1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    2.620
    Девојки .. ми треба совет :// Па вака се скаравме со дечко ми бидејќи тој ми кажа дека ќе оди до едно место со еден другар и јас не му поверував па не знам кој ѓавол ме натера да го направам тоа се качив во на другарка ми дечко и во автомобилот и отидовме до местото каде што беше дечко ми да се уверам дали е таму .. а тој никогаш до сега не ме излажал .. и беше таму но, кога поминавме покрај него со автомобилот јас легнав на седиштето за да не ме види тој но сепак ме видол. И потоа кога ме праша дали сум била јас тоа јас му реков дека не бев јас .. го излажав :(( и тој дозна дека го излажав и се скаравме многу .. И најголемиот проблем е што кога и да се скараме се навредуваме и не можеме да си ја контролираме нервозава .. и ситуацијата стана полоша .. и сега не знам што да правам .. го замолив да ми опрости но тој ми рече дека можеби ќе биде најдобро да раскинеме .. ве молам кажете ми што да правам !! :((
     
  2. an-e

    an-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    hehe ne ne si postoi deckoto....a i da ne ne veruvam deka bi pravele takvi bebeski raboti...:)
     
  3. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    оф пеперутке,го разбирам дечко ти и јас многу се нервирам кога така ме проверува,но од друга страна па слатко ми е :D
    ќе му помине,не се секирај,ти само биди стрплива и објасни му дека ете и ти сама не знаеш што те натерало така да направиш и вети му дека нема да се да се потврди(и одржи го ветувањето) ;)
     
  4. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.428
    Допаѓања:
    5.389
    искрено немој погрешно да ме сватиш но врската се гради на база на доверба. јас исто така би раскинала ако видам дека некој ме следи намерно или ме проверува. тој е скршен сеа од недовербата што ја имаш кон него. а ќе било подобро да си му кажела да бевме да се шетаме и те видов или да те видел и да му објасниш. но вака недоверба па лага утре што ли ќе е ............. остај малку нека се олади и може би ќе се смирите. и за друг пат ако вистински го сакаш потруди се да си верувате и довербата да затрепери во вашите срца а не само на збор и среќно се надевам се ќе биде ок
     
  5. Mija

    Mija Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    25
    Девојки..... :(
    Во последно време дечко ми нема време за мене нон-стоп е некаде со некој другари или има некоја работа која му искрснува во последен миг ако се видиме тоа не неколку минути и како едвај да чека да ме испрати дома....незнам што му е порано не беше вака .....ве молам дадете ми некој совет што да правам или некое слично искуство ако ви се има случено :(
     
  6. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Ако навистина е зафатен со работа остави го, не му додавај дополнителни нервозаи. А ако брза за да се види со другарите или нешто слично, тогаш кажи му јасно дека тебе не ти одговара да бидеш запоставена заради други работи кои не се приоритетни и прашај го зошто е тоа така, дали можеби се чувствува заситен од тебе. Ако ти каже дека му треба простор, остави го, не го викај ти да се гледате, излегувај повеќе ти сама, со другарки, спортувај, посвети се на себе и ќе видиш дека кога ќе види дека ти уживаш со самата себе и си среќна без него, дека не мора да е тој цело време до тебе за да бидеш среќна, ќе те побара и одеднаш ќе стане повторно грижлив и ќе сака да поминува повеќе време со тебе.
    А убаво е покрај времето што го поминувате заедно да си имате и независни активности. Ти да си имаш твој живот, а тој негов. Не мора се да правите заедно, тоа не е здраво за врската.
     
  7. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.925
    Летото дечко ми цело време беше со другари , за мене имаше време само кога ќе немаа некој посебен план тие . Со другарите негови како да се натпреварував кој ќе го земе попрво , дали они , дали јас . И дека на почеток на врска , уств 5-6 месеци беа мислам .. не се карав , го засакував и не сакав да се караме , ама ме засака и он мене , под кожа му влегов . Не требаше никаков разговор , никаква караница за да биде со мене . Секој ден беше со мене , нив ги откачи скоро . И неговиот другар се осмели на мене , а ние не сме другари , него он е другар на мојот дечко а јас девојка на неговиот другар , се осмели да ми каже дека му се љутат . Ме извади од такт и лом направив . Како може он така , па сме пуштале офци на пасење заедно , како си дозволува . И ден денес не сме во добри односи зашто многу паметен се прави , и зашто е глуп , го рчкам ама не знае да ми врати .
    Мија , размисли зашто така прави , дали порано така правел .. дали има причина , дали сумњаш во нешто? Дали си му дала повод ? Ако стварно не знаеш зашто така прави , седнете , сите карти на маса.Ти смета нешто кај мене ? Ти здосадувам ? Ти дадов повод за ова што го правиш? Во што е проблемот? Да се реши , зашто не е фер он да нема гајле , да си искача и се , а тебе во дилеми да те става . :)
     
  8. Mija

    Mija Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    25
    Немам појма чуден ми е.... се беше во ред и тој така почна да ме избегнува во ред е еден ден,два да нема време или да сака времето да го помине со другарите ...ама тој секој ден така се однесува стварно незнам немам никаква идеја зошто така се однесува,порано неможеше да дочека да ме види постојано ми се јавуваше со некој интересни идеи што да правиме каде да одиме а сега како со сила да ми се јавива колку да ме слушне.....незнам што му е мислам дека нема никаков повод ...... :( :(
     
  9. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.925
    А си пробала да прашаш? Да направиш муабет? Јас обично кога се љутам за нешто или кога нешто не ми е по кејф не го кажувам ( маана ми е ова :worried: ) , него се љутам и тој одма знае дека не ми се сите офци на број и успева да го извлече тоа од мене и решаваме .
     
  10. Mija

    Mija Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    25
    Во ред е секој да си има свој живот ние никогаш не сме биле по цел ден заедно ама неколку минути во цел ден неколку минути мислам на вчерашните 20 мин поминати заедно..... во ред е да излегува со другари ама тој никако нема ни време ни желба за да биде со мене,нема толку работа за да го оставам му се брза за излегување со другарите или на кафе по цел ден,на гости кај некој другар ....незнам што да правам некако се чувтвувам многу глупаво :@
     
  11. Mija

    Mija Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    25
    Иста сум не го кажувам тоа што ми смета и мислам дека се така ќе помине и се повлекувам во себе а кога тој ме праша што не е во ред јас ништо се правам како демек се е како што треба и мене ми е мана гооолема
     
  12. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    За поискусните девојки :inlove: ,не сакам да отворам нова тема, затоа да си прашам овде :)
    Вака значи, еве со дечково одиме 3 недели (а се знаеме одамнаааа), и мн ме интересира што треба да се направи за да се задржи дечкото? Во смисла, сакам да изградам сериозна врска, ама ни јас самата немам поим како!!!! Не сакам, само да сум му играчка за неколку месеци и да ме шутне како ѓубре на крајот!!! Како да направам да му влезам под кожа! некој совет плеасе! :inlove: :inlove: :inlove:
     
  13. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    153
    Па нема рецепт како да се задржи дечкото,за жал. Според мене само треба да бидеш тоа што си,а ако те засака таква ќе те засака.Без лаги,без притисоци.Една врска се гради постепено, и не можеш уште на почетокот да кажеш оваа сакам да биде сериозна што да направам. Тоа си доаѓа спонтано, како проаѓа времето така станувате поблиски. Или сте еден за друг или не сте. Не се замарај со тоа колку ќе трае врската,дали ќе те шутне или не,туку уживај во секој нов момент, а ако треба да биде нешто сериозно,ќе биде,и тоа сосема спонтано,без планови и трикови. Само едно е најбитно,биди тоа што си,без глумења и претварања,дозволи му да те запознае.поззз
     
  14. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.386
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Тоа ќе си дојде само по себе, не се тромози себеси уште на почетокот дали ќе успее, дали нема. Биди си своја, природна, не се прави нешто што не си, за со текот на време да не свати дека имал лажна слика за тебе. Градете ја врската на меѓусебно почитување, љубов, не се обидувај да доминираш, да покажуваш љубомора уште сега и сл. Самата низ разговор ќе откриеш каков тип на девојки сака, што му смета, што не му смета... Но секако најбитна е љубовта, ако ја нема ти каква сакаш биди, нема да ја биде... Мој совет е да не си го замараш мозокот, сериозноста на врската ќе си дојде сама по себе.
     
  15. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.925
    Се сложувам со Unfaithful18 . Биди своја , немој да се преправаш . Зашто ако не се покажеш во право светло , нема да можеш цело време да се преправаш и кога тогаш ќе излезе на виделина каква си . Прави убави работи , не го гуши , не покажувај љубомора , не го лажи . И дека кажа 3 недели сте , не видов дека се пофали дека имаш дечко , сакам да си идете уште многу и убаво да ви биде и да ни се фалиш за се :*
     
  16. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Фала женски на советите! Ова ми е прв дечко.......а имам 22 години (која магарица :rofl: без дечко)...и се нервозирам, неќам да утнам нешто! А за беинг природна и спонтана, јас сум таква, и тоа многу....ама кога размислувам...тоа може и да го уплаши него....но тоа е тоа......ме бе ме...и ништо друго! Хехе фала ви многу, ќе ве обавестам балговремено како ќе лета врскава..........ако нешто не валја........(ќе го снема калкулаторот) :rofl: :rofl: :rofl:
     
  17. anickata

    anickata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    73
    epa do pred edna nedela ipol imav vrska od godina i 2meseci koa za zal prestana... posle edna nedela od nasheto raskinuvanje on mi se javi da iskocime i da napraime muabet i sfativme deka mn se sakame navistina ali podobro ke bide letovo da ne bide ko porano tuku da imame otvorena vrska samo za preku letovo znaci posho on ke ide sam na odmor, ja isto taka... si se gledame cesto i mn mi e ubavo duri preubavo epten go sakam a znam deka i on mene i sea imam edno neodgovoreno prashanje...: vo tekot na vrskata sme imale mn ubavi momenti i sl ali ushte ne sme stignale do toa da mi bide prv iako imali mn situacii vo koi sme mozele da go napravime toa ama sepak najgolem problem ni bilo mestoto :( jas razmisluvam da mu kazam deka sakam konecno da se sluci toa iako ne e povekje ista nashata vrska sea za sea... dali e pravilno da mu kazam deka sakam da staneme intimni? navistina sakam da mi bide on prv nejkjam drug, i bez razlika dali nashata vrska ke uspee ponataka (iako jas mislam deka ke uspee) ve molam daj te mi sovet sho da praam i kako da mu go kazam toa :D pozz
     
  18. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.428
    Допаѓања:
    5.389
    јас мислам не. иако го сакаш а гледаш тој ти предложил отворена врска. почекај види како ќе се одвиваат работите. немој утре да се каеш си чекала толку почекај ако треба уште малку но направи го тоа со некој што стварно те сака и ќе те сака. немој само колку ај нека биде тој. ;)
     
  19. anickata

    anickata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    73

    fala za sovetot ali sepak nie dvajcata se dogovivme da napraime vakva promena vo vrskata... znam deka me saka stvarno mi go ima toa dokazano mn pati i so mn postapki ama sepak ja sakav da mu go imav napraeno muabetot deka sakam da mi bide prv znaci ushe koa idevme 8meseci... i navistina mislenjeto ushe ne mi se smenilo i go sakam toa od se srce ama sepak neznam dali e pravilno ... :sweat:
     
  20. Neskrotliva

    Neskrotliva Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    7
    срцка јас на мојот му дадов само на 4 месеци одење(малку се :( ),само што се запознавме се фативме,викендите бевме нон стоп заедно(оти сме од различни градови)....Jас сакав тој да ми биде прв и така направив...секако се двоумев,што ке биде потоа,што ако ме остави уште одма итн...ама еве фала му на господ веке две години сме заедно.....ZATOA ако мислиш дека треба да го направиш тоа направи го,тоа може и да ти ја зацврсти врската...размисли си убаво што ке направиш :) :) :) ....Pоздравче :D