1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    kalinaka е во право, потполно се сложувам со неа. Никакви молења и разговори кога е во прашање насилство. Само бегање што подалеку и прекинување на сите контакти. Ако некој вистински те сака нема никогаш да те повреди и расплаче. Во врска со советите да се преиспиташ и да правиш работи што тој ги сака не се согласувам во целост. Не може некој да ме натера да правам нешто што не сакам па колкава и да има желба за тоа. Главата горе и не дозволувај да те понижуваат. Ќе запознаеш некој кој вистински ќе те сака и ќе ти покаже како треба да се однесува со женско. Поздрав и секое добро. ;)
     
  2. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    75
    i jas se soglasuvam, samo sto jas mislev deka mene i LaFille ne citirala, SLAKANICA NIKAKO ne se trpi, duri i na zaebancii da e ke mu spomnes da ne se povtoriiiii NIKAKOOOOO! izvini kalinaka :D
     
  3. srnicka24

    srnicka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    45
    mi raskina...mi gi blokira broevite da ne go baram..go dobiv nekkao mi rece ne sakam vise da sum so tebe posle toa vcera zosto dodeka bil iskocen summ otisla kaj nego da go pocekam da zborime...mu vikak kako mozes 3 god mi vika pa se se zaborava..ke umram mnogu mi e tesko ;(
     
  4. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    a ti si otisla kaj nego doma i si go cekala ili ne sfativ dobro?
     
  5. srnicka24

    srnicka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    45
    pa da koga ke zavrsi so drugarite za da napravime muabet..ama jas so sestra mu so negovite super stojam nonstop sum kaj niv mnogu sme bliski..taka jas zatoa ne gledam tolku strasno na toa..ama on..
     
  6. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    srnickeee,postara si od mene, ama ete ja sepak ke si zemam za pravo da ti kazam kako mislam. citav i od pred nekoj den sto imase napisano, i ako dobro pamtam, on bese nedostapen cela vecer i te pobaral samo ednas posle toa, i ti neli ne sakase da mu se javis, cekase na nego. mislam deka si zgresila sto voopsto si napravila prva cekor,ama ete veke bidnalo. moze da se nalutil zasto toa go sfatil kako da mu pravis zamka-eve sum kaj tebe,so tvoite, morame da se smirime.toa so blokiranje broevi preteral navistina,ama ne veruvaj deka on taka lesno ke zaboravi 3godini,toa sigurno nema,ama sekako deka sega ti zbori taka,za da ti bide krivo. ostaj go malku,ama ovojpat navistina
     
  7. kalinaka

    kalinaka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    2.042
    Пол:
    Женски


    Како ме збуни... трипати се вратив да го препрочитам текстот :D
    Ама нема проблем се случува... :D
     
  8. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.053
    srnicke..stom taka se slucilo i on taka se isponasal..voopsto,ama voopsto da ne mislis na nego i da ne go baras itn.posveti se na sebe ,ostavi go..veruvaj sekogas ima vtora sansa..a tebe bolkata so vreme ke ti pomine..imam slicen slucaj na tvojot so moja drugarka...deckoto od nigde nikade i raskina i toa loso..a ona se pravese za nego duri i do posledno..duri i vo stranstvo go isprati i se..ama ete ne bil covek..ne vredat da se boris za niv..site sega i zborat pa kako mozese so nego da si..i togas i zborevme deka ona sepak zasluzuva mnogu podobro od nego..ama go zasaka..e sega se hrabri samata i so mene i sodrugarite,drugarkite se pokraj nea..resena e da zaboravi se i svati deka ne zasluzuva on nisto poveke..taka da i ti drugarkite neka se pokraj tebe i nemoj ni slucajno da mu se vrakas..vremeto ke izleci se..ajde so sreka :up:
     
  9. taznickaimilicka

    taznickaimilicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    25
    vo dilema sum neznam sto da napravam

    imam drugari odat veke nekolku godini 3-4 tocno neznam.non stop se zaedno no eden period imaa prekin vo vrskata. vo toj period deckoto proba da se smuva so edna druga no na kraj pak se smirija so drugarka mi...sega siodat se e ok no njaverojatno deckoto pak saka da proba nesto so bivsta muvacica...osekam deka zad grbot na drugarka mi se gledaat na kafe si pisat tajno na internet. za del od toa drugarka mi znae i mu ima kazano deka ne saka toj da se druzi so taa tipka no toj se brani deka tipkata mu dosaduva.. od druga strana znam deka toj go napravil privot kontakt so nea i gi imam videno zaedno na kafe...mozebi nisto ne planira so taa tipka, ama mislam deka trteba da ja pocituvanegovata devojka i nejzinata zelba da ne se druzi so taa tipka....celosno ne sum sigurna koi mu se namerite na drugarot so tipkata i neznam dali da i kazam deka gi imam videno zaedno na kafe...
     
  10. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    da kazes obavezno.mozebi vo prv moment ke se luti ili slicno,no ako ne kazes a taa doznae nikogas nema da ti prosti niti pak ti na samata sebe
     
  11. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Јас мислам дека треба да и кажеш. Мене тоа да ми се случува,а другарка ми да не ми каже ќе и се налутам. :evil:
    А од друга страна, на другарка ми да и се случува јас веднаш без двоумење би и кажала. Сепак ти си ја знаеш другарка ти најубаво. Знаеш дали цени искреност или повеќе сака да и се премолчува.
     
  12. mia.loves.music

    mia.loves.music Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Mene me saka ili nea?

    Vaka .. Se zaljubiv vo mojot skolski Nikola..ama i mojata drugarka Angela , togas najdobra sedese so mene i se se kazuvavme ama sega ne sedam so nea sedam so druga drugarka, go simpatizirase :evil: . De4koto vo koj se zaljubiv znaese deka jas go sakam... :oops: poto4no taa Angela go prasuvase za mene da i mu vikase da ti ja mestam..Ama nikola ne sakase..Po izvesno vreme pak go prasuvase i toj ne sakase itn..Po nekoe vreme koga imase virus ja se razborev i toj vo skolo ja prasuval Angela kaj sum i koga ke si dojdam...Koga dojdov nisto ne bese pak istata prikazna..Po nedela dve Nikola celo vreme gledase vo mene na 4asovite barem taka mi se 4inese, jas poglednam vo nego i toj vo mene. Posle nekolku denovi jas se skaram so Angela zatoa sto na fizi4ko taa zboruvala (barem mene taka mi kazaa) pak so Nikola i toa pred negov drugar i edna bivsa na Nikola...Posle toj 4as mene so skolo me zafrkavase taa bivsata mi vikase: Aaa znaemo deka go sakas ....ne se praj zs ne si kazala..nie go prasamo da mestemo rabota ama on nejkese..Na angela i bev mnogu luta ama po nekoe vreme i prostiv i i kazav deka veke "ne go sakam " ... Posle nekoe vreme Nikola kazuva deka ja saka ANGELA :worried:hock: :o i jas se mnogu za4udiv. Toj i re4e da bidat zaedno neznam dali samiot ili preku nekoj i kaza na angela po nekoj den Angela mi vika na mene Ti znaes li deka mene Nikola me saka.. Ama ja nz so da pravam ne be ne jas ne se muvam so nego nema da bidam zaedno so nego..I jas i vikam abe odi so nego odi i ja ke mestam rab ako ne odes ke ti se nalutam. I ona na deno koga trebase da se muvat ja i vikam ne prifakaj ot taa bivsata (Kristina se vika) i od druga skolska ( ми се смени фонтот нез заш..) Моника ( кума на Никола) и она ми вика Не бе не прифаќам..Ке испадне дека Марија (другарката која има дечко) и нејзинио дечко местеле работа..И ја кога слушна ќе паднеше во несвест и ништо не рече..Леле колку ми беше тешко тој ден кога дознав дека треба да се муваат вечерта и другиот ден од сабајлето колку ми беше тешко...По некој ден и кажав на ангела и таа вика абе ние треба да прекинеме неможе така ти га сакаш...А ја и викам Ане направи се грешка продолжите да бидете заедно ја ова мислеше да ви го кажам по недела две да си бидете малце заедно..Она ааа па да се засакаме..И така и ден денес сум во добра состојба ама не како таа што беше кога бевме помали и кога се си кажувавме...И да уште го сакам Никола и незнам што да правам...И кога гледа во мене не го трга погледот одма и сеа и јас се опуштив и јас го гледам кога тој ме гледа и така се гледаме хахаха :D Неможам да го заборавам незнам зошто..Совет што да правам ..Ни самата незнам како да продолжам..не сакам веќе да бидам сингл... :? :( :| Хелп..Плисс :arrow:
     
  13. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.820
    Драга Миа.

    Ќе те замолам овој твој пост да се обидеш некако да го смалиш и најглавно да го разјасниш. Девојче си пишувала цела историја за цел твој клас и искрено да ти кажам се трудев да разберам, но ништо не разбрав. Постави го стрикно проблемот и ќе се обидеме да ти помогнеме.

    Гледам 13 години имаш и кога прочитав за тоа како те погледнувал Никола (иначе си немала потреба од имиња) се потсетив кога и јас имав 13 (пред 5 години) и кога и јас сум се трескала за вакви работи. Не знам дали и колку ти е сериозен проблемов, али ако ти го сметаш за сериозен напиши го повторно поразбирливо, со неговите најглавни црти ;)
     
  14. Ledena

    Ledena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Љубовен проблем :(

    Здраво девојки се надевам дека ке ми помогнете. многу ми е тешко... имам дечко скоро година и пол но во последно време премногу се караме, за СЕ.. го сакам многу а и тој мене и тамн решив да му раскинам зошто повеќе неможев , како да се удрив во нешто :( како да се закочив.. и не можев.. еве сега треба да правиме муабет да видеме што ке биде , но јас цела вечр не можев да спијам и размислував што да правам.. со него нормално дека ми се скратено многу работи, ми се лути кога некогаш сакам да излезам со другарките а јас имам само 16 години... и кога размислувам да прекинеме имам многу добри работи што ми следат со другарки забава и се друго.. не ќе ми фали тој неговата љубов и се :( но доколку вака се понесува со мене да ми брани одредени работи , за фејсбукот или за другарки слики и слично не сакам најубавите години да ги поминам во тоа :( а и плус се ближи моментот и да имаме односи затоа што веќе одиле долго време а тој има 19 години ... доколку го направиме тоа ке се приврземе уште повеке и ако е се исто после нема да знам каде се наоѓам , уште потешко :( ;( ве молам помогнете ми , најмногу ве молам :(
    Благодарна одапред !!!
     
  15. mjay-mjay

    mjay-mjay Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    16
    prvin racisti samata so sebe dali sakas da si sonego, a ocigledno sakas.Stom e taka ubavo razgovaraj so nego deka nema pravo da ti brani da se druzis so drugarki i da gi prais site raboti so se pravat na tvoja vozrast, vrati go nazad neka se seti deka i nego vo tie godini mnogu mi bio bitno drustvoto...A i veke ako prodolzite sigurno ke imate odnosi so samata si go kaza , togas strasno ke se vrzes za nego i ke ti bide uste mnogu potesko da raskines so nego samiot fakt so ke ti bide prv ke ti ja otezni rabotata. Zatoa prvin zboruvaj so nego objasni mu so kako, pa togas donesuvaj konecna odluka ako prodolzite testiraj go ako prodolzi pak isto ,znaj deka toj nema da se smeni...pa togas nataka e tvoja odluka dali ke trpis ili ke stavis kraj...pozz
     
  16. mirka

    mirka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    hmmm... me potesti malku na mene! ke ti kazam nekolku raboti sto se nadevam ke ti pomognat. ti imas samo 16 god iako mislis deka toj e ljubovta na tvojot zivot ke vidis deka mozno e posle 1 godina da svatis deka ti se dopaga nekoj drug! najbitno sega mi e da ti kazam da ne stapuvas vo seksualni odnosi so nego zatoa sto si seuste mala, jas imam 19 god i pred 3 meseci prv pat imav seks so decko mi a zaedno sme poveke od 2 god i toj ima 23. i plus otkako ke imate odnosi toj ke bide uste poljubomoren na tebe! ne smee vo nikoj slusaj da ti zabranuva izleguvanje so drugarki zatoa sto ti imas 16 god i toa ti e potrebno sega! jas na 16 god sekoj den bev izlezena so drugarkite i drugarite i si pominuvav preubavo! ne dozvoluvaj toa da ti go odzeme uste sega! za toa sto se karate sekoj den moze da e kriza sto se slucuva kaj site. razgovarajte ama ne premolcuvaj nisto sto osekas, kazi mu se sto mislis i daj mu dozanenje deka ti treba sloboda da se druzis ili ke ti ja dade ili sama ke si ja zemes! ako te saka ke ti dozvoli so dobro ako ne odi ponatamu sama! ne sme nie zenskite za nekoj da ne poseduva, nie sme sustestva sto treba da se cuvaat kako kapka voda na dlankata!
    Toj ne e edinstven i ke vidis deka tvoite godini se premnogu mladi za da svatis koj e vistinskiot za tebe! po edna godina moze da se smees na toa sto si go trosela vremeto so nekoj takov! se nadevam svati sto sakam da ti kazam! razgovaraj i znj edna rabota- SAKAJ GO , NO SAKAJ SE SEBESI POVEKE!!!!
    SO SREKA!
     
  17. mia.loves.music

    mia.loves.music Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Па незнам дали е сериозен...Ама проблемот е како да престанам да мислам на нив за време на 4асовите..т.е. како да го заборавам.. :x
     
  18. Ledena

    Ledena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Mirka ti blagodaram i na tebe i na devojceto sto napisa pred tebe so diskutiravte za mojot problem... no mene stvarno mi e premnogu tesko... ja sum razgovarala so nego i mu go kazav toa on mi vika deka cim taka sum sakala da se druzam deka ne sum bila za nego bidejki on sakal da me ima samo za nego i da ne postoi nikoj drug za mene a i za nego.. jas ne go sakam toa posto site moi drugarki skoro imaat deckovci i nieden ne go trazi toa od niv ... n znam zosto samo toj e takov i bas se zaljubiv vo nego i sega mi e premnogu tesko da se ottrgnam od nego :( kako da go prebolam ako mu raskinam ?? custvuvam i sega golema praznina vo mene ... samo placam .. znam deka toa ne gi resava problemite no ete nie zenskite sme takvi , emotivni :( ne znam veke sto da pravaaaaaaaammmmmmm...... dali ke uspeam da go prebolam ? mozebi vi se cini smesno sto vakvi prasanja postavuvam i sto go sfakam seto ova seriozno ... no so ogled na toa deka imam 16 god i mi e prva vrska mislam sum imala i eden decko prethodno no onaka i mn kratko a sega ova e poozbilno i se privrzavme mnogu :( offf ...
     
  19. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.925
    Јас имам 16 години .. и идам со дечкото 1 година .. отприлика слично сме ..Дали ќе ти биде тешко да го преболиш зависи од тоа што го осеќаш.. Да ти брани со другарки да искачаш ? Тоа е опсесија , не љубов .. Ако те сака само за себе и знае колку го сакаш тогаш ќе го сакаш и кога не сте заедно..Гледаш дека уште сте заедно а ти од самата помисла да раскинеш плачеш и лошо ти е ..Размисли што сакаш убаво .. Немој да избрзаш со одлуките ..Можеби ви е само таков период .. криза .. можеби ништо страшно не е .. И јас со дечко ми се карам .. Ама не би помислила на раскинување.. :)
     
  20. mirka

    mirka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    mi treba nekoj da se iskazam.... ;( pred nekolku minuti se iskarav so decko mi i toj si zamina i me ostavi rasplakana i so visoka temperatura da lezam vkrevet! problemot e sto se osekam nevazna, se sto pravam spord nego e pogresno a veruvajte nemate poima sto se ne pravam za nego!!!!! toj prakticno zivee so mene,mu ugoduvam vo se a sekogas me kritikuva! isto taka mu smetalo sto sum se lutela,zosto sum mu gibnala vo tel.... si zamina,mu se javi drugarka mu pa ke odel da mu kazela nesto sto se iznervirala, a mene ako me ostavi rasplakana? :((( jas za nisto ne se prasuvam... vo strasna kriza sme ne znam sto da pravam... ednas razgovaravme i mislev go resivme problemot ama ne! negovata gordost i napadite deka sekogas sum jas kriva se posilni od se! nikogas ne rekol "izvini, dojdi, ne placi...." tuku uste poveke mi vika! porano bev najsreknata na svetot a sega se osekam nesrekno a toa me plasi strasno! sekoj gresi no ne sekogas! a jas za nego sekogas! se e premalce,se e pogresno,sekoj den solzi... a koga gi nema niv, se e prekrasno kako nekogas,no toa e veke retkost kaj nas... tolku golema ljubov se svede na ova! so koe srce me ostava taka sama ??? nikogas ne bi mu go storila toa ... kako da se vrati se kako sto bese???