1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.224
    Тоа значи дека ти сеуште чувствуваш љубов за него!Се додека не го најдеш вистинскиот со кој и да бидеш ќе мислиш на овој што си го сакала! Јас 3 години бев вљубена во тип што ми беше забранет, во тие 3 години имав 3 врски и покрај се јас пак мислев на него и бев љубоморна! кога го најдов вистинскиот(тој што го имам сега) прекинав да го барам тој што ми е забранет,престанав да мислам на него и да го посакувам,не ми смета да го видам со таа што е покрај него... Се надевам дека ќе го најдеш вистинскиот, не вреди да патиш по некој што не ти е суден!
     
  2. bubblegum

    bubblegum Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Veke zaboraviv so se sluci i ne planiram nisto so nego, so toa so go napravi samo dokaza deka ne e za mene :):):) ;) :*
     
  3. CutieDoll

    CutieDoll Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    6
    Devojki .. ve molam za pomosh.. prvpat pisuvam tuka .. no redovno gi citam vashite problemi i sovetuvanja .. i mislam deka mozete da mi pomognete :) so eden decko sum zaedno 6meseci i mnogu go sakam a i znam deka toj me saka mene..mnogu raboti stori za da mi go dokaze toa i sekogas bese tuka za mene.. no ednas jas zaboraviv da izbrisam sliki od mojot pc od bivsiot toj gi vide i od togas vrskata ni stana pekol.. nikogas nemal doverba vo mene,,mi se javuva sekoja minuta me prasuva kade sum so kogo sum.. na denot na mojot rodenden mi raskina,, se pomirivme podocna na site drugi rodendeni kaj moite drugarki mi narpavi scena ..ednostavno mi gi unisti a seto toa bez pricina (ednostavno toj e mnogu ljubomoren )sekogas mislideka jas kje mu narpavam nesto pozadi grb i sekogas me krivi mene .. za se sum vinovna jas.. no navistina pretera..me terase da ne zboruvam sto nitu edno masko duri i najdobrite drugari , izleguvav samo so nego , ne odev nitu kkaj moite najdobri drugarki na kafe.. se raspravaqav so moite zaradi nego ..a toj me vregjase mi raskinuvase nekolku pati .. i izleguvase po kafeani go isklucuvase mobilniot a jas sedev doma i placev..utredenta go molev da se smirime.. i ke se smirime i togas toj e najgolemoto srce na cel svet...i mi vetuva deka ke se popravi mi kazuva kolku mnogu me saka .. i ja ke se zalazam.. i se ke bide vo red se dodeka ne se sluci nesto sto ne mu se dopaga i pak istoto.. no sega pretera..vo nedela ni se sest meseci i jas cel denodev sama da mu kupam nesto ,, da narpavam nesto da go iznenadam..a toj mi se javuva i pak mi raskinuva bidejki sum otisla do kaj drugarka mi a ne sum mu s ejavila.. mislam najgolema glupost i vednas si se dogovoril da si izleguva vecerva.... ve molam devojki mnogu go sakam dali ednostavno da go izbrisam od mojot zivot ili uste da probuvam (iako vekje 2ipol meseci se trudam i ne pomaga)..ima uste mnogu raboti sto treba da vi kazam sto mi storil.. no da ne dolzam sek amnogu se iznapisav :) fala mnogu unapred :inlove:
     
  4. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Оххх девојче значи многу се нервирам кога ќе прочитам вакво нешто :@ Нема што да се мислиш и да мозгаш дали требало да направиш вака или онака, веднаш под итно раскини со него и не се замарај повеќе со такви болни луѓе. Извини вака ама претераната љубомора е болест. Тој не може да се смени, за џабе се залажуваш дека бил добар, дека вината била во тебе, дека тој ќе се смени ако ти го слушаш... |( Тебе моментално животот ти е претворен во пекол, ти немаш никакво друштво освен него, ти не смееш ни со другарка да контактираш а не па да излезеш некаде. И до кога планираш да биде вака? Се тешиш самата себе дека ќе му помине таа фаза на љубомора и дека ќе се смени :?: Ама залудно се надеваш, затоа што ситуацијата веќе излегла од контрола, тој не е малку љубоморен па ти да можеш да го измениш. Стави крај на таа врска додека е на време и бегај подалеку од него.
     
  5. Schmetterling

    Schmetterling Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    14
    Мој совет ти е да го откачиш и да уживаш во твоите најубави години а не да се нервираш за некој кој не вреди,верувај ке ти биде многу криво кога некогаш ке сфатиш дека најубавите години си ги поминала нервираќи се за некој кој наместо да те прави среќна те малтретира буквално...тоа не е љубов од негова страна,тоа е опсесија,и сама гледаш дека е болно љубоморен и таковите многу тешко се менуваат... верувај дека ќе го заборавиш само треба да бидеш стрплива,занимавај се со други работи не мисли постојано на него...нормално дека ке ти биде тешко и можеби ке ти треба повеќе време но издржи...кога ке запознаеш некој кој вистински ќе те прави среќна тогаш ќе сфатиш дека всушност не си ни била толку залјубена како што мислиш и ке се смееш на себе си,верувај :) се надевам дека ќе постапиш како што е најдобро за тебе,секогаш гледај да си среќна ти прво,ако не си значи тој не е за тебе...моето мислење е ова,и се надевам дека ќе ти послужи :*
     
  6. CutieDoll

    CutieDoll Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    6
    falaaa vi mnogu...jas znam deka toj nema da se smeni i dek atreba da go otkacam... no i samata ne mozam da se sfatam zosto ne go storam toa..nemam hrabrost.. premnogu sum se privrzala za nego .. tesko mi e mnogu i me boli... sepak kako nesto vo mene da mi vika deka toj ke se smeni .. deka se ke bide vo red...kako najrzo da go prebolam??? nemozam da izdrzam.. tolku mnogu raboti isplanirav sega za vo ndela .. da go narpavam srekjen ..za 6 meseci .. i gledaj toj kako mi vrakja :( vi blagodaram devojki mnoguu :*
     
  7. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.053
    Тешко е да ама ако продолжиш со него ќе ти биде уште потешко..Затоа што искрено како што кажуваш по неговото однесување сваќам дека уствари он тебе и не те сака..Едноставно сака само да те поседува да те манипулира...А тоа не е љубов!Прекини ја врската дури е сеуште време и ослободи се од неговото посесивно однесување.Ќе има уште доста машки тоа биди сигурна а и ќе си најдеш некој кој ќе те сака вистински и нема да ти ја ограничува слободата.
     
  8. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.224
    Можеби и не е кој знае колкав проблем ама понекогаш се прашувам- на кое место сум во животот на дечко ми? Заедно сме повеќе од 2 и пол години, се сакаме, јас кај него тој кај мене иди, се е ок во тој поглед, но некогаш ми се чини поважни му се неговите дома отколку јас. Никогаш не ги одбил за ништо, ги слуша за се што ќе му речат(а понекогаш стварно глупави работи му велат да прави или да купи) Го нервираат, а тој ништо не вели, само си молчи! А мене речиси никогаш не ме послушал, ако јас му викнам за нешто одма ми враќа! Сум му рекла мн пати за ова и секогаш ми вели “ти си ми најважна,погрешно мислење имаш...“ Ама стварно се чувствувам така понекогаш! Понекогаш кога ќе го побараја другари не одеше кај нив за да не се лутам јас, а сакаше да оди! Тогаш џабе останува со мене:( Јас сакам да е со мене затоа што сака, а не затоа што мора! Не се сомневам во неговата љубов, но се сомневам во моето место што треба да го имам покрај него... :( :( :( :( :( Ние планираме иднина заедно,не сакам тогаш да излези дека “мама и тато се пред се!“
     
  9. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.428
    Допаѓања:
    5.389
    па и јас мислам дека додека не се земам со дечкото фамилијата пред се. како што тие те сфакаат и разбираат никој не те сваќа и разбира. замисли зар да ги тргнеш сите од фамилија и утре што ? може со која било девојка или дечко да биде/ш али фамилија е една и сметам дека не треба да се лутиш за тоа. а веќе во брак мислам дека ситуацијата се менува
     
  10. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Девојки ај ХЕЛП! Вака постои едно момче со кое имам излавано 2-3 пати и тоа да се рече на пијано затоа што сите пати кога бев со него не бев баш во состојба да размислувам. Сме се мувале така 2-3 пати и момчето се заљуби во мене. Абе тотално го изгуби разумот. :D На почеток и мене ми се сфиѓаше али сега ми е мн одвратен и незнам едноставно сакам да исчезне од мојот живот, не го сакам, а е многу, многу добар со мене се би направил и ми е жал вака. Постојано го избегнувам но веќе незнам како. Не сакам во очи да му кажам дека несакам да сум со него, знам дека многу би го повредило. Другарите му се потсмеваат зад грб затоа што мислат дека е глупав што го прави тоа, што исто така е несмасно од нивна страна. Ве молам кажете ми како да не го навредам или разочарам а сепак да се откачам од него?? :| Не, не сакам вака....и да се фатам со него го немам сеуште заборавено еден.....не е исто како ќе бидам со него кога не го сакам? :?: Мислите ми се кај друг....ХЕЛП!!!
     
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.428
    Допаѓања:
    5.389
    нема срам несрам ќе си седнеш и убаво ќе му објасниш дека межу вас било само мување дека немаш чуства и такви моабети. неможеш ти да се измачувапш заради нешто, а и првин расчисти си што чуствуваш за тој што го немаш преболено па потоа влегувај во нова врска
     
  12. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    AHHHHHHHHHHHHHHH,gi citam site problemi od pocetokot do krajot i ni eden ne licese na mojot ljuboven neznam kaj da se obratam veke!!!!!!! :worried:
     
  13. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    AHHHHHHHHHHHHHHH,gi citam site problemi od pocetokot do krajot i ni eden ne licese na mojot ljuboven neznam kaj da se obratam veke!!!!!!! :worried:

    пиши што е проблемот па можеби ќе можеме да ти помогнеме со некој совет
     
  14. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    Фала,ама го пронајдов во друга категорија таму ќе ми дадат подетални совети ;)
     
  15. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    (ne mi raboti kirilicata, ne zameruvajte)

    Ok vaka e problemot, ama nemojte da se smeete please....
    Kako da se ponasam vo vrska (znam deka ke recete, ostavi toa neka e spontano,samo od sebe, ama ako ostavam taka ke iznalupam 342574367 gluposti i ke ja sj**** cela rabota, izvinete na izrazov)! Isto me interesira, da receme ako nesakam odnosi, kako da se izvlecam, bez da ja zapustam rabotata!..kako da se odnesuvam? ne sum bila vo vrska nikogas...i stvarno mi treba nekoe objasnuvanje.....Pozzzzzz :P
     
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.428
    Допаѓања:
    5.389
    како да се однесуваш во врска ? хм чудно прашање. но секогаш одговорот е лесен биди тоа што си. биди природна не глуми. разговарај како што разговараш со најдобар другар. јас дечко ми освен што има место во моето срче кај дечко тој ми е воедно и најдобар другар/другарка ете ние ама баш се се си делиме и кажуваме. водете нормални разговори, држете се за рака едноставно уживајте во времето додека сте заедно.
    а што се однесува до односите кажи му отворено дека си невина дека си немала дечко до сега. ќе биде максимално внимателен. кажи му дека сакаш да имаш односи меѓутоа кога ќе оцениш дека е правиот момент. и не брзај сама ќе осетиш кога е вистинскиот момент. јас на пр. на мојот дечко му кажав дека додека не си ја зацврстам врската не сакам секс. и стално му викав секс сакам да имаме после 1 год. од врска тогаш мислев дека ќе биде погодно време. ме чекаше вистинско не правеше проблеми иако гореше и му вриеше крвта оти и он беше невин. но јас ја открив убавината на врската и сигурноста и имавме односи на 6 месеци. беше среќен затоа што сум се одлучила порано :lol: ,но никогаш немој да те присилува ипак тоа е твој избор. јас направив правилен се надевам дека и ти. меѓутоа и да имаш односи и да не останеш утре со него никогаш немој да се покаеш туку речи си дека сепак го сакав и ми беше убаво. со среќа ;)
     
  17. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Фала срцка, ми олесна малку....и јас ја знам теоријата, 8) ама во пракса, сигурно нешто ке зезнам, затоа да си прашам! не ми останува ништо друго освен да сум Јас.......мене пак ме фаќа страв да не испаднам ептен мн вештачка и да се лигавам |( :D Па ке видиме како ќе испадне работава! фала на искрениот одговор! позззззз :*
     
  18. CutieDoll

    CutieDoll Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    6
    Devojkiiiiiiiiiii... pak jas :worried::worried::worried: deneska se bese vo red.. do 4 e na rabota izlegol uste vo 13 casot za da moze da e so mene ...ama jas imav na gosti edna bratucetka koaj doaga mn retko ..ednas vo mesecot i mu rekov naspij se pa ke se vidime..toj stana i mi se javi okolu 5 casot jas bev trgnala so sestra mi i bratucetka mi vo carsija i mroav da zavsma nesto ( da mu kupam podarok za 6 meseci) i mu rekov koga ke zavrsam ke ti se javam da se vidime.. se vidovme i toj pcna da se kara so men zosto taka sum napravial ova ona..i jas resiv ovoj pat da ne mu kjutam ... i mnogu loso pomiav..pocnav da vikam da se karam ..ii toj zastana i mi rece izguvaj od avtomobilot.. i jas togas ne ama ovo ona i toj izleze i rece e sega jas ke te isfrlam i jas si izlegov.. i pak jas od sto go sakam probav damu se javam.. i dzabe se :worried::worried: a utre mojot cel klas ke odi na vikendica kaj eden skolski ..samo jas ne .. zosto znam deka ako odam ke bide kraj sto nas dvajcata..i sega neznam dali da odam ili ne..? ve molam pomagajteeee
     
  19. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.053
    Уште ли му дозволуваш да ти прави вака??Немој..земи кажи му дека неговиот однос не е во ред ..Ти не си најдена на улица па така да те малтретира и манипулира.Јас и би ти рекла да ставиш крај на оваа врска иднина нема со таков човек.Тој и понатаму така ќе се изживува со тебе..а тоа не е љубов.Ослободи се од него и ќе видиш како ќе ти биде подобро без него..Не си должна да ги трпиш неговите испади,а што е најтрагично да бидеш негова жртва.Девојче земи расчисти со време,нема го сакам, не можам без него :!: ..Тој очигледно и дека не те сака.Барем не на оној начин на кој еден дечко треба да си ја сака и почитува својата девојка.
     
  20. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Девојче прекини веќе да викаш дека го сакаш, туку остави го и не мисли повеќе на него. Зар не сакаш да имаш дечко што ќе те почитува и ќе се однесува убаво со тебе? Нели мислиш дека заслужуваш повеќе отколку да се расправаш со некој болно љубоморен? И јас имав една школска со таков дечко како твојот па вечерта пред матура кога се собравме цел клас со класната, само она не дојде, оти дечко и не ја пушти. :@ И ти таков ли живот планираш да имаш, да не можеш од дома да излезеш. Најдобронамерно ти кажувам дека таков човек не може да се смени. Свести на време оти после ќе биде касно. Стави и крај на таа врска, не ти требаат такви малтретирања и нервози.