1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.925
    4 годишна врска не е било што за да не се засекираш .. Размисли дали нешто си направила за така да прави .. Мене дечко ми пред некое време слично така ми праеше , така се понашаше .. сакаше да постигне добро а само лошо направи .. све ми се сврте у глава.. Памет ми дојде да ама не мораше до таа мера така да прави да ми е .. Подразмисли да не сака нешто да ти укаже покаже .. ама ако е веќе подолго таков .. Стај го на ингор .. види како ќе биде , дали ќе се смени , дали исто ќе биде.. Вреди да се бориш ама ако и двајцата го сакате тоа , не само ти .. Нормално дека ќе ти се засвиѓа друг кога дечко ти не ти обрнува внимание .. Зашо да не седнеш со него и да зборите.. напрајте муабет што ви се случува и зашто е тоа така .. :)
     
  2. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.053
    e pa vaka..ocigledno se raboti za kriza vo vrskata posle 4 godini..sto e normalno..megjutoa negovoto odnesuvanje moze da e ili poradi prezasituvanje od vas dvajca ili nesto go maci..ili pak da se pojavila nekoja treta osoba(za ova ne bi sakala da e taka ama mozno e)..maskite posebno koga se vo vakva situacija niti ke kazat niti sakaat da razgovaraat za toa ednostavno sakaat da gi ostavime na raat...ne znam sto da ti kazam osven ostavi go..ti svrti se prema sebe izleguvaj so drugarki,posveti se na svoite obvrski za da ne se nerviras i zamaras so nego..a sto e vsusnost pricinata za negovoto odnesuvanje veruvaj ke izleze na videlina...e i uste ova so toj drugiot kontaktiraj za sekoj slucaj..imaj si muabet ne mora da pravis nisto ama ne se znae nikogas sto se moze da se sluci pa imaj si rezerva ;) ..ti posakuvam iskreno se da bide vo red i povtorno da se osekas ispolneta vo vrskata
     
  3. Mese4inka

    Mese4inka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    20
    Fala vi za iskrenite odgovori.........EVe go sea zavrsi so ucenje.....onaka mu vikam aj be da se vidime....,,znaes mi fali seks ova ona.........sme nemale seks veke dve nedeli......i mi vika ke ti nadopunam jas denovive.....sea sakam da odmoram od ucnjevo.....se napnav mnogu!!!!!!!!Ja mu vikam: Kazi mi dali ima nekoja sto ti se sviga, vaka taka, mi vika nema i ne se zamaraj so takvi glposti......A i koga da vidam so prai samo igra nekoi igrici na PC, Dota, Conquer. KO maline deca e, mene toa strasno me nervira.....Mesto da bide so mene cel den da si pomine najubavo....on so tie igricite i se vadi deka bil strasno umoren i deka trebalo neso da go relaksira....Koga go prasav zaso jas da ne te relaksiram- mi vika moram malce da se odmoram, oladam glavava....I vikam OK e!!!!!!!!!!!!!!!Na kraj eve denas me vika da izlezam so nego, kaj negov drugar na rodenden, mu vikam idi so drugarite, NE mi vika te sakam tebe pokraj mene.....ne znam so da praam i so da mislam.....onaka mi nedostiga fizicki, da go baknam, gusnam, da iam sex :lol: Vaka za sikacanje samo da se gleame ne ide.....Mi e strav da ne napraam greska so drugiov tip, poso strasno me iritira, a ne dobivam golemo vnimanie od decko mi :( KATASTROFA
     
  4. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.053
    mesecinka..duso..ako on taka prai i ponatamu da ti kazam podobro da prekines..i da si probas so drugiot tip..ovoj sega ni prv ke e ni posleden..uzivaj..ke smenis ke napravis sporedba i ke si znaes so tek na vreme sto ti treba,sto te ispolnuva i te pravi srekna vo edna vrska..kratok e zivotot za da go gubime cekajki nekoj da mu tekne deka i nie sme prisutni..toj sto ke ti bide onoj vistinskiot sama ke go prepoznaes i potocno sam ke si dojde ;)
     
  5. Nita

    Nita Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    37

    пооззз до сите........се фатив со дечкото што почнав да го сакам ..се сретнавме во вц во школо зборевме и ме викна на кафе и таа вечер се фатив со него........но не знам дали постапив добро.........некако сега неговот понашање спрема мене не ми се допаѓа некако и далечен некако е не е таков како беше на почетокот кога ја се влубив во него ако некој бил во слична ситуациај нека ми даде некој совет. ...........не знам што да правам.........или не знам може ова да таков почеток.......позз
     
  6. sindi12

    sindi12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    lele ve molam itno mi treba pomos i vasite mislejna i soveti.Epa vaka na decko mi mu raskaniv bidejki nemozaam poveke da go podnesam vo vrska so negovoto odnesuvajne ne sme isti na karakter toj saka postojano koga sme ispadnati vo nekoja diskoteka ili kafic da go galam da go baknuvam.....a na mene toa mi preci ,sekogas naoga nesto za da se karame postojano i nekojku pati mu imam raskinuvao no pak se smiruvam brgu mu prostuvam bidejki go sakam no cesto mu se slucuva koga ke se skarame a sme ispadneti toj me kuba po kosata me udira a mene toa me povreduva i taka sinoka mu raskinav i me udri dve slakanici i koga sakav da si odam toj ne me pusti mi se izvinuvase deka ne sakal taka da postapi i sega neznam so da pravam a ko sakam i neznam dali da mu prostam ve molam potrebni mi se vasite soveti :(
     
  7. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.386
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Јас не сум баш таа што треба да дели совети од типот „ Штом те ударил подалеку од него, раскини му и сл “ бидејќи и мојата врска беше сличен случај па јас не ја прекинав ( не велам дека тоа е правилно само го раскажувам мојот случај ). Ме има ударано и тоа повеќе пати во нервоза и јас му ги простував таквите негови испади се до пред два месеца кога му се заколнав дека ако уште еднаш крене рака на мене никогаш повеќе нема да му простам.И навистина од тогаш не ми подигнал рака и ја спасив врската на некој начин. Инаку и дечко ми постојано се жали како не сум му обрнувала доволно внимание, ако сме излезени во друштво, повеќе муабет сум им правела на другарите негови отколку на него, не сум ставала на фб заеднички слики, сум се срамела од него итн итн. Мислам дека таквите како нив немаат доволно самодоверба, па затоа им треба повеќе внимание и постојано да им кажуваш и покажуваш дека ги сакаш, но кога сте излезени сепак треба да има граници.Пробај да разговараш со него да му кажеш што ти пречи, а пред се да стави крај на неговото насилство ако сака да те задржи. Позз
     
  8. sindi12

    sindi12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    ti blagodaram mnogu no problem e toa sto mnogu sum inatliva i neznam sega kako da popustam jas prva da mu se javam i da go pobaram bidejki mu rekov deka e kraj ne sakam da go vidam nitu pak da go slusnam
     
  9. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.925

    Различен карактер дека .. и затоа .. во бес од што те сака и од што се секира за тебе ќе направи беља ама размисли што му дало повод така да напраи .. разбери го и ти него .. некои работи што ги сака прај ги .. некои што не ги сака глеј да ги одбегнуваш .. тоа е валда поентата.. да се надополнувате .. и јас сум инат .. јас крива , јас ќе напраам беља и он мене ме бара хаха .. со инатов и гордоста ќе уништиме многу добри работи. :)
    Иначе не терај инат.. јави му се и кажи му дека не е добро тоа што го направи .. постави услови и да не се одвикне од лоши навики .. :)
     
  10. Mese4inka

    Mese4inka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    20
    Dusicka e sosema vo pravo.....I jas sum mn golem inaet....celo vreme se karam radi inaetot.....Mnogu golem inaet sum i gorda....i sve nesto mi preci.....Isto moj sovet e da zboris so nego zatoa sto mora da te razbere i ne e on dolzen da te udira....NE SMEES da mu go dozvoluvas toa......So koe pravo go pravi on toa? Ke zboris so nego i ke mu kazes deka i pokraj mnogu raboti sto si se isponasala moze samo da ti se naluti, ama ne e on tvoj roditel pa da te udira.....odnosno i roditelite veke nema da te udrat pa nekoj drug, sto denes ti e decko, a utre moze i nema da ti bide ;)
    Moj sovet....Ako neke da te poslusa....moze go sakas....No ostavi go.....ke sakas i nekoj drug sto nikogas nema da te udri!!!!!!!!!
    Ti posakuvam sve najdobro i pisi sto si napravila... ;)
     
  11. kejsi

    kejsi Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    36
    Девојки ,се мислев дали да ви пишам за мене ,бидејки може ке си помислите дека сум премногу себична.Имам врска која трае веке 4 години.Ретко кога сме се карале.Ама ете мене во последно време некако не ми е кеф веке да бидам со него,со знам некако се оладив многу.А тој уште се труди околе мене,од негова страна се е исто,ама откај мене.....незнам со да правам,дали да прекинам со него,....проблемот е во тоа што јас и самата незнам дали го сакам или не....може да кажам дека отсекогаш го имам тој проблем....можеби јас до сега вистински и не сум била вљубена......кажете ми некој совет,оти неможам да зборам со другарките,ке речат супер е тој што сакаш повеке......ама знам дека вие ке ме разберете....или не....!!!!??????? HELP ME......... :( :( :(
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.301
    Допаѓања:
    200.505
    Пол:
    Женски
    Па ако тебе не ти е убаво во врската, зошто да се мачиш? Сепак, на двајцата треба да ви биде убаво, а не само на едниот... и не останувај со него од сожалување, тоа е полошо, ќе се мразиш себеси...
    Ама пак, од друга страна, може ова ти е само некој период на заситеност во врската, па може да е минливо... пробај малку оддалечи се од него, не да раскинете, ама исполни си го денот со повеќе обврски, да не мора секој ден да се гледате, или пак нонстоп да се слушате... излегувај малку повеќе со другарките, помалку со него, не му се посветувај целосно... мислам дека тоа дистанцирање може да ти помогне да сфатиш дали навистина си се оладила или пак ова е само период во врската (инаку, такви периоди секому се случуваат, не се грижи, не е ништо страшно, туку е сосема нормално, особено во подолги врски)...

    ова е само мое мислење и совет, не значи дека мораш по секоја цена да го послушаш... ама јас така би направила, за да расчистам со себеси, да сфатам дали навистина сакам да бидам со него или не...

    поздрав!
     
  13. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.053
    distanciraj se od nego odreden period..kazi mu deka sakas malku da namalite izleguvanja,gledanje...ako ne sakas da prekines..i togas najdobro ke uvidis dali imas cuvstva ili ne..ako i ponatamu taka se osekas togas najdobro da prekines skroz i da si baras drug..dali e prezasitenost ili si se oladila toa sama najdobro ke go doznaes ako se poodalecis od nego nekoe vreme..
     
  14. kejsi

    kejsi Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    36
    vi blagodaram za vasite mislenja.Znaete polesno e da mu kazete nekoi raboti na nekoj stranec,otkolku na nekoj blizok.....ke napravam onaka kako sto mislam deka e najdobro za mene....da bideme nekoe vreme na distanca.....a dali e kraj ili samo period na prezasitenost........vremeto ke pokaze!!!!...uste ednas vi blagodaram...kiss
     
  15. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    ke si reces lesno im e na ovie vaka da mi zborat,ama jas najiskreno mislam deka ne treba da mu prostis barem nekoj period. Ne mu se slucilo prvpat, plus dve slakanici??? Znam slucaevi koga na nekoj mu se slucilo i ne mu se povtorilo, no kako sto gledam tvojot decko ne e vo tvojot slucaj. Da, vo momentot moze se pokajal i mu bilo krivo, no ako ti sega taka lesno muprostis mu oostavas prostor i sleden pat d go napravi istoto,znaejki deka ti pak ke mu prostis. Ne smee taka da si dozvoluva, treba da te mazi i pazi, a ne da te kube i da ti udira slakanici. Ako idete kratko begaj i ic da ne mu ja mislis, a ako stanuva zbor za podolga vrska iskoristi ja situacijava da go naucis na red i PRINCIP.srekno:)
     
  16. srnicka24

    srnicka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    45
    mnogu sum razocarana....so decko mi sum tri godini..ne deka nemalo krizni momenti koga sme se karale ama sega nekako mi e cudno...se bese ok do pred nekoi 10 dena on pocna malku cudno da se odnesuva...da se ponasa loso pa da se izvinuva...inace miren decko ne e nekoj besen ova go kazauvam za da imate podobra pretstava za situacijata...vcera se sluci slednovo: mi se javi koga zavrsi so rabota eve si idam nakaj doma idam ke eden drugar na kratko na kafence pa doma ama da znaes nemam baterija na tel...i mu vikam jas epa javi se koga ke se vratis si se slusame normalno kako sekoja vrska poveke pati na den...i znaci vo 2 saat bese ova...go nemase i bese nedostapen do 7 i 30....u meguvreme losa poraka mu napisav normalno bev nervozna..mi vrtese u 7 i30 i ne mu krenav i tolku bese..ova bese vcera od togas ne sme se cule...ponekogas stvarno ne znam kako da postapam iako moze e sramota imam 24g :? ve molam za pomos
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.301
    Допаѓања:
    200.505
    Пол:
    Женски
    Срничке, мора да разговарате... некако да го натераш сериозно да седнете и да расчистите... можеби нешто го мачи, се нервира зашто не може да го реши проблемот, па затоа го променил и однесувањето, ама може и нешто друго да е причината... во секој случај, разговорот е најважен и ништо не се прави само со туркање на проблемите под тепих... колку и да го избегнува разговорот, мораш некако да го натераш да ти се отвори, само тогаш ќе знаеш на што си...
    А позната ми е твојата реакција, и јас исто реагирам како тебе, не си единствена...
     
  18. srnicka24

    srnicka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    45
    ne mozam da popustam vise..ne sakam da mu se javam..nekako kako da e pominata granicata veke..on ne se ni potrudi vcera samo ednas ne mu krenav i tolku ;(
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.301
    Допаѓања:
    200.505
    Пол:
    Женски
    Ако му се јавиш и го замолиш да разговарате, не значи дека му попушташ, напротив, сакаш да знаеш на што си со него, дали се работи за некој проблем, или пак се заситил од врската и сака нешто ново - тоа вие двајца мора да го расчистите, сепак не сте малку време заедно... само со искрен и смирен разговор се ќе се реши како што треба, или ќе се поправат работите или секој по својот пат... знам дека ми е мене лесно да зборам вака отстрана, ама пак, ако самата не преземеш нешто, ситуацијата нема да се реши...
    Искрено, ме чуди што не се обидувал да те побара пак... после толку време би требало да му значиш нешто и да се потруди околу вашата врска... и затоа ти потруди се, биди упорна и не попуштај!
     
  20. LaFille

    LaFille Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    57
    И не треба да му попуштиш...Колку што се сеќавам, викендот што требаше да ви биде прекрасен, вие го поминавте во кавга...сега пак се повторува истата ситуација...Не те оправдувам ни тебе што се обидуваш толку многу да го контролираш (му се испразнила батеријата, не бил достапен до 7 и пол...па и не морало да му напишеш лоша порака, туку можело само да го прашаш Како си поминал на кафе? ), но и неговото однесување во последно време не е за оправдување. Иако имате долга врска, ти сепак имаш само 24 години и имаш цел живот пред тебе...Мислам дека е време да седнете и да разговарате, а можеби и да паузирате некое време...Да си дадете оддишка еден од друг...Знам дека го сакаш, и знам дека ќе ти биде тешко, но мора да издржиш. И после оваа кавга немој случајно пак да си му пратила подарок во знак на помирување затоа што ќе ти дојдам таму и ќе те натепам :lol: а потоа ќе те натерам кафе да ми свариш ;)