1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    75
    mila soledad... ne znam zosto osekas vina... ne znam zosto se grizis za nekoj koj postojano te povreduva...
    sigurno si slusnala koga velat : sakaj go onoj koj te saka a ne onoj koj ti sozdava bolka vo dusata... zaprasaj se dali tebe toj tolku ke te mislese dokolku gi smenevte ulogite... pa bas ne veruvam... ako sakas da ja spasis vrskata (iako velis deka nema da bides srekna so nego) togas prodolzi i maci se, a ako ne, togas svrti list i prodolzi ponatamu... a tebe nema sto da te jade griza na sovest bidejki toj samiot iniciral da vasata vrska propadne... zatoa digni glava, bidi cvrsta i prodolzi taka kako sto tebe ti odgovara, i ne se sekiraj mnogu za nego, ke mu pomine... ti posakuvam se najubavo :)
     
  2. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Соледад и претходно што те имам читано знам дека го сакаш дечкото ти стварно. е сега се појавил и некој друг... а него не ми е важно за тебе... значи основните две реченици во проблемот се тоа. е сега млада си, имаш шанса со некој со кој знаеш дека ќе бидеш среќна... а ти тоа сигурно го заслужуваш! па ако си доволно храбра остави се зад себе и продолжи понатаму, биди среќна ;)
    а и се согласувам со Фри, дека доколку тој би бил на твое место и не би се грижел баш толку за дали ќе те повреди и слично. така да пак ќе повторам, ако си доволно храбра да оставиш се и да продолжиш понатаму - биди среќна. ако не... спаси ја врската и по цена на тоа што повторно ќе бидеш повредувана.
     
  3. orient

    orient Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски

    Mислам дека нема идеална формула за справување со чувството на вина, како што прочитав од постот ти веќе ја имаш добро анализирано својата ситуација и можам само да се сложам со претходните совети без никакво чувство на вина да ја следиш својата среќа, а за бившиот дечко не се секирај сите ние порано или подоцна се наѓаме во таква ситуација, како инаку би созревале.
     
  4. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    zenski fala vi mnogu koga citam vaka mnogu mi e polesno i se osekam pohrabra i da vo pravo ste ke svrtam nov list mojot problem e sto sekogas mislam na drugite ama i vreme e da pocnam da mislam na sebe pozdrav do site vas i fala vi :* :*
     
  5. kit-katce

    kit-katce Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пред 1 месец прекинав 3 годишна врска, вечерва пак излеговме заедно, се изнаплакавме кога се видовме, се врати се како порано но кога ме испраќаше нешто ме натера да му речам да почекаме уште некое време..

    Во септември заминав на факултет во друг град, се гледавме еднаш месечно ама сепак имаше љубов, но премногу се оддалечивме..
    Почнав да се гледам со бившиот, 3-4 пати излеговме, почнав пак да се приврзувам со него и да го игнорирам дечко ми кој знаеше дека има нешто. Неможев да му признаам па кога раскинавме му реков дека далечината била проблем..
    Овај другиот пак си поигрува на моменти, денес ми се јавува и скока од радост, другиот ден никаде го нема. Со него повеќе има физичка привлечност, знае како да направи да се чуствувам посакувана, има страст.. А со сегашниот(како ли да го наречам) љубов, се разбираме за се, се сакаме едноставно..
    Проблемот е што последните 6 месеци од врската премногу почнав да мислам на другиот, сакав да излезам со него, да го видам, да бидам со него.. Иако дотогаш тоа ми се немаше случено почнав да ги лажам другарките дека ќе излегувам со некоја другарка а бев со него.. Ми беше тешко, иако секогаш кога ме враќаше дома бев насмеана, пресреќна што сум поминала со него неколку часа..
    Незнам дали вреди за малку страст да се пропушти личност која ме разбира, почитува и сака...
    Совет? :worried:
     
  6. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.053
    Јас ќе те потсетам на тоа дека на две столици не се седи. Можеш да паднеш..Дистанцирај се малку од двајцата и размисли кој повеќе ти е блиску до срцето...нема секогаш две во едно..некој повеќе ќе те привлекува физички и со него ќе има повеќе страст..некој пак со душата и љубовта што ти ја дава..така да ти треба да си решиш што бараш кај еден човек..И не играј си со чувствата на луѓето затоа што верувај тркалото се врти па еден ден може и тебе исто некој друг да ти прави..Не ме земај за лошо туку само ти укажувам..Инаку млада си треба да уживаш..размисли убаво и реши се за еден..а во најлош случај можеш и да не се решиш за никој од нив..ќе дојде може некој трет ;)(тоа сигурно).
     
  7. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Ахх овие машки...

    И мене не ми е едно нешто јасно..! Што е со машкиве..? Зашто се понашаат дебилски?? :^) Иначе на мене ми треба помош околу едно дебилче :lol: Работата е што го адднав од фб на мсн и почнавме да си правиме муабет.. Но за жал се јас му пишував прва, се додека не му кажав дека ми е скурчено од тоа.. Неколку пати после тоа он ми пишуваше прв.. Една вечер ( МИЛИОН ПОСТО ) беше пијан :drunk: , па ми кажа дека ме сака.. :^) Не верувам во ништо од тоа.. После недела време .. Некако типов го снема.. Ни да пише ни ништо.. Моја голема грешка беше што јас прва го викнав за на кафе .. и неколку пати после тоа.. Но типов одбиваше ;( ;( ;( .... Решив повеќе да не го викам ... Онака се е океу ( барем за сега ) ... Пред тоа исто така да нагасам ми спомна нешо како во стил демек да заврши со школо ( дека е 4та година ) па ако сум сакала ... цело време ќе сме седеле летоска заедно.. Сега помош што ми треба од вас е ... Како да го заинтересирам со муабетот... Тапа се тие муабети како во стил: Ејј што правиш..? Добар ли си .? Што има ново... итн..
    Па ајде ако можете помогнете ми .. Сметам дека има многу поискусни од мене... Бидеќи кога ќе го видам на мсн пуштен све заборавам што сакам да го прашам и се си мислам да не ме протолкува погрешно :x ...! Фала однапред srcki <3 :tmi: :tmi:
     
  8. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Јас мислам дека подобро е да останеш со тој што те разбира, почитува, те сака, се грижи за тебе. Затоа што со текот на годините поважно е да имаш некој во кој имаш доверба и некој со кој си сигурна и сакана, а овој што осеќаш само страст кон него може да не сака озбилна врска туку само мување. Може да ти е убаво и интересно тие 2-3 саати што ги поминуваш со него, ама ако нема љубов на крај може и страста да згасне. А само љубовта останува вечна :)
     
  9. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.517
    Ами... некако многу му одиш по газот.. И тој тоа си го има сфатено како: Девојкава кога сакам можам да ја имам.. сега за сега не.. ќе бркам други.. ај на лето ќе видиме... ова она..
    Мене искрено на ова ми оди работата... :worried: :|
     
  10. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Пааа до негде да знеш во право си со ова... Ќе пробам некое време барем да не му пишувам .. Онака да се "отргнам" малце... Но што е со тоа за да го заинтересирам со муабетите преку мсн..??
    Иначе фала многу :))
     
  11. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.517
    Епа тука не постои шема по која можеш да се водиш. Муабетот или оди или не оди.. :tmi:
    Со мсн-от не знаеш како реагира на твоите разговори.. муабетите очи во очи се најдобри. Ама гледам типот одбива такви средби.
    Можеби треба да го оставиш да се „издува“ малце :)
     
  12. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Океу... Баш ќе го оставам и ќе видиме што како ќе иде .. Фала многу Bright..
     
  13. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.386
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Ќе се согласам со Брајт. Не ми е во ред што во се го правиш првиот чекор. Прва си го аднала, прва му пишуваш, прва си го поканила на кафе... Поготово што тој не е, или глуми незаинтересиран. Многу заинтересираност си му покажала, олади малку и ако навистина сака да има нешто со тебе тој ќе те побара прв. Среќно :*
     
  14. Ginna

    Ginna Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    И јас бев во иста ситуација како твојата..коа го читам ова пишуваново се пронаоѓам :D и ја решив едно време да не му пишувам да видам шо ќе се деси..и типов не ми пишуваше никад прв..и тогаш почав поопуштено да се однесувам..ставав интересни топици..итн и коа праев муабет со него мн "глупоти" трескав секакви работи и сеа речиси никоаш му неам прва пишано :) сеа се заебаваме разговараме за се и се сешто, и мислам дека на почетокот бев мн срамежлива и мој совет ти е само да бидеш по забавна, сега на пример не ми е срам нишо да му пишам, и му пишувам работи за кои мислев дека никогаш нема да му ги кажам.. со среќа :D
     
  15. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Па да... Тоа и ќе направам... Стварно неможам више се јас прва да правам.. Што викате ... Ако го интересирам ќе ми пише, така да ...Времето ќе си го покаже своето ;) :*
     
  16. suzan-33

    suzan-33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    Momcinjata koga se zainteresirani se ke napravat za edna devojka.Meguto vo tvojot slucaj deckote e premnogu mlad i ostavi go ako te sviga ke prevzeme nesto zabavuvaj se i uzivaj ako ne e toj ke se pojavi uste pointeresen od nego sto ke go zasluzi tvoeto vnimanie ;)
     
  17. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Poppie ednas bev vo slicna situacija i negde na priblizno tvoi godini :) ama jas se znaev so deckoto i od pred toa i slucajno posle nekolku godini se najdovme na net i jas povtorno pocnav da go svigam :lol: i non stop prva pocnav da mu pisuvam, da se vidime, stalno bev prvata sto ke mu pisev zdravo, on ke mi vratese ama se se sveduvase na nekoi bezvezni kratki muabeti :) i jas togas i na kafe go viknav i se i ajde neznam se soglasi nekako posle dolgo vreme, se vidovme i jas uste poveke se zatreskav a on mrtov laden i jas pak prodolziv se prva da pravam i veke mi se smaci i prestanav, ama skroz ni da mu pisuvam, ni sms, ni facebook, nisto i pominaa nekolku dena i ete ti go mi praka sms "Kaj si ti :) te snema, dobra si, ajde da se vidime..." i taka posle krugot se svrti i on prodolzi non stop da me bara i da se vidime i se, ama jas posle toa posle nekolku meseci go otkaciv, ne deka ne go sakav i svigav nego ednostavno bidejki nemozev da bidam so takov tip ko nego(zenkar) a znaev deka ako prodolzam se poveke i poveke ke se zatreskuvam iako on sakase vrska so mene togas :D .
    Zatoa neka te snema skroz ne mu pisuvaj, na msn bidete online i dvajcata i nemoj da mu pisuvas, ke ti bide tesko ama izdrzi, stisni zubi :) i ke vidis ako e zainteresiran ke ti pise, kolku si mu podostapna tolku si mu pomalku interesna, i koga pisuvate bidi malku misteriozna :), a ako ne ti pise ili sl. ic da ne ti e gajle ke si dojde nekoj drug ;)
    P.S. I zaboraviv da ti kazam ako ti pise prv na msn nemoj odma vo istata sekunda da mu odgovoris, ke izgleda kako edvaj da si docekala da ti pise pocekaj strpi se dve, tri minuti pa pisi mu onaka ne mn zainteresirano i na sekoe naredno nemoj vo istata sekunda da mu vrakas pocekuvaj barem po minutka, neka misli deka si pisuvas mozebi i so nekoj drug ;) deka ne e on centarot na vnimanieto :) i ima uste milion drugi takvi sitnici ama mn ke bide dolg postov,vidi kako ti doaga ama malku povozdzano i nemoj da izgledas tolku zainteresirano i nikako na kafe da ne mu spomnuvas.
     
  18. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Фала многу Сузан :) :*
     
  19. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    5.882
    Пол:
    Женски





    од една страна.. може , ако те сака да оддели време за тебе .. кога се сака.. се се може
    од друга страна пак , чим е матурант ... има повеќе за учење, сепак за негова иднина е .. Сериозно се фатил за учење човекот :geek: хаха

    Но,мој совет е .. Каде е твојата гордост? Треба малце да бидеш горда на себе и да не оставаш се ТИ да пишуваш прва,
    прва да го викаш на кафе .. не е во ред малце тоа..
    сепак не е еден и единствен , уживај што е твое ќе си дојде со време.. ако нема да дојде .. никогаш не ни било,
    мислам дека го знаеш тоа ;)
     
  20. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.925
    Ако те свиѓа , ќе биде твој кога -тогаш. Чим те одбива , стави го на игнор .. не буквално , ама види дали ќе се заинтересира .Не му пишувај , не го викај за на кафе . И ќе примети дека си се оддалечила и ако ви е судено да се зближите он ќе направи нешто :)