1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубов спрема себеси/себичност

Дискусија во 'Психологија' започната од Blindfold, 29 ноември 2014.

 1. Blindfold

  Blindfold Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  6
  Која е границата помеѓу себичноста и здравата љубов спрема себе?Дали секогаш ги ставате потребите на другите пред вашите или секогаш прво размислувате што е најдобро за вас?Колку време посветувате на себеси и своите потреби,и со кои активности се опуштате и се наградувате,без разлика дали е на физичко или духовно поле?Постои мислење дека ако не се грижиме првенствено за нас,нема да бидеме способни да се грижиме и за нашите блиски,бидејки тешко е човек што не е задоволен со сопствениот живот да има позитивно влијание на другите.

  Јас одсекогаш сум била несигурна,самокритична и сум се ставала на второ место после моите најблиски.Имам 23 години и веќе неколку години се обидувам да го променам тоа,да си ја подигнам самодовербата,да го сменам мојот став дека не заслужувам некои работи и дека не сум доволна добра,но не е лесно да се смени перцепцијата за себеси што си ја имала целиот живот.Кои се вашите мислења околу оваа тема?Колку треба да си посветуваме внимание и да ги ставаме нашите потреби на прво место без притоа да бидеме себични?
   
 2. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.968
  Пол:
  Женски
  Од љубов кон самиот себеси до себичност има голема разлика, барем според мое скромно мислење. Да си задоволен од она што си и да си свесен за сопствената вредност е различно од она ставање на сопствените потреби на прво место по секоја цена.
   
  На Mikha4, Tanjamm, Mantub и 8 други им се допаѓа ова.
 3. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.164
  Допаѓања:
  940
  Пол:
  Женски
  Себичноста некогаш може да биде одбранбен механизам за да се заштитиш себеси од другите коишто сакаат да те повредат и да те искористат.Јас мислам дека одсега треба да се ставаш себеси пред другите во една разумна мерка,да си направиш добро првин на себеси,а потоа на другите и да не дозволуваш никој да се гребе од тебе,да те искористува и да те повредува затоа што никој нема фала да ти каже што си се замарала со него и што си го ставала га*от во оган поради него.А,за релаксацијата во слободно време најди си што те интересира,дали тоа е џогинг,шетање,читање книги,слушање музика или гледање филмови и серии тоа нека биде твој избор.Се надевам дека сега ти се многу појасни работите и дека ти е многу полесно.Поздрав и само храбро гурај напред,не се обѕрнувај воопшто назад!:!::hug::l:
   
  На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Teodora*

  Teodora* Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2014
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  1.768
  Пол:
  Женски
  Кога го прочитав насловот на темата прво што ми падна на памет беше пораката што ја добив од една драга личност во најтешкиот период во мојот живот. Малку е подолга и е текст на Чарли Чаплин :)

  Кога навистина започнав да се сакам себеси сфатив дека болката и емоционалното патење се само предупредувања кои ми велат дека моментално живеам спротивно од своите верувања. Денес знам дека тоа се вика веродостојност.

  Кога навистина започнав да се сакам себеси, сфатив колку можам да бидам убедлив и да ги наговорам другите да го прават она што јас го сакам, колку и да не е вистинскиот момент. Денес, тоа го нарекувам почитување.

  Кога навистина започнав да се сакам себеси, престанав да го посакувам туѓиот живот и можев да сфатам дека сè што ме опкружуваше беше предизвик за да растам и да се развивам. Денес, тоа го викам зрелост.

  Кога навистина започнав да се сакам себеси, сфатив дека под било кои околности секогаш сум на вистинското време, на вистинското место и дека сè се случува во вистинскиот момент. Така станав многу посмирен. Денес, тоа го нарекувам самодоверба.

  Кога навистина започнав да се сакам себеси, престанав да си го крадам времето и да правам грандиозни планови за во иднина. Денес го правам она што го сакам и што ми носи среќа. Ги правам работите кои сакам да ги прават и кои го радуваат моето срце. Денес, тоа го нарекувам едноставност.

  Кога навистина започнав да се сакам себеси се ослободив од сè што не беше здраво за мене – од храна, до луѓе, предмети и ситуации кои ме влечеа кон дното. На почетокот го сметав за егоизам, но денес знам дека тоа е љубов кон самиот себеси.

  Кога навистина започнав да се сакам, престанав да посакувам постојано да бидам во право, а така многу помалку грешев. Денес сфатив дека тоа се нарекува скромност.

  Кога навистина започнав да се сакам себеси, се одреков од навиките да живеам во минатото или да се грижам за мојата иднина. Сега живеам во моментот во кој се случуваат работите. Така секој ден го живеам со полни гради и тоа го нарекувам исполнување.

  Кога навистина започнав да се сакам себеси, открив дека само мојот ум може да ме поремети и дека само од мислите можам да се разболам. А штом започнав да го користам своето срце, мојот ум доби драгоцен сојузник. Денес оваа врска ја нарекувам мудроста на срцето.

  Нема потреба да се плашиме од кавги, соочувања и било какви проблеми, затоа што понекогаш и ѕвездите се судираат, па од тој судар настануваат некои нови светови.

  Денес научив дека тоа се нарекува живот!
   
  На Tanjamm, Mami3, IRBBB и 8 други им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.349
  Допаѓања:
  77.675
  Пол:
  Женски
  „Како да ги сакаме другите ако не се сакаме себеси?“, го поставил некој оваа паметно прашање за кое треба да се замислиме. Себеси треба да се ставиме на прво место ама не во смисла на себичност. Често слушаме дека некој вели сака да го промени светот. Или дека сака да промени некого или нешто. Но за таа промена треба прво да тргнеме од себеси. Ако сакаме да дадеме на некого пример, треба ние да бидеме тој пример.
  Затоа треба прво да научиме да се сакаме самите и да си се почитуваме самите, да си простиме прво на себе па потоа и на другите. Нема тука никаква себичност, едноставно така функционираат нештата.
   
 6. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.613
  Допаѓања:
  45.055
  Пол:
  Женски
  Себеси се сакам најмногу и се почитувам најмногу.Се научив со текот на времето и досегашното искуство секогаш себеси да се ставам на прво место, а потоа другите.
  Али не сум себична.
  Кога некој има потреба од моја помош или било што што ме вклучува директно или не, мене, секогаш сум спремна за акција.
  Се случувало некогаш за ситници да изигнорирам некого бидејќи не сум сакала во моментот да превземам нешто или пак да си го рушам акомодитетот.Ама само кога се ситници во прашање.
   
  На Tanjamm и Dadusicka им се допаѓа ова.
 7. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  3.542
  Допаѓања:
  8.654
  Пол:
  Женски
  еве роднина моја ми рече дека сум дрска и себична а така и ми треба кога попуштам и секогаш кога дебатираме се прифаќа нејзиното за точно а мојот став и не мора .само ми е криво што секогаш се прави дека помага а ми префрла дека ме сослушува и чита и покрај обврските иако и јас имам обврски еве викендот цел и го посветив и ми рече не наоѓаш време за мене ме ставаш на игноре а ручек вчера одложив за неа и се ако треба но ете пак не е доволно но сфатив се ми префрла дека и праќам мн работи а она морала да наоѓа време за да чита
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Elf

  Elf Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2019
  Пораки:
  563
  Допаѓања:
  2.122
  Пол:
  Женски
  Не си ти себична, туку она е таква по прочитаново.
  Разговарај со неа кажи и што мислиш она може не е свесна како се однесува. Ако сакате меѓусебна комуникација треба взаемно да давате не само едната личност да биде се. Ако не разбира тогаш одалечи се од неа некое време можеби ќе сфати сама.
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 9. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  3.542
  Допаѓања:
  8.654
  Пол:
  Женски
  она утрово прати линк и јас и написав ништо не ме занима и она ми скокна одма како сум ја игнорирала и сум била дрска и себична додека она само давала реплика и се извинив ако звуечв незаинтересирано,инаку она ми префрли втор пат е ова да начека момент да ме обвини и да ми каже дека ја трупам со линкови и дека не сум наоѓала време за неа а баш нејзе и пишам најмногу дури се направи важна рече наоѓам време за тебе и покрај тоа што имам повеќе обврски и што ли не .дека и паѓа мојата дрскост во очи а јас само ја замолив да бидам малку сама оти сум во депресија
   
 10. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.285
  Допаѓања:
  11.595
  Не се исти овие две работи. Ако се сакаш себеси, ќе имаш некоја дистанца со одредени луѓе, да, но себичен човек е злобен човек, оној кој напакостува и гази преку се за да стигне до својата цел.
   
  На eliesaab, SnowWhite8 и hermosa им се допаѓа ова.
 11. *Ива

  *Ива Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2018
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  379
  Пол:
  Женски
  Сосема различни работи.
  Љубов према себе е да си свесен колку вредиш, да сакаш, почитуваш и шириш љубов кон други ама и да знаеш каде е границата и кога си ти најважен. Љубов према себе е да си свесен за сите свои маани и предности и да научиш да се носиш со нив. Да се вложуваш и веруваш во себе.
  Себичност е во секој да гледаш конкуренција буквално за се и да одиш газејќи преку сите. По мене себичност е знак на слабост и сомнеж во себе.
   
  На Tanjamm и Elf им се допаѓа ова.
 12. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.806
  Допаѓања:
  39.322
  Себична сум. Ама сум и емпат и коректна. И чувствителна . Ама се исфалив:rofl:Љубов кон себе е неопходна како и грижа за себе. Кога ни мањка, не сме во никаква рамнотежа.
   
 13. Elf

  Elf Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2019
  Пораки:
  563
  Допаѓања:
  2.122
  Пол:
  Женски
  Љубовта према себе не може да штети никому баш напротив може само да се шири и на другите луѓе околу нас/вас.
  Бидејќи човек што се мрази себеси сигурно нема да шири љубов.

  Љубовта спрема себе е најубавото нешто што човек може да си го даде себеси, баш себично е да мислиш дека некој човек не треба да се сака себеси и треба некој друг поише да сака.
  Себичноста е сосема друго нешто, коа гледаш за себе и сакаш на друг да му наштетиш на другиот човек да нема само ти да имаш и никој друг.
  Криво ти е кога другиот е среќен, кога постигнал нешто, кога има поише од тебе. Е за мене тоа е себичност.
  А не кога се сакаш себеси.
  Зашто кога се сакаш себе ги сакаш сите околу тебе! :inlove:
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.218
  Кога ќе почнеш да повредуваш луѓе околу тебе, заради 'Јас'.
   
  На hermosa и candy.cane им се допаѓа ова.
 15. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  3.442
  Допаѓања:
  10.285
  Пол:
  Женски
  Еден период свесно многу ги осудував себичните луѓе, но откако подобро ги запознав - сега имам поголема слика.

  За да опстоиш треба да си себична личност. За пред други, а за себе друг третман.
   
  На black-angel му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Laufinam

  Laufinam Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2020
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  294
  Пол:
  Женски
  Има изрека... ако не си за себе, не си ни за другите...
  Не е себичност ако гледаш за својот интерес без да нанесуваш штета на други.
  Не е себичност ако одбиеш да се жртвуваш себеси за што годе било.

  Пример - собирање донации...
  Имам дојдено до сознанија дека од донирани средства 85-90% остануваат за фондацијата која ги прибира. Одат за "трошоци на работење" а всушност се перење пари и крадење. И на крај жртвите добиваат нешто непотребно... наместо пари или храна или покрив над главата добиваат стар фен за коса (мора стално добар изглед) или друштвена игра (да не им е досадно).
  И после кусиш од себеси и парите свои, за што...?
  За богат газда да те излаже и се сити над глупавите кои го направиле побогат.
   
  На cresa-jagoda, Tanjamm и raww им се допаѓа ова.
 17. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.894
  Допаѓања:
  14.696
  Пол:
  Женски
  Јас себе си се сакам многу.
  Неможе тоа да се каже дека е себичност.
  Себичност е кога љубовта спрема себе ја искажуваш јавно и доаѓа до "фалење".