1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. CutieDoll

    CutieDoll Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    6
    eej....raskinav sto decko mi .. megjutoa na mnogu los nacin:worried: se ispokaravme i jas mu rekov deka e nepismen i ne sum mu jas kriva sto odi na rabota... i sega toj ne saka da me vidi.. i pak mi tesko ... ali toa e : ) pozz

    i od sega ke sum poaktivna tuka :) bidejki nemav net ovide denovii :*
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.303
    Допаѓања:
    200.507
    Пол:
    Женски

    Па искрено, ако не си спремна за брак, нема зошто и да се мажиш. Барем јас така мислам. А и никаде не спомнуваш дека планирате брак, само дека се карате, дека трпиш психичко малтретирање - а зошто тој те малтретира, не сфатив?! Дали ти му приредуваш љубоморни сцени или слично? Или без причина те малтретира? Како и да е, мој совет е да се цениш себеси. Колку и да сакаш некого, себеси сакај се повеќе. Не си должна да го поднесуваш неговото малтретирање во име на љубовта. Велиш „ме сака“. Ако те сака, нема да го прави тоа. Ако имаш 21 година, животот е пред тебе. Имаш време да уживаш. Во врската треба да си опуштена, да ти е убаво, да си среќна. А ти не си. Па зошто тогаш се мачиш себеси? Не можеш да имаш се, тоа треба веќе да го знаеш. Млада си почнала сериозна врска, си се променила, бараш нешто друго. Затоа, најдобро ќе биде да одбереш едно - или да расчистиш со него и да си уживаш во животот, или да го одбереш него и да трпиш малтретирање. Изборот е твој.
     
  3. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.600
    Овој проблем ми е како дежа ву. Јас бев во слична врска, само мојата не траеше толку долго. Накратко еве - дечкото беше глупав и површен во секоја смисла на зборот. Убав и со убави манири на однесување и јас тука малку се заслепив, а живеев во бајка дека можеби ќе се смени, зашто велеше дека ме сака. Кроевме заеднички планови за животот, јас за целото тоа време свесна дека сум супериорна спрема него, а како што велиш - трпев понижување, баш психичко малтретирање од некој три пати поглупав од мене. Кога ќе се сетам сега ми доаѓа да се вратам во времето и сама да си залепам неколку шлаканици.

    Имено, верувам дека и ти си била искрена кон него и знае повеќе детали од твојот живот. Ми се случувало да се закачи за некој мој бивши дечко кој ниту го знае, ниту го познава и да го наведува како некоја моја црна дамка од која треба да се срамам. Секоја кавга и кога сум била во право за нешто, завршуваше со манипулација од најсељачки можен тип од негова страна, на која јас ете паѓав (се срамам , ама така беше). И потоа тоа умилкување, гушкање, па пораки, па букети....

    Батали го, ама батали го одма! Имаш само 21 година. Не си спремна за брак, свесна си дека не е добар за тебе и си кажуваш - ама не можам без него?
    Сега замисли си цел живот со него. Живот со непостоечка вина од твоја страна дека си лоша за човек кој всушност не те заслужува тебе. Таквите луѓе не се менуваат. Знаат вешто да манипулираат, да наметнуваат вина некому и кога не е виновен, да понижуваат и од искуство кажувам дека не можеш да се разбереш со такви.

    Остави го и не колебај се ни сек - отсечи го на секаков можен начин од животот. За 6 месеци ќе биде ко да не било ништо. Не слушај го кога ќе ти вели дека те сака и ќе се смени поради љубовта за тебе, дури и да промени нешто, верувај ќе биде со краток век на траење. Заслужуваш подобро.
     
  4. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Здраво на сите. Јас сум нова на форумов и се надевам дека добро ќе се дружиме. Имам еден проблем и сакам да ве замолам за совет. Бев во врска скоро 4 и пол години се до вчера. Се супер ни одеше, но во последно време имавме проблеми и многу често се каравме. Проблемот е што тој немаше доверба во мене ( И можеби беше донекаде во право затоа што јас го имав зафркнато него: пред да се фатиме салам - неколку месеци пред тоа одевме еден месец и јас му се скарав и по неколку месеци се фатив со друг, не знам ни јас зошто, многу бев под влијание на една другарка. Но со новиов одевме 1-2 недели и раскинавме и му кажав зошто. Откако раскинавме со него по некое време пак се смиривме со првиот и се беше супер). Проблемите почнаа пред некое време и оттогаш бевме или нервозни или се каравме, и убави моменти имаше но не беше тоа тоа. Тој имаше стекнато доверба во мене и покрај сето тоа, но пак ја изгуби откако се скаравме поради некои работи што јас не му ги имав кажано од страв дека ке ми вика. Тие работи беа некои ситници што секогаш се прашуваме - дали се случило нешто ново на факултет т.е. дали сум се запознала, дружела или зборувала со некое машко. Јас му кажував се, но за ова ми беше страв да не ми вика, не знам зошто не му кажав, му премолчав. И настана расправија за нешто друго и полека темата се префрли на ова и после долго убедување дека знае дека му кријам нешто јас му кажав дека имам зборнато со 2-3 од групата. Тој не ми викаше,(а пред тоа ми рече кажи нема да ти викам за ништо) туку сосем нормално прифати и разговаравме и расчистивме, но ми рече дека не ми верува како што ми верувал пред тоа дека мислел се му кажувам, а јас некои ситници сум му скрила и ми рече штом кријам ситници што е со некои поголеми работи. Некое време се беше во ред. Пред 2 недели додека јас полагав му го оставив мојот тел. да ми го чува и тој ги гледал пораките и нашол една од една моја другарка што ми ја прати за роденден, а имаше во пораката еден збор во машки род( незнам точно кој, но мислам дека е сакал - што и јас заклучив, кога ја примив пораката, дека е препратена и дека некој и ја пратил нејзе претходно) и ме праша за тоа и јас му објаснив се, дека ништо не кријам и дека навистина е од неа, а не од некое машко запишано под женско име како што тој помисли. Тој не беше тука неколкудена и се видовме завчера и додека разговаравме јас го извадив телефонот да видам колку е часот и ми имаше стигнато порака од една другарка, а јас не сум слушнала кога стигнала и пред да ја видам пораката јас го отклучив тел. за да го видам часот и тој помислил дека јас го свртив тел. кон мене за да видам од кој е пораката и откако сум видела од кој е сум го свртила убаво да се гледа. И ми рече од кого сум очекувала да добијам порака, јас му кажав дека од никој и навистина не очекував, од кого би очекувала ако не од него. И вчера се слушнавме, а јас цело време му бев малку подналутена дека јас му ја кажав вистината, а тој не ми веруваше и се скаравме ми рече дека не сакал да е повеќе со мене, не можел да се нервира цело време,дека не ми верува, да не сум го барала повеќе, а јас му објаснив пак дека не кријам ништо, дека му ја кажав цела вистина и дека не чекав порака од никого, туку го чекав него да се врати и да бидеме заедно. Денес пак се слушнавме, јас го побарав, и пак истото, и покрај тоа што јас му ја кажав вистината и му објаснив се тој пак на неговото дека не сака да е повеќе со мене, само другарски ако сум сакала, дека не можел повеќе, А и плус, уште една причина беа односите-требаше да имаме , сме се обиделе повеќе пати, но јас не можев ми беше страв и се стегав, а ме чекаше 3 години(тогаш бевме мали со по 16-17 год) и секогаш кога ќе му речев не сега, или имам, за некое време тој прифаќаше и чекаше. Знам дека сум крива, но ве молам дајте ми совет што да правам, не сакам да го изгубам и многу ми е тешко,го сакам. ;( Фала
     
  5. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    не знам какви се работи си криела од него,но јасно е дека доверба скроз изгубил и ова однесување е само резултат на тоа.малку е нездраво да се лути ако си зборнала со некој од факултет-па аман некогаш се има потреба и од тоа,или пак овие филмови како си го свртела мобилниот дека нешто си очекувала.и не те сфатив дали на крај сте имале или немале односи??знам сличај кога женската на дечкото не му даваше скоро една година а не беа деца,тој со неа беше толку добар,да завидуваш.и веќе и него му дојде преку глава,почна да се однесува дрско,мислам и дека ја изневери,ама ете сега некако успеаја пак да се вратат во нормала.
    како и да е,мислам дека и да се смирите веднаш,само ќе има напнатост и расправии,и затоа е поубаво да оставиш како што е,а ако уште имаш желба за него,не се трчај одма по друг како што претходно си направила,туку дај му до знаење дека само него го салаш
     
  6. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.428
    Допаѓања:
    5.389
    јас мислам дека сака да те откачи па незнае како и се фаќа за ситници демек не ти верувал. е како можел да ти верува 4 години сеа наеднаш да ја изгуби довербата и тоа за глупости за детски работи тел. и такви моабети. па се знаете 4 години. луѓето после толкава врска влегуваат во брак имаат доберба и не се замараат. или еве идете 4 години па до сеа требаше да имете перфектна доверба. а штом кажа дека и немате односи а идете 4 години добро тоа е твое право да одлучиш кога и како не си ти крива али мислам дека штом толку е променет, бара игла во сено за да се скарате т.е. раскинете. сакаш ти и на глава иди за да му докажеш нема шанса он има нешто зацртано. бар според мене немора да сум во право. остај го некое време не го моли па ќе видиш дали нешто му значеле тие 4 години па со среќа
     
  7. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Немавме односи, а пробавме многу пати, но ми беше страв. Јас ништо немав скриено од него, само тоа што му ги премолчав дека сум зборувала со 2-3 машки, ми беше страв да не ми вика, а не знам од кај ми текна тој страв. Тој и одкако му ги кажав тие работи не ми викаше, само ми рече да ми кажеше на време ќе беше поинаку, немаше ни тогаш да ти викам само немаше да ја изгубам довербата, а не е таков да се лути ако зборував само сакаше да му кажам. За друг не ни размислувам, не сакам да бидам со друг. Сепак фала ти femina90
     
  8. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    Јас баш и не можам да ја видам толку многу твојата вина во целата оваа ситуација. Ок, немаш напишано што се си криела од него, сепак секое прикривање не е исто. Како и да е, неговата љубомора и опсесија не е во никој случај нормална. Тој целосно изгубил доверба во тебе, а и во вашата врска, па почнал малку по малку секоја ситница да ја зголемува и да бара проблеми таму кај што и ги нема. Мислам дека 4.5 години сепак се доста за една врска и не сте баш деца 20,21 год колку што можам да заклучам па вреди да се обидеш да разговараш со него за вашата врска. Доколку тој не сака да разговара или цело време тебе те обвинува пиши пропало на целата ситуација, затоа што колку и да си ти згрешила треба тој самиот да сфати дека не смее да биде толку љубоморен. Во тој случај би ти рекла да се обидеш да го оставиш на мира, да се оддалечиш и доколку навистина се сакате сигурно еден ден пак ќе бидете заедно.
     
  9. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    не е мое да зборам,но 4годишна врска без секс,за мене е повеќе пријателство,отколку сериозна врска.според сево ова,мислам дека за некој ден и тебе нема да ти е толку тешко поради разделбава
     
  10. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Многу ми е тешко, многу бевме поврзани, и јас сакав да имаме односи знам дека не сме мали и дека е нормално и за долга врска како нашата, само секогаш кога ќе пробавме (а и јас некогаш почнував) мене ме фаќаше страв, не знам зошто а дотогаш се било ок, ме фаќаше паника не можев да се контролирам и се тресев, не знам зошто и отпосле ми беше мака што пак зафркнував :( Се надевам дека некако ќе средиме...
     
  11. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.386
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто се обвинуваш себеси кога јас не гледам никаква вина во тебе |( По твоето кажување заклучив дека дечко ти е многу љубоморен, а баш и нема некои здрави причини. Не си должна никому да му даваш дневен извештај во детали, а не па да му набројуваш со кого се денес си разменила два-три збора. Апсурдно е!
    А и за пораката, ако бил толку што не се јавел на бројот па да види кој ќе му се јави!? А не вака да те обвинува!
    А тоа за (не)имањето односи малку и ти си претерала.
    Остави го малку нека размисли и сфати колку згрешил.
     
  12. preetygirl-J

    preetygirl-J Нов член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    79
    Здраво на сите :) Јас сум нова на форумов и еве сега за прв пат пишувам...Ми треба искрен совет бидејки состојбата на приватен план ми е права катастрофа... ХАОООС... Имам 25 год., несакам да делувам нескромно сега пред вас и да се правам нарцис, но јас поседувам многу квалитети(дипломирав на претежок факултет, убава сум, ги сакам луѓето, преполна сум со емоции, ситуирана сум, професионално готвам...едноставно сфесна сум за моите квалитети и за мојот висок морал...Не ме сфакајте погресно дека сум нарцис, ве молам...Поентата е во тоа што јас неможам да задржам ниту еден тип...Не се бројат моите љубовни неуспеси во животот...Секој ден се прашувам каде грешам, со што ги наведувам машките да бегаат од мене...Еве целата ситуација ке ви ја илустрирам со последната случка - 2 месеца контактирав со еден дечко на facebook...па почнавме дасе слушаме по телефон и кога 100% се уверив дека не е лажен неговиот профил, се договоривме и излеговме...Све почна супер...тој е симпатичен, со огромна смисла за хумор, образован, духовит и нема пороци во животот зашто е спортист...Веднаш се осети голема хемија меѓу нас и започнавме врска,ама веднаш верувајте...Тој усте првата недела почна божем на шала да отвара тешки теми за разговор(како јас и он сме си одговарале,дека се залјубил во мене, дека јас и он сме едно итн.), а јас проста као и секогаш одма му го возвратив тоа и јас му го признав истото..ама ок..пак продолжи да се одвива нормално работата...јас пребрзо му открив многу работи за мене, многу се отворив итн. После две недели врска, а тоа беше завчера(правевме 2 недели), он дојде кај мене дома и се запозна со мајка ми(јас сум единица и живеам со мајка ми само во огромна куќа)...И тоа помина добро...И пак као на шала божем ме 'рчка" за секакви работи, да види што мислам..на пр. кога ке имаме секс и све ме цени како реагирам...Инаку е нежен со мене и сеуште не сме имале односи...Јасно му укажав на некои мои принципи(дека нема да го гушам во врската, дека ке имам разбирање за све,дека максимално ке се потрудам да ни успее итн...) И двајцата пред 2 дена ги сменивме статусите на фб(само скривме дека дека сме слободни)...На wall кај него на fb, видов еден линк што му го закачила некоја, љубовна песна..ај ок преќутев..после тоа пак она истото го направи и јас и се заканив со коментар да не го пика носот кај што не и место, зашто ке си го добие...Он тоа го виде и одма го избриша...Значи јас покажав љубомора :worried: ... И сеа последниве 2-3 дена е тотално оладен од мене, не се јавува, не ми праќа на fb ништо...а последниот пат се видовме кога кај мене дојде дома(он инсистираше да дојде)...Значи овој пат за прв пат помислив дека конечно го најдов правиот и еве пак тргна наопаку...Луѓе што не е во ред со мене??? Јас мислам дека е е време да престанам да покажувам емоции, дека треба сурова да бидам со машките...Он мене после 10 дена врска ми вика ТЕ САКАМ..казува тешки зборови и јас се насмеав на тоа и го бацив и кога он ме праша истото-ЈАС МУ ПРИЗНАВ ДЕКА И ЈАС ГО САКАМ НЕГО,ДЕКА ТОТАЛНО МЕ ИСПОЛНУВА...си ги изедов 'лајната' извинете на изразот...И сега еве го чекам да се јави, го нема ни на fb...а ви кажав како ја исфорсира врската(за 10 дена ми кажа те сакам, дојде кај мене дома, казал на неговите дома, на другарите, па дури и брак ми спомна.....) ЗОСТО СУМ ВОЛКУ НЕСРЕЌНА??? КАДЕ ПОГРЕШИВ ОВОЈ ПАТ??? ИЛИ И ОН КАКО И ПОВЕЌЕТО ДРУГИ ДО СЕГА МЕ ГЛЕДА САМО КАКО ОБЈЕКТ ЗА СЕКС(заради што телото и лицето ми се многу атрактивни, па и провокативно знам да си се облечам некад)....Мислам дека не требаше уште од почеток толку да му попуштам и да бидам толку фина..ВИЕ ШТО МИСЛИТЕ?? ВЕ МОЛАМ ЗА СОВЕТ...И ИЗВИНЕТЕ ШТО МНОГУ ПИШУВАВ АМА ПРВ ПАТ СУМ НА ФОРУМ...ВЕ ПОЗДРАВУВАМ И ЧЕКАМ СОВЕТ ОД ВАС :worried:
     
  13. CutieDoll

    CutieDoll Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    6

    devojki ... isti problem kako moj.... neznam stvarno sto da kazam osven deka nema rasenie za takvite..samo kraj i gotovo!!
     
  14. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.428
    Допаѓања:
    5.389
    за preetygirl-J
    пред се вака изгледаш многу искрена. навистина те жаклам ако машките те гледаат само како секс објект а не ја проценуваат внатрешнатра убавина. сепак секој е убав на свој начин. незнам која е причината што толку брзо се оделуваат од тебе. незнам преиспитај се да не си препотентна, потоа начинот на кој што ги кажуваш работите. еве на пр. ти сметала девојка или незнам што од ф.б. тоа ќе му го кажеш на него, а не ко децана да се препукуваш со некој си девојки таму. а ти и за 2 недели неможеш да ги дознаеш сите во неговиот живот таа некоја може му е блиска другарка или што знам братучетка и на крај краева не е битно која е ако ти смета ќе му кажеш и ако те сака верувај ќе реагирал ќе ти кажел која е и може ќе и кажел да престане. мислам дека премногу брзо си изреаѓирала со љубомората али се надевам дека ќе се среди ако имало навистина љубов. и за следен пат кочи малку остај ги нека се испукаат преќути многу работи и дури после одреден период отвори се. има секакви луѓе баш ми е жал што секогаш налетуваш на погрешни. но среќно од мене во потрага по вистинската љубов
     
  15. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Истото го помислив и јас додека го читав постот. Требало прво него да го прашаш што му е таа девојка, малку некултурно е со неа да се расправаш на неговиот профил. И со другарка може да си праќа песни, не мора да значи дека му е нешто повеќе. Можеби не му се допаднало тоа однесување па затоа се оладил кон тебе.
     
  16. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.600
    preetygirl-J

    Ние сме тука некаде со годините, 24-25. Ти како што кажуваш си завршила тежок фаултет, си убава, фина, воспитана. И премногу искрена, па од тоа што си го напишала ќе кажам само едно, во врска со тој случај.

    Добро, колку години има тој дечко? Ти имаш 25 години, а се заморуваш со ФБ и со коментари на ФБ? На едно место си напишала
    и ова треба да е некоја посебна декларација на љубов, некоја особена сатисфакција, доказ, што ли? :^) Без најмала навреда, ама мојата 17 годишна братучетка не се заморува по ова прашање. ФБ е за забава и виртуелен флерт, може да му пуштат и покана за брак и тебе не треба да те погодува тоа ни најмалку. Некоја ми пуштила љубовна песна? Голема работа, со кого тој почнал да крои заеднилки планови, со тебе или со некоја виртуела особа?
    Прво, ова е голема грешка, си покажала љубомора на погрешно место, за сосема беззначајна детска работа.

    Втора работа

    На овој дел не можам да се начудам. Изгледа сите сме различни. Мене лично да ми изјави некој така сериозно љубов за 10 дена, ќе си помислам дека е шлакнат. Ама сериозно ќе помислам дека му фали нешто. Може и мене ми фали во тој поглед нешто, ама времето стана такво, работите се сменија, а ние веќе не сме деца, за љубов треба двајца да се познаваат, да се разбираат. Љубовта не е тие проклети пеперутки во стомакот (овој израз е толку беден, не можам да не се насмеам), љубовта не е страст, првично допаѓање, љубовта е сложена и комплексна и треба труд и работа, не доаѓа туку-така. Се сакаме - готово! Божееее.... можеби еве јас грешам, иако не познавам двајца кои искрено се сакаат после една недела.
    Страст - Да! Допаѓање - Да! Хемија - Да! Љубов по 10 дена.... НЕ!

    И не , не те гледа како секс објект. Не сте ни имале секс, а изјавуваш дека те гледа така. Мислам нема смисла тој дел, ние жените секогаш кога нешто не ни оди како што треба, го обвинуваме машкиот род дека не користи за секс! Како божем ние не уживаме во тоа, присилени сме.

    Штетата е веќе направена. Мој совет - ако мислиш дека има иднина и основа за нешто повеќе со овој дечко, убаво и културно ќе му се извиниш. Ќе кажеш дека си претерала, те совладале емоции, си постапила незрело, сВесна си за тоа, и ќе го замолиш да ти прости. Според тоа ќе увидиш колку и тој има во главата. Ако реши да се помирите и да поработите на врската, ок. Ако не, ова е доказ дека и тој е еднакво незрел колку и твојата детска постапка во ситуацијава.

    Се надевам се' ќе се среди и .... малку полека. Каде се брзате? Во иднина внимателно со емоциите , со плановите, со запознавање со родителите. Тоа е бар мојот совет. Кој инаку запознава дечко со родители после 10 дена, ако не е навистина сериозно? А вие уште ни секс не сте имале, мислам.... Пополека, подалеку ;) Поздрав и се' најубаво
     
  17. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.677
    Допаѓања:
    15.414
    Пол:
    Женски
    Вака..во врска сум година и пол и се е СУПЕР само почна по нерви да ми оди една наша заедничка другарка со која јас се знаам од 3та година средно а тој цели 4 години учеше со нејзе (воедно таа го сакала него во 2 година средно а за тоа дознав од неговиот најдобар другар) бидејќи секогаш кога ќе се видат таа секогаш се лижи пред него и глуми како којзнај од кога да го нема видено ,го гали, го бакнува силно и го гушка пред мене и пред дечко и....а уствар се немаат видено 2-3 недели...особено таа се налути за матурата..тие уште од 2ра година се договориле да бидат партнри па кога се фатиме во 4та година јс и тој логички е да бидиме и партнери...таа толку лошо почна да ме гледа да се преправа ко којзнај колкава другарка да ми е...ккога дојде моментот за одлучување за која да му биде патнерка тој се здрви.и рече дека е на средина и му е многу тешко.. ми рече дека не можи да и откажи нејзе,но со мое поучување и со мои зборови го убедив јас да му бидам..и нормално бев лута и ФАЛА БОГУ увиде што треба да направи..едноставно така тој се поставил...еве мене никогаш не ми пишува за излегување ( кога ќе сака да се видиме) само него му пишува ( на мојот дечко)...кога беше таа сингл исто така се со него се договараше и кога беше онлајн мене никогаш не ми пишуваше за да се договориме само него го чекаше да се пушти и да се договорат...па никогаш не ни беше точна кога ја чекавме каснеше по 15 мин па и 30 мин..инз нз навистина...а тој постојано си ќути и вели дека ништо не можи да смени...а знам дека можи
     
  18. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.428
    Допаѓања:
    5.389
    како што ги советувам сите така и тебе девојќи разговарајте со вашите партнери не ќутете тоа што ви смета еден проблем води кон друг. не му поставувајте услови но поставете се како личност пред него со цврсти ставови што сакате и до каде сакате да ја доведете врската. јасно ќе му дадеш до знаење дека може и ти смета таа особа. но не да избира дали ти или она бислам тоа е глупаво, но ќе разговарате за тоа што поретко да бидете со неа и полека да и дадете до знаење дека може смета. али само со искрен разговор и со убаво ;)
     
  19. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Разбирам да бидат пријатели и кога тогаш да излезете заедно.Но сето тоа однесување мене не ми штима.Штое тоа што дечко ти не може да го смени.Може и те како.Ќе и стави до знаење дека ти си му девојка и дека сака да си излезете сами,а на таа тема можеш да поразговараш и ти со него.Дека нејзиното однесување спрема него не ти се допаѓа.Некоја да му прави вака на мојот дечко прво шо ќе помислам е дека сака да ми го земе.Е така нема!Разговарај со него и пиши како се одвива ситуацијата
     
  20. marijagvg1

    marijagvg1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Baram sovet kako da mu prijdam na simpatijata... tipof e mnogu tezok kako da vi recam, dosega nema fatena zenska ne deka e grd ili slicno mnogu devojcijna go svigaat ama ne pprevzema nishto.. od isto drushtvo sme gi iame tie pogledi taka se druzime mnogu sega ushte malku ke odime zaedno na odmor preku ucilishte i brama sovet kako da mu prijdam znaci ako nema fateno zenska mora ja da se potrudam poveke okolu toa ama kako? HELP :)