1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. baby87

    baby87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    8
    kako ponataka posle ednogodisen prekin na vrskata

    hhhhhhhhhh...........kako da se odnesuvam ....kako p[onataka .....mi e prasanje ??????? se smirivme so decko mi posle edna godin prekin na nasata vrska,mnogu go sakam ama sekoj negov poteg mi e cuden i ne e toa sto bese ne mi se javuva kako sto pravese kazete mi dali e ova voobicaeno ili sto se slucuva????????? ako ima nekoj iskustvo so vakva vrska neka mi kaze nekoj sovet sto da pravam i kako da se odnesuvam...........pls
     
  2. mala2103

    mala2103 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    epa jas mislam deka i ti ne treba da go baras.ako toj te saka ke se odnesuva kako sto zasluzuvas so tebe.
    iskreno jas mislam deka koga ke se skrsi edna casa ne mozes da ja zalepis isto kako predhodno
    ne znam koja bila pricinata za toz sto ste se skarale i kako posle edna godina pak da se smirite....i ne mozam nisto drugo da kazam
    srekno i moj sovet e ti da ne prevzemas cekori da mu dokazuvas kolku go sakas.ostaj malku na nego.pozz
     
  3. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.224
    Девојки, во врска сум 2 и пол годни, последниве месеци си живееме заедно, јас студирам во неговиот град. Но, проблемот е што тој не работи, сега го завршува факултетот. Бидејќи останува да спие кај мене, секое утро јас купувам јадење, јас купувам за пиење, кога ќе излезиме често се случува да му платам нешто, а тој мене ништо! Пред некој ден сакав да одиме да јадиме нешто и тој вика “важи,ајде“ и одиме,јадевме и кога требаше да платиме тој се тргна и ништо не рече и јас платив се! :^) ако му речам ќе се навреди ќе ми вика, мн пати има речено “па ќе си одам,не седам тука да не ти сметам“ и т.н. и единствено што вели е “ не ми даваш време“ “не ме сфаќаш“
    а како не го сфаќам кога го правам сето ова! ? Не знам како да се поставам веќе, не можам да зборувам со него за ова, нема да помогне ништо! ;(
     
  4. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    75
    Epa miloo, ti si znaes najdobro... mu ja znaes situacijata, ekonomskata sostojba... uslovite doma itn... primer ima maski koi znaat sekogas da kazuvaat i da se zalat deka nemaat, i sekogas nekoj drug da gi finansira... no ima slucai koga momentalno navistina e vo takva sostojba sto nema moznosti...
    Koga jas i mojot soprug bevme decko i devojka i jas nemav pari, a moite mi davaa za fakultet kolku za eden sendvic ili edno kafe, (i doma malku bevme vo kriza bidejki samo eden rabotese a dvajca se skoluvavme) togas navistina mi bese tesko bidejki samo decko mi plakase... no dojde vreme koga se smenija rabotite i jas rabotev, togas sakav na decko mi se da mu pruzam, i site pari so nego da gi potrosam... sega koga sme vo brak si pomagame eden so drug i ok e... znaci rabotite mozat da se smenat...
    E sega kaj vas ne znam kakva e situacijata, dali navistina nema itn... ako e pricinata taa togas mislam deka treba da go razberes... ke dojde vreme koga i toj ke saka i ke moze da ti pruzi... no sepak ti si znaes kakov e...
     
  5. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.224
    Сето тоа е во ред, јас го сфаќав,чекав, секогаш е исто. а секој ден има пари за да уплаќа ливчиња во кладилница и ништо не добива, само за тоа секогаш има пари! Јас тоа сум му го рекла многу пати, но тој како и да не ги слуша мојте зборови, ако јас не купам за јадење ништо тој си оди дома да јади! Одсекогаш било така, секогаш парите се проблем, се бројат патите кога ме честил нешто и јас пак се правам за него и пак не ја добивам заслужната почит и внимание... :(
     
  6. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    pa odsega mozes da se postavis kako i ti da nemas bas dovolno,pa ako treba i ostanete nekoj den gladni sto se vika.
    i navistina tie pari sto gi dava na livcinja za djabe(minimum 50 den),moze da si plati eden dorucek.vaka za da ne ispadnes "skrzava" postavi se kako i ti vekje da nemas dovolno,taka nema da moze da ti prefrli i valjda ke ja sfati porakata
     
  7. Miss-Perfect

    Miss-Perfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    75

    Мила навистина мислам дека е време да ставиш крај со твојот дечко. Според тоа што го напиша ти воопшто не си среќна, а чим е така тогаш нема никаква причина да останеш со него. Ете, ти се пружила прилика да бидеш среќна со друг, не ја испуштај. Биди среќна, го заслужуваш тоа. Што поголго оставаш времето да помине, толку полошо си правиш за самата себе. Покасно ќе биде многу потешко да раскинеш од сега :worried: Жал ми е што го кажувам ова, но некако не ми изгледа дека немаш иднина со таков човек. :worried: Биди среќна со другиот дечко што си го запознала, со кој знаеш дека ќе бидеш сакана и почитувана. Немој да пропаѓаш со некој што не те заслужува :( Имаш право да си среќна, во тоа и е поентата на една врска, на една љубов. Само напред, биди со оној што те прави да се чувствуваш сакана, а не со некој кој ќе те понижува. Позз до тебе и се надевам ќе ни пишеш во брзо време дека си расчистила со твојот дечко и си среќна како никогаш до сега со некој што ќе ја заслужи твојата љубов. :f:
     
  8. Miss-Perfect

    Miss-Perfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    75
    Не, не, ова никако не е во ред. Кога тој може да најде макар и 50 денари за да уплати спортска, тогаш може тие 50 денари да ги даде и да купи бар еден леб за дома, или да си го плати кафето што ќе го испие кога сте излезени. Не е ова стварно во ред. Не викам дека и на него му е лесно, но треба да се има малку осет :worried: Немој да го навикнуваш уште сега вака, понатаму ќе имате уште поголеми проблеми. Направете еден сериозен муабет, објасни му дека неможе така да се однесува и дека треба и тој да придонесе со нешто, а не да се однесува како ти да си должна да го најадеш и напиеш а тој да нема никаква одговорност спрема тебе. Вие живеете заедно, значи треба трошоците да ги делите на половина доколку е можно, или бар да се потруди и тој, колку може, да придонесе наместо да окапува по кладилници. Немој да ме сфатиш погрешно, го кажувам ова со најдобра намера. Позз :f:
     
  9. Rossana

    Rossana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    43
    Мис перфект напипашала се што и јас би ти рекла се сложувам со неа душо тоа мора да прекине а може тој кога нема јаденје да си оди дома да јаде??? и може да ги троши парите на спорска. под хитно разговарајте!!!
     
  10. baby87

    baby87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    8
    abe nie ne rskinavme zaradi nekoja karanica ...s razdelivme poradi negovoto svakanje i plasenje od vrska bevme cela godina vo kontakti i ne znam naednas pak dojde kaj mene on samiot i se sluci so se sluci se smirivme nikogas se nemame skarano i sekad vika kako tebe devojka nema da najdam cek zivot ke baram kako tebe ako ne ostanam so tebe. znam deka ne moze casata da se zalepi ama sepak nadezta e posilna zaatoa baram nekoj sovet od nekoj so go doziveal ova da mi kaze kako i sto da pravam....pozzz
     
  11. Rossana

    Rossana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    43
    A како мислиш секој негов потег ти е чуден? И не ти се јавува? А ти се јавува ли барем по еднаш на ден и тоа без претходно ти да му се јавиш или да му пуштиш сигнал? Внимавај, може сега ти се вратил и сте повторно заедно но што ако е со тебе само од корист? Незнам да кој степен ви е врската и колку време сте биле заедно претходно и по колку години сте?
     
  12. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    75
    Da, tuka veke se soglasuvam... moras da razgovaras, a ako ti rece deka ke si odi, pa reci mu odi si... znam deka ne e lesno, no sepak ne trebas da dozvolis nekoj da te iskoristi... cim ednas ti rekol deka ke si odi, toa moze eden den da go napravi bez nekoja posebna pricina, a ako navistina te saka, bez nikakov interes, toj nema da si odi, ili ke se vrati mnogu brzo... barem ke znaes dali navistina te saka... a ako ne te saka, sto togas gubis vreme za nego, a plus i da go hranis... zatoa vednas razgovor i resi si go ova ednas zasekogas... pa so sreka, i pisi ni... pozdrav
     
  13. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.224
    Девојки фала ви на советите, го мислите истото што и јас! Деновиве јас прекинав да купувам јадење освен леб па се слуќи тој да ми донесе нешто што купил. Знаете, понекогаш го разбирам ама кога ќе го видам дека ПАК бил вкладилница и плус ми го крие тоа е стварно ми пука филм! или пак кога без да замоли или каже се трга настрана за јас да платам! Сме разговарале за ова мн пати, ама секогаш се прави дека погрешно ме сфаќа :( Остана уште малку од зедничкиот живот затоа што завршува и учебната година сега па ќе си одам дома... Но се надевам дека за тоа време што остана ќе биде поинаку,зборуваше дека ќе бара работа па ќе видиме што ќе се случи. Јас се радувам кога ќе ми купи барем едно чоколадо од ќеф! тоа доволно кажува колку “често“ се случува тоа! :(
     
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.073
    Здраво девојки, јас сум нова на форумов и ги прочитав сите прашања и одговори досега постирани на темава ама не најдов проблем сличен на мојов... па да почнам :)
    Со дечкото сме заедно речиси 2 ипол години со неколку прекини по негова вина, небитно... сега некое време сме ептен ок се ни е убаво, но проблемот е во тоа што тој планира летово да оди сам на одмор само со негов другар кој исто така има девојка. Наводно веќе неколку години ги викаат нивните другарки но секоја година ги лажат дека ќе дојдат и не одат и оваа година као немало смисла да не отидат. Јас не ги знам девојките иако доаѓале тука и излегувале заедно и се ги знам само од зборење, а мислам дека тие не ни знаат дека јас постојам, мојот дечко никогаш ме нема запознаето со нив. Правевме муабет на оваа тема, тој ми вели дека ќе одел само на 1 недела и после тоа ќе сме иделе некаде заедно. И дека ќе бил сместен кај нив во куќа и дека ги викнале само нив двајца без девојките као дека не не знаеле нас, па му реков ок јас ќе си најдам сместување ако е за тоа работата, ама изгледа не беше за тоа и ми рече дека за џабе кревам паники дека ќе разговараме накнадно, а јас му реков дека ако несака да ме носи на одмор дека има други што плачат за да ме носат, а тој ми рече дека нема шанси да се деси такво нешто. И помина подолго време и неаме зборено за тоа. Јас сум сигурна дека тие девојки му се само другарки и дека воопшто не му се допаѓаат, едната од нив има дечко и тоа многу долга врска. Мене ме плаши тоа што би можело да се случи таму... се грижам дека работите после тоа нема да бидат исти, додека тој ќе ужива на плажа јас ќе се секирам што прави со кого е што прави има ли девојки.....
    Помогнете ми како да постапам во ситацијава, дали да најдам разбирање, како да немам сомнежи, знам дека ако е за варање може и тука да ме вара ако сака, знам дека му значам, ама што му значи оваа постапка, како да сака да се отргне и да биде сам на одмор, се осеќам као да сум му товар па да сака да се излуфтира и да праи што сака на одмор...
    аххх незнам што да кажам, се ми е испомешано како да изреагирам незнам, очекувам да ми помогнете
    поздав :^)
     
  15. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    uf bas se soziveav so tvojov problem.
    prvo mi se svigja toa sto taka ubavo otvoreno ti kazal kaj ke bide so kogo i slicno.no jas mislam ti da nastojuvas da se zapoznaes so tie devojki,gledaj toa da go psotignes no na fin nacin,ne se raspravaj.
    i da e vistina deka saka da se izluftira sam na odmor,toa ne e za sudenje-mlad e mu treba,poubao sega otkolku posle.
    no toa sto ne mi se dopagja e toa sto ti si taa sto ne smees da odis nekde bez nego.toa vekje voopsto ne e ubavo.ako on moze da odi sam na odmor,SMESTEN SO DEVOJKI VO KUKJA,ne smee da ti zucne za ti da odis nekade so drugarki.
    ako ti mu pruzas vekje tolkava doverba da go pustis sam na odmor so zenski,togas imas potpolno pravo da baras i ti tolkava doverba.
    zasto pa dodeka on si odmara si se sonca, ti da se mislis,a nego da mu e mirna glavata-devojka mi si e doma,niz grad,provereno nemam sto da se sekiram.
    moj sovet-pusti go da odi,ne pokazuvaj ljubomora,ama samo pod uslov i ti da odis i da te zapoznae so tie.a duri i da ne uspees da se dogovoris i da otides nekade vo istiot period,ne e toa tolku bitno kolku sto e bitno da ti pokaze deka ja ima istata doverba kon tebe kako ti kon nego.
    ova mora da go napravis,zasto ako ne,togas slednoto leto moze ke se pojavat drugi drugarki sto ke go vikaat pak :)
    a ti so toa sto ne si se protivela na negovoto odenje,si edna od retkite,i treba da e gord sto ima takva devojka,a ne uste da ti zabranuva
     
  16. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.073

    Ти благодарам на советот, тие девојки живеат во друга држава, ќе разговарам со него за тоа зашто никогаш ме нема запознаето со нив, иако доаѓале тука повеќе пати, баш ме интересира тоа бидејќи ние сме подогло време заедно.
    Јас искрено не верувам дека ќе одам на одмор бидејќи другарките ми се како да кажам „омажени„ неразделни со дечковците, и да не отидам не е тоа толку важно колку тоа што тој се обидува да ми забрани, ќе отидам и сама ако треба :rofl: но пак не верувам како ќе биде кога ќе се врати ќе имам сомнежи и мислам дека нема да биде исто ко порано но ќе видам и по тоа како ќе се однесува додека е таму, дали ќе ми се јавува или не... сепак има време до тогаш може и да не отиде да му излезззе нешто, фала ти уште еднаш за советот :)
     
  17. NE-SREKjNA

    NE-SREKjNA Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ...фала мн до оние кои ми дадоа совети што треба да направам...но не направив ништо, оставив да видам што ќе се случи, ме спречи она дека несакам да му покажам дека е центар пажња во мојот живот, и излезе се на виделина, тој нон стоп излегува со девојката за која на почетокот мислев дека му е пријателка, баш оваа вечер дојде и ја собра неа од кафичот, се качија у кола и заминаа... премногу е очигледно дека се заедно...а тој продолжува да ми пишува да ми прави најнормален муабет, неќна во средата ми рече дури да се видиме, не му се излегувало! ( јас му реков дека ке видам ке му ѕвонам ако можам, али секако намерата ми беше да не отидам) а вчера се уклучува на фб у 3 am и ми кажува без да го прашам што работел цела вечер, бил онаму бил оваму...и на крај решил да си иде( а тој беше со неа у кафичот и излегоа у 1 ипол ) и до сеа (до 3 ) гледал филм... ХА! знам дека нема што повеќе да се надевам, свесна сум дека нема што мајка више да барам со него, но се прашувам зашто продолжува така да ми прави??? зошто ?? како треба да постапам за да индиректно му кажам дека повеќе несакам ништо од него ??? како да му дадам дознаење дека сум свесна дека ме “мота“ ???
     
  18. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.073
    Не-среќна мислам дека треба да му покажеш кај му е местото и да му направиш ситуација во која ќе и покажеш и на другата девојка со каков тип излегува, тој се обидува да си игра со двете... или не разбирам што сака, да биде само пријател со тебе, или да се гледа со тебе зад грб на другата девојка, ако можеш направи нешто за да го фати и таа на дело и ќе остане сам... не ти требаат такви лажговци.
    Друг совет би ти дала ако несакаш да се замараш со оваа работа тогаш кажи му во лице дека го гледаш дека е со друга девојка и деке несакаш ништо веќе да имаш со такви типови кажи му зборови од кои ќе го засррамиш...
    Се надевам дека на некој начин ти помагам... позз
     
  19. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.386
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Мене нешто не ми штима во твојата ситуација. Пред да се изјаснам ќе кажам дека тоа е само мое мислење, не мора да биде и твое. Како прво ако тие им се само другарки, што има да ги викаат без девојките? Што би им сметале вие (ти и девојката на другар му) за да си поминете убаво сите заедно, на другарска база? :^) И да нема ништо, многу некултурно од нивна страна како негови другарки, што не го повикале со женска му да отиде.Како второ, јас да сум на твое место не би покажала разбирање и не би му одобрила да отиде, се додека тој се држи до тоа дека “ нема шанси ти сама да отидеш некаде на одмор“. Што може тој, можеш и ти. Со кое лице тој вели дека ќе оди сам на одмор, а тебе ти вели дека нема шанси да го направиш истото. Како трето, велиш дека можеби тие не знаат дека ти постоиш.Зошто тој не им кажал за тебе ако му се толку другарки? Пошто тој и да не сака ништо со некоја од нив, можеби тие сакаат и тоа го планираат.Некако чудно ми изгледа поканата, двајца машки и две женски да поминат заедно на одмор, заедно сместени, а да не се планира и да не се случи ништо. А и некако многу рано почнале да планираат :^)
    Не покажувај љубомора, но покажи малку заби, посебно за тоа дека и ти сакаш да одиш на одмор сама.Ти не мора навистина да сакаш, чисто да видиш до каде е спремен да оди со забраната. Ако каже дека не би му сметало да одиш сама, кажи му дека ни си ни планирала, дека само си го испробувала. И извини вака што бев директна, и ќе повторам дека јас така ја проценив ситуацијата, а не мораш и ти. Позз и пиши ни деновиве :*
     
  20. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.073
    Незнам што да мислам, и јас така ја гледам ситацијата како тебе, не ми се проблем тие две девојки бидејќи едната има дечко и е нивни другар, а другата мислам дека е слободна, тие се сестри, повеќе ме загрижуваат нивните другарки сигурно дека нема само со нив да седат цел одмор, уморна сум од расправии и затоа несакам да се расправам и да му покажувам љубомора тоа нема да го добие од мене веќе никогаш, ќе разговарам со него ако оди тој ќе одам и јас па после може пак знаедно да идеме нели? хеххехех фала на советот најреално нешто што мислам во моментов е тоа што ТОЈ ДА САКАШЕ ДА БИДЕМЕ ЗАЕДНО ТАМУ ЌЕ МЕ ЗЕМЕ БЕЗ ОГЛЕД НА ТОА ДАЛИ НЕ МЕ ВИКНАЛЕ ДРУГАРКИТЕ ИЛИ НЕ ЛЕСНО Е СМЕСТУВАЊЕТО... ПРОБЛЕМОТ Е ШТО НЕСАКА нека му биде тогаш така девојки? =))))