1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.073

    Сум била во многу слична ситуација на твојава и тоа повеќе пати, многу се препознавам во твојот проблем, неможев да задржам тип, ме откачуваа, ме вараа свашта... а јас веднаш се заљубував дури и делував како очајна :D којзнае колку се чуделе зад грб, прекрасна девојка пати за дечко очајна бла бла...
    Сега за сега сум веќе во 2 ипол годишна врска едноставно најдов личност што ми одговара и што сака да е со мене, :D
    но на почетокот на врската се поставив ладно, дистанцирано не покажував никакви нзаци на заљубеност (иако се затрескав одма) никаква љубомора го оставив едноставно да видам како тој ќе се однесува спрема мене и колку ќе се потруди дали сака да ме задржи а не да биде обратно, и јас добивав провокации на социјалниве мрежи и слично, не реагирав никако, ако ми доеше нешто преку глава го прашував и добивав одговори,потоа имаше провокации од типот ме додаваат негови „другарки„ или незнам што и после испаѓа како „девојка ти одма ме додала да види која сум„ немој да се оптоваруваш, тој може и до ден денеска не ми верува дека мене ме додавале а не јас (несакаше да види доказ) но се потруди а се потрудив и јас врската да ни успее (не е сјајна ама тоа е :D)
    Јас би те советувала да се држиш на дистанца, нека те бара тој, немој да испаднеш очајна, нека проба тој да те задржи, ако е толку заљубен по 10 дена, ако неможеш да издржиш прашај го што се случува помеѓу вас и расчистете си ги работите, ако несака да се потруди и да смени некои работи откачи го, ќе си дојде правиот. Се надевам дека нешто од ова ти помогна, многу среќа поздрав :*
     
  2. Neskrotliva

    Neskrotliva Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    7

    Фалааа многуу...Ке гледам во најскоро време да му кажам што и како е и ако ме сака би требало да свати а ако не..... :( ....Ако му е таа поважна од мене нека си тера со нејзе нема што повеке да бидам со него ]:) ....... ;( ............Поздрав :hai:
     
  3. Wind

    Wind Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    28



    И јас се лутам за истите работи и искрено правев муабет со повеќе луѓе за да знам дали грешам...
    Ми кажаа дека не смеам да се лутам ако и ги кажува нејзе вашите проблеми.. Бидејќи како што ти рекол КАКО СЕСТРА ЈА чувствува неа. Исто е како он на тебе да ти забрани да и кажуваш на сестра ти што се случило или да ти е лут дека си побарала помош тука од нас... Такада за тоа немој да се лутиш... Барем според мене.
    У многу тешка ситуација си знам... Поготово ние девојчињата што ќе видиме нешто и ни се прават филмови до 300 и назад :) тоа машките најмногу ги нервира. Гарант и цела трепериш кога ги читаш пораките.. Ама верувај ми дека битката ја губиш уште од почетокот. Бидејќи како што кажал, таа му е како сестра... Значи верувај ми дека нема шанси да се откаже на некој начин од неа, не ни пробувај бидејќи само ќе го разлутиш и ќе го ставиш во некоја средина, па бидејќи он бара совети од неа очигледно за се и сешто, можеби ќе побара и овој пат. Некогаш стварно треба да премолчиме за тие работи. зошто многу се големи шансите се да отиде наопаку. Сепак тоа што ќутиш и што ти се собира толку време пак не е во ред. Јас вака би постапила и веќе постапив со мојот дечко иако кај него беше многу по лоша работата, он онака и нежности и искажуваше...Неколку пати го видов и за половина како ја фаќа и беше поставен многу одбрамбено према неа... Е тоа е страшно верувај. И затоа споредувајќи ја мојата ситуација со твојата ова стварно не е ништо... Кај мојов имаше и срце мрце бацки незнам што... АБе полудував жими се. Неможев да се исконтролирам....
    Затоа мислам ти да тргнеш од себе си... Пробај да го прифатиш нивното другарство бидејќи машко-женско пријателство верувај ми дека постои... Плус пораките што си ги праќале се стварно примерни... Гледај ја работата на друг начин.. Дечко ти стварно ништо лошо не прави. ТОа што ти добиваш слика дека она е поважна од тебе некогаш кажи му го.. Искрено направи муабет и кажи му дека вака се осеќаш подолго време...
    Кажи му нешто у стилот : - Цело ова време трпев на некој начин бидејќи порбував себеси да си се разубедам и да се сменам, стварно се трудев не сакав одма да давам заклучоци и да ти се нафрлам... Подолго време размислував за ова и имам еден проблем што многу сакам да ми помогнеш да го решам.. Добивам се почесто слика дека другарка ти е побитна од мене ( Наброј некои ситуации каде што си се осетила така ) Биди премногу смирена дека во спротивно целиот муабет ќе прејде во карање и накрај ти ќе испаднеш таа што греши и што сака да му забрани да си има другарка...
    Пробај вака како што ти кажав :)
    СО среќа! :*
     
  4. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370

    Stvarno predobar sovet ... Probaj poslusaj go i sigurna sum ke bide se ok :D
     
  5. Neskrotliva

    Neskrotliva Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    7
    Wind ti blagodaram mnogu za dobriot sovet....polesno mi e koga ke slusnam i drugo mislenje....ke ostavam sega kako sto e i se nadevam deka posle ova sto go procitav ke mi bide polesno da se pomiram so toa a ako vo idnina pak se pocustvuvam deka sum stavena na posledno mesto togas ke pravam muabet so nego..
    -Inaku vo pravo si za se sto napisa.....Ti blagodaram uste ednas :) :) :)
     
  6. DrBabl

    DrBabl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    9
    zbuneta sum skorrss!! i epten mnogu mi tebaat drugi mislenja.. znaci vaka e storijata: Ja i on se znaeme od skolo, edna godina e postar od mene, ja 3 godina on 4 u sredno. ali negov naj drugar obnaka mi se pustase celo vreme , mu aknav korpa i si fati devojka on,i sega si pominuvase godinava i onaka celo vreme ja go svigjav ali on od dr strana stalno me gledase onaka od pod oko, ja flertuvaj ovoj nistoo... i edna vecer mi se javuva bratucedkami ( koja ke se mazi letovo u juli ) i mi vika ona na mob ej go znaes eden ****** od medicina pogolem e od tebe edna godina i ja onaka zdrvena celata i vikam da ! i dobro mi vika super, go prasala nego i on i rekol da be ja znaam kako da ne ja znam!! pominaa nekolku dena i me zapozna ona oficialno so nego, dr den u skolo ide on i me gusna me bakna so prais ova ona.. i ja mu odgovoriv, ja pa onaka si se ponasam normalno so nego poninaa dva normalni denovi, i tretiov den on ide vo skolo ne me ni gleda ja mu zboram on ne me nisto, dobro si vikammsto mu e ? i zborev neshto onaka so nego za toa zaso ne mi zboruva i rece nisto ne e be uzivaj, ali pa mene me kopkase nesto i zboram so bratucedkami i kazuvam i mi vika ona ke zboram ja so nego ok? ( a osomniceniov tip i e komsija u novata naselba kaj deckoi ) i dobro ete pomina toa pa sega pred 1 nedela go srekjavam pa nego i on me guskase me baknuvase ( po obrazi) kao nisto da ne bilo sto prais kako si zaso ne dojdes kaj bratucedkati ke dojdam i ja ke se druzime ke si sedime sami!! ali stvarno ne go svakjam !! a vishe pocnav i da go sakam i sega mislam dali da mu kazam nesto u vrska te svigjam kao i slicno ili da cekam na nego da re4e, ili da se sluci spontano kaj bratucedkami po negov predlog ili da cekam do svadbata.. stv neam idea!!! ve mooolam pomos!! :doh:
     
  7. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Јас имам другар што буквално ми е како брат...женет е има керка...од прв ден на неговата врска жена му знае за нашиот однос,, нормално прво не верувала но после се увери што е и како е...тој доаѓа и без неа кај мене....пред работа после работа..ја носи жена му и детето кај мене ги остава цел ден тој иде на работа, денес и помагаше на мајка ми во реновирање на куката..ме гушка ме бакнува пред жена му...јас го масирам(дека женаму не знаела демек), знае да ми каже сестро наточи ми пиво...жена му не се лути....
    Ама коа дознав за нив му реков утре донеси ја кај мене(дека додека седевме заедно и се јави и и кажа кај е) он ми ја даде на тел да праам јас муабет а не се ни знаевме..и на нејзе икажав, утре да дојдеш да видиш каде доаѓа дечко ти..дојдоа, он си легна на кревет кај мене заспа а јас и жена му цела нок се смеевме се зезавме...
    тој ми се доверува јас му се доверувам..нема тука ништо чудно....незнам како ке ме сватиш, но еве јас ти кажувам дека нема некоја голема причина да паничиш, и сама викаш дека знаеш дека нема ништо меѓу нив
     
  8. Neskrotliva

    Neskrotliva Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    7
    Не дека не верувам во пријателство помегу машко и женско ама ме нервира помислата дека сите работи што ги знам јас ги знае и таа...Има девојчиња што ги поднесуваат овие работи а и некои што не ги поднесуваат,па јас едноставно неможам да ги поднесам колку и да сакам... :( ...Ке кажам само бравос :clap: за девојчето (жената) на твојот другар,да бев како неа сега се ке беше во ред.....поздрав :)
     
  9. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.224
    Драга нескротлива, и мојот дечко има другарка со која што си живее многу. Кога се запознавме не беа толку блиски, но со тек на време се зближија и тој одеше почесто кај неа, по музика, по слики и од таму секогаш си пишевме на мсн! Сега таа студира во скопје и се гледаа секогаш кога ќе си дојдеше, обично тој одеше кај неа или сите заедно излегуваме, таа го донесе и дечко и да го запознаеме... Му се налутив само еднаш за неа кога му се јави на тел и тој и рече ќе дојдам за пола сат а со мене бевме малце скарани и ме остави расплакана и замина. Но потоа ми кажа дека не отишол кај неа...
    тој и кажува кога имаме проблеми и таа е мн реална, кога тој греши таа му го кажува тоа! Ми се случи немил настан да бидам во Скопје во болница, таа идеше неколку пати да ме гледа и седеше со часови...
    Немој да се нервираш за тоа,еве многу девојки ти кажуваат дека имаат такви случаеви, ако некогаш во лош момент те остави сама заради неа, тогаш веќе имаш причина за лутење, вака нема потреба! уживај си! Штом тој ти кажал уште на почетокот дека има другарка што премногу ја цени значи вистина е така! Јас имам роднина кој ми е најдобар другар, уште убаво не го познавав дечко ми но прво што му кажав беше за него!

    Мој совет- ако се осеќаш дека врската со него ти е загрозена заради неа, тогаш реагирај! Но ако се е во ред, не е убаво да го разделуваш со неа, ретко можеш сега да најдеш личност на која што ќе и веруваш и со која можеш да изградиш другарство!
     
  10. DrBabl

    DrBabl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    9
    lugje znaci stvarno prv pat pisav tuka na forumov, i sega skoro pocnav da go uporebuvam, ali stvarno mi teba pomos!! :(
     
  11. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.224
    Мислам дека ова и не е толку голем проблем па можеби затоа не доби одговори. всушност ти си доволно голема да знаеш како треба во ваков случај. И мое мислење е дека братучетката твоја го советува да ти се приближи што може да значи дека тој не го прави тоа зато што чувствува така, оти нели она ти вика дали го познаваш па после тој ти зборува, после тој пак не зборува па таа ти вика јас ќе зборнам со него и он пак се понаша како да не било ништо и е близок со тебе... Мене тоа ми е сомнително. Јас те советувам да појдиш таму и да видиш како ќе биде! Сепак ова не е ни проблем па затоа не се вознемирувај толку! и уште една работа: како тоа го сакаш? кога стигна од свиѓање да го засакаш? полека! сеуште е рано за да кажеш дека го сакаш, сега мислиш дека го сакаш но во иднина ќе се увериш дека правата љубов е малце поинаква од свиѓањето. затоа не сфаќај го толку сериозно за да не излезеш повредена! Мој совет да одиш кај братучетката и да зборуваш со него природно без да се плашиш за нешто, биди спонтана и своја! повеќе можеш да прочиташ по другите теми, има мн вакви прашања по форумов што обично ги поставуваат девојчиња на 14-15 год.
     
  12. DrBabl

    DrBabl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    9
    Fala sepak na sovetov i mene toa mi bese somnitelno. Ne deka ne sum dovolno golema nego sto mi bidna i sama nezz, vcera bev strano u depresija!! PMS mozebi nz!! iuu mrazam koga toa ke mi se sluci!!!
     
  13. DrBabl

    DrBabl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    9
    A bas me nervira toa sto se mesa drugar mu !! mislam deka e stvarno ljubomoren i nesto mnogu jasno mi ukazuva deka toj ima kazuvano nesto zatoa tipov ne mi zorese nekoe vreme .. ali kako i da e.. ke idam ja kaj bratucetkami ovaa nedela i ke zboram so nego!! :)
     
  14. an-e

    an-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Раскинав со дечко ми пред 5-6 месеци и сеа онака ретко кога контактираме...повеќе си прам муабет со брат му, така си се зближивме....и пред некое време ми вика да ти местам еден братучед.Ми прати слика...се то убав дечко стварно, си праевме муабет и на фб и мислам стварно океј е...Ама наредниот ден ко ми кажа овој за местењето ,на фејс бившиот мој ми праќа линк од профилот на братучед му и почна неш да ме прашува кој е,каков е...знаете се збунив .Викам шо ти е гајле?? Ми вели не за друго гледам пријател ти станал на фб....пфф глупак...ај дајте мислење .... Да не е уште заинтересиран да се смириме или шо???
     
  15. tanje.love

    tanje.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    7
    Devojki, VE MOLAM za pomos....... sto se na pravam za decko mi, no se e dzabe. nikako ne mi veruva, a jas sum mn cesna, nisto nastrana nemam napraveno i neznam kako da mu dokazam, osven bolka vo srcevo, nisto ne dobivam,i sega mnogu mi e tesko, samo sto se vrakam od izlvanje i si idam rasplakana, jas pak ne cinam, a eptem mn go sakam, i ne mozam da se zamislam bez nego, no sekogas e taa istata pesna, nekoj den srceto ke mi ispuka od maka, zosto ne mi veruva? jas mu velam, ili tebe mn te lazelele vo minatoto ili ti mene me lazes stom taka mislis, a zaedno sme veke 3,5 god... toj mi e se. ;( help??????
     
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.428
    Допаѓања:
    5.389
    како првин за 3,5 год. ако не стекнал доверба во тебе тоа е лошо. довербата ама онаа вистинската се стекнува навистина малку потешко неможеш на човек веднаш да му веруваш меѓутоа за 3,5 год. до сеа и двајцата би требало мирно да спиете. најдобар совет што можам да ти го дадам е да седнеш ама убаво и да го прашаш што се причините што не ти верува, како и што можеж да направиш за да ти верува, да ти се отвори да не е предходно повредуван затоа што траумите од детството макар и од фамилија понатака мн. се провлекуваат во животот. а и друга една работа доколку не ти верува и понатаму откачи го може звучам грубо меѓутоа ќе си имаш проблеми понатаму во животот ќе дојде ден кога може би нема да те пушти во веце без да му кажеш. може звучи смешно меѓутоа љубомората е веќе болест ;) па среќно
     
  17. girl88

    girl88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Imav slicen problem....bev vo vrska okolu 1 god,no deckovo nikako da ima doverba vo mene...a mi bese se,prva ljubov,prv decko mislam izludena za nego....ne ni pomisluvav deka moze da mi se dopadne nekoj drug....samo toj :) A toj doverba vo mene nula....Nedoverba koja jas ne sum ja steknala,zasluzila...Vo pocetok mislev ajde normlano e, i jas znam da bidam ljubomorna.....no kako minuvase vreme stanuvase nepodnosliv,ljuomora koja gi nadmina site granici....ne mi dozvoluvase da izleguvam so drugarki,pocna da fantazira deka mu se pustam na negovite drugari...mislam strasno bese....Razgovaravme za toa,mu davav novi i novi sansi so nadez deka ke bidi podobro,ke vidi deka toj mi e se...no zaludno..Me zasramuvase pred drustvoto mislam strasno...Gi nadmina site granici...Jas sobrav hrabrost i mu raskinav,najteskoto nesto so sum go napravila vo zivotot no najpravilnoto....
    Moj sovet e da porazgovaras so nego,da se obidis da mu dokazes deka toj ti e se i nema potreba od ljubomora,da mu dades do znaenje deka koga ljubomorata gi nadminuva granicite loso e za dvajcata...Bidi i mu i ti ljubomorna vo nekoja situacija,i koga toj ke ti objasnuva deka nema potreba da bides,kazi mu deka toa go pravis da vidi kako izgleda i kolku e nepotrebno...Bolnata ljubomora e seriozen problem i vo vrskata i na licnosta koja ja poseduva...
    Megutoa ako ne uspee i prodolzi po staro,raskini mu....Vrskata ke ti bide izmacuvanje pekol,nema da uzivas,tuku samo ke se izmacuvas da mu dokazes deka bilo vaka ili taka...Jas raskinav,tesko bese prebolubanjeto no uspeav...Se custvuvav SLOBODNA koga raskinav i srekna........Pa srekno i tebe,se nadevam ke te razbere,ke go nadminete ova...
     
  18. tanje.love

    tanje.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    7

    da i jas toa razmisluvam, mn mi tesko, no toa sto trebalo da se sluci ke se sluci, ne e bolno toa sto e takov, bolno e zatoa sto nema pricina za toa, toj me znae kakva sum, po priroda za takvi raboti sum mn mirna, i se si mislam go pravi ova za da ne me zagubi zatoa sto znae deka i zivotot ke go dadam za nego, no so ova toj naprotiv, poveke me oddalecuva od nego, fela na sovetite i na dvete, epe sega ili ke bide ili ne pa ima i mn poteski raboti vo zivotot. fala mnogu
     
  19. DrBabl

    DrBabl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    9
    Bifsiot te prasuval koj e ovoj za bratuced mu?? cekaj me zbuni i mene,, on kao da ne go znea se ponasa ili???
     
  20. DrBabl

    DrBabl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    9
    iiii haha mala zabuna oniegornite postovi so toj deckoto prikaznite ne se moi!! od bratucedkami se i ona si pisala od kaj mene pa da ne dojde do zabuna , ja imam 15 god a ona ima 17 hahaha ke ja ubijammm :devil: