1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.224
    дечко ми за се ме обвинува! :( не се осеќам веќе сакана и гледана со нежност и внимателност како порано, не ме гледа како нешто вредно... туку само како секси девојка што сака да ја има вкревет и само тогаш е се убаво-кога имаме секс! порано велев “водиме љубов“ но сега се плашам дека не е тоа љубов за него... како јас да не вредам за да се однесува со мене како со личнос на која и е потребно внимание и нежност во секој момент од животот, како личност што треба да се погледне со љубов и разбирање и да и се рече : “не е важно, те имам тебе а тоа ми е најбитно во животот... “

    вечерва ми се развика за работа без основа,за нешто што не бев ни маааааалку виновна... и сега му пишав дека не ме гледа како нешто убаво во неговиот живот а тој ми пиша- ти ми значиш,ти си непроценлива...
    но мене овие зборови не ме убедуваат повеќе, речени се безброј пати,така во пораки.. ако сум јас непроценлива за него немаше да ми вика,немаше без око да му трепне да си замине и уште да е убеден дека е секогаш тој правичен...

    нели партнерот со кој сме е најбитен во нашиот живот? епа ако е така тој треба да не разбира и да го разбираме, од моја страна има се а јас од негова почнав да се осеќам празно... ако сега е така што ќе биде во иднина???
     
  2. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    100
    OzzyAngel смири се, прво обиди се да сфатиш зошто така се однесува, ако тоа с еслучило сега од еднаш сигурно постои причина. Можеби нешто го мачи па ете така не размислувајќи се истурил на тебе. Разговарај со него отворено, се ова што го пиша тука кажи му го него, ама не преку порака, туку лице во лице, зошто така најдобро ќе ја процениш вредноста на неговите зборови. Не знам колку време сте заедно и каков ви бил односот претходно, но не донесувај одлуки предвреме. Можеби ти така се осеќаш, а не значи дека тој навистина тоа го мисли. Можеби имаш недостиг на внимание и грижа, па затоа мислиш дека повеќе не си му битна. Затоа разговарај со него, кажи му што ти смета, што ти фали од негова страна, кажи му дека не се чувствуваш повеќе сакана, дај му примери за тоа зошто така мислиш... Без разговор ништо не правиш. Можеби тој има некој проблем, па од што е толку оптеретен и напнат со тоа, не размислува за тоа дали ги повредува луѓето околу него со своето однесување. Испитај за што точно станува збор и зошто така се однесува, па потоа донесувај одлуки. Се надевав дека колку - толку ти помогнав. Разговарај со него, па пиши што си направила. Поздрав и ти посакувам многу среќа, се да заврши успешно и добро.
     
  3. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Јас би ти рекла да не избрзуваш веднаш со заклучоци. Доколку ти се развикал вечерва, не мора да значи дека не му значиш, се случува да си нервозен за нешто друго па да се истуриш врз некој кој го сметаш близок. Не го оправдувам, но сепак мислам дека за ова конкретно не мора да се лутиш.
    А за тоа што ти ги предизвикало до сега таквите мисли, да мислиш дека не те сака и дека не се однесува како што треба, тука веќе треба сама да си размислиш и да си ставиш на вага се што до сега се случувало, дали вреди или не. Не ти ја знам целосната ситуација во врската, па не знам што би било најпаметно да направиш. Мој совет е искрено да му кажеш се што мислиш и како се чувствуваш и тоа на смирен нормален начин, па се надевам ќе те разбере и во иднина нема да се однесува така. Доколку продолжи со такво однесување ти ќе треба да си пресечеш, дали ќе можеш да останеш со него или ќе продолжиш понатаму, но без него. Те поздравувам, па пиши како е ситуација ;)
     
  4. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.224
    заедно сме повеќе од 2 години... по цели денови сме заедно и знам за сите негови проблеми од кои само јас го вадам, било парично,било психички,физички... секогаш јас! сме зборувале мн пати ама колку и да тргни на добро трае само некој ден... последниве месеци е така секогаш,затоа ви велам дека се осеќам така! сега зборнавме по тел ама не се разбравме баш... јас му кажав некој работи и му реков да не си троши повеќе и да исклучи и тој ми рече добро,се налути исклучи! морав да направам така затоа што ако не покажам цврстина нема ништо да се смени! неговото однесување почна да ме тера на други работи, да мислам на прекин,да мислам на друг,да бидам несреќна... а јас не сакам сето ова време и цела борба за него да ми остане само сеќавање!
     
  5. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    100
    Хмм не знам како да го сфатам, зошто не го познавам како личност и не можам да проценам кон што цели со тоа однесување. Најдобро го познаваш ти и само ти можеш да одлучиш што понатаму. Сите ние можеме да те советуваме, но никој не може да знае што точно се случува бидејќи ја слушаме приказната само од твоја страна. Значи размисли си сама дали го сакаш, колку е вреден во твојот живот, дали е квалитетна личност за која вреди да се бориш. Потоа размисли си како тој се однесува со тебе, дали те почитува, дали те сака, дали ти го искажува тоа... Прави искрен муабет со него и отворете ги сите карти. Немој да даваш отпор, тоа може да ги влоши работите. Биди смирена и зборувај искрено, само со убав разговор може да се решат многу двоумења. Сепак се зависи од тоа колку е голема желбата за да се постигне позитивен успех.
     
  6. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    sigurno ne e nisto strasno,tuku zasto ste podolgo zaedno i znae dek si tuka za nego malku se opustil,ama zatoa ke go sredis.dodeka ne ti pokaze deka si stavrno neprocenliva i ne gi pravi site tie raboti za nego,pa valjda i ke se podopameti nekako.i sekako neka znae zasto taka se odnesuvas,da ne bide posle deka tebe ti e nesto,kojznae sto :D
     
  7. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.224
    веќе ми е јасно дека е навикнат на мене и на тоа дека секогаш сум тука... му о имам тоа речено мн пати но секогаш негира дека така размислува! а знам дека е така! го познавам мн добро! порано не беше таков, секогаш беше внимателен, ама тогаш се гледавме поретко и во времето што го минуваше без мене сфаќаше дека му значам и кога ќе се видевме беше убаво! јас сакам да бидам ценета во врската ама не само со збор,така може секој! пошто јас сум секогаш спремна и мн пати сум му докажала, да му помогнам за се што му треба! а јас не барам ништо освен разбирање и внимателност... девојка сум и нежна сум, не сакам да бидам повредувана... а тоа е сон на секоја! кога човек дава се од себе за другиот значи сака, а кога тој другиот не дава ни благодарност, што значи? место бакнеж-викање!!! ? па не оди тоа така! во една врска треба хармонија а не викање и расправија!
     
  8. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Оzzy гледам дека според постов, доста си изреволтирана од неговото однесување(со право), но сепак би те замолила, да преспиеш, да не му ја мислиш вечерва многу, а утре е нов ден и на раат ќе си се разбереш со него... Тотално си во право што се лутиш, но мора тоа да му го кажеш него и тоа уште утре исто така како што ни пишуваш тука на нас. Поздрав :)
     
  9. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.224
    Драга, па тој знае дека се лутам и знае зошто... знаеше уште одкако си замина од кај мене! стварно е глупаво да правиш се за некого и пак да бидеш обвинета после! му реков и по телефон дека ќе спијам па утре ќе се видиме! не дека очекувам неговот однесување да се смени ама... ионака за 2 дена си одам дома па ќе има време и да биде без мене и да си размислува што може да изгуби и што згрешил, макар што ни во тоа не верувам дека ќе си признае грешка! јас го имам “дечкото безгрешен и секогш правичен“ каква иронија нели!? не сум толку изреволтирана колку што сум разочарана! како сексот да е едниственото нешто што го правам добро и како тоа да е единственото убаво во мене! ете такво мислење ми дава мојот сакан за кој давав се и за кој се борев против сите и кој сега е почитуван заради мене! каква иронија Господе...!
     
  10. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    А бе срцка, баш ми е жал што си вака разочарана, веруј бар сите еднаш у животов проаѓаме низ истово. За некого душа ќе дадеш, а тој ни прав нема да фрли на тебе... Не се секирај, џабе си ја мачиш душата, на крајот на краиштата како и да излезе така требало да биде ;)
     
  11. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.224
    во право си за тоа,јасно ми е веќе! не се мачам,само си размислувам... ми треба сон да се освежам,па утре ќе видиме... фала ти Бокицка за советите и разбирањето и фала на сите други, утре ќе ви пишам како пројдов! добра ноќ на сите!
     
  12. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.053
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.301
    Допаѓања:
    200.506
    Пол:
    Женски
    OzzyAngel, велиш две години сте заедно, по цел дел минувате заедно... постои можност дека се заситил од вашата врска, и тоа мора да го земеш предвид. Велиш дека ви било најубаво баш кога не сте биле по цел ден заедно, и секогаш кога ќе се видите ви било убаво. Вака, сега велиш дека ќе си одиш дома, претпоставувам за празнициве, па ќе бидете разделени барем 4-5 дена... тоа е убав период да размислиш дали навистина сакаш да бидеш со него или не. Млада си, животот е пред тебе, и можеби ти е време за промени. Знам дека го сакаш дечкото, две години не се малку време да бидеш со некого, ама пак, не е убаво по секоја цена да бидете заедно ако не ви оди. Самата велиш дека не е како порано, дека постојано има викање, карање, лутење, дека не можете да разговарате ни како луѓе. Олабави малку и немој толку да се даваш себеси на некој кој можеби и не те заслужува... а ако тој постојано бара причина да се карате (како што јас сфатив), можеби тој сака да стави крај на врската, ама нема храброст да го направи тоа од страв да не те повреди, па се обидува да направи нешто што ќе те натера ти да му раскинеш, или пак направил нешто со кое не се гордее, па се истура на тебе. А исто така можеби си има проблеми кои немаат врска со тебе и со вашата љубов, ама не знае како да ги реши и фрустрациите му е најлесно да ги истури на тебе. Не знам како ви е, каква е вашата врска, ама ова се мои претпоставки и размислувања врз основа на тоа што ти го имаш напишано. Најдобро е да седнете и поразговарате, ама искрено и смирено, без многу викање, и двајцата да одлучите што и како понатаму, затоа што вака не е добро ни за едниот ни за другиот. Се надевам дека барем малку ќе ти помогне мојот совет. Поздрав!
     
  14. Mese4inka

    Mese4inka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    20
    Devojki.....iam seriozen problem!!!!!!

    Pisuvav I PORANO ZA OVA, no ne dobiv mnogu odgovori.....Jas iam vrska od 4tiri godini. Iam decko koj mnogu go sakam, znam, custvuvam, znam deka i on me saka....NO ete nekako se odalecivme vo posledno vreme. Poslednava godina ni e pekolna. Nonstop se karame, moite ne mi dozvoluvaat da bidam so nego, on se zaebava so faksot a dogovorot ni bese da si zavrsime faks i da se zeeme, eve jas zavrsuvam cetvrta on uste e prva i vika deka duri sea mu teknalo deka treba da uci.....Znaete li vie kolku zivci, solzi potrosiv dodeka go naterav da uci??? Sekoj pat mi vikase ke bide, ke bide....i eve sea neso pocna, slabo mu odi, no se trudi....no kako da zaboravi celosno na mene....Ne sum materijalna devojka, no veke godina dena mi nema bas nisto podareno, porano me osipuvase so mali, no slatki pismenca, ruzicki, mecinja, po nekoe lance....sea koga ke mu spomnam mi vika:' Sfati ne sme veke deca". Nikogas ne go zaboraval datumot na nasiot en koga se fativme, si ja vikavme MESECINKA, sega edna porka ke mi prati, kolku da se rece, pred odprilika 10tina dena praevme cetiri godini..... sepak devojka ko devojka cekuvav nesto da dobijam ko paznja, bilo pismence ruzicka....nekam nisto poveke....no NE dobiv nisto, samo se vidovme, se baknavme i toa.....a jas planirav da mu kupam zlatno lance so nasite iminja..:(
    Porano bev mnogu sebicna, ne mu kazuvav te sakam, ne mu obrnuvav vnimanie na podarocite i zatoa i raskinavme posle 3 godini, on se smuva so druga.....mene togas mi svetna deka go sakam, i posle mesec ipol se smirivme....eve od togas pomina godinaa, pekolna mi e.....skoro nisto ne dobivam, samo zborovi" TE SAKAM". Vika deka iskreno me saka, a navistina sekad e tuka do mene, me nosi kaj ke mu kazam, ne mi zabranuva da iskacam u grad nikad, si se druzam so bivsi koi sea mi se dobri drugari....i seto toa nego mu e seedno....I od tolku so se custvuvam osameno, pocnav da zboram so eden decko so koj se iam muvano togas koga raskinavme so mojov, interesen mi e, me smee i custvuvam deka sakam da go baknam samo da vidam so ke pocustvuvam.....no ke bide varanje....a jas decko mi samo ednas go iam izvarano i toa za da mu vratam radi toa so on me varase.....plus znam deka go sakam najmnogu na svet....no ete NE ME PRAI SREKNA, zborevme na ovaa tema i nisto ne prevzema....a drugiov decko me vlece mnogu...STO DA PRAVAM????
    Mu baram pauza na decko mi....mi vika nema da bide isto posle toa...:( SOVET???? ;(
     
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.024
    Допаѓања:
    66.567
    Пол:
    Женски
    Месечинке некако според постов ти веќе си се одлучила... Штом веќе не ти е исто со дечкото, а и според твојов муабет тешко дека ќе се поправат работите. Мислам дека веќе си изгубила верба во него. И што е најбитно не те прави среќна. Па зарем не се стремиме сите кон тоа? Да бидеме среќни? Ако веќе со почнала да си размислуваш во друг правец, можеби и така ќе ти биде најдобро. Сепак само ти си знаеш како навистина се чувствуваш.
     
  16. Mese4inka

    Mese4inka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    20
    Loso se custvuvam navistina....eve za nekolku dena ke idam na apsolventska, on mi vika ke mi nedostigas najmnogu dodeka si tamu....ja ne mozam taka da mu recam, ne mi doaga, moze navistina ke mi nedostiga, no ne znam.......a pak koga razmisluvam da ostanam sama bez nego mi e tesko.....znam deka uste go sakam....i znam deka ova so drugiov decko mi e prolazna stvar, deka mi e interesen zasto decko mi ne mi obrnuva tolku vnimanie itn.....i deka ako se smuvam so nego, ke mi pomine celata fama.....no ne sakam da go varam decko mi, a da mu raskinam za da se smuvam so ovoj ne ide, ednistveno pauza da mu baram.....jas se razmisluvav da mu recam da me ostai malce nekoe vreme sama i ete toa plus sto ke idam na apsoventska ke mi bide dosta da sfatam deka mi fali.....no ne znam dali ke me sfati i kako ke me sfati.....od ova sto go razmisluvam celo vreme, edvaj mozam da se skoncentriram da ucam, mi se vrtat u glava 100 raboti, mislam kao bi bilo so drugiov decko da napraam nesto, kako bi se osekala, dali bi mi bilo ubavo???? on ne e ramnodusen....nonstop si pisuvame na facebook, si delime komplimenti, bevme na kafe zavcera, nisto ne proba da mi naprai, samo me guskase, onaka ke me pogali po kosa, a zaboraviv da kazam deka mu iam lupnato tri korpi odkako se smiriv so deckovo pak pred edna godina...i demek sea mi vika se otkazal od nas, 1% mi dava u igra, no znam deka ne e taka, samo da go povlecam jas prviot poteg i ke me baci....milion posto sum sigurna, se gleda...... ;(
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.301
    Допаѓања:
    200.506
    Пол:
    Женски
    Самата кажуваш дека веќе не ти е исто како порано, па зошто тогаш се мачиш? Ако се плашиш да не го повредиш, тогаш ништо не правиш. Секогаш некој е повреден, безболно раскинување нема. Разговарајте и искрено кажи му како се чувствуваш, и кажи му дека ти треба некое време да размислиш што понатаму, ако веќе не сакаш да му раскинеш. Ама самата си свесна дека не оди како што треба, и не би требало воопшто да се двоумиш што да направиш. И разговарај со него и расчистете ги работите пред да одиш на апсолвентска, за да можеш со мирна душа да одиш на шетање :D Сепак, и ти имаш право на своја среќа, а да останеш во оваа врска без врска само за да не го повредиш, не вреди. Секако, направи како што мислиш дека е најдобро. ;)
     
  18. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    883
    Пол:
    Женски
    mese4inka jas mislam deka ne si fer sprema tvojot decko,izvini za toa sto sum direktna ama taka mislam...i pokraj toa sto ste bile razdeleni toj pak ti se vratil tebe,a toa znaci deka te saka.Maskite ne funkcioniraat kako nas zenskite ,niv ne mu e mnogu do neznosti celo vreme i kupuvanje pokloni i takvi raboti,tie poinaku ja pokazuvaat ljubovta.Ti podobro razmisli si dali go sakas a vo meguvreme ne pravi nisto so ovoj deckoto od fb zatoa sto toa bi bio neverstvo i ne bi bilo ok sprema decko ti.I ne razmisluvaj dali ke mu kazis deka pravite pauza ili ne,koga ke bides na apsolventska 20 dena sekako nema da go vidis a toa ti e samo po sebe pauza,ke imas vreme da razmislis dali custvata sprema nego ti se isti
    pozdrav
     
  19. Mese4inka

    Mese4inka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    20
    Fala vi na iskrenite odgovori.....no i samiot si custvuva deka ne e veke kako porano, deka e oladeno megu nas....deneska nekako tolku brzo me otkaci, mi rece sedel so nekoj drugar, imal rabota nesto....onaka samo mi go potvrduva toa deka sakam pauza, a so ovoj drugiov decko mu se javiv, deka odi na praksa u edna firma, bas toa mi zatreba za na fakultet, i bas on so toa se pogodi da raboti, pa onaka mu se javiv da go prasam so kako , dali moze da me povrze so nekoi luge od firmata, on mi rece aj da ne trosis ti, jas ke ti se javam.....tocno 40 min zborevme po telefon,.....mn mi e srcka.....znam deka ne sum fer prema decko mi i toa najmnogu me boli......nekam da go povreduvam na ovoj nacin, zatoa sto seuste go sakam.....toa go znam....!!!!!!!!!!!!!!!...Haos sum znam...!!!!!!!!!!!
     
  20. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.053
    Месечинка..тоа што треба да биде ќе биде,колку и да се трудиме или не...Така да не мисли многу,препушти на времето да покаже кој треба да биде твој. :up: