1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. Youknow

    Youknow Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    3.101
    Пол:
    Женски
    Pa ne e deka ne me interesira, tuku toj samiot go kaza ova da ne go lazam i da mu kazam da sum iskrena.. isto i toj mi kaza sto i tocno pisal ama otposle od koga mi kaza detevo.. pa site negovi drugari i poznanici znaat deka sme zaedno i toa go znaat oti sakase toj jas na nikoj nitu a mu nemam spomnato za toa megju nas. Inaku karakterno go gledam deka od vreme na vreme i so drugari i so mene se odnesuva taka agresivno so navreduvanje ama se smirva za kratko.. fala za odgovorot pozz
     
  2. Unikatna50

    Unikatna50 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2016
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Би можела ли некоја да ми пише во
    лп?
     
  3. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    5.307
    Пол:
    Женски
    Убаво е човек да е самокритичен, да ги согледува своите грешки, но не да е престрог кон себе.Верувај, можеш да негуваш беспрекорно однесување, а некој да не ти возвраќа соодветно. Тоа не значи дека не си доволно атрактивна, убава, паметна, добро друштво или добра прилика, но едноставно не си прилегате со тој некој. Едно сум сфатила со своите триесет и кусур години. Сечие очекување не можеш да сретнеш и исполниш, а уште помалку да се трудиш некого да го задоволиш така самата себе ќе се изгубиш. Биди она што си, со сите маани и доблести. Верувај, ако меѓу двајца постои реална комуникација, согласување, хемија и блискост, еден мал кикс нема да ја урне врската.Едноставно не си барај маана во себе.И без пиењето може ќе било исто. Си направила обид за понатамошна комуникација, но преку искажувањето на проблемот се гледаат и вашите разлики.Засега заборави, понекогаш и времето си го прави своето. Велат, секое лошо за арно, ако не е тој, ќе дојде друг подобар и поубав и ќе си речеш: ,, ех ова е подобро, а јас со кој сум се замарала...,,
     
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Извини ова ми боде очи болдов.
    Тој не треба да ти каже, како ќе ти каже, ти самата треба да знаеш кога ти е доста.
    Па што ако нарачувал пијачки ти како женско кажи не.
    Се случило тоа што се случило ти си згрешила тој се подзамислил дека ако една грешка ќе се повтори пак и пак несвесно и така до недокрај.
    Мене искрено ми се свиѓа како размислува типот, а ти следен пат пази со пиењето и со каква слика даваш пред другите.
     
    На Bitter-Sweet и GoldenRose. им се допаѓа ова.
  5. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    хелоу до сите феминки,
    сакам да ве прашам за еден мој проблем. има еден тип. се дружиме онака секој ден, си збораме онака лабаво сеа засега, ама се глеа дека е добар типот. ми имаше честитано роденден (изглеа не заборајл :)) и ко му дадов неш и му реков да не кажва ми рече дека нема да кажи (и најверојтно не кажа). претходно 2-3 пати ме имаше прашано за совет и мислам дека ме послуша (по неговата реакција отпосле). работата е дека пробав да го контактирам на нет а не можам. тој не знај за ова. а сакам подобро да се запознајме, а можно е и тој. дали нареднава недела да го прашам зошто не можам или дали да му побарам контакт тајно? се знајме само месец ама се глеаме секој ден (со исклучок на нг до ден денес). ќе се видиме за 3 дена, ако не тогаш од 18ти натака ќе се глеаме. ама прашањето ми е дали да му спомнам за контактирање (под услов ова да остани тајна)? и дали да му спомнам дека пробав да го контактирам?
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Е ако де, побарај му.
    Речи сакам да контактираме не мора секој да знае.
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  7. miley21

    miley21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    44
    @buba4e89 истиот дечко ми пиша некни.. Како и да е, фала за мислењето :))
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Marinelanela

    Marinelanela Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2017
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Некоја да и пишам лп?
     
  9. Pinky97

    Pinky97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Пиши ми :)
     
    На Sahlene му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site
    Vaka sakam vashe mislenje,vo vrska sum 5 meseci,no decko mi e momentalno vo stranstvo tamu raboti pa samo se slusame koga si dojde od rabota navecher(i sekako se gledame i na kam),no sepak mn retko da zboruvame mn dolgo,nekako kako da nema nekoja tema za razgovor. Inaku drugoto e vo red iako sme daleku nemame nekoi kavgi,mn pati mi ima dokazano deka me saka i jas go sakam premnogu..pa nekoj dokolku imal vakvo iskustvo bi sakala da mi pishe..nekogas bukvalno neznam shto da mu kazham...
     
    На EdnaDevojka21 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. EdnaDevojka21

    EdnaDevojka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    894
    Пол:
    Женски
    Тоа ти е љубов на далечина срцка еден ден ќе сватиш се сама зошто е сега така......
     
  12. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Се случува и тоа. Знае да биде непријатно, а и може да прерасне во проблем ако потрае подолго време, на некого може да му здосади таа тишина и неповрзаност. Размисли што може да разговарате и почни, колку само теми постојат. :)
     
    На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Jana87

    Jana87 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2016
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    6.399
    Пол:
    Женски
    Здраво, би сакала мислење, во врска сум веке 3 год, не сме деца идеме накај 30ка ама се осеќам ко тинејџерка барајки совет по форум али ај белки некој објективно ке ми каже дали јас сум превише посесивна како што ми вика дечко ми или тој е некоректен спрема мене, сама никако да сватам :D Уште од почетокот на врската се расправавме околу неговите излегувања со другарите, никојпат немав ништо против кога излегуваат машко друштво во кафана, меѓутоа од секогаш ми пречеше кога ке се собереаа неговите другари со девојки некои и со сопругите тој не сакаше никогаш да ме земе со себе. Во овие години колку сме заедно имам присуствувано само двапати на нивните собиранки обично за празници и тоа последниот пат по покана на негов другар а мој роднина што лично ме канеше, а првиот пат по караница зошто никогаш не ме носи кога иде со нив. Инаку кога сме сами нема проблем ок е, не сакаше исто да се дружи ниту со моите пријатели, па тие фамилјарни се, па тие не ми одговараат, па што ме викаш излези си сама а ја го викам само кога сме парови не го носам кога идам сама со другарки, милјон изговори има но јас инсистирам па ајде ќе попушти ама се е со молби и убедувања. Да се срами од мене нема потреба сите знаат дека сме заедно, од другарите негови исто бидејќи ги знам пред него. Не ми е логично, порано си мислев ајде може скоро е, неговите другари пола беа без девојки па ајде може му е незгодно, ама сега веќе сите се скоро женети и со девојќи, само тој и уште двајца што се сингл идат сами, другите сите со девојките на сите нивни собирања. Многу пати му имам кажно дека не е корекно таквото понашање ми вика дека сум посесивна и дека го притискам ??? Во последно време дека се уморив од истата прикаска може и стварно притискам :) И исто што мн ми смета е кога треба да падне некој дговор со неговото друштво одма е спремен, на готовс, ја кога го викам негде се е со молење и убедување или да се налутам па да почне тој да ме вика да излеземе. Ова од почеток е вака ама со тек на време страшно почна да ме иритира. Нз како да се понашам ???
     
  15. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    @Jana87 мене тука нешто не ми е како што треба. Ајде да излегува само со другарите па да не те земе со себе, ама кога сите излегуваат во парови, да не те поведе ни тогаш... Мене ова ми изгледа како да е со тебе само за да не биде сам, а не од вистинска љубов. Не си ти посесивна во случајов. Секоја би се почувствувала отфрлено... и да разговарате на таа тема, и да го прашаш директно, тешко дека ќе ти ја каже вистината. Ќе продолжи со тебе кога веќе нема со која, додека некоја друга не му возврати на симпатиите па ти да бидеш оставена. Можеби брутално звучи ова што го пишувам, но тоа е... Свесна си дека врската не ви е здрава и како што треба, нели? Секоја жена заслужува маж што гордо ќе ја покаже пред пријателите, роднините и сите други, ништо помалку од тоа. Немој да се задоволуваш со помалку. Барај го доброто за себе.
    На тие години почнува да се мисли и за брак. Тоа е сериозна одлука и треба внимателно да одбереш со каква личност ќе бидеш. Треба да бидеш среќна, а со него нема да бидеш таква. Можеби треба да седнеш и да размислиш за тоа. :)
     
    На tina-63, eloves, Jana87 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Добро ако има девојка, и да оди сам онака убо му е?
    Дечко ми кога се собира со другарите, ако идат со женски/ жени обавезно ме вика, ако не не ни сакам да одам искрено. Еднаш неможев да одам вика не дека ми беше досадно ама онака глупо ми беше, не сум сам, а сам бев. Јас ете, да беа само машко друштво многу добро него ќе го сфатев, ти сакаш да си имаш твое друштво да си излегувате, јас сакам да си имам мое друштво да излегуваме, ама ако сите се во пар, па јас сама да останам не бива.
    Седни и зборај најискрено дека тоа ти смета, ти смета зошто сите се со девојките и сопругите, а тој оди сам, дека се чувстуваш отфрлено, а не воопшто посесивно.
     
    На crazylady, Jana87 и Dust им се допаѓа ова.
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    @Jana87
    Многу добро ми е познато тоа чувство:lol:

    Не.. не е проблемот во тебе, во него е.
    Што прави тој додека е излезен а другите се во пар? Многу ме интересира... им брои гушки, бацки или пие?

    Си го губиш времето..
    После 3 год да не сака гордо да те фати под рака и да ужива во секој момент со тебе, значи дека не те гледа ни во иднина до себе:)

    Можеби е време да се преиспитате до кај сте...
     
    На Glasna, Doozy, Ingvild и 5 други им се допаѓа ова.
  18. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @Jana87 целосно се сложувам со Dust. Не си ти воопшто посесивна, во него е проблемот.

    Како може да не сака да оди со тебе? Од кафе, кафана, се до одење на гости, слави, свадби кај роднини и пријатели - се оди со партнерот. Не се 3 месеци па да речеш на почеток на врска сте, може и не е сериозно, не мора.
    Па тоа се цели 3 години, јас ни 3 излегувања не би толерирала. Еднаш може ќе се извлече, два пати ако се извлече е мој пропуст. Трет пат сигурно нема да има.
     
    На Doozy, ♣ Alba Viduam ♣, Ingvild и 4 други им се допаѓа ова.
  19. bebuf17

    bebuf17 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2016
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    @Jana87
    Знам мн добро како ти е, и јас сум три години заедно сега више верени. Може ќе ми замериш на моите зборови јас сум сепак помала од тебе, но идниот ми сопруг оди накај 30ка. Го имам истиот проблем од првиот ден пд кога сме заедно. Тој со мене сегде и само женско друштво да бевме тој тука да ме чува. Се каравме премногу и оставање и смирување, абе права турска серија и ден денес е така скоро никогаш не ме зема со себе. Се зависи од карактерот на човекот. Незнам каков е твојот ама мојот е затворен тип, така растен.. чудни луѓе се. И другарите му се такви не си ги земаат жените, сопругите со нив. Ми вели што бараш во сите мажи само ти жена? Да ти кажам право од тогаш и не напнувам да ме зема, па и несакам бе со сила и лезет нема. Со разговор се може да се реши. Преку глава ми дојде една ден го седнав и се по ред. Сега излегувам сама јас со другарки, сам тој со другари. Таков е неможам да го сменам више и не се обидувам. Добро ми е вака.. Драга моја, зборувај со него, ако не ти е убаво и ако нема разбирање оддалечи се од него. Поздрав
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Onyx

    Onyx Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Не е идеата да го остаи одма. Идеата е да се проанализира ситацијата и да се советува како да се подобри, ако може. Лесно е да се каже одма остај го, ама зошто да не се проба да се среди пред тоа??

    Многу битна информација е што тој прави додека е искочен со другарите?
    Можеби има некакво друго однесување што ти не го знаеш баш? Не зборам за варање и сл. (иако и тоа е секогаш можно) можеби сака да праи поинакви муабети кои не може да ги праи пред тебе... нз. Ако ја имаш таа информација може ќе ни помогне во анализата.

    Дали е можно да имаш ти некое однесување кое не му се допаѓа? Како се однесуваш ти во тоа друштво, дали има некои разлики со однесувањето на другите?
     
    На Jana87 му/ѝ се допаѓа ова.