1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Фала Кристина многу ми значи твоето мислење и денес треба да се видиме и да разговараме на таа тема,па ќе видиме каков договор ќе постигнеме.
     
  2. scorpion

    scorpion Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    eeyy.. lowely... bi ti preporacala da ne se brzas... ova tvoeto somnevanje samo sto pocnalo, znaci treba uste da pocekas, koga ke imas fakticki znaci deka toj navistina izneveruva... togas... ne mu zboruvaj, pa vidi sto ke se slucii.. ako ne te moli pak.. znaci ubavo mu e bez tebe.. a ako saka pak da razgovarate i se cudi zs si ljuta na nego, togas... znaci deka sepak te saka i mu nedostigas.. kazi mi kako ke ide.. :) srekno
     
  3. lowely

    lowely Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    5
    pred nekoja vecer se gledavme na kam i istoto mi se desi i normalno go prasav koj ima so nego i nikoj nemase samo TV pushteno na cel glas.taka da lazna uzbuna BY THE WAY FALA NA SITE ZA SOVETITE MWAA
     
  4. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234

    Vaka:mojot problem e dosta slicen,samo sto jas ne bev vo vrska,i toj so devojkata e zaedno 9 godini.Stanvme mnogu bliski,kako drugari,samo sto mi se pojavija nekoi cuvstva poveke od prijatelski i kako sto kaza ti,imase osnova za edna posebna vrska,definitivno se osekase deka megu bas postojat nekoi cuvstva,potpolno se razbiravme i bez zbor.Mislam deka so devojkata e poveke od navika odkolku od sto stvarno saka da bide so nea,toa go zakluciv od razgovorite so nego.Zasto znaev deka ima devojka,a ne sum takva sto ke rastura vrski,a i toj ne e tip na covek sto izneveruva,probav da se oddalecam,no toj non-stop mi pisuvase na skype,na fb i me prasuvase zosto go izbegnuvam.mi prakase pesni i pocna d ami dava do znaenje deka saka da raskine so devojkata,samo mislam deka nemase dovolno hrabrost,zasto sepak 9 godini ne se malku.Zasto ne mozev da cekam veke dali ke se odluci ili ne,mu pisav na skype deka imam nekoi cuvstva za nego i poveke da ne se druzime za da ne mu pravam problemi vo vrskata.Samo sto devojka mu sigurno go procitala toa i si pratila poraki sama na sebe od moe ime (sigurno bila ona,zasto nema smisla nekoj drug da e) kako i kazuvam jas sum taa i taa,jas bev so decko ti,mislis deka go poznavas,koga ti bese otsutna jas bev prisutna... i drugi gluposti za koi ne mozam da gi pomislam,a ne da gi napisam.Jas previse go sakam nego za da mu nastetam na bilo koj nacin.Posle toa toj mi kaza deka porano imal mnogu ubavo mislenje za mene,i deka se razocaral,me napravi deka na toj nacin si lecam kompleksi... jas mu dokazav deka ne sum gi pratila porakite,ama mu kazav deka veke nema da me vidi za da ne misli deka mu pravam problemi.E ama ima eden ogromen problem,jas ne mozam da go zaboravam,probav sekako,ama ne mozam.Mislam deka toj e "toj vistinskiot",zasto kolku poveke go zapoznavav,tolku poveke go sakav i imavme zaednicki raboti,za razlika od predhodnite vrski koga sum sakala se dodeka ubavo ne go zapoznaam,a potoa zaklucam deka nemam nisto zaednicko so niv. So sekoj ne mozes da pocuvstvuvas takav konekcija kako sto ja imavme nie,i ne samo od moja strana.Ocajna sum luge pomagajte,ne mozam da go zaboravam.Kazete mi iskreno,dali ima nadez ili da se potrudam uste poveke da go zaboravam,zasto vaka veke ne mozam :( mislam deka veke padnav vo depresija :(
     
  5. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81

    Прво лошо што цирата негова така изреагирала,
    второ се што не е достапно и е забрането е послатко...
    СОВЕТ не ја растурај врската зашто 9 години сепак не се малце ,
    и дека ако ти праќа песни и дрн дрн ствари дека туку така
    преку ноќ ќе заборави се што имал со таа девојка.
    Тоа однесување е можеби така зашто несакал да те занемари дека си му драга личност....
    Риби во морето има многу така и момци, што значи никој не е незаменлив!
     
  6. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234
    Fala mnogu Gwen,znaci ne mi preostanuva nisto drugo osven uste poveke da se potrudam da go zaboravam.
     
  7. Znaci vaka, prvo nesto sto sakam da go kazam e NE GRADETE SREKA VRZ TUGA NESREKA, zasto taa sreka nikogas ne trae dolgo.
    Znaci nemozam da razberam koga nekoja devojka ke kaze, ima eden decko, ima dolgogodisna vrska so nekoja devojka, ali jas po sekoja cena sakam toj da bide moj zasto nivnata vrska ne e sovrsena, imaat karanici i sl. i mojata vrska so nego bi bila podobra...?! Deckoto cim e seuste so taa devojka i pokraj karanicite sto gi imaat, toa sigurno ne e protiv negova volja. Da, mozebi toj nesto pocustvuval vo odereden moment za vas, megutoa toa nikogas nema da bide posilno od ona sto toj go custvuva za negovata devojka so koja e veke nekolku godini. Procitav pogore edna devojka imase kazano se ke napravam da ja unistam taa vrska... A zasto mislis deka negovata segasna devojka ne bi go napravila istoto? A vo taa borba, draga moja, ti gubis, najcesto. Retki se onie koi bi go izbrale nepoznatoto nasproti nesto sto veke dobro go znaat nekolku godini, se naviknale na toa. I + druga rabota, zar mislis deka on bi ti bil veren tebe, koga bi mu se javila poranesnata devojka so koja sto bil mnogu godini vo vrska? Jas ne bi rekla. Eve jas imam 7 godisna vrska, sme imale mnogu mnogu karanici, prekinuvanja... Sum bila i jas so drugi, i on so drugi ( sekako otkako ke sme prekinele ) ni nikogas ne sme se zaboravile i eve povtorno sme zaedno. Dodeka ne bevme zaedno, znaev deka vo sekoj moment, on so koja i da e i kolku i da mu e ubavo, jas ke mozam da go imam, dovolno bese samo da se slusneme ili da se vidime nekade... Za da se osvoi srce, sto veke prethodno bilo osvoeno i zarobeno vo dolga vrska, e mnogu tesko i sekogas ke postoi rizik deka toj ke i se vrati na bivsata. Zatoa mesto da se obiduvate da ja rasipete taa vrska, koja sto na vas vi izgleda kako losa zasto toj taka vi kazal, obidete se da najdete drug za toa vreme dodeka toj sam resi deka poveke nesaka da bide so svojata devojka i prekine so nea ne zaradi vas, nego radi toa sto toj sam svatil deka negovoto mesto poveke ne e pokraj nea. Da go osvois togas e mnogu poslatko otkolku koga toj e vo vrska so problemi, i sekako vie mu doagate kako momentalno resenie za problemite, ne neznam kolku bi uspealo toa na dolgi stazi. Kako i da e, golem pozz do site koi go delat moeto mislenje, a isto i do onie koi nema da se slozat so nego i mnogu sreka ponatamu.
     
    На NikiBastore му/ѝ се допаѓа ова.
  8. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81
    Ангелче , гледам дека си година постара од мене, што значи дека можеби ти би требало мене да ме советуваш :roll: ,
    и дека кога станува збор за чувства сите сме слабаци, емоциите не прават ранливи...Ама тоа е, што е !
    Значи делуваш ко фина цура , главата горе и напред во поход по момак достоен и сингл!
    Зашто ставајќи се себеси во ваква врска, само се доведуваш себе си до повеќе проблеми и нервози!
    А верувам дека тие не ти се потребни.
     
  9. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234



    Jas go delam tvoeto mislenje,i koga nekoi mi vikaa da se boram za nego,jas ne sakav,zasto znam deka nikogas nema da bidam potpolno srekna ako ne bidam sigurna deka toj bi bil so mene samo zatoa sto jas sum napravila tie da se razdelat,a ne zasto toj stvarno saka da bide so mene.Najverojatno sakav da go slusnam ova od nekoj drug,osven od samata sebe,pa da mozam polesno da go zaboravam.A najmnogu od se mrazam licnosti sto se mesaat vo tugi vrski,a na nekoj nacin sama se staviv vo takva situacija.Sreka ne dozvoliv se da otide predaleku i toj da ja izneveri,zasto nemase da mozam da ziveam so sebe,zasto imam pocuvstvuvano kako e da me izneverat,i ne bi sakala da nikoj taka da se cuvstvuva.
     
    На mona6114 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    potpis za ova mnogu ubavo kazano pozzz i do tebe i se soglasuvam so sekoja recenica sto ja napisa
     
    На SanF му/ѝ се допаѓа ова.
  11. stefance

    stefance Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    edno prasanje ako mozete da mi dadete sovet. bev vo vrska 4 god pred 6 meseci raskinavme i toj posle nekoe vreme imase druga ali samo za 1 vecer. posle svatil deka zgresil i pocna da me bara da se slusame vika deka mu e mn krivo so postapil taka sto treba da napravam dali da mu veruvam?
     
  12. angel

    angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    51
    Јас мислам дека треба да му веруваш. Сепак вие сте биле скарани кога тој бил со друга. За 4 години врска ти сигурно го знаеш многу добро и можеш да утврдиш дали искрено жали.
     
  13. angel

    angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    51
    А зошто не започнете да живеете заедно одредено време, без да стапувате во брак. Знам дека кај нас е многу осудувано живеењето со дечко, но мислам дека тоа е најдобро. Така ем ќе се запознаете подобро и ќе поминувате повеќе време заедно ем нема да избрзувате со бракот.

    Факултетот е нешто што не треба да го одложуваш. Во брак сигурно ќе имаш многу повеќе обврски и нема да можеш да му се посветиш на учењето максимално.
    Со среќа со донесувањето на одлука. Мое мислење е дека си млада за брак, почекајте уште малку...
     
  14. teardrop

    teardrop Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    KAKO DA GO POPRAVAM NARUSENIOT ODNOS SO MOJOT PRETPOSTAVEN?????

    Pred izvesno vreme mnogu se zbliziv so sefot na rabota. Imavme super odnos, bevme vistinski prijateli se dodeka JAS ne pocnav da custvuvam nesto poveke za nego.Megutoa ne mu priznav nikogas, se razbira zosto i toj i jas sme zafateni, i nemam namera da prevzemam nisto konkretno,iako imase mali znaci na flert.Se bese sovrseno, do onoj den koga jas napraviv edna i ne tolku seriozna greska za koja veke imam pisuvano.Znaci nisto-nereslivo.Razgovarav so nego, mnogu pati mu se izviniv go zamoliv da mi prosti a on mi vikase samo deka nema nikakov problem,da ne se zagrizuvam voopsto,deka ne e lut-a sepak me kazni i se odnesuva vo mala raka bezobrazno kon mene ! :twisted: Se obidov da se opustam da se odnesuvam blago i pokraj toa sto me kazni ama ne pomaga! On e i ponatamu ladnokrven,namurten i nezainteresiran! :( Ako veke nema drug izbor ke me prasa nesto mene,inaku za se se dogovara so drugite koleski, se so niv sorabotuva a kolku tie gresavale i toa kakvi katastrofalni greski pravele da ne govoram! No ete jas ja imam "cesta" da bidam najstrogo osuduvana,i ne znam navistina zosto e tolku strog so mene, me kazni tolku mnogu poradi sitna greska a niv voopsto gi stiti gi smeta za svoi sorabotnicki i pokraj toa sto tie se "pretstavuvaa" vo negovo ime, nekako se custvuvam pogazeno! :( Mene nikoj nisto ne me prasuva,ne mu e vazno nikomu moeto mislenje nisto! I eve na pr. pred nekoj den se smeevme so edna od koleksite nesto a on samo mi vikna mene " STO E ??? STO SE SMEETE TOLKU???!!! " :o
    Krivo mi e pred se sto "zagubiv" na nekoj nacin prijatel koj mnogu go cenev i pocituvav sega edvaj i razgovarame.Sto mislite zosto taka postapuva,i kako jas da se odnesuvam so nego????? :? Opsednata sum so ovaa situacija razmisluvam na ovaa tema den i nok..
     

  15. Draga moja, mene slicna situacija mi se sluci minatata godina. So deckoto so koj sto sum dolgo vreme, ednostavno ne ni odese mnogu poslednite meseci i prekinavme. Otkako ne bevme poveke zaedno, toj zapozna nova devojka i stapi vo vrska so nea. Jas tuka prekinav sekakov kontakt so nego. No, za moe golemo iznenaduvanje toj mi se javi posle 2 meseci i mi kaza deka toa so nea bilo samo uste pogolem dokaz deka toj nemoze bez mene, zasto so sekoj pominat moment so nea, toj svakal deka nemoze bez mene, prekina so nea i posle mesec dena jas i toj se smirivme. Mi se izvini i mi objasni deka niedna druga nemoze da go zazeme moeto mesto vo negovoto srce, toa go napravil zasto ednostavno mislel taka ke stavi kraj so mene i nego, no zaludno. Moj sovet sega ne se smiruvaj so nego odma, ostavi go neka te moli. Ako stvarno saka da bide so tebe, ke te moli sekoj den ako treba, a ako se otkaze taka lesno... ne ni bila tolku golema zelbata za se smiri so tebe. Bar jas vaka postapiv i ova e moeto mislenje. Nemoj da se smiruvas odma so nego zasto ako vidi deka lesno pominuvas preku se, toa moze da se sluci pak. Da znaes deka nema da ti bide seedno, kako sto ne mi bese ni mene, no ako toj ti pokaze deka samo ti si mu bitna, moze da vi bide i uste poubavo od porano. Golem pozz do tebe i srekno***
     
  16. Janaaa

    Janaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12

    Pwincess fala ti mnogu na mislenjeto...definitivno imas pravo,eve i jas se soglasuvam deka ne e vo red da se mesam vo vrska,samo sto mene me iritira faktot deka ON sam me bara i on me vmesuva vo vrskata...i pokraj toa sto ona mu zabranuva da kontaktira i slicno..i + on veke 3 pati do sega ima raskinato so devojkata i za toa vreme bil so mene...posle toa ke se izbaci pak devojka mu ke napravi nekoja drama,pritisok(osobeno zatoa sto e bff so sestra mu -_-) i tolku fali...znam deka mozda ne ni vredi da se trudam za nekoj sto tolku lesno go kontroliraat ama sepak ne mozam da go zaboravam :? kako i da e ostanuva vremeto da si pokaze,sega za sega nema da prevzemam nisto ;)
     
  17. monchy

    monchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Imam edna mn dobra drugarka...Ja sakam mn...Zaljubena e mnogu i neznae sto da pravi,bidejki toj postojano si igra so nejzinite cuvstva...Go saka uste od 19.10.2008...Nikugas so nego ne si imala nisto seriozno.Toj imase dve devojki koi nejze i se bliski prijatelki...Na nikoj taa ne bese kazala deka go saka no bese mn ocigledno deka e taka...Nemozese postojano da ja skrie ovaa ljubov...
    Imaat golem inaet e dvajcata nekogas nemozat i vo oci da se poglednat i izgledaat kako luti da se...Na istata data 19.10.08 toj i napisa ljubovna poraka.Taa ne sakase da si ima nisto so nego bidejki ja bese strav da ne si izigra so nejzinite cuvsta :(
    pomina povece vreme no taa se uste go sakase...Ne mozese da bide so nego i beshe srtav...Sega na 8.11.09...istoto se sluci sos porakive ,,Te sakam ovo ona".....Taa mislese deka se ima promeneto no si dojde od Sk( tamu uci) i ne i ni zboruvase kako da ne se poznavaat kako nikugas da ne i pisuval nisto ....Ve molam pomognete nekako ...Ne sakam da pati za nekoj sto ne zasluzuva!!!!
     
  18. Taa

    Taa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2009
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    69
    Pred edna godina po4na se ....So pogresni oci poglednav moj bratu4ed i toj dozna deka mi se dopaga i ednas izlegovme i se muvavme .... posle nekolku meseci povtorno se sretnavme i imavme odnos...potoa i na odmor se sretnavme i povtorno toa se slu4i po negova inicijativa iako pred toa velese deka ne saka.... na krajot pred nekoe vreme po4navme da izlagame intenzivno i imavme odnos ..... mn pati mi kazuvase deka super bi bilo ako nikoj ne znaese za nas deka nie se svigame ... deka bi sme izlagale zaedno .... celo vreme me ucese ... se plasese da ne doznaat moite za nas .... pred nekoe vreme bevme izlezeni i toj nesto bese iznerviran i jas ne sakav da go pustam sam da odi i otidov so nego .... vo kola toj mi zborese deka ne saka da doznaat moite deka se plasi za mene deka ke napravime skandal mi re4e deka poveke nema nikogas da imam sansi so nego deka sto bilo pominalo ... me molese da si odam i mi re4e deka nikogas ko sto me moli mene deka ne molel drugi (sto e i vistina) mi re4e koa ke go vidam samo da mu re4am zdravo i da si zaminam , isto taka mi re4e deka e podobro da ne iskacame zaedno (bidejki nema da se vozdrzime).... toa navistina me zabole i jas mu rekov sega ke odam, no nema da se otkazam pa makar i posledno da bide i izlegov ... ne mozam da svatam mu se poznavase vo ocite deka mu bese tesko ..... znam deka nesto nekoj mu zborel bidejki za nas doznaa mn poradi mojot bivs ljubomoren koj dozna za nas i kaza na mn luge .... isto taka mi re4e deka negovite drugari primetile deka toj me gleda so drugi oci , deka go prasuvale za nas....Se bese prekrasno se bese tolku ubavo iako sme si zabraneti eden na drug ... koa ke me videse cesto mi sepnuvase po nesto ..... Sto mislite ima li sansi povtorno da ima nesto megu nas ? Jas ne sakam vrska a i toj, sakam samo da se gledame po4esto .... toj ima muvacici i jas ne ni pre4at iako ponekogas toj iskazuvase malku ljubomora i cesto me prasuvase za maskite vo mojot zivot .... Dali mislite deka toj custvuva za mene nesto ? pravev moabet so bliskite koi znaat i mi rekoa deka toj ne bi rizikuval za dzabe ako ne custvuva nisto ...... STO MISLITE VIE ? .... blagodaram odnapred se nadevam ke me svatite ... znam deka e greska, no .... se slu4uva :( :( :( :( :?
     
  19. zkjb

    zkjb Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    53
    Prvo neznam koj bratuced ti e kolku bliski rodnini ste no ako ste pobliski mislam deka ne e vo red da ste vo vrska,i ne samo vrska sto velis ti nesakate vrska samo muvanje toa muvanje gledas i samata deka odi mnogu podaleku od edno obicno viduvanje ili samo seks dopira vo vas eve kaj tebe se javile cuvstva a po toa sto procitav nekako mi mirisa deka i kaj nego,ako ste bliski rodnini mislam deka e vreme da se trgnete eden od dr ne samo poradi toa deka domasnite nema da ja prifatat taa vrska tuku ima i mnogu dr razlozi podocn\ vo brakot decata itn,neznam kolku ste bliski rodnini ,pak ke prasam????????????
     
  20. Taa

    Taa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2009
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    69
    Znam deka ne treba taka no .... se obidv nekolku pati da se trgnam ama ne mozam ... nezz ni jas kao i sto ste bratu4edi :worried: ... imalo tamu neso mazenje pramazuvanje koj gi znae starite :worried: .... Ne sakam vrska no de4koto e otkacen , lud a toa me privlekuva...a istoto i nego kaj mene .... luge pomagajte :( .... i jas sakam kraj no ednostavno patistata ni se sretnuvaat :(