1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубов

Дискусија во 'Врски' започната од Gordana10, 12 март 2010.

  1. bekii

    bekii Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    52
    Верувам во љубовта, секој ден ја чувствувам, ми недостасува до мене ;( ....Најубавото нешто е :)
     
  2. Summertime.m

    Summertime.m Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Јас мислам дека што и да речеме за лубовта е многу малку во споредба со тоа што навистина е. За лубовта нема дефиниција тоа е чуство која те тера да се надеваш да сонуваш и да се будиш секое утро со помислата дека си некому потребен.Се надевам дека некој од вас се согласува со ова. :* :inlove:
     
    На marija1907 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.730
    Пол:
    Женски
    Љубов...
    [​IMG]
     
    На sagittarius57 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Љубовта е копнеж или стремеж кон некого или кон нешто. Едно е да се заљубиш, а друго е да љубиш. Љубов со најдолг рок е невозвратената. За љубов се потребни двајца. Да сакаш некого и да бидеш сакан е да чувствуваш сонце од обете страни. Не може точно да се дефинира што значи љубов но, постојат повеќе: кон татковината, кон пријателот, еротска љубов, која е мотив за многу епови, драми и поеми итн., мајчинска љубов, сестринска љубов и многу други како мотиви за книжевни дела. Црвената боја мене ме асоцира на љубов, планета Венера е планета на љубовта. Ако тоа не е љубовта, можеби и не постои друг извор на живот.
     
    Последна измена: 26 август 2016
  5. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Јас до сега сум се заљубила два пати. Во основно училиште си имав платонска љубов и се заљубив во неговата насмевка. Пред некое време се заљубив во убавина, во она што јас го идеализирам, во она што од секогаш ми било привлечно.
    Во врска мислам дека повеќе доминира сакањето. Ако си во врска сакаш, може и да си заљубен, но никогаш не ми се случило да сум заљубена и долго време да имам врска со таков дечко.
    Заљубувањето е лошо зошто завршува со скршено срце. но мора да се стави крај, зошто секој заслужува подобро. Добро е зошто поминува за кратко време. Кога ќе се заљубам немам некој фид бек, а кога мене некој ме сака, јас помалку го сакам или воопшто не го сакам.
    Мислам дека така си одат тие работи, ако се најде компромис некој, односно ако и тој и јас сме тука некаде на исто ниво со емоциите, чувствата, сексуалната енергија и привлекувањето би рекла тој е тој што го сакам за сопруг.
     
  6. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Нема љубов :D
     
  7. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    50.028
    Пол:
    Женски
    Јас верувам во љубов, а и знам дека постои. Порано кога немав дечко си мислев ќе ме сака ли некој мене, ќе почуствувам ли јас љубов, ќе сакам ли јас некој, но наеднаш се се смени го запознав него и животот ми се смени почнав да верувам во љубовта, а и во чудата што ги прави љубовта.
     
    На Sashko1992 и Anon им се допаѓа ова.
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.526
    Пол:
    Женски
    Понекогаш љубовта е како илузија. Сум се нашла во ситуација да се запрашам, веќе на крајот на врската, како јас сум можела овој да го сакам? Како цело време да сум била заслепена па одеднаш сум прогледала.
    Но, некогаш љубовта е толку реална, движечка сила без која ништо не би имало смисла. Можеби навистина во животот само еднаш вистински се сака.
    Љубовта всушност е во нас самите, секогаш присутна (зависи кој како и колку ја има). Се разгорува тогаш кога ќе сретнеме некој со кој се поврзуваме на некој чуден начин. Сила. Но често тоа не е она вистинско, како на почеток што пишав.
    Верувам во љубов која трае цел живот. Треба само да се знае како да се негува.
     
    На Dimi_ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.139
    Допаѓања:
    25.085
    Пол:
    Женски
    Љубов?!
    Што беше то ? 8-|
     
    На tinka-mace, Dimi_ и hermosa им се допаѓа ова.
  10. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    20201107_014357.jpg
    Ај може на сите еден ден ќе ни се случи љубов. За до последните моменти од животот.
     
    На tina2018 и tinka-mace им се допаѓа ова.
  11. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Секако дека верувам во неа. И верувам дека може да трае цел живот.
    Без љубов животот не би ми имал никаква смисла. Најмоќното чувство што може да не' натера да се жртвуваме, да преминеме секакви препреки и да откриеме сила во нас, за која не сме ни биле свесни дека ја имаме.
    Единствено љубовта може да даде вистинска волја за живот.
     
    На cresa-jagoda, hermosa и ana-sweet им се допаѓа ова.
  12. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    Љубовта е тага и среќа истовремено . Болка и копнеж , вознемиреност и толку голем мир .. таа е како ветер .

    Љубовта не се опишува , љубовта се чувствува .
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Што претставува за вас љубовта?
    Што е љубов? Дали постои вистинска љубов?
    Не знаев каде да ја сместам темава дали во психологија или тука. Почнав да одам на психијатар и ме праша што за мене претставува љубов и не знаев да и одговорам. (Зборувам за љубов кон партнер )

    * Споена дупла тема
     
    На EvAngelos, edna_malecka и Annora им се допаѓа ова.
  14. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    8.719
    Пол:
    Женски
    1. За мене љубовта е нешто највозвишено.
    2. Љубов е кога го разбираш другиот, а и тој тебе.
    3. Постои.
     
    На Касија и Tanjamm им се допаѓа ова.
  15. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Љубовта е најубавото нешто што може да му се случи на човек,посебно ако е возвратена.
    Според мене без љубов си како пола човек.
     
    На EvAngelos, edna_malecka, _Naumche_ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Љубовта е чувството, кога се чувствуваш исполнет, среќен, таа личност што ја љубиш кога ќе постане дел од тебе ете тоа е според мене љубов.
    Постои вистинска љубов, скриена е во нас, еве конкретно за љубов спрема партнер, кога ќе се појави тој вистински партнер ја буди и излегува на површина.
     
    На Lavender4, quattro, Касија и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    807
    Допаѓања:
    2.062
    Пол:
    Машки
    Љубовта ја замислувам како ситуација при која двајца луѓе се „користат“ (користат, во наводници) меѓусебно за заемно себеусовршување, за развивање на своите потенцијали како човечки суштества, нешто што одделно никако не би го постигнале.
    Љубовта ја разбирам како во филмот Call me by your name, кога љубовниците ќе си ги заменат своите имиња, кога границите меѓу нивните личности се поместени, но, сепак остануваат засебни индивидуи.
    Нема вистинско вљубување без да изгубиш дел од старото јас, и како што вели Жижек, there is no falling in love without the fall, исто како што нема вистинско кафе без кофеин. Мораш да дадеш дел од себеси за да добиеш нешто повеќе од самиот себе.
    Љубовта е комбинација од романтика и организација. Таа е согласност ти да ги измиеш чиниите кога другиот ќе биде уморен, подготвеност да се откажеш од расправијата што не оди никаде, кога одиш да ги земеш децата од училиште, иако си работел трета смена, кога смислуваш мили зборови што само вие двајцата ги разбирате, кога ги сакаш работите што другиот ги сака, а на кои претходно не си им обрнувал внимание, кога твојот свет станува и негов/нејзин.
    Љубовта е симетрија без да е строго симетрична, и не е вистинска кога се квантифицира.
    Љубовта е една од причините да се биде жив.
    И ви посакувам на сите да ја препознаете, имате и одржувате.
     
    На sunshinebabe, Peperutce1115, JustBeautiful и 16 други им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Невролошко пореметување.
     
    На Biljarkata, Tamara123Samara, Ajronmen и 2 други им се допаѓа ова.
  19. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.276
    Допаѓања:
    5.171
    Пол:
    Машки
    Неможиш ниту да ја опишеш, ниту да ја раскажиш.

    Љубовта се чуствува. Го допира срцето, допира до последниот нерв. Чуство кое го носи човекот во облаци, најубаво нешто кое не се опишува, рај. Дури и ова кое го пишувам сега на оваа тема, од дното на душата и срцето ја чуствувам силата која ја поседува љубовта, градите ми треперат, ја ставам раката на срце и го чуствувам забрзаното чукање. Размислувам и си велам, господе која е оваа енергија и сила која извира..
     
    На edna_malecka, IRBBB и eliesaab им се допаѓа ова.
  20. cherrypopper

    cherrypopper Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.