1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.428
    Допаѓања:
    5.389
    пред се се надевам дека сегашниот дечко не ти е само бледа сенка на бившиот, односно да не го имаш оној синдром се плашам да бидам сама. ти ги знаеш најдобро причините поради кој што сте раскинале, и не си навела колку идеш со сегашниот. меѓутоа без разлика и да се појавел и да не се појавел бившиот ако не го сакаш сегашниов не се мачи и не го повредувај и него. а ако сакаш да ти дадам совет ко во стилот раскини му на сегашниот фати се со бившиот неможам затоа што ти си ги знаеш двајцата и се надевам добро ќе размислиш кој колку ти значи. поздрав и со среќа.
     
  2. Miss-Perfect

    Miss-Perfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    75
    Јас мислам дека не вреди поради бившиот да си ја расипуваш сегашната врска. Секако доколку си среќна во неа. Мене ми се случи слична таква ситуација, бев со дечкото3-4 години и поради глупости и неможење да најдеме заеднички јазик и да ги решиме проблемите, ние одбравме дека ќе биде полесно да раскинеме и се случи тоа. После него имав други врски од по година дена но за цело тоа време мислев на бившиот, т.е. го немав уште преболено. Случајно после 2 години откако раскинавме се сретнавме и низ муабет едно друго решивме да пробаме пак. На почетокот беше ок, но понатаму излезе дека еднаш нешто што ти сметало, ќе ти смета повторно и еве, секојдневно се расправаме за истите работи веќе 2 години, исто како порано кога бевме заедно. Тешко е дека некој може да се промени скроз на скроз но сепак, може да ви успее доколку сте сфатиле дека за времето кое што сте биле разделени ви било потешко отколку кога сте биле заедно. Би можела ли повторно да бидеш со него и покрај неговите маани, покрај ситуациите што некогаш те ваделе од такт? Ќе може ли и он? Треба навистина сериозно да поразговарате за овие работи, зашто во спротивно можеш да останеш сама, ни со бившиот а и без тој со кого што си сега. Исто, познавам парови кои после смирувањето врската им се подобрила, никогаш не ги повториле истите грешки и се среќни како никогаш. Сепак размисли дали вреди да си ја расипеш врската за нешто што знаеш дека веќе неможело да опстане. Тоа е мојот совет, сепак ти најдобро го познаваш дечкото за тие 6 години што си ги поминала со него и доколку не сте имале некои посериозни проблеми и ако мислиш дека вреди да се обидеш, тогаш жртвувај ја врската која што сега ја имаш и гледајте да ви успее. Сепак најдобро е да оставиш некое време, побарај пауза од дечкото со кој си сега ако мислиш дека нешто може да ти помогне да размислиш пто понатаму. Не избрзувај во никој случај! Поздравче до тебе :f:
     
  3. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    ако дечкото бил супер спрема тебе и ако не бил виновен за прекинот за вашата врска и ако сеуште чувствувате нешто еден спрема друг... вреди пак да се проба повторно, сепак 6год не се малку :^) но во случај ако мислиш дека ќе опстанете заедно.
    е сега не ја знам причината за која сте се разделиле :worried: ама како и да е, ти најубаво знаеш, и причините и него... и најубаво можеш да размислиш.
    значи ако мислите и двајцата дека ќе опстаните, вреди да сте пак заедно.
    но ако имаш посилни чувства кон новиот дечко и ако тој те прави да се чувствуваш посебна... и ако поминуваш убави работи за кои до сега и не ти биле познати... тогаш заборави го минатото и продолжи понатака ;)
     
  4. simonailieva6

    simonailieva6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    0
    zdr znaci vaka jas imam decko toj e vo makedonija jas vo slovenija,se gledame cesto na sekoj 3 mesec,mojte ne znaat za nego no sepak sme zaedno 2 god i 5 meseca dosega sme imale samo 2-ti sexs i toa so strav.Znaci jas imam 16god a toj ima 23 god imame eden na drug poverenije no sepak sakam da ve prasam za vase mislenje.Z 1 mesec si odam za Makedonija i sakame da imame sexs jas sakam so zastita no toj neke zaso ednska mu puknal kondomo pred nekolku godini no za sreka taa ne ostanala bremena i zatoa mi vika deka e po siguren bez zastita deka pr neli nesto ako usete deka odma ke go izvade,a ovaka deka kondomo neli deka moze da pukne i on se plase so kondom a jas sakam zaso se plasam da ne ostanam bremena inace imame eden na drug poverenije ali ete takva sum se plasam..... pa eve vi go kazav mojot problem i se nadevam deka ke mi odgovorete vo najbrzo vreme...
     
  5. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.428
    Допаѓања:
    5.389
    браво на годините првин и на храброста на 16 години да си сексуално активна. дали да имаш секс со кондом, да затоа што си мала а и незнаеш какви се болести може да има твојот дечко затоа што и пред се пред тебе тој бил сексуално активен. па со среќа и се надевам ќе ме послушаш
     
  6. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    хаха, па предложи му да имате со кондом и плус да сврши надвор.која глупава причина свашта
     
  7. simonailieva6

    simonailieva6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    0
    ve molam samo uste ovaa stvar na koja stranica na internet mozam da razgledam poveke za tie stvari????
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.024
    Допаѓања:
    66.567
    Пол:
    Женски
    Ти девојче сакаш да имаш секс, а воопшто не си информирана за ништо. Да земеше прво малку да се информираше не ќе беше лошо нели? Бременоста не е единствена и најлоша можна последица од однос без кондом. Има секакви болести. Информирај се! Не влетувај во нешто со врзани очи.
     
  9. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.995
    Допаѓања:
    154.273
    Абе напрајте ме заостаната,ама ....ако не си спремен дете да думкаш и со презерватив не би внатре да се свршува...може тоа фино лепо и на поинаков начин да се заврши...Сепак сме свесни суштества,анималните нагони,расположенија се знае кому му припаѓаат...апетитите ви растат уште на мали години,малце се преврте светов.
    Уживањето е тоа,но дисциплината во однос на ова е многу важна кога ризици се во прашање,а бременост на шеснаесет години е ризик,а да не зборувам за спи....има време кога навистина да бидете секс божици што би се рекло,а не сега да глумите дека сте и да си замислувате дека знаете што е тоа секс.
    А да не правам муабет што дечкото те игра ко играчка,се гледате на 3 месеци,тој тука,ти таму,си прави тука што сака,ти си му вентилче и зезанција...тоа е тоа...немој да ми зборуваш за љубов и доверба,ќе почнам да се смеам,свит сикстин не за џабе рекле...плус,дечкото ако има малце акл нема да се дрзнува да има врска со 16 год.девојче освен ако нема други интереси...па ти извлечи заклучок.Кога ти ќе имаш 23,тој 30 можеби нештата би биле поинакви,но сега...се знае неговата демек зрелост,а и твојата...мхм.
     
  10. milena25

    milena25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    MI TREBA VASHETO MISLENJE ..VE MOLAM SPODELETE GO SO MENE!!!

    So bivsiot rasknavme,on mi raskina pred 6 7 meseci,ne bevme u kontakt,me izbegavase,i slicno.samo ednaska ili dva pati mi ima zvoneto koga bil pijanm i iskocen u grad,i utredenat koa ke go prasav zasto mi zvonel,mi davase nonstop glup razlog,kao niso posebno.koga mi raskina,ne mi dade razlog,i taka.nesto cudno se slucuva poslednite 2 nedeli.ispaga da se gledame na isto mesto.tipot naednas se pozdravuva so mene,mi prioga,mi praVi muabet.ME VIKNA NA KAFE.!!!..dogovorot bese da mise javi on, a on nastojuvase da go pobaram jas.megutoa ne mu se javiv jas.vikendov pak istoto.mi prijde,me potseti deka sme trebale da ideme na kafe,pa zaso ne sum go pobarala,kako ja sum trebala da go pobaram i slicno.i me vikna za utredenta kao pak dogovorot bese jasen,mu rekov deka ne se javuvam jas da se javi on.i on i toj den ne me pobara.me interesira vasheto mislenje za se ova.tipot otkako raskinavme nema druga,toa znam,sekogas izbegaval da se sretnemena isto mesto,kamo li da mi spomne za kafe...ve molam dajte mu gi vashite iskreni mislenja.
     
  11. etjena

    etjena Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    52
    Ако ти значи нешто јави му се и одете на кафе. Ако не батали го нека се мачи додека да види дека му отишол возот.
     
  12. milena25

    milena25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    NEZNAM DALI TREBA DA MU S EJAVAM,INAKU USTE MI ZNACI:(..ME INTERESIRA STO MU ZNACAT GESTOVIVE.STO MISLITE VIE?SAMO NE ISPROBUVA,VODI INAT ILI MOZEBI SE POKAJAL?
     
  13. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    Malce ne mi e jasno toa da ideme na kafe ama javi mi se ti , neznam so saka so toa , moj sovet e ako ti se javi odete na kafe ili pa javi mu se ti za da ne si vikas posle so ke bese ako mu se javiv pa zasto ne se javiv, javi se pa ke vidis sto saka on so toa kafe , no nikako nemoj da se smiruvas ,dokolku sakas da se smiris , koga ke otides na kafe . pocekaj si vidi zaso te vika , kako ke se ponasa i sl. ova e moe mislenje nemoras da go prifatis , samo kazav vaka od strana sto mislam , pozz :)
     
  14. milena25

    milena25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    fala DIVINE na iskrenoto mislenje:)..problemot e sto stvarno se ponasa premnogu dobroo za da bide vistinito.i cudno mi e toa.se si mislam(neli nie sekogas sme si pesimisti;)..deka me probuva dali go sakam uste,deka ne mue tolku do toa kafe.
     
  15. alexandra90

    alexandra90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво
    Ја сум нова во овој форум.Супер е гледам дека давате добри совети и се надевам дека ќе ми дадете совет и на мене :)
    Мојот проблем е вака: Се знам со еден дечко 2 години бев многу вљубена во него , но не пробав да има нешто помеѓу нас бидејќи тој беше 10 години постар од мене па решив меќу нас да има само добро другарство дури го сметав како брат. :)
    Тој знаеше дека го сакам и настојуваше да го смени тоа бидејќи јас ум била мала за него дека нема да биде прифатен од моите најблиски.Ме запозна со негов другар кој е помал 5 год со надеж дека тој ќе може да смени нешто. И успеа во тоа другар му беше добра причина со која го заборавив и повеќе не го сакам,односно љубовта што ја чувствував спрема него не е онаа истата како од порано тука само обична другарска љубов. Сега баш во овој момент го сакам неговиот другар и сме знаедно и тој го знае тоа и ме подржува. :)
    Е сега најголем проблем ми е зошто кога ќе го видам со некое друго женско или пак кога видам дека на facebook додал некое женско за пријателка или пак нешто слично станувам многу љубоморна и веднаш се лутам,по цели денови се нервирам за тие работи,го прашувам која е таа и други такви слични работи не знам не ми е јасно кога веќе не го сакам повеќе зошто такви работи се случуваат. :(
     
  16. Eli-sweety

    Eli-sweety Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    15
    СДП - Како би му раскинале на некој кој ве изневерил?
    Оваа тема мислам дека е најпригодна затоа што најбргу ке ми одговорите, барем се надевам.
    Со дечото одам веке 4 месеци, не можам да кажам дека го сакам, затоа што не им верувам на мажите, само се заљубував - одљубував. Од Мај наваму тој се промени за сега пак да почне да се врака на оној стариот. Искрено мислев дека тој е совршен, ха. Имавме слободна врска ... ама тоа не значеше дека секој може свашта да прави. Тој најверојатно ме изневерил со една австалијанка која е дојдена тука. И типката била кај него како што таа ми вели дека тој ја викал, и дека после секое мое одење од излавање(тој со другарите остануваше) и бил со неа. И таа ми прати сликана слика од компјутер со нивниот разговор на мсн. Плис едно здраво раскинување, што би вие направиле? Како би раскинале? :* Ве цункам

    ПРЕФРЛЕНО ... поради тоа што беше во грешка тема СЕ ИЗВИНУВАМ
     
  17. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.925
    Ели .. не знам што да ти кажам . Слободна врска кога е можете и ти и он со други ?- ова е дефиниција? Ако не ти значи толку ,и ако не можеш да преминеш преку варање , остави го . Јас лично би му рекла јас преку ова не можам да преминам , толку од нас.. ти како мислиш? :)
     
  18. orient

    orient Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ели ова што е напишано тука ми остави впешаток дека ти веќе цврсто си решила да му раскинеш само незнаеш како да го направиш тоа . Јас прво би разговарал, би го замолила да ми ги објасни причините пради кои го направил тоа и би го прашала што ошекува од нашата врска во иднина ... Доколку и понатаму остана на ставот да се разделиме би му кажала едноставно дека не можам да преминам преку неговото неверство.
     
  19. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Ako ne ti znaci nisto kako sto velis dogovorete se da se vidite i kazi mu deka megu vas e gotovo i cao prijatno, sto ima da go prasuvas da ti objasnuva ili neznam sto,da se zamaras koga ne zasluzuva, toj te varal te varal sto ima ponatamu objasnuvanje, kazi mu cao i srekno, ako si resena da mu raskines, toa e moe mislenje :)
     
  20. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.386
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Како што ти го сватив постот ти бараш совет како да му се одмаздиш на дечко ти со тоа што те изневерил. Значи ти си подготвена да му раскинеш само бараш начин. Ќе ти кажам да не се тромозиш себеси со него, едноставно штом не те заслужил, казни го со тоа што ќе те изгуби. Нема потреба од дополнително “дотерување ум“ кога веќе самата си решила дека нема да бидеш со него. Во животот тркалото се врти, и нема ни да знаеш кога некоја ќе му го направи нему истото што тој ти го направил тебе!