1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. kikikristina

    kikikristina Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    hellppp

    во право си...се надевам ќе свати една ден.
     
    На LittleDevil му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    hellppp

    Е такви зборчиња си користиме чат пат, и дијалекти и слично ама баш ми е мило правилата што си ги прочитала и што пишуваш на кирилица. Уште да не пишуваш мислења од типот :D :D само и да не отвараш по 5 теми со неидентификувани наслови. Не се лути ама морам да те исправам поарно сега јас тука во еден отколку после на секој пост некој да ти пререкува.

    А да банално е да ти давам јас совет за тоа прашање тоа си зависи само од тебе. А веке откако си го пишала тој пост каде малце го преформулираш проблемот да ти кажам. Сите машки сакаат да поминуваат време со другари, тоа не можеш да му го скратиш, дури мислам дека машките со тек на годините свакаат што значи времето поминато со девојка и убавината во тоа време а што значи времето поминато со другари. Нека не ти смета ако понекогаш те запоставува малку ако е со другари ама во никој случај не дозволувај да те понижува и да се доведеш воситуација да трчаш по него.

    Фала имај убав ден и ти и телефонот понастрана од тебе ;) ама ако е во странство па и дали ке можеш да му се јавиш
     
  3. kikikristina

    kikikristina Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    :) јас се трудам колку што можам да не го барам...ете мпжам да кажам дека конечно не го побарав вчера цела ден, бев на дејвид гета си поминав преубаво. не можам да речам дека не помислив на него бидејќи и тој беше таму, ама сепак издржав да не го побарам....ама за тоа тој ме побара. и ајде сега како да го заборавам??
     
  4. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Си имам еден fuckfriend моментално,се знае се гледаме само по потреба.
    Јас сум слободна тој слободен,и двајцата не сакаме обврзувања.
    Со него прв пат имав односи.
    И сега финтата е што мислам дека моите чувства спрема него се менуваат,т.е мислам дека се заљубувам.
    Некако ми се испушти,му реков "Tе сакам" :headbang: .Неговиот одговор беше "Ма дај ти се молам,јас и ти неможеме да сакаме, ти си јас во женско тело".Као демек не сум озбилна,тој женкар а слично нешто и јас (во женски контекст) и ако се уозбилиме ќе биде трагикомична драма.
    Јас навистина би сакала врска со него,тој бидејќи ме познава од поодамна не се ни осмелува.
    Не треба да се чувствувам како играчка бидејќи задоволството е обострано,ама веќе не ми е сеедно.
    Не ми е јасно сега,што да правам со него по ова?
     
  5. Ruza.Ruzica

    Ruza.Ruzica Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    24
    Значи имам една ситуација со бившиот малку е комплицирано ама се надевам ќе разберете и ќе посоветувате ;) Идевме 4 месеци и прилично се зближивме се сакавме и се тоа.Еден ден го снема не се бевме виделе неколку дена и го побарав а тој исклучил моб. :o И така јас се загрижив нели шо како...а тој на мене "знаеш што јас не сакам да сум у врска сеа" :^) Можеби дека е лето од кај да знам не ми објасни...Поминаа три месеци не зборевме многу па пред некое време пак почнавме со муабет и ми текна да го викнам на кафе као да се видиме (иако ме повреди сеуште го сакам :@ ) и тој беше за.. ама немал време као.. :^) Again? И сега кога се врати од одмор и скоро помина летото ме вика да се видиме и демек да се смириме.Знам јас дека не заслужува и дека лошо ми раскина и немаше време за мене, ама мислам дека уште го сакам.И сега се двоумам шо да правам???Дали да му простам(тешкооо) или пак не :( ...
     
  6. MonnaSi

    MonnaSi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    536
    Јас мислам дека ако продолжиш со она што го имате доколку он си стои на тоа дека ти си он во женско тело , само ќе се мачиш , чувствата ќе вријат , но ќе знаеш дека си со него , за истата причина за која сте почнале.
    Иако мислам дека треба озбилен муабет да направиш со его и дека не е проблемот дека не си озбилна ни ти ни он туку он се плаши .... Незнам ама се така ми мириса затоа што се знае себе , а себе го пронаоѓа во тебе :)

    Поздрав и се надевам дека ќе средиш :hai:






    Дечково знае што сака?
    Он си играл со тебе , мој совет сега ти кажи му "знаеш што јас не сакам да сум у врска сеа . Подобро сега прекини додека си на почеток , затоа што ако он те сакал немал да те остави за летото . Боли кога сакаш а не е вратено од негова страна , така што додека можеш додека си била без него ова лето издржи уште малку додека скрос не испарат емоциите за него....
    :hai:
     
    На yawn му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    ми треба еден совет :( да му пишам на некого лична порака ?? фала однапред
     
  8. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    Кажи :)
     
  9. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Јас сум во долга врска, пет годишна која е во криза.Веќе неколку месеци не можеме да функционираме како нормален пар, ме оттрга од себе, скоро секогаш е нерасположен. се скаравме во саботата и денеска ми рече дека сакал да биде сам некое време. Знам дека има љубов меѓу нас, но имаме проблеми од финансиска страна веќе некое време. Тој имаше работа но ја напушти заради понуда од друго место која еве веќе неколку месеци се нема остварено. Тој Се осеќал како да го притискам, постојано бил на штрек кога е со мене, а и сама гледав дека не му е убаво кога сме заедно.
    Искерно тоа што сакал да биде сам некое време ми е многу себично од негова страна, јас секогаш бев до него и порано кога имал тој проблеми, не ми беше проблем секогаш јас да плаќам кога излегуваме, само понекогаш знаев да се пожалам дека ми е тешко вака и тоа тој го чувствува како притисок,а на некој начин сам е виновен за ситуацијата во која се наоѓаме.
    И сега знам дека ме сака, ама гледам дека го нервирам во последно време и незнам дали да го оставам да помине некое време или да му кажам дека не е фер така да ми прави и да не оставам сам да си решава за нашата врска.
     
    На MonnaSi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MonnaSi

    MonnaSi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    536
    пиши :)



    Мила ти пишав во Лп..
     
    На mila89 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    мила 89 пет годишна врска не е врска во која бар јас би оставила некој сам да одлучува без да седнеме и двајцата да направиме еден убав и здрав разговор. Во една таква стабилна врска едноставно треба да се разговара со отворени карти за да можете и двајцата да си најдете заедничко решение за проблемот. разговарај што е причината за отргнувањето. Може е финансии како што кажуваш, досада поради гледање со иста особа или најлошото заљубување во друга особа и твое отргање на страна, земајки во предвид дека човек кога е вљубен во друга особа, особата која е до него ужасно го иритира. Така да седни и разговарај дознај ја причината и мислам дека ќе бидеш помирна
     
  12. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    Мила, вашата врска е долга!
    неможе туку така да му текне да ти рече ајде сакам простор да ми дадеш.
    Дај седнете зборете, тоа не се крие, гледаш 5 години врска, а да ќутите не бива, се уништувате меѓусебно!
     
  13. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    mila89 и јас мислам дека решението за овој проблем е разговор, сериозен разговор и ништо друго. Во долга врска сте, помеѓу вас не треба да постојат тајни. Проблемот може да биде од било каква природа, но ако сте доволно црвсти и истрајни, и ако се сакате-тој проблем ќе може да го решите и да го пребродите заедно. Затоа што побрзо седнете и разговарајте, мора да расчистите и да одлучите што понатаму. Со среќа. :)
     
  14. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    yawn, мислам многу да бидеш внимателна ако решиш да му кажеш на дечкото што и како, бидејќи може и не сака да е во врска, па да го оттргнеш од себе.Поубаво малку одоколу напипај што мисли за врска, па можеш да му кажеш дека веќе се осеќаш созреано и посериозна и сл.Немој така одеднаш да го исплашиш човекот :D

    Мила, дечко ти претпоставувам дека се осеќа неспособно и сигурно му е многу непријатно.Работата го дефинира мажот, а он ја нема.Не може да си приушти ни на себе ни на тебе многу работи, па и уште ти му плаќаш.Сигурно е и на некој начин засрамен и затоа бара време.
    Седни го и кажи му дека не сакаш одвоено, туку заедно да ја пребродите оваа работа зашто тоа ќе ве направи посилни и дека не може туку така да се оддалечи после толку време.
     
  15. monshita

    monshita Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Kako da go vratam?

    Imam 16 god.ii mi trebaat razlichni mislenja vo vrka so ova.. Se zapoznaav so eden dechko pred mesec dena,i ottogash se muvame,izleguvame.vamu tamu.Toj sakashe seriozna vrska,no jas sakav prvin da go zapoznam poubavo,i da odime poleka.toj ima 21 god.imal vrska od 3,5 god,do pred nekoe vreme,saka odnosi ushte od nasheto 3 izleguvanje...a jas do sega ne sum imala..mi se svigja mnogu,no ne sakam da izbrzam. Sea pred nekoj den,se dog,da se vidime bidejki toj poagja na odmor,ii po pat mu kazhuvam deka imam menstrualen ciklus,da go predupredam da ne se nadeva na nishto povekje..i toj se naluti,ne mi veruva,misli deka ne sakam nishto povekje,..a navistina imav mentruacija:worried:..sega toj otide na odmor,skarani sme,jas mislam za gluposti.. mi fali mnogu,go znaam malku vreme no mislam deka e OK,i deka ne saka samo poradi toa da e so mene.SepaK mislam deka ako tolku mu se svigjam ko shto vika ne bi brzal nikade..vo dilema sum...neznam kako da se smiram so nego,dali vredi da se smiram? shto mislite vie?
     
  16. The.Crab

    The.Crab Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Мала си, животот е пред тебе така да мој совет би ти бил да не се избрзуваш. Сепак си на возраст кога се' уште се развиваш, и психички и физички. Промени од типот на сексуален однос, преголема доверба, слепило од љубов би можеле да ти предизвикаат разочарување и фрустрации доколку после тоа не оди се' толку подмачкано.

    Доколку сметаш дека си доволно зрела и силна да ги сносиш последиците од твоите постапки, тогаш направи го тоа што мислиш дека е најправилно. Но, пак ќе кажам, според мене ти препорачувам да не му се предаваш целосно. Припаѓате на два различни света, а и не ми изгледа на добро што на типчево толку му се брза. Хелоу! Лично мене, такви ми се одбивни и би прекинала секаков контакт со него. Иако, од друга страна, од некои такви несериозни врски произлегуваат најцврстите бракови. Различни луѓе, различни ситуации.

    Но, да не само те збунувам, што е сигурно, сигурно си е. Никогаш целосно не верувај, не се предавај (барем додека си во оние критични години) и не прави работи за кои не си 100% сигурна дека самата сакаш да ги направиш. Се' најдобро и паметот во глава! :) ;)
     
    На monshita му/ѝ се допаѓа ова.
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    ^^ девојче мислам да си се тргнеш од типот и воопшто да не бидеш со него. Како првин тој 21 ти 16 алоо па што и да биде првин јас да сум на негово место не би ни помислила на секс со тебе поради годините а типот може и да одговара за секс со малолетничка. Но бидејки и ти не сакаш а тој очигледно гори и му работат хормоните фаќај магла додека не си искористена и фрлена и додека не си ја лупнала главата во зид, најди си дечко кој ќе те сака и цени и изгуби си ја невиноста со тој што вреди. Немој да дозволиш да бидеш искористена
     
    На Hopeful, plavusaaa и monshita им се допаѓа ова.
  18. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Да се смириш |( тој за глупости ти се лути ти прашуваш како да го вратиш |( Да пршаше како да го откачиш ок ама да се смуруваш со некој што ти се лути што имаш менстуација ставрно нема смисла да не верува такви глупости. Да бидеме реални може малку сурово ќе звучи ама да те сака нема така да те брза да имате односи туку ќе остави кога ќе бидеш спремна! Бегај подалеку од него имаш само 16 години уживај си во младоста.
     
    На monshita и Hopeful им се допаѓа ова.
  19. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    истото и јас го мислам дека дечково ке те искористи, немој да се залетуваш да ја изгубиш невиноста на некој што си го запознала само пред еден месец, па чекај малце тоа е краток период вие сеуште и се запознавате. неможеш човек од неколку месеци да го запознаеш и да му веруваш за да му се предадеш барем според мене :!:
    јас да сум на твое место нема ни да се обидам да се смирам со него зашто од авион се гледа што уствари дечкото сака :fubar: чувај си ја невиноста немој така лесно да ја дадеш а посебно не на овој што толку му се брза :x
     
    На monshita и Hopeful им се допаѓа ова.
  20. Peperutka90

    Peperutka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.082
    а да си седиш на страна м? Имаш само 16 години, а он 21, сепак на него не му е до држење за раце... сака нешто повеќе, очигледно е, а башка и ти кажал. Немој да мислиш дека те критикувам, само мислам дека најдобро би ти било така! Си имала добиено типов се нафурал како божем го лажеш? Што очекуваш од него? Тргни се со време, и сеа додека е на одмор не го барај, а ако он те побара тебе фино спушти го на земја и превземи ја топката во твои раце!
    Биди поздравена и памет во глава Пак ке ти напоменам имаш само 16 години :hai:
     
    На monshita му/ѝ се допаѓа ова.