1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    89
    Te razbiram do nekade.Iako si mlada 16 god. moze da si navistina zaljubena,da ti e ubavo so nego i se,no nemoj da se preoptovaruvas so toa sto ke bide misli sega da ti e ubavo i ne dozvoluvaj da bides povredena.Ako treba da bide tvoj sto i da se sluci duri i da zamine ke ti se vrati,a ako ne ke dojde nekoj drug vo koj ke se zaljubis.Sto e tvoe ke si dojde i ne misli mnogu sto kako ke bide uzivaj vo segasnosta mlada si uste.Pozdravce
     
  2. princess483

    princess483 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    6
    ne pomisluvam na brak seuste sum mlada za toa nesakam uste od sega da se vrzuvam sepak tesko bi mi bilo da se razdelam od nego
     
  3. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.517
    како што кажа секси.. имаш 16 години, навикни се на фактот дека нема со него да се мажиш. И други дечковци ќе смениш, и одново ќе се заљубуваш... немој да губиш глава и да паѓаш во депресии.. на крајот ќе видиш дека ништо од тоа не вреди. Have fun! ;)
     
  4. jasss

    jasss Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Што би направиле ???

    Вака: Се читам на мсн со еден тип веќе 3 години, а претходно се имаме и видено само не се познававме. Сега, конечно се согласив да се видиме и тоа на денот на неговиот роденден (3-ти март). Е сега проблемот е тоа што не знам ни како да реагирам на средбата со него, а ниту пак што да му купам за роденден, што ке биде соодветно за прва средба.
    Што мислите вие, ставете се во мојата ситуација и ве молам кажете ми што да му купам и како да реагирам?
     
  5. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.820
    Епа ако се допишувате 3 години, би требало да знаеш што му се допаѓа.
     
  6. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.517
    Плус! За реагирањето и однесувањето.. обиди се да останеш своја. Од средбата не очекувај премногу, биди сталожена за да не се разочараш на крај... ;) Со среќа!
     
  7. Nita

    Nita Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    37
    ми треба помош.....има еден дечко има месец дена што ме молеше да идам со него мене на почетокот не ми се свиѓаше ......почнавме на мсн да се допишуваме и некако почна да ми изгледа добро......помина тоа јас сакав да прифатам да бидам со него но тој сега некако се повлече настрана ......а јас сега сфатив дека чуствувам нешто кон него пак ми зборува но ми вели знае дека јас не го сакам затоа не сакам да бидам со него да не го повредам.......се плашам да му признавам дека го сакам имам дознаено дека е многу женкар....и се плашам ако му признам дека чуствувам нешто кон него ке им каже на другите.........ве молам помагајте не знам што да правам да признам дека го сакам или да продолжиме како другари......... :( :(
     
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.820
    Епа вака: ако ти прифатиш да излезиш со него, тоа не мора да значи дека ти него го сакаш. Затоа, не мора да му кажеш чувствата, само прашај го дали таа покана уште важи? ;)
     
  9. Nita

    Nita Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    37
    проблемот е во тоа што тој мисли дека јас не чуствувам ништо кон него и се одлучи да се одлучи да се повлечи а јас касно сфатив дека го сакам.........
     
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.820
    Епа нека не те плаши тоа што се повлекол. Кога си пишувате на мсн, така уз муабет спомни му за тоа кога те викнал да излезете и прашај го дали уште важи понудата? ;)
     
  11. Nita

    Nita Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    37
    залудно ми е колку да сакам да му покажам дека јас сега почнав да го сакам знам дека е касно но......... :x тој ми кажува сега подобро што не имавме нешто зошто јас не сум го сакала бар малце.......тешко ми е многу зошто гледам како го губам ...........а знам дека јас см крива и тоа ми најтешко паѓа
     
  12. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    91
    Лејдис сега јас сум на ред да се пожалам па ако сте расположени д ами поделете некое советче :roll:
    Вака,врската во последните неколку месеци ми е катастрофа...поточно почна да ми станува навика, само рутинА.Со дечко ми имаме многу различни карактери но на почетокот многу се сложувавме и за се наоѓавме компромиси сега бе се пречкаме како будали :? сега ке набројам шо се се дешава па..читајте
    1.Преку неделата 1 или 2пати ке излеземе на кафе ке се промааме по трговскиот и така без веза немаме ни муабет што да правиме,дојде викенд тој излезе некаде со другарите дојде покасно поседиме малку заедно и потоа ако сум расположена јас имаме секс ако не секој по дома,значи ништо интересно не правеме заедно се тоа па тоа.
    2.Сексот ни стана вистинска пропаст..веќе со месеци немам доживеано оргазам и на крај јас велам досадно ли ти е со мене а тој ми одговара па изгледа штом неможе да се дигне..ма ајде ти се молам,јас сакам да биде возбудливо а тој мелахолично,монотоно..се по ист редослед бакнежи,орален, вагинален ,галење дома..па аман нели треба нешто повозбудливо
    3.Страшно почнува да ме нервира неговата несериозност....оваа година не се запиша на факс, само спие,јаде и пие значи буквално ништо продуктивно не прави..сега треба да оди на факултете ама ако татко му не плати малку повеќе пари тој ќе си остане дома.Значи јас сакам покрај мене успешен човек а не некој си клошар.
    Е сега сме правеле муабет 1001 пат да сменеме нешто,да ни биде позабавно и интересно како напочетокот и единствено што добивам е лажни ветувања пола година веќе се вртиме во круг.Јас го сакам него многу ама нели љубовта е битна ама само со љубов неможе врска да опстане треба и разбирање и почит и многу други работи ...Таман некогаш почнеме да правиме муабет дека подобро ќе биде да прекинеме или да се ставиме на пауза тој почне да збори јас неможам да си го замислам животот без тебе ти мене ме спаси од мртвите,ќе станев јас пијаница да не беше ти бла бла и оди па кажи му дека веќе не е тоа тоа кога го видеш како те гледа и те стисне за себе како светот да пропаѓа.Многу ми е страв ако му раскинам немој пак да се врати на истото да почне да пие многу,да се затвори дома ..пошто кога раскинавме пред неколку години а бевме заедно 9 месеци тој падна во вистинска депресија,јас имав друг дечко година и нешто време а тој не се откажа од мене...значи има превише работи направено за мене и на превише начини докажа дека му значам и дека ме сака повќе од се и многу често ми има кажано дека единствените личности кои ги сака во животот се јас и сестра му(пошто со неговите се во никаков однос) и како јас после се ова д асоберам храброст да го оставам :worried:ilent: :worried:hock: :?
    Мене стварно веќе не ми е забавно во врската.. сакам да се ставиме малку на пауза да се одмориме еден од друг да видиме како ќе функционираме разделени па потоа да одлучиме што понатаму...ама кога почнам да го кажувам тоа на него :worried:ilent: останам без зборови,така си велам ајде ќе се среди,денес утре и ништо не се менува :Down:
    Ве молам кажете ми како да направам,како да ја проголтам кнедлата шо ми стои во грло ...Фала однапред
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.301
    Допаѓања:
    200.504
    Пол:
    Женски
    Катја, многу би сакала да ти помогнам... гледам дека постои љубов, ама за жал таа не е доволна...
    Врските се секогаш поинтересни и возбудливи првите година-две, а после некако како да преминуваат во навика, сите земаат се здраво за готово, и мислат дека се направиле за да имаат успешна врска, и дека веќе нема потреба да работат на неа... е тука лежи грешката... врската е нешто на кое што мораш постојано да работиш и да го надградуваш... а кога веќе не може ништо да се направи, време е да се продолжи понатаму, колку и да е тешко тоа...

    Пред се, мора да имате комуникација, да седнете и убаво да поразговарате што и какви очекувања имате од вашата врска, да си ги преиспитате чувствата и да расчистите дали сте си еден на друг само навика, или пак навистина се сакате. Немој да му дозволиш нему да те уценува со тоа дека ако раскинете тој ќе падне во депресија или ќе почне да пие, или не знам што - тој игра на картата на твоите чувства спрема него и знае дека ти не би дозволила да се случи такво нешто...

    Млади сте за да почнете некои работи да ги сфаќате сериозно... не мора да раскинете, ама живејте си го секој својот живот, не си се посветувајте премногу еден на друг, туку исполнете си го денот со нешта и активности кои не ве вклучуваат двајцата... тој нека се запише на факултет, или, ако не сака, нека почне да работи нешто, нека оди на некој курс, нека си најде нешто со што ќе си го исполни денот, а исто и ти... претпоставувам дека си во средна школа, па освен школото сигурно можеш да се активираш и на други полиња, да одиш на курсеви, да излегуваш многу повеќе со другарките, да се забавувате, едноставно да уживате... па може и да поминуваат ден-два да не се видите со дечкото, тоа може многу да направи за една врска која поминала во рутина... а за сексот, па секогаш може да пробате нешто ново (не мора да биде нешто екстремно), нешто кое ќе ви внесе свежина во односот...

    Сепак, прво треба да расчистиш со себеси - само ти си важна, треба да си размислиш добро и да сфатиш што навистина сакаш во животот (иако можеби ти треба уште искуство), а што можеш да очекуваш од дечкото и што ќе добиеш од него ако останете заедно - немој само да дозволиш да те уценува и да ти набива чувство на вина ако раскинете - и треба ова да му го кажеш в лице... без разлика што тој можеби си има сериозни проблеми дома, и колку толку со тебе не мисли на нив... треба да преземе нешто за својот живот, а не само да седи и да чека од другите...

    Се надевам дека барем малку ти помогнав... сите врски се различни, и јас не знам како е кај тебе навистина, ама ти напишав што мислам за твојата ситуација... се надевам дека наскоро ќе го решиш ова... поздрав! :)
     
  14. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.053
    Draga Katja posle ova sto go procitav..mislam deka kaj vas nadvladeala monotonija vo vrskata.No i decko ti izgleda pak si ima nekoi licni problemi..Da ne e pak e vo nekakva depresija, sto ete taka se odnesuva nezainteresirano prema vasata vrska?A i po toa sto go kazuvas on veke ednas bil vo takva sostojba.Mozebi voljata pak ja gubi za bilo sto..zatoa sto doma ne mu e sjajno.Toa mozebi i nesvesno vlijae na nego...A so toa i na vasata vrska.Treba ubavo da go sednes i na spontan i fin nacin da razgovarate za nego i toa kako se cuvstvuva,zosto ete se odnesuva nezainteresiran..itn.Ke mu kazes deka ti e mnogu vazno da funkcionirate dobro kako par i vrskata povtorno da ja "vratite vo zivot".I tebe te svakam..tesko ti e, se nerviras...ama bidi trpeliva i bidi ti taa koja ke se bori..Ama ako se prodolzi po istiot pat togas ti preporacuvam da stavis kraj.Sepak sebe treba da se stavis pred se..Ne sakas da si nesrekna i da propagjas zaedno so nego..Sekoj saka da se cuvstvuva ispolnet,sreken ednostavno, ZIV.I za vrska se potrebni dvajca.A on ke svati i ke se smeni mozebi..Samo nemoj mnogu vreme da ostavis da pomine..razgovaraj sto poskoro..Ne se unistuvaj..Ako e pisano da ste zaedno i sto i da se sluci i zemjata da se prevrti, ke bidete veruvaj. :) So sreka pa pisi sto ke se slucuva
     
  15. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.540
    Пол:
    Женски
    Lugje i jas imam nekoj slicen problem nekolku pati se obiduvam da sednam so nego i da razgovaram megjutoa se zavrsuva so karanje i so navredi ne se razgovara so covekot ednostavno mu kazuvam nekoi raboti koi navistina treba da gi svate ama ne saka si tera po svoe a premnogu go sakam a svesno gledam deka zaedno odime vo propast znam deka me saka i toj ama nesto nedostasuva, mozebi e toa rezultat na nekoi damnesni nedorazbiranja sto gi imavme, se obiduvam na sekoj nacin i nisto ne uspeva, pred nekoj den pred da se skarame imavme odnosi i zamislete toj mi rece deka nemozel da me pocuvstvuva kako porano tolku se navrediv i tolku me bole toa sto neznam poveke sto da mislam. Site okolu nego ednostavno mu se povazni neznam ke poludam, zamislete izlegovme pred nekoj den na kafe i samo sto sednavme pravevme nesto muabet deka neekoi devojcinja koi se mn mali mislam ne mn no sepak mali za da pijat ekstazi, i jas mu rekov deka tie nemaat mozok da razmislat sto pravat i sto bara toj vo takvo drustvo i se skaravme i sedime tamu na masata i se raspravame i vo eden moment mi vika stanuvaj i odi si i ne slusnaa nekolku lugje i se pocuvstvuvav navredena i si zaminav, i posle toa mi vika ti mn si zemas za pravo stana i si zamina kako ne ti e sram i zamislete jas kriva, samo problemot e vo toa sto vo sekoja situacija ke iznajde nacin i se ke isprevrti samo za da me naprave mene vinovna neznam sto da pravam ke puknam od maka zatoa mn cesto se cuvstvuvam rastrevozena i depresivno :( :( :( :? :? :?
     
  16. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    spored mene e nekoj los period katastrofalen , a deka maskite se drugi obvinuvaat za neso za koe se sami vnovni toa e fakt , neznam jas vo vakva situacija se povlekuvam malce ne se karam ne vikam i sam svaka deka gresi i se izvinuva :!:
     
  17. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    ne znam kolku pravilno razmisluvam, no ete da vi kazam kako jas mislam. imam decko poveke od godina ipol, i sum primetila deka mnogu pati koga ke kazam za nesto deka mi preci, vo momentot vika dobro, izbegnuva da zbori za toa ne sekoj mozen nacin, se nervira zasto ne mu se slusa,i potoa ne ni razmisluva na razgovorot i pravi pak po svoe, zasto ne me sfaka seriozno, pa nekogas sto se vika e potrebno noz pod grlo da mu stavam za da me sfatio seriozno. mn e bitno koga razgovarate za toa sto vi preci, da go kazuvate smireno, bez vikanje, zapoved,zakani ili raspravii.na pr ete iako pominale denovi, za toa koga ti kzal stani odi si, sedni i smireno kazi mu deka ti ne mozes da dozvolis nekoj tka da se odnesuva so tebe osobeno ne vo javnost, deka nitu pak si zasluzila nesto takvo i deka ocekuvas da ne se povtori.kazi mu deka sfakas deka e mlad i deka saka i privaten zivot, no deka vie ste vo vrska i ti imas ptreba od nego nekogas da se pocuvstvuvas najbitna na svetot.ako slednite denovi prodolzi pak po staro, povtori go istoto ko na sala na smea, a ako se osmeli i na ovoj ubav i smiren muabet biten za vas dvajca da se odnesuva drsko i bez pocit, togas si ima problem samiot so sebe
     
  18. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.540
    Пол:
    Женски
    Ama problemot e vo toa sto nie sme zaedno nekolku godini i milion pati mu imam kazano i ne svakja i ne svakja neznam poveke kako da se obidam sekako sum probala i ne odi, se zaprasuvam sto dobivam od taa ljubov, ednostavno nisto koga ne saka da go smene toa sto mene mi smeta, neznam sto da napravam sto e pravilno premnogu sum zbuneta.......... za da ja donesam pravilnata odluka a na seto toa izmesani mi se cuvstvata i se ona sto se sluci, se zaprasuvam dali sakam da imam so mene covek koj koga ke se iznerviura ke me brka od sekade i pred site, i toa mu se nema sluceno ednas...za zal
     
  19. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    a bi imala li hrabrost malku da se distanciras od nego?znam deka bi bilo mnooogu tesko, no razmisli deka toa e moze edinstveniot nacin on da sfati kolku mu znacis.ne vikam da raskines ti skroz so nego, no bidi malku pozafatena, ponezainteresirana, pokazi mu indirektno deka treba pak da se trudi kako na pocetokot za da te ima.mozebi bas zasto ste dolgo vreme zaedno i znae deka si mu tuka seta nervoza i sl ja leci na tebe,a ti sekko toa ne si go zasluzila.ne ocekuvaj rezultat za dva dena, no mislm stvarno treba da probas malku vaka.poreto zvoni mu, ne se rasprasuvaj mn kaj bil kako bil, a vo isto vreme pak bidi i fina, vesela.ako te prasuva sto e problemot pravi se deka nema nikakov problem.za nekoe vreme ako si mu bitna sekako ke se trudi poveke.a najmnogu sto mrzam kaj sekoe masko se takvi ispadi. toa e tolku bezobrazno i ponizuvacko...raspravii se za vo 4 oci a ne za pred cel svet. ne moze da nema kontrola nad nervozata, osven ako saka pred drugi luge da se pokaze kako "gazda" sto e mnogu nezrelo
     
  20. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.540
    Пол:
    Женски
    Pa nekako taka i se odnesuvam veke mesec dva, ama nisto si tera po svoe kako sto mu odgavara na nego, ke mi se jave ponekogas kako demek aj da ne se raspravame poveke ama za kolku za dva saati i pak ista pesna neznam kako da postapam so nego vaka ako pprodolze celata situacija neznam do kaj ke stigne, pred dve nedeli dojde onaka mi se javi slezi pred zgrada da me videl i mi podari edno mecence tolku se izraduvav i tolku bev srekna ama posle dva tri saati pak se skaravme, sakam da e se ok pomegju nas ama nekako ne ide za zal, se sto pravam e zaludno zatoa sto izgleda samo jas se trudam a on si tera kako saka, mi vika jas sum takov i toj sum ako ti odgovara ok, ama ne ne treba samo jas da se prilagodam na nego treba i toj da se prilagode na mene ama neznam kako da go nateram, neznam kako da mu gi smenam tie nekoi negovi svakjanja i fiks idei neznam kako da mu dokazam deka ne e sekogas vo pravo i deka sekoj covek gresiiii a toj mi glumi bezgresen a i samiot znae deka ne e..........uyhhhhhhhhh