1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубов

Дискусија во 'Врски' започната од Gordana10, 12 март 2010.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Што мислите за љубовта,дали според вас таа постои/опстојува во една врска,кога се заљубувате,во што се заљубувате кај таа личност? Гледам збориме за врски,тоа е всушност врзување со некого,но дали и колку вистински ја сакате таа личност,без разлика што имате да речам успешни кои можеби често завршуваат како неуспешни врски за да на крај стигнете до вистинската личност,мислите дека тој некој со кого сте биле во животот а не сте повеќе заедно,бил токму за вас,а ако бил за вас ке ве напуштел?Затоа што ние во љубовта сме слепи се додека не се случи нешто за да ни таканаречено „ светне “ одеднаш дека не е тоа што сте го барале,или пак премногу го идеализираме партнерот па се заљубуваме во сопствената визуелизација,не гледајки дека тоа е далеку од тоа што сме го мислеле за таа личност.Што мислите?
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Можеби на некого ќе звучи смешно и чудно, но според мене љубовта е привилегија која ја имаат само најзаслужните. Во Библијата пишува: „Бог е љубов." Па се држам до тоа дека љубовта е нешто кое трае вечно и не поминува со времето.
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.019
  Допаѓања:
  198.885
  Пол:
  Женски
  Како мала знаев да залутам во бајките, затоа што тие секогаш завршуваа со „И си живееја среќно до крајот на животот“ и тоа ми се допаѓаше... сакав и јас да го најдам својот принц кој верно и безусловно ќе ме сака и ќе си живееме среќно....
  Со секој ден созревав се повеќе и повеќе и сфаќав дека бајките се навистина само бајки, и дека реалноста е поинаква... и секогаш кога мислев дека сакам некого, се случуваше нешто што ќе ја срушеше таа моја идеална слика за љубовта, па со текот на времето почнав да мислам дека луѓето се заедно само од интерес, само заради продолжувањето на видот....

  Но сепак, љубовта постои и уверена сум во тоа... ретка е, ама ја има... и не секое чувство спрема некого може да се окарактеризира како љубов... не можам да ја дефинирам, ама сум ја почувствувала и ја чувствувам, секој ден се повеќе и повеќе, и сум благодарна што сум ја имала таа среќа да чувствувам вистинска љубов...
  Меѓутоа, не тврдам дека како што минуваат годините љубовта ќе биде иста како на почетокот, напротив... ако е вистинска, чиста и искрена, ќе еволуира на повисоко ниво... ако во првите години имало интензивна, страсна љубов, таа понатаму преминува во нешто повозвишено, не само навика, туку и потреба, и како што старееме би требало да е како добро вино... да станува се подобра и подобра, поискрена, почиста, и мислам дека секој проблем и пречка ќе бидат надминати, ако има љубов...

  Ова можеби звучи како бајка, но на нас е да се потрудиме да биде така... барем јас верувам во тоа :)
   
  На sleepingbeauty му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Краток прекрасен одговор :clap:
  __________________________________

  Еве се мислам што да одговорам на темава. Да ги одберам највозвеличаните епитети за да ја опишам љубовта?
  Не можам така. Но едно е јасно: во секој тлее желбата да сака и да биде сакан.
  Љубовта е.
   
 5. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  ЉУБОВ Е ДА СЕ БИДЕ ГЛУПАВ ЗАЕДНО СО УШТЕ ЕДНА ЛИЧНОСТ.... БАКНЕЖОТ Е НАЛИК НА СОЛЕНА ВОДА И КОЛКУ ПОВЕЌЕ ПИЕШ ТОЛКУ ПИЈАЛОКОТ ПОВЕЌЕ ТИ ГОДИ .....ВЕРУВАЈ И НА ЉУБОВТА ДУРИ И ТОГАШ КОГА ТИ ЗАДАВА БОЛ.
   
 6. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Не знам дефиницијата што ја имам јас за љубовта дали е вистинска :? Мислам дека на мои 50 години, ќе знам дали сум љубела, која врска била страст, која опсесија, која навика . . .
  А дали верувам . . .па верувам, пуста верба :)
   
 7. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Верувам во љубовта,меѓутоа мислам дека никогаш никој нема да ја дефинира.Она чувство што го имаш како пеперутки во стомакот,блискоста кон некој,тогаш кога очајно некој,баш некој, сакаш да те гушне, да биде до тебе, кога тој ти недостасува,треперењето под неговиот допир,сексуалното уживање,сето тоа е љубов.И љубовта не може да трае само ден-два,или неколку години,таа е сепак вечна.
   
 8. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.345
  e mnogu sakam koga slusam vakvi razmisluvanja-deka ljubovta e vecna.a ne koga ke slusnam nekoi vikaat pa ne go sakam kako porano,ljubovta traela dve godini, ne mi se isti cuvstvata,navika...ako e vistinska ljubov ke trae i traeeee :D
   
 9. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  se slozuvam so vas, lubovta postoi, i trae vecno ;)
   
 10. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  890
  Допаѓања:
  302
  ееххх љубовввв.....нема нешто поубаво од љубов :) за љубов нема дефиниција
   
 11. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.713
  Допаѓања:
  150.531
  Љубав је кад ти срце дрнда! :D
   
  На Vik-to-ri-Ja и De-lovely им се допаѓа ова.
 12. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.449
  :rofl: :rofl: гушка бе срцка ме изнасмеа :rofl: :hug:
  инаку за темата....љубов е.....и кога го мразиш и сакаш да го ставиш под нозе...ти знаеш дека го сакаш...и кога му викаш дека ќе продолжиш без него, а знаеш дека нема...кога .......ај ќе допишам другпат :rofl:
   
  На Vik-to-ri-Ja му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  581
  Не верувам дека има идеална љубов. Ништо идеално не постои. можеби некој со кој сум била, бил тој, принцот, но верувам дека тоа не биле нашите пет минути, па тој воз одамна поминал. Кога се заљубуваме во некој се заљубуваме во тоа што е во првите неколку месеци, тој е тогаш фин мил...Но , со текот на времето се си излага на виделина. Никогаш не можеме да бидеме сигурни дека тој/таа е баш за век и векови и единствена голема љубов. вистинската љубов не умира(таа тлее длабоко во нас, дури и кога не сте со таа особа) , само така може да се знае дека некој/а е вистинскиот/та. Зар е љубов ако во еден момент се посомневаш во своите чувства, зар е љубов ако усните бакнале и некој друг. За мене не, љубовта е нешто посебно што му е потребно на секој човек.
  Со еден збор, живото ни носи изненадувања. Но, сигурна сум дека животот го чува најубавото за нас, и кога тогаш ке си го најдеме својот принц. :*
   
 14. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  890
  Допаѓања:
  302
  Па то бе Lilit стварно се изнасмеав кога ти го прочитав постот ств на место е :rofl:
   
 15. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  [youtube]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/SEbCGoCRLu8&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/SEbCGoCRLu8&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/youtube]
  Видете, слатки мали дечиња како тие ја дефинираат љубовта :inlove: :$ :)
   
 16. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  - Мушкарац не може да се заљуби у мушкарцу.
  - Како сад то?

  :lol: :lol: :lol: :lol: Слатки душички
   
 17. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  :D лелеее срциња малетки :*
  ахх љубов :$ најубаво чувство :angel:
   
 18. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  90% мислам дека љубовта е идеал = нешто што скоро е невозможно да се постигне
  останатите 10% ги давам за навиката........
   
 19. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328


  ИИИИИИИ.........хехехехех мале4ки срциња.......
  колку се паметни........леле........... 8) :D
   
 20. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.780
  Допаѓања:
  131.272
  Јас нешто многу не се замарам со љубовта, што е, како е, дали го сакам, или е само навика, ти реков ми рече. И не мислам дека е вечна, мислам дека може да помине.

  Едноставно ги доживувам работите, ако сум со некој и ми е убаво - го сакам. Убаво ми е со луѓето што ги сакам, иако нормално е сите понекогаш да те налутат. Ги сакам децата, го сакам сопругот, ги сакам мајка ми и татко ми, го сакам брат ми, ги сакам другарките, другарите на саканиот, некои од колегите, баба ми, брат му, неговите
  (така- така :D )... сите тие ги сакам, и пријатно ми е во нивно друштво.
  А дали е потреба, навика, рутина или не знам што - баш ми е гајле. Мене важно ми е убаво :D

  Не ми е страв да сакам. Секогаш сум влегувала со потполна доверба во какви и да се врски, макар и по цена да бидам разочарана.

  И да, мислам дека може да помине. Ќе рече некој не била вистинска - била, ама се скршило нешто. И треба да сме спремни за нови љубови, кои постојано доаѓаат (не мислам тука само на љубов кон личност од спротивниот пол, или како и да е веќе, туку во пошироки рамки).