им се допаѓа ова.
  4. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Па не реков дека преку ноќ ќе заборави |( Само чекање со години и преболување е нереално и многу разгалено. Исто зависи и како ќе се разделиш. Доколку е на фин мирен начин, секако потешко ќе оди, но доколку те изневерувал, те лажел и манипулирал,или ти кажал дека не те сака и те правел виновна за се некако полесно е да осетиш некакво гадење па и омраза. После следува фазата на рамнодушност и ќе си продолжиш.
    Грешката кај повеќето е што се сеќаваат на убавите моменти, затоа и сакаат да се смират. Ако на лист направите колона со убави/лоши ќе видите дека лошите се во поголем број. Кога си заљубен не гледаш реално, кога ќе се скараш ти се отвораат очите и гледаш дека било како што ти кажувале од страна.
    Инаку мило ми е што се разви дискусија и споделуваме мислења и искуства.
     
  5. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    Ok na pocetokot mislev deka nema potreba da pisham javno ama sum se izlazala.
    Jas I deckoto sme vo kratka neoficijalna vrska...ili bevme. Kon krajot na oktomvri raskinavme poradi razlicnite planovi za idnina. Po 2 nedeli toj mi pisha povtorno, mi rece deka razmisluval mnogu za nas I sakal povtorno da se obideme, no ovojpat bez pritisok za idninata I slicno, reshivme da ostavime na vremeto. Ok I aj sho se smirivme....ne se osekjam taka. Prethodno toj mi posvetuvashe mnogu vnimanie, zboruvavme pishevme mnogu cesto, prashuvashe kako mi pominal denot detalno I obavezno prashuvashe koga kje se vidime. Sega pishime ednash na pola den. A nitu dvajcata ne sme tolku zafateni za da ne pishime I zborame. Mnogu e smenat I za se se ponasha ko da my e seedno I to mi smeta. Vo vtornikot go sednav I razgovarav so nego, mu go rekov seto ova od pogore, toj onaka ladno mi vrati "znam" i "kje probam da se smenam". Ottogash dosega nema nikakvi promeni. Duri I apliciral da zamine vo germanija neposredno pred mojot rodenden a mu rekov da ne go pravi toa.
    Od Edna strana mi fali, od druga pak ne sakam da go vidam. Sakam povekje vnimanie da mi posveti, kako porano. Mi ide da pocnam da pisham so drugi mashki I mu rekov deka ako ne se smeni kje prekinam Jas so nego prva.
     
    На SummerGirl и me again им се допаѓа ова.
  6. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Затоа му е се сеедно,и не е како порано.
     
    На SummerGirl, SexiLy, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Ocigledno mu si samo zabava dodeka zamine... vrskata ne vi e seriozna a i kako sto sama kaza, neoficijalna vrska ( citaj megju redovi - zabava bez obvrski )
     
    На SummerGirl, SexiLy, me again и 4 други им се допаѓа ова.
  8. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Најди си друг немаш иднина со овој :)
     
    На SummerGirl, me again, sj *O* и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Премногу е очигледно дека типот е не сериозен и дека си му за забава да има кој да ебе кога ќе му се приебе со други зборови.
     
    На SummerGirl, sj *O*, Anon и 2 други им се допаѓа ова.
  10. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Не нашол друга во тие две недели и се смирил со тебе ама не му си многу битна и не се замара.
    Најди си некој со исти планови за иднината.
     
    На SummerGirl, Purplelilac, tigrica92 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    Ne se sega planovite za idnina problemot tuku negovoto odnesuvanje kon mene.
     
    На SummerGirl и me again им се допаѓа ова.
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Мене не ми е јасно ете тоа ти што викаш "те побарал, ти пишал, сте се смириле", а тој ни да се потруди нит ништо.
    Џабе ти се трудиш кога одвнатре чувствуваш дека не е тоа тоа и како со сила.
    Си разговарала и никаков исход немало. Зашто се однесуваат така ете речимо го тргнеме сексот на страна?
     
    На SummerGirl, Martka и sj *O* им се допаѓа ова.
  13. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    I mene ne mi e jasno pravo da ti kazam.
     
    На SummerGirl и me again им се допаѓа ова.
  14. DevilBoy212

    DevilBoy212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    451
    Пол:
    Машки
    Пишувам за другар. Да му покажам која е реалноста од вашите одоговори.


    Почна да излегува со девојка, со која што е повеќе од година дена заедно. На почетокот од врската имаа проблеми од страна на родителите од нејзината страна. Причината била тоа што другаров е полу турчин полу македонец. Од угледна фамилија е и не е религиозен, ниту пак неговите. Со месеци слушаше погрдни зборови од нејзините родители, па успат и маката на девојката и ја слушаше секојдневно.

    Прв пат-> Девојката го замолила другар ми да ја земи бидејќи домаи психички ја малтретирале, со плачење му се јавила да ја земи дома му и да се пресели.(Често од нејзина страна беше спомнувано просење, и земање.) Другаров ни 5 ни 6 запалил колата ошол и ја зел. Успат му се заканувале дека татко и ќе го убиел него, а мајка и од село ќе соберела луѓе да го тепаат.
    Кога пристигнале кај другаров, тој рекол чим е ваква работава, спреми си се утре кажи им дека од денес натака ќе живееш со мене, и ќе се земеме кога ќе можиме. Утре дента таа си отишла дома, за на крај да испадни ајде сеа ќе се мириме ќе се љубиме.

    Втор пат-> Проблемите продолжија од родителите на нејзината страна, таа повторно, дојди земи ме. За на крај да испадни дека ајде сега го прифаќаме. Таа и со неговите родители зборувала за земање и слично за на крај да испадни дека ам вака ам така.

    Таа една година живеела кај дечко и во Скопје иако родителите не ја пуштаа да биде во врска со него, а ја пуштаа да биде за безпари кај него. Таа беше во студентски дом, иако престојуваше 24/7 кај него, и се на се ако била 3 пати во Студентскиот.

    Кога требаше девојката да се запише втора година, се договараше да бидат заедно во истиот стан, под еден услов, ако сака ќе треба да се земат, или да си плаќа кирија. Поминаа месеци, мајка и отишла во куќата кај другаров, као демек да се договорат што како од нигде никаде, не им одговарало да се земат, ама одговарало да се плаќа кирија. Неговите рекле нема потреба кирија ама сметките нека се делат.

    Другаров се молел дај нека одат пак твоите кај моите да се договорат за сметки, иако на неколку наврати родителите нивни се виделе по пат, и нејзините рекле, долга е зимата има време.
    На другаров му се смачило ни вака ни така е работата.

    Искрено јас тука не ги кривам толку родителите колку што самата девојка е крива, таа е проблемот, можејки да ги спречи проблемите, таа континуирано си го терала кејфот.

    Нели треба да и е срам што прават нејзините родители? Не треба да им објасни или дајте пари или ко така јас си идам? Нели таа сакаше да биде со него заедно, ама кога треба да се плаќа ни таа ни родителите ги нема.

    Зарем вие би сакале безпари да престојувате година дена, успат вашите родители "врската не ја одобруваат", а ве оставаат да престојувате кај него? Испаѓа чим е free нека биде, ама не верибда и сл.

    Незнам повеќе што да пишам, ова ми е најбитно да му го објаснам на другаров.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    А зошто ако се земат да не плаќа кирија? :^)
     
    На SummerGirl, Feminka22 и DevilBoy212 им се допаѓа ова.
  16. DevilBoy212

    DevilBoy212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    451
    Пол:
    Машки
    Па нормално дека треба, дали се или не се заедно се сведува на се заеднично.
     
    Последна измена: 17 ноември 2019
    На SummerGirl и Feminka22 им се допаѓа ова.
  17. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    А зошто тие двајца не разговараат и нека си ги решат проблемите?
    Што се мешаат родители?
    Не е само за парите, по твојот пост се добива слика дека комуникацијата и компромисот им се слаба страна.
     
    На SummerGirl и WildMk им се допаѓа ова.
  18. DevilBoy212

    DevilBoy212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    451
    Пол:
    Машки
    разговарале често, ама било занемарувано од нејзина страна и од страната на родителите нејзини. Според нејзе парите не биле битни, љубовта била.

    Како и да е треба едно женско да си дозволи да и е плаќано кирија сметки и храна?

    Дефинитивно тука фали комуникација меѓу нив двајца, а очигледно е дека поголема улога играат родителите во врската отколку тие двајца.
     
    Последна измена од модератор: 17 ноември 2019
    На SummerGirl, candy.cane и WildMk им се допаѓа ова.
  19. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Тој треба да и помогне ако таа е во тесно но таа не треба да го искористува.
    Ако нема пари ќе работи и колку толку ќе учествува во заедничкиот буџет, ако веќе живеат заедно.

    И малку чудно е, не го прифаќале дечкото а од друга страна одат дома да се договараат и планираат свадба. :^)
     
    На SummerGirl, Feminka22, Brinetka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. DevilBoy212

    DevilBoy212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    451
    Пол:
    Машки
    Не не, од страната на дечкото било или ќе се плаќа или свадба, ако не нека си бара чаре.
    Тој што е во тесно нормално дека треба да се помогни, но ете го зафркнала 2 пати пред неговите дека ќе се земат, за на крај да не се земаат. Изгледа тоа на заинтересирана девојка?Мајка и пошла кај нив за да не успее свадбата, као демек ќе плаќаме, ама ете немало ни трага ни глас, зарем треба да се моли страната од кај дечкото дека треба да се делат средства колку и да се има?

    Мање више парите, доволно е да се види борбата од нејзината страна.Иако парите не паѓаат од небо нели.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.