1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. AnGyY

    AnGyY Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Фала за советоф :hai: ...Ќе го прифатам твојот предлог ќе разговарам со него отворено па веројатно тој е најдобриот начин да се реши проблемов.. А во обвој период не се ни слушаме како порано, ни интимни...ништо од наведеното :worried: се надевам дека се само период...
     
  2. Stefchy

    Stefchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    XD девојки,фала на советите...Инаку, после пораката што ми ја прати, малку повеќе плачев, ама сам ми покажа дека не е достоен за мене. Поздрав... :)
     
  3. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    Девојки знам дека ве оптеретувам со моите проблеми но што да праам. Како цел малер да се собрал во мене. Имам проблем со моите родители. Се менуваат од момент на момент. Имено последниве 2 -3 недели ми се заредија со веридби и свадби. И утре сум исто така на свадба кај другар на дечко ми но проблемот е што свадбата е во друга држава. И се беше во ред до пред некое време кога нив почна да им смета зашто ке сум се вратела во недела а не утре. Па зашто сегде сум одела со дечко ми. Па што сум барала и јас да одам. Па како во стилот ако сакаш да одиш сегде со него што не се мажиш веќе. Опседнати се со тоа. Пробав на повеќе начини но незнам веќе како да им објаснам дека е нормално да одам на викенд или на одмор со дечко. Па имам скоро 24 години за така да се понашаат. И зашто за да шетам би ми било потребно да бидам мажена. Ако знае некој да даде совет слободно ја чекам вашата помош. Се осеќам растргната помеѓу родителите и дечко ми. А и со него не сме баш во најдобри односи мислам пред некој ден пишав дека раскинавме па после тоа се смиривме. И сега незнам како да постапам. А и мислам дека они се виновни поради нашите заладени односи бидејќи пред неколку месеци него го напнаа кога ќе сме праеле веридба па свадба, глупости.Божем треба они да не тераат на тој чекор. Па многу нормално е дека кога ние двајцата ќе сме спремни ќе пристапуваме на таков чекор а не нив кога ќе им текне или зашто некој друг се омажил или оженил. :@ :@ :@
     
  4. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    зашто одноставно не седнеш да поразговараш со твоите,и да им објасниш дека не сакаш да те тераат на таков чекор,дека за тоа треба самата да си одлучиш кога ти е време за мажење,дека сакаш уште малце да си го проживееш животот без еден куп обврски.
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.302
    Допаѓања:
    200.507
    Пол:
    Женски
    Lavce, се ставам во твоја кожа, знам како ти е... многу е глупаво кога некој од страна, макар тоа биле и родителите (нели тие те сакаат најмногу на свет и ти мислат само добро) се мешаат во твојот живот, па особено кога те притискаат да се омажиш. Снејк добро ти напишала, да седнеш и да поразговараш со нив, да им кажеш дека си доволно возрасна сама да донесуваш одлуки за својот живот. Твое е да одлучиш кога ќе се омажиш, и нивно е да го прифатат тоа, ако сакаат навистина да бидеш среќна. Не би требало да те притискаат да се земете со дечкото, без разлика што сте долго време заедно. Вие си решавате што и како, а другите - ич не се важни ;)
     
  6. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    Проблемот е што секогаш кога ќе сакам да им објаснам дека не сакам сега да се мажам и дека ќе се мажам кога ќе посакам јас а не они секогаш почнуваат да ми праат муабети како мене ми фалело нешто, не сум била созреана, па некоја си се омажила па и било многу убаво дури и второ дете си родила на моите години. Глупости. Како да треба јас да праам тоа што правела некој таму. Неможат да сфатат дека сум јас возрасна и можам сама да си донесувам одлуки и да одлучувам што сакам во животот. Проблемот е и што пред неколку месеци останав без работа и сега на некој начин финансиски ме уценуваат. Како не сум допринесувала за ништо туку само сум трошела и се осеќам многу бедно. А не дека не барам работа ама секаде каде што ќе отидам или примаат со врски или е нешто безвеза. Па и ајде јас да се натерам некако да се мажам ама дечкото ми е врсник, значи 23 години и он без работа. Па какви услови ќе имаме за брак. А ниев им се увртело да сум родела деца да си имале внучиња. Бог да чува!!!
     
  7. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    лавче знам како ти е и моите дома така мислат зошто секогаш сум била со него,зошто сегде сум била со него,утре ќе сме направиле глупост ќе сум се омажила за него...итн...преку глава ми е од тоа се (а имам 17 год) совет слушај сиго срцето тоа знае најдобро ;) и јас мразам некогаш кога сум на средина и дефинитивно не можам веќе да ги слушам и мислам зошто да не идеш со дечко ти да се прошеташ? :) па пиши како си си поминала :) поздравче
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.302
    Допаѓања:
    200.507
    Пол:
    Женски
    Кажи им дека секој човек си има своја приказна, и дека тебе ништо не ти фали, само си реална. Имаш време, не си престарена, па да мораш да се мажиш. Финансиската ситуација нема да се среди ако се земете, мора прво барем едниот од вас да најде работа, сепак фамилија со воздух не се гледа. Ако пак не те слушаат, тогаш игнорирај го секој нивен муабет на таа тема, јас така направив, па престанаа.
    Е сега, тоа со уценувањето е малку глупаво, тие ти се родители, и треба да те поддржуваат! А тоа што не придонесуваш дома, тие треба да сфатат дека таква е сега ситуацијата, а тек да се земете со дечкото, па тогаш и твоите и неговите родители да ве издржуваат, дури тогаш што би ти кажале?
    Не треба да се нервираш за тоа, знам дека е тешко и да ги игнорираш, ама пробај, донекаде ќе ти биде полесно... и не е нивна работа што и како правиш со дечкото, дали од свадбата ќе се вратиш во недела или во сабота, сепак ти си полнолетно лице. Ти ги знаеш сите овие работи, знам, ама верувај, не си единствена што поминува низ тоа... јас ако ги послушав моите тогаш кога ми велеа да се мажам, денес немаше да бидам среќна... во случајов најважно е ти да си среќна, а не да им ги исполнуваш желбите на родителите...
    И убаво да си поминете на свадба ;)
     
  9. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    а твоите сваќаат дека од љувов не се живее?Како што си пишала и двајцата сте без работата,како твоите мислат дека вие ќе издржувате семејство или се тие спремни да ве финансираат?
     
  10. taznickaimilicka

    taznickaimilicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    25
    ne sakam da otvaram tema pa moze ovde da se iskazam zasto se cuvstvuvam mnogu loso
    mojto decko ima drugar nerazdelen sto e od nego.i ne dava nisto loso da kazzam za nego...e sega jas pred skoro vreme doznav deka negoviot sakan drugar ja izneveruva svojata devojka i vo isto vreme odi so druga...go prasuvam mojot decko dali znae za toa toj negira i mi vika deka si umisluvam i deka nema sansi negoviot druar da napravi takvo nesto sto e najstrasno devojkata na drugarmu e moja drugarka a i taa dozna deka ja izneveruva.....i do skoro si velev ajde najveroajtno si umisluvam zasto nemav cvrsti dokazi...no sega imam dokaz vo moi race i oci za toa deka negoviot drugar ja izneveruva svojata devojka i neznam dali da mu kazam pa da vidam kako bi reagiral.zaso sekogas go brani drugarot i sekogas veli deka jas umisluvam i da ne se mesam vo zivotot na drugar mu.. a drugar mu e goelm idiot sto si podigruva so dve zenski srca..so negovata devojka e veke 5g, a so drugata 1m i drugata sto e najloso go ceka nego za da se odluci koja od niv dve ke ja izbere.. neznam ni kako da i pomognam na drugarka mi,, a nesakam pa mojot decko da se druzi tolku cesto so takov tip..zasto kolku i da imam doverba vo nego i sum siogrunba deka nema nikogas da me inzeveri,,,stom negoviot drugar go pravi toa moze da go natera i nego da proba nesto novo vo zivotot...a mnogu se nerazdelni so drugarot i mnogi go cenii...
     
  11. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    prvo ne se sekiraj-ako tvojot decko nameril da te izneveri ke te izneveri bez razlika so koj se druzi.
    drugo,jas mislam ti voopsto dane spomnuvas nisto niti na decko ti niti na drugarot,a na devojceto ne i kazuvaj direktno,tuku namesti situacija sama da doznae,a vsusnost ti indirektno da i kazes.taka em nema da si kriva,em ke ti bide mirna sovesta :D
     
  12. taznickaimilicka

    taznickaimilicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    25
    ama rabotata e sto ona sama si dozna i jas od nea go doznav toa...i sega se kaam sto porano ne ikazav sto sumnjam...i sto celo vreme ja ubeduvav deka mos ne ja izneveruva deka i mos i ona kako mene si umisluva..jas bev optimista deka nema sansi deckoi da ja izneveruva...
     
  13. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    pa ako ona veke znae ne te sfakam togas sto tebe te maci vo slucajov?
     
  14. taznickaimilicka

    taznickaimilicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    25
    me maci toa sto ima takvi luge na ovaj svet...pred tebe sakam te sakas me nemomzam bez tebe.. a zad tebe grob ti kopa.... mrazam licemeri....a so takov se druzi mojot decko..go mrazam drugar mu..od sekogas ni bil precka vo vrskata od so non stop se vlecka so nas....i tak femina ednostavno bev isprovocirana od sluckata i sakav negde da napisam da mi olesni, nisto drugo..
     
  15. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    aaa e toa e veke drugo,ama takvi licemeri sekogas ke ima i toa ne moze da se smeni,a ti samo vo nikoj slucaj nemoj da zbo ;) ruvas nisto loso za drugarot pred decko ti,zasto samo ti ke bides kriva
     
  16. taznickaimilicka

    taznickaimilicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    25
    ke se potrudam am anekako ne mi uspeva..mora neso da spomnam za toj licemer... iskreno duri i sakam malku da se razocara vo negoviot drugar.. zasto imalo situacii koga drugar mu pravi nekoi rabot sto znam deka mojto decko ne gi priofaka i krivo mu doagaat..no nikogas nema da rece loso za drugar mu deka toa mu preci..a jas ako napravas nesto mene moze da mi se naluti...ponekgas i sakam da se razocara i da ne se druzat tolku ceto ...rakata vo ogan ke ja savi za nego..a za mene so znam mozebi i za mene ama ne tolku sigurno kako i za neog..toa me boli mnogu..zasto se cuvstuvam kako vo vtor paln koga treba da raboti nesto so mene i so drugarmu ..sekogaqs mene ke me odbie nego ne...i toa mi odi na zivci..a sega koga DOZNAV DEKA I I IDIO I NEVERNIK USTE TOLKU NEMOZAM DA GO PODNESAM...........
     
  17. Princeskata

    Princeskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Jas neznaev kade na drugo mesto da go pisam problemov pa resiv tuka...Vakaaaa:imav decko so koj idev 5 godini i raskinavme pred 2 nedeli.Mene mi bese tesko nekolku dena ama posle mi stana seedno bidejki bev mn besna sto me ostavi.I pred nekoj den pravevme muabet na msn i mi rece deka sme morale da raskineme,zaso on e masko i od 15 god ide so mene sakal malce da bide sloboden ako sme idele uste 1 godina ke trebalo da se zememe.Jas go sfakam deka ne videl niso vo zivotot ama se plasam da ne bide so nekoja druga devojka i da se zaljubi vo nea.On veke se muva so edna mislam :worried: Sto mislite vie zenski mozno li e da me smeni ili mu e periodot koj ke mu pomine i pak ke mi se vrati???????
     
  18. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    pred se,alal da mu e na decko ti sto taka ubavo otvoreno ti kazal se i deckoto e skroz vo pravo i ne treba da mu bides besna.ne treba da se mislis dali ke ti se vrati,dali ke se zaljubi i slicno, tuku i ti iskoristi go ova da se izzivees i da pomines niz nekoi fazi i nesta koi si gi propustila.za da vi bide posle ubavo i da nema zasto vaka zasto onaka, mnogu e bitno da bidete proziveani.i poubavo sega da ide so drugi devojki otkolku toa da se slucuva pokasno,da te izneveruva ili pak da si vika da ne bev so nea poinaku ke ziveev.duri e i poubavo sto prvo ti raskinal pa pocnal so drugi.zatoa ne misli na tie raboti ostavi go da se izluftira,izluftiraj se i ti i se ke bide onaka kako sto treba da bide.mozebi i ti ke si najdes nekoj drug podobar i ke se zaljubis.nikogas ne se znae ;)
     
  19. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    Фала за советот. На свадба си поминав супер и да ви се пофалам го фатив бидермаерот :D :D :D
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.302
    Допаѓања:
    200.507
    Пол:
    Женски

    Срце мало, имаш само 20 години (ако е точно тоа што пишува на профилот) и верувај ми, млада си за толку долга и сериозна врска... јасно ми е мене дека 5 години е многу време да бидеш со некого, и верувам дека си повредена и бесна затоа што си го сакала, а тој така ти враќа. Верувај ми, поарно е што сега направил така, отколку навистина да сте се земеле како што си мислел тој (а не знам од каде му идејата дека ако бидете заедно уште една година ќе треба да се венчате), па после да ти шара наоколу. Искрено, мислам дека е поарно што направил така - си видела со каков човек имаш работа, и колку навистина те цени. Демек, тој бил машко, па морал малце да осети живот?! А ти би требало да се затвориш дома и да го чекаш да ти се врати? Мој совет е да го заборавиш, да продолжиш понатаму - нема да биде лесно, никогаш и не било, ама времето лечи се. Ќе ти биде тешко и да излегуваш, и да се забавуваш без него, и ќе се нервираш и се, ама ќе помине, верувај. Утре ќе сретнеш некој што вистински ќе те сака, цени и почитува и со него ќе бидеш среќна, а овој ќе го заборавиш, и можеби ќе се прашуваш кај ти биле очите... како и да е, ова е само мое мислење, твое е што ќе направиш и одлучиш.