1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.107
    Допаѓања:
    3.584
    Пол:
    Женски
    Ама она очигледно не си го вика тоа. Повеќе ми стои дека сака да и потврдиме дека е во право се што пиша, а не да ја советуваме за нејзино добро.
    Нејзиново е - ти го плукаш тој се брише .
     
  2. Stark

    Stark Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    5.332
    Допаѓања:
    17.528
    Пол:
    Машки

    Teshko e nekogash da sogledas nekoi raboti koga sakas nekoj.. ama za nejzino dobro da poraboti na sebe, i posle da rqzmiskuva za nova zdrava vrska zatoa shto ovoj ne e bas dobar. :)
     
  3. Cindy.A99

    Cindy.A99 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2024
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Ама @Adidas888 они се силат да отидат во куќата на жената ама кога ги прашав они дали би отишле да живеат во куќа со родителите на нивната жена шо им мрчат, а она си има посебен спрат не дадоа конкретен одговор. @Realist1 си направи нова хипотеза дека мајка му не е таква, не сакаше да одоговори дали ќе прифати да живее кај во куќата на жена му чии родители не го сакаат, а она си спремила спрат за живеење дури и си сврти пак на страна на членката што го пиша проблемот и даде одговор за ултиматум од 6месеци и според тоа шо го има пишано си донесе и закличок дека чим она вака сега преправа за се ќе преправа по два пати, @EmporioIvankov се стави на место на домазет ама ќе ги селеше родителите на жена му откако ќе им ја откупи куќата и ќе им купи стан, едино реално шо одговори е дека не сака да живее ни со неговите ни со нејзините шо е фер одговор. И затоа прекинав со дискусијава. Ама ете и шо викаш за две јајца си одат ако се домазети, ама жената треба да трпи се. Само не сфаќаат дека со тие ставови на крај ќе бидат испокарани и со нивната и со нејзината фамилија и ќе се мразат меѓу себе до крај на живот ако не се разведат.
     
    На Anyshka и Adidas888 им се допаѓа ова.
  4. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    11.400
    Пол:
    Машки
    Ваквото размислување е еквивалентно на квантна физика за еден балканец. Не постои ваков мисловен процес во нивниот мозок, за жал.

    Инаку, не е толку голем проблем куќата/спратот, колку свекрвата и индиферентноста на мажот. Никој не можи да ме убеди, дека во ситуацијава мажот е правичен и “доволно” ја сака и почитува својата идна сопруга.
    Пак ќе кажам, за хармонично функционирање, треба меѓусебна почит, ако не, пиши пропало!
     
    На Trexane, Realist1, SummerGirl и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    18.628
    Пол:
    Женски
    Баш така, мило ми е шо ја кажуваш вистината за мажите :)

    Епа кога не си преживеал нешто, неможеш да го разбереш истото.
    И затоа ќе квачиш дека криви се тие шо го искусиле тоа.
     
    На Mumoftwo30 и Cindy.A99 им се допаѓа ова.
  6. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.107
    Допаѓања:
    3.584
    Пол:
    Женски
    @Adidas888 мислам дека зборува точно. 3 год во врска он тогаш почнал спрат да прави.
    Јас еве лично уште ко се фативме кажав шо и да биде меѓу нас да си знаеш ни со мои ни со твои. Но се нафаќам башка спрат и двор со кој и да е. Ги немав ни запознаено уште.
    Што правела 3 год? Зошто не рекла кога веќе станало посериозно? Сега знае дека ќе ја запросат и оп не сакам. Сто стапа по туѓ грб болат? Парите не ги даваше она затоа не боли.
    Ја погледнала на косо, од 5 пати во 3 год. на слава . Повеќе ја боли блискоста, па побогу сите сме блиски со нашите фамилии. Нормално дека ќе се осеќа ко да ја гледаат накриво кога не се познаваат. Нека оди почето нека ги запознае па да каже дека ја гледаат на криво.
    Треба реални да бидеме, не е само мамин син, итн итн.
    Нека плукне н рацете нека направи нешто свое па да и се серат на глава па ќе разбере.
    Има начин како да докажеш дека си вложил, еве јас како имам начин? Правевме кога беше на свекор ми уште пишана куќата.
    Многу има за темава пишување ама не е местото.
     
    На Realist1, mom to be, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    18.628
    Пол:
    Женски
    Еве баш сега на овој пост наидов на фб. Еве, ова е реалната ситуација шо се дешава во балканот.
    И сега, маживе шо ќе го прочитат ова, ќе го игнорираат цел пост и ќе се фатат за двете последни реченици и ќе кажат дека женава е зината за пари, ороспија, спонзоруша итн итн.
    И ќе ми се опнат на мене а и општо на секоја жена, дека сме исфрустрирани, дека сите ги ставаме во ист кош, дека сме биле повредени, и така натаму. И се само заради тоа шо ја подржуваме женава.
    Screenshot_20241004-155029_Facebook.jpg
     
    На Carpediemm, Gosh, Mumoftwo30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. EmporioIvankov

    EmporioIvankov Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2023
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    873
    ??? На моите ќе им ја откупев и ќе ги селев??? Не нејзините...
     
    На Biljarkata, Anyshka и Gosh им се допаѓа ова.
  9. Cindy.A99

    Cindy.A99 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2024
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Еве јас ќе пишам нешто, сама сум немам ни брат ни сестра имам спрат во куќата на родителите т.е цела куќа е препишана на мене, исто и стан и друг спрат од куќа шо се фул средени. Ама и покрај тоа што сум блиска со моите не ми паѓа на памет да живеам во куќата со нив кога ќе се омажам, како прво јас не сакам да ми се плеткаат низ дома кога ќе им текне ни па нив ќе им биде комотно низ куќа со некој непознат, тоа шо за нешто ќе ми префрлат мене не ме погодува исто како шо ќе го погоди него. А кога ќе дојде до брак и да сака не мора да живее во останатиот имот шо го имам ќе продолжам да ги рентам, а ако сака да си купиме заеднички стан не ми е проблем, битно ми е да живеам со тој шо го сакам, чим стасало време за брак значи моите родители, а и неговите си ја завршиле улогата да не воспитаат, ние треба да си продолжиме по наш пат они по нивни да си ги одживеат годините шо им останале, а не да се лечат фрустрации по снаи и зетовци.

    Епа значи и ти не си го разбрал прашањето, јас пишав вие да се ставите во иста ситуација со членката т.е дали би отишле да живеете кај жена во семејна куќа со нејзин спрат шо го средувала, а родителите нејзини да не ве сакаат.
     
    На Mrs. right, Realist1, Billy Idol и 5 други им се допаѓа ова.
  10. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.107
    Допаѓања:
    3.584
    Пол:
    Женски
    Тоа е твое мислење. И сега пази ситуација партнерот го знае ова и ти вели пред брак аааа ама јас не сакам така? Иста е и оваа ситуација, се правело се додека се во врска значи ги знаеш намерите на партнерот и сега не сакав јас така.
    Затоа од старт треба да си каже кој што очекува.
    Не сме сите со ист буџет и размислувања. Еве ние лично се решивме за спрат над нивниот со башка влез и двор.
    Ама и во твојата ситуација кој ти дава гаранција дека свекрва ти нема да ти се плетка по дома? Во темата снаа и свекрви има и такви ситуации. Ако сака пак ќе лечи фрустрации на тебе.
     
    На Realist1 и Anyshka им се допаѓа ова.
  11. Cindy.A99

    Cindy.A99 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2024
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Епа ти одговорив ако сака ќе си купиме заеднички стан, ни кај мои ни кај негови, а свекрвата и мајка ми може да се плеткаат само кај нив дома или да си седат пред зграда или во двор кај мене ако дошле непоканети.

    Секој може да се плетка колку шо ќе му се дозволи, ако проба да се плетка преку син и ќе и го пратам пак кај неа дома да си се плеткаат колку сакаат.
     
    На Mumoftwo30, Anyshka, Gosh и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.121
    Допаѓања:
    172.873
    Добро, има тема за снаи и свекрви, илјадници страни пишани.
    Во право си е девојчето што не сака, на кој не му е јасно што проблеми има после, нека ја посети горенаведената тема.
     
    На Waverly Raven, theowndemon, Gosh и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.964
    Допаѓања:
    38.903
    Пол:
    Машки
    Најголемиот проблем кај нас се финансиите. Иначе 99% да ги имаат ќе одберат да живеат сами.
    Не можат младите парови да си купат заедно дом ниту на кредит, до тоа дереџе е дојдено.

    И изборот на крај е тој.
    Или кај него (поретко кај неа), или под кирија.
    Змија да ти го апне или магаре да ти го бапне избор.

    Овој и добар е, бар има свој спрат. Има многу што немаат ниту спрат па мора да делат еден ист стан.

    Па уште баби и дедовци ако се живи, 3 фамилии на едно место. Па и внуци кога ќе дојдат. Машала.

    Како рипаат астрономски цените, овој проблем уште поизразен ќе биде.
    Нека ни е со лесно. :)
     
    На Merten, Realist1, Mrs. right и 7 други им се допаѓа ова.
  14. Stark

    Stark Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    5.332
    Допаѓања:
    17.528
    Пол:
    Машки
    Интернет и полно алтер ега, че ти ја наполна глата и после ко че те мавни реалноста уште повеќе ќе боли, ама кој да разбере. :)
     
  15. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.964
    Допаѓања:
    38.903
    Пол:
    Машки
    Реалноста е таа. Јбг. Не сите имаме среќа тате да е транзициски директор и да рентаме станови на Миконос. А и кај таквите па уште поголема контрола има од старите, имот така лесно не даваат додека маста не ти ја извадат.

    Станбеното прашање е најголема главоболка. Било, е, и ќе биде во иднина уште повеќе.
     
    На Merten, theowndemon, Realist1 и 10 други им се допаѓа ова.
  16. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.266
    Допаѓања:
    11.332
    Пол:
    Женски
    Се се може кога се сака, подобро под кирија, да можеш гол да си шеташ по дома, него да седиш со родителите и да ти го бројат секој залак, или да ти пререкуваат за секоја постапка, мирот нема цена..
     
    На SummerGirl, Mrs. right, Oscar Lady и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.964
    Допаѓања:
    38.903
    Пол:
    Машки
    И тоа е нешто што секој индивидуално го бира. Да е лесно под кирија да се оди, сите ќе отидеа.

    Една плата ќе оди на киријата, другата на преживување. Живот кучешки, од ден за ден. И може никогаш нема да успееш свое да купиш.
    Еден да падне болен, на улица ќе завршите. Знам и такви случаи, па бараа да се вратат назад.

    Како и да се врти, секако не чини, освен, нели, на тие татенце што им обезбедил станче, па мирна им е главата. :)
     
    На Realist1, Mrs. right, Anyshka и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Ta-mara

    Ta-mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2019
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Ќе ја даваш цела плата за нешто што никогаш нема да биде твое... Едно решение
    ....
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.266
    Допаѓања:
    11.332
    Пол:
    Женски
    Додека да станеш кредитоспособен, да..
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.964
    Допаѓања:
    38.903
    Пол:
    Машки
    Кажи ми кога ќе станеш со еве да речеме две просечни плати од 40 000 денари?
    А да не збориме што ретко кое семејство ги има тие пари кај нас. Еве направи математика, да видиш дали е тоа возможно.

    Остави не нас ИТ што работиме на страна, не се сите како нас. А и ние пола живот ќе исплаќаме кредит за еден стан од 60m²
     
    На Mumoftwo30 и Ta-mara им се допаѓа ова.