1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубов-омраза, или омраза-љубов?

Дискусија во 'Психологија' започната од RainHunter, 31 мај 2011.

 1. RainHunter

  RainHunter Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Не знам дали темава требаше да ја сместам во љубовни проблеми.. Што мсилите, дали од љубовта се раѓа омразата, или омразата проникнува од љубовта? Или цело ова е како да бараме одговор на прашањето што доаѓа прво: јајцето или кокошката? :)
   
 2. mishulence

  mishulence Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  16
  Тешко е да сакаш,лесно е да мразиш. Тенка е линијата помеѓу нив,обично љубовта прејдува кон омраза,а мн. ретко омразата кон љубов.
   
 3. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.728
  Во секој случај-ептен е тенка линијата меѓу љубовта и омразата. Љубовта може да премине во омраза, а зошто да не и обратно, иако мене не ми се случило тоа, да сакам па да мразам. Кога размислувам за некои од бившите дечковци, во мене не постои омраза, туку бес и гнев.
   
 4. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  198
  од љубов може да се роди омраза, иако мене не ми се случило... има некои личности кои порано сум ги сакала, а сега не разговараме, но да ги мразам- НЕ, повеќе е нешто како лутина, но дефинитивно не е омраза..
  а од омраза- љубов, може и тоа (според мене), но поретко е, се немам со такви случаи запознато.. некој што сме го мразеле, ако го запознаеме подобро може да го засакаме... во животот никогаш не се знае.. секој ден е полн со изненадувања
   
 5. MissCupcake

  MissCupcake Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  263
  Омразата може да премине во љубов,а и обратно. :)
   
 6. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  Од љубовта омраза да може дефинитивно!за обратно незнам не сум искусила...
   
 7. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.631
  Допаѓања:
  3.741
  Омраза-љубов?? не би рекла...
   
 8. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Исто како што е тенка линија меѓу еротика и секс така и оваму на оваа релација е тенка таа линија. Во зависност до каде си има поставено граница -лимит една индивидуа така и ќе си ги третира
   
 9. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.830
  Пол:
  Женски
  Во мојот случај од љубовта омразата :)
   
 10. ViktorijaMari

  ViktorijaMari Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  159
  од омраза -љубооов...многу интересноо :wasntme:
   
 11. Irreplaceable.xD

  Irreplaceable.xD Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  67
  Тенка линија меѓу овие две ствари. Сепак мислам иде Љубов па Омраза.
  Барем така кај мене :)))
   
 12. GlamorousGirl

  GlamorousGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  101
  Љубов па омраза .. Најчесто е така :)
   
 13. MissSpark

  MissSpark Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  695
  Допаѓања:
  1.287
  Пол:
  Женски
  И од едното кон другото и од другото кон едното :)
  Но шо знам па, некој ако толку си го сакал, не могучно ми е некако да го мразиш. Љубовта простува, ко што би рекол Павле, али ај, се е релативно, се е возможно :)
   
 14. Loritaa

  Loritaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2011
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  661
  љубов-омраза - да
  омраза-љубвов - не

  кога некој мрзиш нема шанси да го засакаш
  а кога некој сакаш голема е веројатноста да го замрзиш

  текна е граница меѓу љубовта и омразата :!:
   
 15. Estranged

  Estranged Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  1.718
  Допаѓања:
  24.285
  Според мене ниту едното ниту другото не се возможни.
  Омразата сама по себе не претставува недостаток на љубов. Таа е едно многу посилно чувство. Можно е некој што не ни се допаѓал баш многу или не сме го познавале доволно со текот на времето да го засакаме, но тоа не значи дека таа љубов настанала од омраза, туку едноставно се родила поради времето кое сме го поминале со некого, кога подобро сме ја запознале личноста и сл.
  Исто така и вистинската љубов никогаш не може да премине во омраза, ако некого сме сакале онаков како што е, сме го сакале со сите негови доблести и маани, тогаш таа љубов засекогаш остава трагови. Доколку личноста не повредила може да престанеме да ја сакаме, да почувствуваме лутина, огорченост, бес, па дури и желба за одмазда, но во никој случај омраза.
  Линијата меѓу љубовта и омразата никогаш не е толку тенка како што изгледа.
   
 16. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.766
  Не можеш да мразиш некого ако претходно не си го сакал....
   
 17. Justice.Girl

  Justice.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  Мислам дека повеќе љубовта преминува во омраза отколку обратно :?:
   
 18. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  кај мене е така прво љубов па после следи омраза и така се си се врти во круг постојано :)
   
 19. M.a.r.i.l.y.n

  M.a.r.i.l.y.n Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  722
  Љубов-омраза да, тоа со сигурност може. И не зборувам за омраза само кон бивши дечковци туку и кон пријатели. Кога подобро ќе размислам, досега не ми се случило тоа или можеби еднаш :^) Како и да е омраза е многу тежок збор исто како и љубов. Не е лесно да кажеш дека љубиш некој ниту пак дека мразиш некој.
  За омраза-љубов не верувам. Иако е тенка границата меѓу овие две наши најзначајни чувства мислам дека не можеш некој да мразиш со целото свое срце, а потоа да го сакаш со целото свое срце. Ама никогаш не вели никогаш.
   
 20. Macedonian.Horse

  Macedonian.Horse Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2012
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  44
  јас мислам ни едното ни другото не е, тоа се спротивни работи