1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубов ли е кога навредуваш?!

Дискусија во 'Врски' започната од BlacKandWhiteRose, 24 јуни 2010.

  1. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    :up: Токму така.
    Женско може да се случи да стреси, посклони сме на промена на расположение, па пмс дошло, па си добила, па курци палци, па те изнервирала другарката, свекрвата, мајката, дечкото, мажот ќе се крениш малку тон, ама да си дозволам да кажам тешки зборови, значи цели реченици и притоа да гледам како пати другиот од мене, никогаш!!! За мене тоа е крајно детско и незрелно однесување, таквите реченици остануваат врежени за цел живот.
    Оној кој вистински те сака никогаш нема да му падне на памет во свесна состојба да изговори зборови со кои ќе ја повреди таа што ја "сака." Н И К О Г А Ш!
    И јас сум спремна за ова да раскинам колку и да сакам некого.
    Што фајде ако го сакам а ова го добивам?
     
    На Daydream и SparkyAngel им се допаѓа ова.
  2. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Паа , ги тепаат , ги навредуваат , ги третираат како ѓубре и пак си ги сакаат мажите .... така да базирано на тоа би рекол дека е љубов ... не ги разбирам ама ете ако викаат они дека е љубов тогаш тоа е .... :fubar:
     
  3. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Не знам за вас ама на мене и дечко ми не ни треба расправа па за да следува "нешто". :wasntme:

    И какво е тоа "слатко навредување" жити се'??? Многу ме интересира. Како го навредуваш? Дебилче, колку си глупавко, сељаче, смотанче, волче, куртонче...? :?:
    ____________________________________

    Да си одговорам на темава.
    Јас сум кажала дека физички удар, навредлив збор (било кој) и неверство од дечко/маж никогаш нема да простам. Тоа се тие три работи за кои воопшто не сакам ни да разговарам. За секој друг проблем би разговарала, би сослушала објаснување, за што и да е друго можеби би поминала преку тоа, ама за овие три - никогаш. Доволно се ценам себеси за да ова не го дозволам.

    Некој што те сака, никогаш нема да си дозволи да изговори такви зборови и да ве навреди. Не знам кого го лажете дека тоа е љубов, ама најверојатно само себеси се лажете зашто друг тешко дека ќе ви поверува. Љубов било. Не сте ни свесни што всушност значи љубовта. Ми се повраќа од тоа во какви контексти е спомнувана љубовта и за какви постапки е секогаш оправдување истата. "Ме удри зашто ме сака, ме навреди зашто ме сака, не ми дава од дома да излезам зашто ме сака..." Да, тешете се. Така е. :fubar:

    Дечко ми за овие две ипол години буквално ми нема ни повишено тон. Ниту еднаш, а не па да ме навреди. Јас се случило само неколку пати да повишам тон, не велам не, таква сум малку понервозна по природа ама тоа било само во секундата и толку. Навредлив збор не сум изговорила, нема ни да изговорам. Всушност на никого при недоразбирање или караница не сум му рекла навредлив збор. Дечко ми никогаш нема да биде исклучок. Подобро сама на себе ќе си пресудам отколку да кажам навредлив збор на личноста која не дава влакно да ми падне од косата. Никогаш не би си простила.

    Само никогаш не ми било јасно кај ги наоѓаат такви јас не знам. Тој штом збори така, значи дека и речникот му е таков. Сељачки, простачки, само тоа му излегува од уста. Навреди и пцовки. И тој со сите така се кара. И мајка му така ја навредува, и другарите, а ни девојката нема да ја поштеди. Зошто мислите дека со вас па друго ќе биде? Штом при караница одма тие зборови му текнуваат, не знам воопшто што барате со таков.

    Таков некој не е достоен за мене ни едно здраво да му кажам, а не па девојка да му бидам, не му го пружам тоа задоволство на некој недоквакан.
     
    На eloves и Madam-A им се допаѓа ова.
  4. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Секое лонче - капаче.
    Не знам зошто ги жалите навредуваните и ги напаѓате навредувачите.. Едниот ќе оди онолку колку што другиот му дозволува.
    Убаво кажал Yipman2, кога жените можат да ги сакаат горилите што ги рендаат по дома, зашто да не би можело и обратно?
    А во однос на предаторов тука, јас ова го сфаќам нешто како садизам. Па и афродизијак им било, ете... ЕЕее какви не работи има, па ова воопшто и не е некоја си несфатлива крајност. Ако им е убаво на двајцата, нека си тераат.
    Не е рационална љубов и не е љубов која јас би ја прифатила/дала но замислените именки не секогаш можат конкретно да се дефинираат, што значи секој има право да си ја перцепира појавата на свој начин.
     
  5. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Зависи за какво навредување зборуваме. Во ред е доколку на шега ти рече прасенце или маченце или нешто во таа смисла но не претерано лигаво. А неможе да биде љубов ако дечкото во секоја прилика гледа да те поножи со кој од кој збор погрд. И најискрено не ѓи сфаќам жените кои сопругот ги малтретира буквално а тие тоа го трпат само поради децата. :^)
     
  6. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    Сериозно?
    Има ваква тема?
    :^)
     
  7. MalaMedena

    MalaMedena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    178
    Се си има своја граница. Ми се случувало да го навредам некогаш,ама во смисла да се подобри тој,да не зборува глупости или слично. Ама не и да го навредувам со погрдни зборови :x
     
  8. kafee

    kafee Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    2
    ужасно е навредувањето.
     
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.558
    Пол:
    Женски
    Баш денес за тоа се расправавме. Се случува кога ќе се изнервирам да не можам да контролирам што излегува од мојата уста па не ретко се случува да го навредам. Всушност не му кажувам директно дека е глуп или нешто такво, но она што го кажувам тој така го сфаќа. Избегнувам директни навреди, но кога не може да ме разбере и сфати сигурно нема да го пофалам дека е бистар.
     
  10. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Ako te navredit ili go navredis- nemojt veke da bidit kako sto bilo pred toa!!
    Bar mene taka mi vikat moeto cuvstvitelno ♥
     
  11. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.340
    Пол:
    Женски
    се случува да го навредам нкгаш кога кеме изнервира иликога сум изнервирана поради некоја друга причина секогаш нервата оди на погрешна личност :@
    но после тоа сто пати му се извинувам бидејќи ми е многу тешко
     
  12. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Ne za dzabe se reklo toa sto ne sakate da vi go pravat nemojte vie da go pravite.Ne pamtam nekogas da sum navredila ni decko,ni maz mi,opsto mislam deka nikoj nemam navredeno.Ne sum licnost sto vleva vo raspravii,uste pomalku koristam zborovi sto se navredlivi (za mene prosti) ni pak toleriram nekoj dokolku me navredi,sto se nema do sega deseno.
     
  13. Twigs

    Twigs Активен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2016
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    151
    Пол:
    Женски
    Колку повеќе го сакаш толку појако ќе го вреѓаш кога ќе те повреди <3
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Incule

    Incule Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Не е љубов,тоа е навреда,ја таквите луѓе ги сметам за без култура
     
  15. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Зависи од кого, кога и како е кажано.
     
  16. хОхси

    хОхси Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2016
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    146
    Неколоку пати го прочитав прашањето .. омг
    љубов дефинитивно не
     
  17. Плавуша123

    Плавуша123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Навреда е, а не па љубов..
     
  18. Ane-Goki1

    Ane-Goki1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    2.307
    Допаѓања:
    29.033
    Боже мили :x(facepalm)Не знам што е поглупо туку дали прашањево или воведниот пост :envy:
    И се чудам како постои оваа тема 6години:headbang:
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Оу ем џи, темава и прашањево... :|
    Ме асоцираше насловов на оној твитот „Колку љубов има во едно краво/идиоту/свињо“... :drunk: А бе сериозно ли има луѓе со вакви размислувања? (facepalm) :worried:
     
    На black-angel, Maca_<3 и Згодно Момче им се допаѓа ова.
  20. Maca_<3

    Maca_<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2016
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    467
    Пол:
    Женски
    Ко се бије тај се воли :!: :rofl: :rofl: :rofl: На ова ми текна кога го прочитав насловот. :rofl: