1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубов на прв поглед

Дискусија во 'Врски' започната од TeaB, 5 октомври 2010.

  1. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Девојки ме интересираат вашите мислења за оваа тема. Верувате ли во љубов на прв поглед или мислите дека тоа се само работи од шпанските серии, дека парнерот треба постепено да се запознае, каква душа има, зашто изгледот понекогаш може да не излаже. Чекам ваши мислења.
     
  2. LilMissBossy

    LilMissBossy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    203
    ДА! Верувам. :) Ми се има случено,пред околу 2 години.За жал немаше ништо помеѓу нас освен другарство,бидејќи како повеќе се запознававме станувавме се поблиски и подобри другари.Имаше жарче :$ ,но не оставивме да се разгори зошто знаевме дека после врска нема да останеме во толку добри односи.Сега имам врска од 1 година и поретко се гледам со него,но другарските односи ни се супер.И ден денес кога ќе се сретнеме сме си радосни и ни е мило што се гледаме..Тоа е накратко :D
     
  3. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.089
    Допаѓања:
    6.819
    Пол:
    Женски
    Јас не верувам во љубов на прв поглед,можеби тоа е заради тоа што ми се нема случено или пак имам сосема други ставови на темава.Сметам дека "љубовта" на прв поглед е всушност некој вид на заљубеност т.е занесеност,привлечна сила што те тера да ја запознаеш таа личност поубаво.Љубовта е да не можиш да живееш без некого,да го сакаш искрено без оглед на се,да не си злопамтило,да не можиш без неговите очи,допир,насмевка,збор,бакнеж,прегратка...Љубовта е нешто преубаво што се случува по извесно време,откако убаво ќе го запознаеш некого,физички и психички,ќе го засакаш искрено,ќе го дадиш животот за него ако треба.Љубовта на прв поглед за мене е само физичка привлечност,вистинската љубов тек доаѓа понатаму :)

    Оф топик: Темава ме потсеќа на вицот,веруваш во љубов на прв поглед или да поминам уште еднаш. :lol:
     
    На A-j-a, Phyramide, nela.oh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Harlow

    Harlow Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    105
    Нема начин да се докаже дали постои или не.

    Љубовта е многу повеќе од физичка атракција, а тоа е се што може да почувствуваш за некој што прв пат го гледаш и не знаеш ништо за него.
    Љубовта доаѓа после некое време од кога ќе ја запознаеш убаво личноста, од кога ќе поминеш време со неа, дознавајќи и ги интересите и размислувањата.
    Тоа што луѓето го нарекуваат љубов на прв поглед е само голема физичка атракција и желба да се дознае нешто повеќе за личноста, но не љубов.
     
  5. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.240
    Допаѓања:
    5.688
    Пол:
    Женски
    Љубов на прв поглед, па .. Мислам дека не е можна.
    Секој може од поглед да е фин, убав, и сл. Но секој е различно. Порано верував, но сега мислам дека не постои. Како ќе можеш со еден поглед да дознаеш дека тој е тој правиот за тебе? Фантазии..
    Порано знам дека немаше млад човек кој не верува во љубов на прв поглед. Сите се заљубени на прв поглед, чудо.
    Мене посебно, ми треба месеци за да го дознаам прво човекот па да го засакам.. Општо како човек. А за дечко, кој мислам да делам се со него, сите мои моменти, доверба да имам во него.. Тешко одбирам , со тек на многу време. :)
     
  6. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    мислам дека имаше ваква тема но ако, да одговарам и тука.
    не верувам во љубов на прв поглед, на прв поглед може да те привлекува некој, некој вид симпатија, но љубов не. љубов е кога го познаваш некого, и без оглед на се го сакаш (бил тој/таа добра или лоша личност, убав/а или не толку привлечен/а), значи се заљубуваш и во неговата/нејзината внатрешност, а не само да те привлекува надворешната убавина.
     
    На violinistka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Ја отворив темава за да видам што мислат другите, ама еве и јас ке кажам дека и јас не верувам во љубов на прв поглед. Тоа е точно дека кога ке видиш првпат некој човек можеш да почувстуваш само физичка привлечност, ама ти треба време за да го запознаеш каков е. Кога првпат го запознав мојот бивши дечко ептен бев "затрескана", ама со текот на времето сфатив дека таков човек мене не ми одговара, имаше многу работи што ми сметаа кај него и дури сега сфаќам дека тоа било само моменти на привлечност и ништо повеќе. Со сегашниов дечко идам 2 години, го сакам, ама мислам дека ако сакаш некого да познаваш добро ти треба многу повеќе време.
     
  8. mar17

    mar17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    107
    Неможе да биде љубов тоа чувство кон некој што ни името не му го знаеш а да не зборуваме за карактер,познавање и бла бла....Како што кажа Harlow тоа е само физичка атрактивност и ништо повеќе.Ми се нема случено до сега на прв поглед да ми се допадне некој али кој знае what the future may give !? :lol: :rofl:
     
    На Harlow му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Јас лично не верувам во љубов на прв поглед. Симпатија да, но за да го љубиш некој треба да го познаваш. Барем за мене е така. Јас не можам да љубам некој кој знам само како изгледа. Треба да знам негов карактер, темперамент, круг на движење, пријатели итн (да не должам многу, ќе дојде оф топик).
     
  10. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека допаѓањето на прв поглед не може да се нарече љубов... Магнетска привлечност може да има, но сепак љубовта е длабоко чувство што не може да се јави од една средба.
     
    На TeaB му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Cokolatce95

    Cokolatce95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    131
    Да, верувам !
    Уште со првиот поглед тоа чувство на привлечност прерасна во огромна љубов која и ден денес трае..
     
    На sea-star му/ѝ се допаѓа ова.
  12. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Јас мислам дека на прв поглед можеш да почувствуваш привлечност, но за да се заљубиш целосно во некој ти треба време да го запознаеш, да станете поблиски. Љубовта се надоградува во текот на животот, но и се јавува постепено :)
     
  13. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Не верувам дека постои. Може да ти се допадне, физички да те привлече и во моментот да изгледа како љубов но љубовта е премногу силно чувство за туку така да се дојде до него. :)
     
  14. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Љубов на прв поглед не постои.
    На прв поглед само физичка привлечност или страст. Ако таа првична привлечност порасне понатаму во нешто поголемо, и партнерите си одговараат, се појавува љубовта. Тогаш тие ќе тврдат дека било љубов на прв поглед :) ама љубовта доаѓа подоцна
    Ако пак таа првична физичка привлечност не прерасне во понатамошна љубов, тогаш тие ќе тврдат како постоело само страст
     
  15. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Да, да, да... постои. Ми се има случено...неверојатната работа беше што беше на прв поглед кај двајцата, со се пеперутките во стомак и некој чуден немир... :inlove: Неверојатно и благодарна сум му на животот што ми овозможи да го искусам тоа. И траеше со години, само што јас бев тиква зелена и единствениот виновник за се што не чинеше ;( . ТОЈ беше безмалку совршен :$
    Никогаш веќе не ми се повтори тоа во животот, освен, нормално, љубовта кон дечињата, ама за таа љубов не требаше ни поглед, доволно беше сознанието дека растат во мене :inlove:
     
  16. bravegirl

    bravegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    69
    да,верувам пошо ми се има случено,толку ми стана мил,драг,се стопив,да не ми се имаше случено може ќе речев страст или привлечност на прв поглед ама тоа беше тоа и траеше тоа чувство мноогу долго ама за жал не повеќе...
     
  17. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Дефинитивно DA!!!! Верувам и тоа е таа моја љубов што и до ден денес е со мене и ме прави најсреќна на цел свет :inlove: :*
     
  18. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Првиот пат кога го видов мојот сегашен дечко, имав чувство дека светот престана да се врти за момент.
    Блеев во него како некое теленце во шарена врата кое моли да лизне малку сол од рачето. :D
    И миг потоа - си го замислив гол.

    Страст и магнетска привлечност на прв поглед - ДА.
    Љубов - НЕ.

    Во тој момент не помислив дека некогаш би ми рекол - среќен сум затоа што постоиш, помислив само да го соблечам и да го злоупотребам максимално.

    И многумина го мешаат овој момент.
     
    На Sephora и LivingGlam им се допаѓа ова.
  19. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Темава е за категорија секс.Зошто,читај пост погоре!

    Премногу пубертетлиско поимање на љубовта е во спротивно.
     
  20. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ооо и те како. И не само тоа, него по се изгледа само така функционирам. Ако не ме голицне нешто од старт, после па ич. :) Вибрации, се е до нив... кај мене тоа. :)