1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. Dragonfly

    Dragonfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    298

    Izgleda te dozivuvava kako drugarka pa ce mora da mu pokazes na nekoj nacin deka ti se svigja. Verojatno se plasis da ne bides odbiena kako i dr. devojcinja pred tebe ama mora da soberes hrabrost i ...kazi mu pa sto bide, ti vazno si probala. A moze i deckoto da e stramezliv, i toj da te svigja ama ne moze da ti priznae.Ako ne probas nema da znaes.
    So sreca.
     
  2. preetygirl-J

    preetygirl-J Нов член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    79
    za Trendafilka
    Фала многу за искрениот совет, да ти кажам дека си во право за све што ми пиша...Меѓутоа, сакам подетално да ја објаснам случката со ФБ... Таа девојка му прикачува линкови, само кога ке види дека јас сум му поставила линк..Значи, се работи за провокација...Препукувањата со линкот беа пред 4 дена околу пладне, он за 2-3 саати ги видел кај него на профил и ги избришал..А вечерта он дојде кај мене дома и двајцата се правевме дека ништо не се десило(таа вечер он се запозна со мајка ми)...Другиот ден ја гледам истата песна таа пак му ја прикачила на wall и напишала вака - е ај да видам што ми можеш, еве пак ставив линк... -значи тоа за мене се однесува..И замисли што??? Он ставил like на нејзиниот линк...Иначе вчера ми се јави и јас така потиштено го прашав- Кажи ми има ли некаков проблем меѓу нас?? А он вика - не нема, па ништо конкретно не ни се десило...Вика зашто прашуваш??? јас викам онака ме интересираше... И СЕГА ТЕ МОЛАМ КАЖИ МИ ПОСЛЕ ОВА КАКО ДА ПОСТАПАМ??? Еве денес пак не ми се јавува, бил на ФБ, а не ми пратил ништо(иначе претходно секој ден ми праќаше..) НЕ МОЖАМ ДА ГО РАЗБЕРАМ, ПОМОГНИ МИ ЕВЕ ТИ..КАКО БИ ПОСТАПИЛА??? ОДНАПРЕД ФАЛА...
     
  3. preetygirl-J

    preetygirl-J Нов член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    79
    za Trendafilka
    Фала многу за искрениот совет, да ти кажам дека си во право за све што ми пиша...Меѓутоа, сакам подетално да ја објаснам случката со ФБ... Таа девојка му прикачува линкови, само кога ке види дека јас сум му поставила линк..Значи, се работи за провокација...Препукувањата со линкот беа пред 4 дена околу пладне, он за 2-3 саати ги видел кај него на профил и ги избришал..А вечерта он дојде кај мене дома и двајцата се правевме дека ништо не се десило(таа вечер он се запозна со мајка ми)...Другиот ден ја гледам истата песна таа пак му ја прикачила на wall и напишала вака - е ај да видам што ми можеш, еве пак ставив линк... -значи тоа за мене се однесува..И замисли што??? Он ставил like на нејзиниот линк...Иначе вчера ми се јави и јас така потиштено го прашав- Кажи ми има ли некаков проблем меѓу нас?? А он вика - не нема, па ништо конкретно не ни се десило...Вика зашто прашуваш??? јас викам онака ме интересираше... И СЕГА ТЕ МОЛАМ КАЖИ МИ ПОСЛЕ ОВА КАКО ДА ПОСТАПАМ??? Еве денес пак не ми се јавува, бил на ФБ, а не ми пратил ништо(иначе претходно секој ден ми праќаше..) НЕ МОЖАМ ДА ГО РАЗБЕРАМ, ПОМОГНИ МИ ЕВЕ ТИ..КАКО БИ ПОСТАПИЛА??? ОДНАПРЕД ФАЛА...
     
  4. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.600
    Кога веќе станува збор за ваква провокација , не само од нејзина страна, туку и од негова, јас директно би го прашала. Не останува ништо друго, можеме да негодуваме до утре сабајле што си мисли и што му се врти низ главата, и пак нема да знаеме.

    Си го прашала убаво - има ли некаков проблем и ти одговорил дека нема. Или навистина верува дека тоа не е никаков проблем на кој не треба да му се обрнува внимание, или се прави наудрен, сака едноставно да ги тестира твоите живци, што е тотално незрело и нефер.

    Ќе си седнете убаво сами и отворено ќе си направите муабет. Јас би му рекла дека ФБ не го сфаќам сериозно, но дека таквото однесување, ИАКО е детско ти пречи и те иритира. Прашај го - која е девојката - бивша ли е, некоја која му се / и се допаѓал претходно или му е другарка (многу случаи вакви знам кога влегуваат во сојуз со најдобрата другарка и едноставно си прават некакви тестчиња, јас го нарекувам ментална прошетка низ умот) се' со цел да те доведат до раб на лудило и нервоза.
    Ти не смееш да покажеш нервоза, несигурност, солзи. Ќе пробаш да останеш смирена. Ќе кажеш дека ти пречи и дека сакаш да ти објасни која е таа што така си дозволува да се меша во нечија работа, дури и на место како несериозниот ФБ. Едноставно ти пречи бре и точка. Ако му значиш и ако има некакви намери за сериозна врска, ако самиот дечко е зрел и сериозен мора да има логично објаснување. (иако морам да ти признаам, мене ова не ми личи на зрел дечко, ама еве ти си го знаеш, си била со него, тука не знаеме ништо ние од страна).

    Мора да разговарате и мораш смирено да му дадеш до знаење дека ти не си играчка, некоја која пополнува време. Дека не може да има 10тина други девојки околу него кои ќе го забавуваат , додека ти се нервираш зошто не ти постирал нешто на фб. Кој е тука незрел? Има вина од негова страна, и тоа многу.

    Разговарајте што побргу. И со среќа ;)
     
  5. marijagvg1

    marijagvg1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Sakam da mi dadete nacini na koj bi mozela da mu se priblizam na simpatijata no da ne izgleda napadno i kako da mu se pikam :)
     
  6. Schmetterling

    Schmetterling Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    14
    кажи нешто повеќе за вас,дали и колку се знаете,дали сте во исто друштво,излегувате заедно и сл
     
  7. Neskrotliva

    Neskrotliva Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    7
    Луге ве молам дајте ми совет..... :) .........

    Одам со дечко ми 2 години се е ок убаво ни е,караници секако има (па каде ги нема??)........сакам да знам како би постапиле вие ако сте во оваа ситуација.......Значи со дечкоми се знаевме само 1 месец и се фативме и ми имаше кажувано дека има пријателка (т.е.Колешка од фах. )и дека многу убаво си живеат....На почетокот не ми сметаше,тие се слушаа на тел.си седеа на мсн и ред др.работи но во последно време се многу нервирам......понекогаш ми изгледа дека она му е поважна од мене! :worried: .....кога нешто има проблем помегу нас двајца одма и кажува нејзе :devil: .....На фб нон стоп му пишува пораки ,,како си,...шо правиш,....шо има ново,... Еј за частење сум.....ке ти се јавам на домашен....итн.......Тој незнае дека јас му ги читам пораките и затоа знам дека нема ништо помегу нив(ако имаше нешто ке си пишуваа таму ке си се договараа,Ке имаше срце,мрце а они општо си пишуваат како што наведов горе) ама сепак ме нервира тоа што толку се сврзани....еднаш оддалеку му реков и ми рече дека ја смета како сестра и неможев да продолжам понатаму оти ке се испокаравме!-Н.з што да правам веке пола година држам во себе,дури пред два дена и кажав на една другарка ама незнаеше и она како да ми помогне... :( ....Затоа ве молам ако некој може да ми даде некаков совет нека ми пише оти ке пукнам.... :devil: :devil:
     
  8. KroKle

    KroKle Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    LeLe Srcka i jas go imaV taj problem mislam slicen dee..
    So deckoto sum skoro 3 god.kako sto kaza i ti karanje.....gluposti sekade ima... :doh:
    Edna godina bas za maj bese...se sretnavme isto so nekoja negova koleska od fax..od taj moment pa nataka se so nea..celiot maj so nea..ne deka imase nesto ama onaka me provocirase mene..a taa drugarka mu..edna dosadna so bese...ustata sekogas i bese otvorena...ne deka ne mi bese krivo so e poveke so nea..ama ok e ajde vikam mos da ne se se vide podolgo vreme pa ajde neka pomuabetat malku...mina majot..ne mu go ni spomnav toa..po nekoe vreme pocna da mu zvoni..da go vika na kafe..pa ajde da ucile zaedno...Eden den otkako me otkaci mene radi nea..se raspukav i mu naznaciv deka toa me uzasno nervira deka toj poveke komunicira so nea otkolku so mene..deka se cuvstvuvam zaostaveno..od togas se promeni odnosot pomegu niv ne se tolku bliski no sepak ''drugarka mu'' ne prestanuva da mu zvoni..
    I taka sega razmisluvam uste sto da napravam za da ne mu dosaga tolku,razbiram drugari..sekoe masko moze da ima drugarka ama do odredeni granici...
     
  9. Neskrotliva

    Neskrotliva Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    7
    Лелеел душо знам колку ти е било тешко , ама барем ти си му кажала со те мачи а јас неможам....си живеат уште пред јас и тој да се запознаеме и еднаш му реков и ми ја затна устата и сега неможам повеке да му викам а неможам ни да се помирам со тоа...н.з шо да правам :worried: ;( ;(
     
  10. KroKle

    KroKle Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Pocni da komuniciras so drugarite od osnovno..vidi kako ke reagira..sto ke ti rece...pa taka ke mozes da mu prereces i ti ako pocne da zbore on..
     
  11. Neskrotliva

    Neskrotliva Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    7
    Хахахаха срцка се случи и тоа....се шетавме една вечер и јас застанав да се позз со другарите од основно и едниот ме погали по главата и кога се оддалечивме малку од нив почна да ми вика...зошто ме погалил,зошто така сум се позз со нив ( сум ги бацила ) и почнав да му кажувам дека јас со нив се знам 14 години дека уште од малечка сум со нив и дека последните две год.сум се оддалечила ( ама пак се гледаме) ....и замисли еј ми вика па зошто мора да се бакнуваш подај им само рака....ме пресече на два дела :@ :@ :@
     
  12. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    27.003
    Златна, никогаш не му оставај простор на машкото да доминира во врската или пак да владее нерамноправност. Што за него, тоа и за тебе. Ако му пречи што си застанала со твои другари, нека се запраша што прави тој. Стави си ред во врската и кажи му дека не сакаш твојата интима да ја дава некому на тацна. Доколку е тој близок со неа, ако, нека биде, но немора вашата интима и кавги на неа да и ги пренесува. Затоа што тука веќе се работи за вас двајца а не само за негов проблем.
     
  13. Neskrotliva

    Neskrotliva Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    7
    Абе душо се е ок...па на крај краева и шо сака нека кажува ич не ми е гајле....јас саакм само да ми се мавне некако воа од глава ,несакам да мислам оти се повеке и се повеке се нервирам....јас незнам како ке и биде на таа девојка да е дечкои толку сврзан со некоја......нз,нз.....таа можеби нема осет....( и дечкоми го обвинувам ама не толку тој си мисли дека е во право и дека јас не се лутам,дека не ми пречи оти ми кажа дека ја смета како сестра)...ама нз барем оваа,женско е толку ли не и функционира мозокот беееее.... :@ :@ :@ :@ :@
     
  14. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    27.003
    Колку и да не го сфаќам сериозно фејсбук, сепак тој претставува дел од нашето секојдневие на кој често и несакајќи оставаме куп информации.
    Ми се случува и мене да имам поголема реакција од шо нормално треба.
    Се вика ЉУБОМОРА!!!!
    Погодете шо: луѓето ја поседуваат таа емоција.

    Се нервирам коа има статус/песна шо не знам шо треба да значи.
    Се нервирам кога има нешо што дискретно ми е упатено.
    Се нервирам коа ќе видам дека некоја флертува а ми е непријатно да реагирам на тоа.
    Ме нервираат зајадливи коментари кога некој мудрува на нешто што сум напишала.
     
  15. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.428
    Допаѓања:
    5.389
    само разговор со дечко ти и да си ја намалат комуникацијата меѓу нив. нема што твој интимни или заеднички интимни, приватни работи да ги кажува на трето лице. еее златна јас сум со дечко ми 5 години, ако ти кажам дека мојон имаше колешка разведена па мажена и тој киснеше кај неа се слушаа и уствари се дружевме сите се додека не ми скисна. го седнав ама три недели се каравме додека не му докажам дека никој не му мисли добро како мене, дека сите го користат и дека заради неа ќе ме изгуби. сеа веќе не иде не се слушааат, само колеги се и ништо повеќе мислам им ја намалив дружбата на минимум миже е злобно но навистина боли кога ќе си слушнеш дека некој трет знае се за тебе. среќно и како што успеав јас се надевам ќе успееш и ти
     
  16. Neskrotliva

    Neskrotliva Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    7
    Да ти кажам најискрено некако ми е страв да му речам....знам дека ке се испокараме и дека ке стане големаа,несакам да го изгубам бидејки премногу го сакам....Дај боже да ми се пружи прилика во скоро време да му спомнам нешто па да биде и тој паметен како твојот дечко и да ме послуша......

    Фала за советот :) :) :) ...Поздрав :*
     
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.428
    Допаѓања:
    5.389
    па не дека нема да поминеш без проблеми но мора да се знае кој што е во животот јас ставив 5 год. врска во ризик али се заврши добро затоа што некој работи се средија мислам свати и си ставив до знаење што сакам во животот. оној мојон и за кума ќе ја барал а ха важи му викам :devil: :devil: со ова сакам да ти кажам дека ако на време не пресечеш проблемите ќе ти се наталожат ќе ти каже што не ти сметаше до сеа сеа ти смета затоа реагирај на време за помали да бидат проблемите. ете јас среќа имам разбран дечко да се решаваме со разговор на маса ништо не криеме и за секој проблем од било која страна разговараме. па ќе ти кажам среќно
     
  18. preetygirl-J

    preetygirl-J Нов член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    79
    За ТРЕНДАФИЛКА
    Најново во мојава ситуација е тоа што вчера дотичниов никаде го немаше да се јави, а денес видов ми звонел и кога јас му вртев покасно не крена и еве уште го нема, па сега на ФБ му писав порака дека сум му звонела...Знаес, се повеќе се убедувам дека не е зрел тип или пак некоја трета особа се има вмешано(зашто имаме заеднички пријатели на ФБ со мои колешки од факс), а јас дури студирав повеќето во групата патолошки ми љубомореа...значи не сите ама дел од нив му се пријатели на ФБ..Така да све ми се врти во глава..На крај краева па ако слуша други баш ме заболе да ти кажам...Времето ќе покаже све мислам, НЕЛИ???? :^)
     
  19. marijagvg1

    marijagvg1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    dajte mi nacini kako da se priblizam za simpatijata.. NE SEDI NA FB NE SEDI NA MSN.. edinstven nacin mi e vo zivo.. KAKO?
     
  20. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    27.003
    А дали мора да значи дека за да се зближиш со некој тоа треба да се случи преку фејсбук и мсн?
    Во право бев кога реков дека ова се (а)социјални мрежи. Се губи целата смисла на флерт и шмек! Излезете на кафе, затоа постојат кафичи, на прошетка покрај кеј, и рандом ствари. Твоите преку фејсбук и мсн ли се запознале и те направиле тебе?