1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовта во новите врски

Дискусија во 'Врски' започната од marama, 21 јануари 2011.

  1. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Стојам цврсто зад тоа дека неможе човек да се заљуби толку брзо. Сум била во друштво на неколку парови кои после 2-3 недела се лигават, си изкажуваат љубов и како тие не би можеле да живеат еден без друг. Не е тоа љубов, тоа е опсесија и потреба.
    Јас и дечко ми долго време се мувавме ама тоа беше исто како да сме во врска ама не официјално и сега сме речиси два месеци официјално во врска меѓутоа никогаш не сме се лигавеле еден на друг. Ок, некогаш ќе си кажеме те сакам ама не претерано секој ден по 907968678 пати. Тоа е многу, и не е вистинско според мене. Полека но сигурно, си расте и се зацврстува врската од ден на ден, но тоа не значи дека треба да си изјавуваме љубов секој ден или да се лигавиме. Далеку од тоа. А и мислам дека на тие што се тлку опседнати побрзо им поминува, ова е друго не се оптеретуваме а сепак знам дека ме сака и знае дека го сакам. Постои љубов бидејќи сметајќи го и времето пред да се фатиме, додека се мувавме, тоа се 6 месеци што не е мал период. Веќе и меѓусебно се запознавме со сите маани и добро страни :) . А љубов дека постои во првите недели, сигурно дека не, тогаш всушност и не се знаат двајцата, како може тогаш да сакаш некој кој не го познаваш. Може само многу да ти се допаѓа физички, тоа не е љубов. ;)
     
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Познавам една девојка која кога го запознав дечко и кога видов како се однесуваат, мислев дека се заедно долго време а тие само еден месец биле заедно. И за тој еден месец тие запознаени цели семејства, мајката на дечкото таа веќе ја нарекува свекрва итн. Па јас со мојов 7 месеци одам и уште не сме до тој степен. Со најблиските запознаени сме, летово се запознавме, и јас со неговите и тој со моите, но не си го знаеме друштвото, ниту пак мене ми паднало на памет мајка му да ја наречам свекрва. Не можам да се замислам ниту со неговото презиме. За иднината кога разговараме ретко користам израз наш или наши, наше. Сметам дека сеуште е рано за некои нешта и не летам толку далеку. Пред еден месец дури му кажав дека е рано да ме запознае со целата негова фамилија, а тој сакаше да го направи тоа. Сметам дека додека не помине една година од врската ништо не е толку сериозно, сеуште се запознавате, си ги гледате маните, сето тоа ја обликува љубовта. Љубов и заљубеност не е исто.
     
    На deskarada му/ѝ се допаѓа ова.
  3. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Јас потполно се сложувам со фактот дека љубовта и заљубеноста дефенитивно не е иста беановита должина.
    Се си има свое време и простор па така и љубовта..

    За да постои длабока чиста и искрена љубов со взаемна подршка и пред се компромис (начинот од вашата самосталност да се претвори во ваша единствена множина) помеѓу двајца партнери е потребно многу време, минато, искуства и изживеаност во една врска.
    За да врската се претвори во нешто поголемо и помоќно е потребно време и искуство, потребни се сите тие фактори за да надоградат една љубов.

    На почетокот преовладуваат пријателството и симпатиите во врската, сета таа еуфорија и почеток е возбуда и занимливост, моментот кога двајца партнери всушност се запознаваат и распознаваат самите себеси, се гледаат и чуствуваат, почнуваат да делат и да фунционираат заедни како целина..

    Но со текот на времето неосетно сето тоа избледува и исчезнува, сета тоа љубовно доживување и таа еуфорија исчезнуваат и партнерите преминуваат во фаза кога наместо за "љубовни рчки" разговараат и се соочуваат со животни цели и иднината за нив двајца, преовладува хармонија и мир, начин на сериозност и длабоки муабети.

    Љубовта пред се бара многу време и трпение, бара посветеност и оданост, бара многу изживеани денови и воопшто периоди, бара труд и внимание, бара взаемен компромис .. но пред се бара чекорење на двајца кои неуморно и цврсто се држат за рака, способност од едно да направат све!
     
    На blackstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Domitia

    Domitia Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2021
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Да не споделувам претходен разговор, таму може да се види добро..и се гледа и тука чии зборови имаат поголема тежина.
     
  5. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Ја од двајцата глеам вреѓање, не само од еден партнер.
     
    На buba4e89, deskarada и Mantub им се допаѓа ова.
  6. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Иста тежина имаат и на едниот и другиот.
     
  7. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Ова е од твој дечко или?
     
  8. Domitia

    Domitia Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2021
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Да, за жал. Постојано имаше гасење на телефон, понижувања, вреѓања за изглед и делот каде што јас му враќам е веќе на прееемногу негови навреди.
     
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Каде прочита?
     
  10. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Имаше скриншот, го тргнаа.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    А што е поентата на објавување дел од разговор од кој секако не можеме да направиме проценка кој е крив?
    Вреѓање на сметка на физички изглед имате од двете страни со иста тежина.
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Се спаси ли конечно?
     
  13. Domitia

    Domitia Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2021
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    И јас приметив дека го нема, па ајде да не споделувам пак. Моментално не можам да си поверувам со кој сум била.
     
  14. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Што не го откри и твоето име барем?
    Пошо ја и од твоја страна видов вреѓање.
     
  15. Domitia

    Domitia Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2021
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Да
     
  16. Domitia

    Domitia Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2021
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Нема потреба, си видела и од моја страна, но не си видела пред тоа што е напишано, а можам тука да ти набројам. Интересно ми е што иста тежина ви има она моето и неговото.
     
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Тоа е најважно, остало немаш потреба да се објаснуваш.

    Не го видов разговорот, така што не можам да кажам повеќе. Ама ако имало вреѓање од негова страна нема потреба да му молчи. Никој не треба да трпи навреди, стави блок,смени број и сврти нов лист.
     
    На Domitia му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Што е интересно?
    Дека женските може да вреѓаат, а машки ако навредат тогаш овде ќе се поддржуваме и ќе сме "феминистки"?
    Не знам ништо за вашата врска, може тој бил тотален идиот, ама делот што го објави ви беше на подеднакво ниско ниво на двајцата.
     
  19. Domitia

    Domitia Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2021
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за поддршката, сега ми е потребна и мило ми е што некој разбира дека на навреди не треба да се молчи. ❤
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Тогаш што не објави слика само од неговите навреди?
    У тоа што го објави буквално од тебе почнуваа навредите, како да оформиме поинаку мислење ако пред очи ни е "доказот"?
    Мило ми е што си се спасила, се надевам нема да имаш такви непријатни ситуации повторно.
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.