1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Јас ќе ти кажам да бегаш од него! |(
    За едно глупаво видео да ти се изнавика, да те опцуе!-Што преостанува за нешто друго, м? :^)

    Стави крај, најдобро решение според мене!
    Можеби ти е тешко ова мое мислење ама што можеш друго да правиш покрај такви личност?!
    ...цело време ќе си под стрес? Ќе пазиш да не згрешиш во нешто и само со тоа ќе живееш! :!:
     
  2. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    епа тоа е тоа .. бидејќи имало многу поголеми караници но никаков лош збор не сум слушнала од него а сега вака, незнам зашто ... и не ќутам му кажувам се што мислам.. и неможам да го оставам тоа е последната крајна одлука но јас уше не сум ни на почеток.. тој го има тој епитет на добра личност но понекогаш стварно нешто му фали и стварно го фаќаат бубачките. многу ми е тешко вака а не па без негп :( :(
     
  3. Maciiiiii

    Maciiiiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Веќе месец дена сум во друга држава и ќе си дојдам во Македонија после 6 месеци, а мојот дечко е во Македонија, му се јавувам на секој 5 мин. бидејќи сумњам во него да не ме изневери со некоја .. па недај боже и да ме остави заради некоја... Ми вети дека нема да ме остави, ниту пак да ме изневери ... но сепак имам сумњи и страв да не ме остави или изневери... Дали мислите дека ке ми остане верен и нема да ме остави ?! :(
    Ве молам за мислење... Благодарам... :*
     
  4. LyckliG

    LyckliG Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    34
    Ако он сака да те изневери или да те остави, ќе го направи тоа без разлика ти и на една минутка ако му се јавуваш..

    Има Теорија X и Y.. на кратко- луѓето го прават тоа што го очекуваш од нив. Во смисла- ако на некого му покажеш дека му веруваш, ако знае дека го сметаш за искрен и стабилен, тој некој ќе направи се за да се покаже ко таков за да не те разочара. И обратно- ако на некој не му веруваш и на секој можен начин му го покажуваш тоа, ако го контролираш и караш за се и сешто, ако се сомневаш во него и слично- тој ќе нема потреба да се однесува на друг начин затоа што ти веќе имаш креирано очекувања од него, што може дури и да го натера да стане таков иако претходно не бил. Оваа теорија се докажала и во војска, и во училишта, и во врски, и на работни места.

    Е сега, доколку веруваш во оваа Теорија, а јас искрено верувам (бидејќи мене лично во неколку ситуации ми се има покажано целосно точна), не ти советувам да му вртиш на секои 5 минути.

    Доколку сте се договориле дека иако сте на далечина- ќе останете заедно, тогаш тоа е тоа. Префрли се во темата за Врски на далечина, и почни да гледаш на ова како на ново искуство кое ќе те научи нешто повеќе.

    И секако, доколку љубовта е вистинска, ќе стане уште појака и подолга, доколку не е- далечината само ќе ти направи услуга да прекинеш нешто порано отколку подоцна.

    Поздрав и опуштено :)
     
    На swetty, najubava2010, Lepaaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Немам Што да напишам после паметното мислење на Лаки!! :clap: Само ќе надополнам дека секогаш ни се случува тоа Од кое најмногу се плашиме! Затоа relax ! ;)
    И јас ќе почнам да го применувам, кажаново е ептен на место !! Уште еднаш :clap: за Лаки!! ;)
    :*
     
    На LyckliG и Maciiiiii им се допаѓа ова.
  6. crazy-d-girl

    crazy-d-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    vrska pomegu hristijanka i muslimanec ...... ?

    zdravo na site nova sum na sajtov sakav da vi pobaram edno vase mislenje .... edna moja prijatelka ima eden mal problem ima eden decko sto mnogu ja saka i taa nego ... toj e spremen na se poradi nea no taa neznae dali da zapocne vrska so nego bidejki toj e muslimanec... ona nema nisto protiv toa no se plasi od reakcijata na nejzinite roditeli .... sega neznam tocno sto e razlikata pomegu pravite muslimani i oni poturcenite makeconsi da receme :) ... neznam dali ke me razberete sto sakam da kazam no navistina ni e potrebno vase mislenje ... vi blagodarime ... :$ :)
     
  7. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    се согласувам со Лаки и јас не му се јавувај на 5 минути девојко ќе го угушиш дечкоти и покрај тоа што си далеку ќе создадеш напната атмосвера и може да дојде до сериозни конфликти каде ти пак преку жица ќе ги решаваш?не не ќе можеш
    немој само на негативно да гледаш тоа што си заминала гледај од другата страна малку ако ова е вистинска љубов оваа далечина може да ве наведе да сватите колку мн.се сакате и не можете да живеете еден без др.значи може да ја зацврсти врската ако некој сака да те изневери верувај нема да чека да заминеш 6 месеци некаде ќе го стори тоа без око да му трепне затоа не биди толку негативна кажиму дека го сакаш најмногу на свет и дека веруваш во него и не се јавувај на 5 мин. нормално
    на крајот ќе биде тоа што треба да биде ние луѓето немаме ни капацитет ни моќ да ги спречиме сите ситуациии позз
     
    На Maciiiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  8. barbiche

    barbiche Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    120
    Ако си сигурна дека вреди, јави му се.. ако си сигурна дека сакаш да бидиш со него ја ви му се..ако си сигурна дека и он те сака,јави му се..
    Е сегаа.. ако решиш да му се јавиш најбитно е да не ја продолжите таа караница, туку смирено и фино да разговарате и објаснимо дека тоа ти смета сигурна сум дека ке те сфати.. :) :*
     
    На swetty му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ulata

    Ulata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    100
    Дефинивно се скарав со дечкото...ми велии угасна огнот кај мене...не те сакам повеќе...ох како можи во два дена да престани да ме сака...ми вели дур не ме молиш тии јас не те барам...а јас не згрешив нешто за да го молам и за да го барам....Помагајте знам дека е најдобро да го заборам ама две години не се малце..Не сакам да го молам аа не сакам ни да е крај
     
  10. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    јави му се ако мислиш дека вреди и јас се согласувам со девојките тој пусти фб го мразам еднаш и јас имав невидена караница со дечкоми бевме налутени и ни тој попушта ни јас и за инает на една наша заедничка пријателка фатил и изнамавал лајкој на сликите и нормално кај мене на зидот тоа излезе не ми беше за јаковите дури и се смеев и никако не изреагирав ама глупава беше неговата постапка така?ама затоа пак дечкоми призна ми се извини и рече дека за инает тоа го сторил за јас да видам јас никогаш не би се послужила со толку глупави методи искрено безвеза ми е ама ете мажи што да правиш мислам дека ова е глупост и не треба за тоа да се скарате но само ти го знаеш каков е ние тука површински ги гледаме работите а понатаму ако некоја гледаш дека се заплеткува макар и со вакви ситници затоа постои бришење и блокирање и ај честито
     
    На swetty му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    девојко искрено срцето ми се полнеше кога ги читав твоите постови колку се сакате со дечкови и сега наеднаш крај |( не ми е сватливо во последно време како се понашаше тој спрема тебе сигурна си дека немало никаква промена помеѓу вас што доведе до ова или пак осетил недостиг од внимание од твоја страна
    јас мислам дека треба да разговарате и да се преиспитате двата убаво да размислите ако вистински несакаш да го изгубиш превземи нешто потрудисе не да го молиш току освежија врската со нешто ме разбираш ;)
     
  12. cupeto95

    cupeto95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Дечки вака имам дечко од друг град,пред 1 недела се поткаравме нешто затоа што му реков дека не одам кај него оти не убо се понаша со мене и тој се изнервира и ми рече ок бе кога се уценуваш, да не идиш и немој случајно сигнал да си ми пуштила,а му сумлав дека ме има изневерено и сега неговите родители ми се јавуаат а тој неми се јавува,родителите негови мислат дека не сум заинтересира за него,дека го некам дека сакам некој друг,а пасвордот на фејсбук си го имаме и двата но врската не ни се гледа и не ни се гледаат сликите,но сега решив овај викенд,бидеки некако таткому ми се жали ми се чини дека ме сака дечкото и дека би требало да појдам кај него и да го изненадам,но сакам и да видам дали си има друга да го пратам некој сат,a jас на фејсбук си се уклучвам а се правам дека во неговиот профил не влегувам и затоа незнам шо да мислам дали ме сака или не,и дали би требало да појдам кај него ве молам совеетттт!!!:***
     
  13. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Совет - ништо не разбрав, турли тава е постов.
    Што улога играат родителите во вашата квази-врска, тоа е најбизарното нешто во целиот проблем.

    Како да го кажам ова без да те навредам, зашто не сакам да го сторам тоа.
    Значи имаш 15 години, мала си и немаш поим што значи да бидеш во врска.
    Сликите и статусот на ФБ како и знаењето на пасвордите |( не се никаква основа за сериозност, ниту некаква иднина.

    Мојот совет е да не се резилиш, да престанеш да се слушаш со неговите родители и да раскрстиш со него.
    Навистина си мала и по твојот пост - мошне незрела и немаш поим во што се впушташ, ниту што сакаш.
    Од самото тоа што му се инатиш на таканаречениот дечко, од старт ја прикажува твојата незрела и детска природа.

    Живеј си го животот и уживај си во младоста, имаш само 15 години.
    Дозволи главата да те боли за врска и дечко после некои 5 години.
     
  14. cupeto95

    cupeto95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Вака имам дечко што одиме окулу 3 годинии скоро и сега многу му сум љубоморна окулу една недела се немавме видено но кај еден другар негов дојде една другарка и спиеше кај другарму но секој ден одеа кај дечкото мој на кафе и заедно секаде шетаја а уште еден другар негов му се пушташе на тоа девојче,тоа девојче е мн симпатично и провокативно едната вечер кога му ѕвонев јас на дечкото тој цела вечер не ми се јави цела вечер ме нервираше и не ми се јави,а за тоа време шетал со другарите и со таа девојка на некое темно место,и ми кажуваше дека таа била пијана и го гушкала го бакнала на образ и тој ја бакнал неа затоа што таа го натерала,потоа се ми спомнуваше дека другар на овај свет не постои затоа што ако и се пушташ на некоја одма тој ти се меша и тој и се пушта на неа а така му напрај другарму негов,и сега вчера видов една слика каде што е сликан дома со таа девојка гушнати со главите доближани ептен и рацете ставени на половина!И се тој ми вика дека ме нема изневерно,а таа девојка нешто ми праве филмови демек сум пуштала другарки да испитуваат за неа дали оди со дечкото мој,и ке сум јадела котек оти и сум се мешала а она си имала дечко,а дечкото мој ми вика дека ке и ја расипе врската затоа што мене ми се занесувала...дајте ми совет неможам да се совземам и незнам дали ме има изневерно ве моламм!!!:***
     
  15. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Девојче ти очигледно немаш попаметна работа туку само си пишуваш приказни на форумов. Две различни приказни во рок од 15 минути и тоа на иста тема |( . Па веќе кога измислуваш барем на различни теми да пишуваше бре, барем нема одма да видиме дека си нема врска со животот |(
     
  16. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    Абе ти одиш со него или со родителите. Врскава нема ни С од сериозно
    причитав дека имаш 15 год има време за сериозни врски уживај и шетај не се замарај со вакви работи уште од сега
     
  17. Iki.Olsen

    Iki.Olsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    115
    Девојче ти на 12 го фати дечкото??? Öö Ајде смири хормони , ако немаш попаметна работа оди и прошетај воедно дружи се со другарките
     
  18. Monroe

    Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    431
    Допаѓања:
    416
    Барав но не најдов некоја ваква тема..па мислам дека постов тука треба да го сместам..
    Значи дали имате плачено на некој ваш дечко? како реагирал он на тоа?

    јас пред мојот сегашен дечко плачам...се сакаме многу и се тоа..но неможеме да сме заедно (засекогаш) од оправдани причини..знам тешко му е и на него забележувам...и секогаш кога ке почнам да плачам поради тоа дека нели набрзо сето ова наше ке заврши и нема повеќе да сме заедно, тој се нервира многу и се чувствува виновен за сето тоа низ кое што поминувам јас ...почнува да ме игнорира и не сака да зборува повеќе со мене доколку не престанам ..
    ...незнам како и колку ке успеете да ме сватите.. :tmi:
    и дали всушност ова можам да го наречам како проблем, но ете..чувствував потреба да се искажам .. :)
     
  19. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Ако нешто мразат мажите тоа се женски солзи. Едноставно незнаат како да се справат со нив.
    Пробај да се контролираш, верувај дека многу може да го погодува тоа и да се чувствува виновен како што кажа, а може и да помисли дека си хистерична и лигава.
    Пробај да се контролираш, немој да покажуваш слабост.
    Мислам дека треба да го напишеш мислењево во „Совети од машка страна за сите девојки„ за да добиеш и машко мислење, ма да не верувам да би ти кажале нешто различно од моево.
     
    На Monroe му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LyckliG

    LyckliG Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    34
    Не ти имам прочитано ниеден пост, така да ќе ти одговорам само на овој..

    Сакав да ти кажам дека е можно некого да прекинеш да сакаш не во два дена, туку во една минута.
    Мене лично ми се има случено неколку пати до сега да отворам очи насабајле по спиење и да сфатам дека човекот со кој што сум заедно неколку години веќе не го сакам. И раскинувам.

    Само сакав да ти кажам дека ете, можно е. Ама многу е тешко да се каже туку така, па сум морала да смислам некоја друга причина..

    Сепак, ме чуди делот со молење. За што би го молела ако веќе не те сака?

    Сама кажа дека е најдобро да го заборавиш. Точно дека две години не се малце, затоа и не мораш да ги заборавиш годините. Нека ти бидат убав спомен, дел од животот.


    Поздрав, се ќе помине..