1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубов на прв поглед

Дискусија во 'Врски' започната од TeaB, 5 октомври 2010.

 1. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  543
  Девојки ме интересираат вашите мислења за оваа тема. Верувате ли во љубов на прв поглед или мислите дека тоа се само работи од шпанските серии, дека парнерот треба постепено да се запознае, каква душа има, зашто изгледот понекогаш може да не излаже. Чекам ваши мислења.
   
 2. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  203
  ДА! Верувам. :) Ми се има случено,пред околу 2 години.За жал немаше ништо помеѓу нас освен другарство,бидејќи како повеќе се запознававме станувавме се поблиски и подобри другари.Имаше жарче :$ ,но не оставивме да се разгори зошто знаевме дека после врска нема да останеме во толку добри односи.Сега имам врска од 1 година и поретко се гледам со него,но другарските односи ни се супер.И ден денес кога ќе се сретнеме сме си радосни и ни е мило што се гледаме..Тоа е накратко :D
   
 3. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.027
  Допаѓања:
  6.339
  Пол:
  Женски
  Јас не верувам во љубов на прв поглед,можеби тоа е заради тоа што ми се нема случено или пак имам сосема други ставови на темава.Сметам дека "љубовта" на прв поглед е всушност некој вид на заљубеност т.е занесеност,привлечна сила што те тера да ја запознаеш таа личност поубаво.Љубовта е да не можиш да живееш без некого,да го сакаш искрено без оглед на се,да не си злопамтило,да не можиш без неговите очи,допир,насмевка,збор,бакнеж,прегратка...Љубовта е нешто преубаво што се случува по извесно време,откако убаво ќе го запознаеш некого,физички и психички,ќе го засакаш искрено,ќе го дадиш животот за него ако треба.Љубовта на прв поглед за мене е само физичка привлечност,вистинската љубов тек доаѓа понатаму :)

  Оф топик: Темава ме потсеќа на вицот,веруваш во љубов на прв поглед или да поминам уште еднаш. :lol:
   
  На A-j-a, Phyramide, nela.oh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Harlow

  Harlow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  105
  Нема начин да се докаже дали постои или не.

  Љубовта е многу повеќе од физичка атракција, а тоа е се што може да почувствуваш за некој што прв пат го гледаш и не знаеш ништо за него.
  Љубовта доаѓа после некое време од кога ќе ја запознаеш убаво личноста, од кога ќе поминеш време со неа, дознавајќи и ги интересите и размислувањата.
  Тоа што луѓето го нарекуваат љубов на прв поглед е само голема физичка атракција и желба да се дознае нешто повеќе за личноста, но не љубов.
   
 5. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  4.110
  Допаѓања:
  5.384
  Пол:
  Женски
  Љубов на прв поглед, па .. Мислам дека не е можна.
  Секој може од поглед да е фин, убав, и сл. Но секој е различно. Порано верував, но сега мислам дека не постои. Како ќе можеш со еден поглед да дознаеш дека тој е тој правиот за тебе? Фантазии..
  Порано знам дека немаше млад човек кој не верува во љубов на прв поглед. Сите се заљубени на прв поглед, чудо.
  Мене посебно, ми треба месеци за да го дознаам прво човекот па да го засакам.. Општо како човек. А за дечко, кој мислам да делам се со него, сите мои моменти, доверба да имам во него.. Тешко одбирам , со тек на многу време. :)
   
 6. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  мислам дека имаше ваква тема но ако, да одговарам и тука.
  не верувам во љубов на прв поглед, на прв поглед може да те привлекува некој, некој вид симпатија, но љубов не. љубов е кога го познаваш некого, и без оглед на се го сакаш (бил тој/таа добра или лоша личност, убав/а или не толку привлечен/а), значи се заљубуваш и во неговата/нејзината внатрешност, а не само да те привлекува надворешната убавина.
   
  На violinistka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  543
  Ја отворив темава за да видам што мислат другите, ама еве и јас ке кажам дека и јас не верувам во љубов на прв поглед. Тоа е точно дека кога ке видиш првпат некој човек можеш да почувстуваш само физичка привлечност, ама ти треба време за да го запознаеш каков е. Кога првпат го запознав мојот бивши дечко ептен бев "затрескана", ама со текот на времето сфатив дека таков човек мене не ми одговара, имаше многу работи што ми сметаа кај него и дури сега сфаќам дека тоа било само моменти на привлечност и ништо повеќе. Со сегашниов дечко идам 2 години, го сакам, ама мислам дека ако сакаш некого да познаваш добро ти треба многу повеќе време.
   
 8. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  107
  Неможе да биде љубов тоа чувство кон некој што ни името не му го знаеш а да не зборуваме за карактер,познавање и бла бла....Како што кажа Harlow тоа е само физичка атрактивност и ништо повеќе.Ми се нема случено до сега на прв поглед да ми се допадне некој али кој знае what the future may give !? :lol: :rofl:
   
  На Harlow му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Јас лично не верувам во љубов на прв поглед. Симпатија да, но за да го љубиш некој треба да го познаваш. Барем за мене е така. Јас не можам да љубам некој кој знам само како изгледа. Треба да знам негов карактер, темперамент, круг на движење, пријатели итн (да не должам многу, ќе дојде оф топик).
   
 10. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  56.295
  Пол:
  Женски
  И јас мислам дека допаѓањето на прв поглед не може да се нарече љубов... Магнетска привлечност може да има, но сепак љубовта е длабоко чувство што не може да се јави од една средба.
   
  На TeaB му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Cokolatce95

  Cokolatce95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  131
  Да, верувам !
  Уште со првиот поглед тоа чувство на привлечност прерасна во огромна љубов која и ден денес трае..
   
  На sea-star му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  Јас мислам дека на прв поглед можеш да почувствуваш привлечност, но за да се заљубиш целосно во некој ти треба време да го запознаеш, да станете поблиски. Љубовта се надоградува во текот на животот, но и се јавува постепено :)
   
 13. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Не верувам дека постои. Може да ти се допадне, физички да те привлече и во моментот да изгледа како љубов но љубовта е премногу силно чувство за туку така да се дојде до него. :)
   
 14. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.761
  Љубов на прв поглед не постои.
  На прв поглед само физичка привлечност или страст. Ако таа првична привлечност порасне понатаму во нешто поголемо, и партнерите си одговараат, се појавува љубовта. Тогаш тие ќе тврдат дека било љубов на прв поглед :) ама љубовта доаѓа подоцна
  Ако пак таа првична физичка привлечност не прерасне во понатамошна љубов, тогаш тие ќе тврдат како постоело само страст
   
 15. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.817
  Да, да, да... постои. Ми се има случено...неверојатната работа беше што беше на прв поглед кај двајцата, со се пеперутките во стомак и некој чуден немир... :inlove: Неверојатно и благодарна сум му на животот што ми овозможи да го искусам тоа. И траеше со години, само што јас бев тиква зелена и единствениот виновник за се што не чинеше ;( . ТОЈ беше безмалку совршен :$
  Никогаш веќе не ми се повтори тоа во животот, освен, нормално, љубовта кон дечињата, ама за таа љубов не требаше ни поглед, доволно беше сознанието дека растат во мене :inlove:
   
 16. bravegirl

  bravegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2010
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  69
  да,верувам пошо ми се има случено,толку ми стана мил,драг,се стопив,да не ми се имаше случено може ќе речев страст или привлечност на прв поглед ама тоа беше тоа и траеше тоа чувство мноогу долго ама за жал не повеќе...
   
 17. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.981
  Дефинитивно DA!!!! Верувам и тоа е таа моја љубов што и до ден денес е со мене и ме прави најсреќна на цел свет :inlove: :*
   
 18. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.585
  Првиот пат кога го видов мојот сегашен дечко, имав чувство дека светот престана да се врти за момент.
  Блеев во него како некое теленце во шарена врата кое моли да лизне малку сол од рачето. :D
  И миг потоа - си го замислив гол.

  Страст и магнетска привлечност на прв поглед - ДА.
  Љубов - НЕ.

  Во тој момент не помислив дека некогаш би ми рекол - среќен сум затоа што постоиш, помислив само да го соблечам и да го злоупотребам максимално.

  И многумина го мешаат овој момент.
   
  На Sephora и LivingGlam им се допаѓа ова.
 19. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.275
  Допаѓања:
  144.514
  Темава е за категорија секс.Зошто,читај пост погоре!

  Премногу пубертетлиско поимање на љубовта е во спротивно.
   
 20. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.107
  Допаѓања:
  107.055
  Пол:
  Женски
  Ооо и те како. И не само тоа, него по се изгледа само така функционирам. Ако не ме голицне нешто од старт, после па ич. :) Вибрации, се е до нив... кај мене тоа. :)