1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубомора во врската

Дискусија во 'Врски' започната од kate, 19 ноември 2009.

 1. kate

  kate Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  29
  Многу сум љубоморна. Секогаш сакам се да знам кај оди, кој го бара на тел., морам да му ги прочитам сите пораки што му стигнуват. Никогаш не сум го фатила да ме лаже или да крие нешто од мене. Мислам дека во секоја љубов постои љубомора, но мојата е преголема и незнам која е причината за тоа. Сите околу мене велат дека претерувам понекогаш, но не можам да го контролирам иако се обидувам да не правам љубоморни сцени. Кажете дали и вас ви се случило да бидете љубоморни без некоја голема причина.
   
  На Cecko85, Strong25didi, gorde1 и 11 други им се допаѓа ова.
 2. macence

  macence Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  33
  Jas go pravev istoto,i na kraj go fativ deka me laze a opravduvanjeto mu bese deka bil pod golem pritisok zaradi toa sto sum go pravela i custvuval deka mora da me izlaze a nekogas duri i se plasel da mi kaze nesto pa mi sokrival...
   
  На Cecko85, Celebrity3 и macabt им се допаѓа ова.
 3. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  и јас бев таква и сеуште сум само што не го покажувам тоа во толкава мера му се јавував на секој сат или поласат кај беше со кој беше а правев и љубоморни сцени само со време сфатив дека тоа не е убаво ни за него ни за мене и кај мене се имаше случено да го фатам да лажи и тоа за глупости да ме излаже и оправдувањето беше ако ми кажел ке се налутев и ке почнев да викам и во право беше.потполно те сфаќам како ти е јас самата пробав да не бидам толку нападна и да го гушам имам доверба во него и му давам до знаење дека може се да ми каже дека не сум како порано затоа што со самото тоа што си ти љубоморна тој ке ти крие одредени работи мислејќи дека ке се налутиш и ке се чувствува како да го гушиш ке си ја нема потребната слобода во врската мој совет ти е самата да пробаш да си ја контолораш љубомората и знам дека понекогаш е тоа тешко и посилно од тебе ама нему тоа му смета и тоа многу тој сака да биде со девојка која секогаш за се ке го разбира и на која може да и каже се без страв дека ке му се налути или ке направи некоја сцена.сето ова ти го кажувам од искуство јас ке го изгубев дечко ми заради мојата претерана љубомора
   
  На Strong25didi, Marojo budalO, biljana3 и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Anna

  Anna Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  23
  Moram da priznam deka i jas sum ljubomorna,no ne premnogu i ne bez pricina. Sekogas zenskata intuicija e ponaglasena od maskata,toa e fakt...i mislam deka ljubomorata vo mali dozi ponekogas e i lek za vrskata,no vo gomeli dozi taa e otrov za sekoja vrska.
  Kako bi ja definirale ljubomorata?
  Ljubomorata....posledniot ljuboven adut. Koga site karti ke se iskazat...na ljubovta se lepi ljubomorata.
  Ljubomorata sekogas trae najmalku den poveke od ljubovta. ljubomorata e sobir na najlosite mani i kompleksi,taa najjako se izrazuva i najveke ne maci vo ljubovnite vrski.Taa ne e izraz na golema ljubov,tuku custvo na dlaboka vnatresna nesigurnost,vnatresen nemir koj se javuva poradi stravot deka ke bideme znemereni,napusteni,ostaveni... Ponekogas ljubomorata ja izrazuvame otvoreno,dramaticno so golema lutina,bes i jaki prefrluvanja eden kon drug.Ponekogas taa e izrazena preku jad i taga,a mnogu cesto poradi gordosta koja ja nosime ja odrekuvame...i ne priznavame deka sme ljubomorni. Veruvajte deka ljubomornite licnosti sekogas ja zabrzuvaat propasta na vrskata koja sakaat da ja socuvaat i odrzat podolgo vreme. Iskustvata sekogas ni se lekcii od koi cesto ucime,samo treba da se potrudime da tie lekcii ne gi povtoruvame. Mislam deka edinstven lek za ljubomorata e poverenieto...ako mu veruvame na licnosta koja ja sakame...togas nema mesto za ljubomorata...no ako toa poverenie se izgubi togas custvuvame deka nekako se okolu nas se ladi i ja gubi svojata toplina...ljubovta bledee i sekogas tuka ke postoi somnezot kako poceten stadium za da se razvie ljubomorata...Od ljubomorata ne mozeme da se oslobodime so svesna odluka ili samokontrola edinstven nacin da se resime od nea e da se zasakame samite sebesi...togas ke i veruvame na drugata ljubov t.e deka sme sakani i toa ke go pocustvuvame,a voedno ke se oslobodime od somnezot koj ni go nagrizuva i unistuva celiot zivot.
   
  На Lepotajce, ddevica, DivineFM и 20 други им се допаѓа ова.
 5. macence

  macence Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  33
  Soledad kazuvaj soveti kako se spravi so ljubomorata... :)
   
 6. macence

  macence Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  33
  Ana odlicna definicija
   
 7. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  па гледам да се воздржувам од испади кога ке посакам да му преречам нешто прво помислувам дали навистина има причина за тоа или е моја замисла потоа помислувам дека ке се искараме а можеме да си поминеме многу поубаво најмногу е воздржувањето во моментот да не дозволиш да те победи љубомората а кога ке те фати мисла сврти ја на друго место и не мислам постојано што прави тој со кој е и кај е а порано бев опседната со тоа и кога сакам нешто да дознаам го прашувам во вистинскиот момент и одоколу а не директно за да се изнервира и секогаш си велам животот е премногу краток да се замарам со глупости гледам кога сум со него да ми е убаво а не моментите заедно да ги поминуваме во расправија пред него насмеана па ако треба и вештачка да е насмевката :D
  и потполно се согласувам со тоа што го напиша Ана браво баш така е
   
  На 1bunny, Q.Dx, Onegirl95 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. macence

  macence Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  33
  Go fati deka te laze za nesto seriozno ili nesto za sto sekoj moze da izlaze? kako pomina preku toa? dali ja izgubi doverbata? Jas nemozam a da ne mu prerecam za toa sto me lazel... mnogu mi e tesko povtorno da imam doverba,od pricina sto pokraj site raboti koi gi smetav za ajde da gi narecam maski lazgi i zaebancii,doznav deka uste od pocetokot na vrskata kriel uste eden mobilen telefon od mene sto za mene bese sokantno bidejki smetam deka toa e ednakvo na cela godina lazenje...a za nacinot na koj doznav,taka e zborot ama podobro i da ne znaete-svesna sum deka do nekade samata sum vinovna za toa sto se sluci,megutoa jas licno se drzam do ona:nemoj da pravis toa sto nesakas da ti pravat i najverojatno zatoa sum tolku razocarana...
   
 9. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  јас еве не сум го фатила да во лага тој самиот ми има признаено и се заради тоа што ако ми кажел мислел ке се налитам што и така беше ја изгубив довербата не дека не и тешко ми беше затоа што затоа што токму заради мене тој правеше така тоа беше уште на почетокот на врската сега сме заедно 5 години и имаме разбирање за се а маченце немој да бидиш разочарана знам како е кога немаш доверба и кога се јавува тој немир дали кажува вистина или не и колку е тоа тешко и напорно ама ете пробај премини преку лагите со време и ке заборавиш и не мисли на тоа не се оптоварувај така се измачуваш себеси уживај во моментите кога сте заедно во тоа е убавината на љубовта мисли само на убавото а не и на лошото се што било поминало и се што ке биде и тоа ке помине уживај во моментот и не се замарај со минатото
   
  На girl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  122
  Па,Маченце никогаш не сум била претерано љубоморна во врската но сум се нашла на другата страна и да ти кажам дека воопшто не е пријатна ситуација.Тоа што човекот немаше доверба во мене страшно ме навредуваше.Постојано ме испрашуваше каде и со кого сум била,што сум правела........Навистина беше многу досаден и ме гушеше, па нашата врска неславно заврши.
  Пробај биди малку по опуштена.Врската служи пред се за запознавање,дружење и за забава.Верувај ми ако тој е мангуп со тек на време сам ке си ги покаже роговите. Нема потреба од детективски игри,проверка на мобилниот и љубоморни сцени. ;)
   
  На прасето зиги, Celebrity3, maca-s и 4 други им се допаѓа ова.
 11. Sonce

  Sonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  18
  Јас мислам дека проблемот со љубомората е до нас самите, а не до нашите партнери. Недостигот на самодоверба е основна причина за тоа. Затоа седнете еден ден и размислете колку вредите. Убедете се дека сте посебна личност и дека нема друга како вас... дека сте подобра од другите. Секогаш кога ќе помислите дека тој е со некоја друга потсетете се на тоа. На крајот ќе сфатите дека тој губи многу ако дозволи вашата врска да пропадне.
  Исто така застанете и поставете се на негово место. Како ќе ви биде вас ако личноста која сте избрале да биде до вас, не ви верува? Како ќе ви биде ако некој го следи секој ваш чекор и ве гуши постојано? Сигурно нема да се чувствувате добро, ви кажувам од искуство. Пробајте, размислете и секогаш пред да избувнете избројте до 10. И вашиот партнер ќе биде пријатно изненаден, а и вие. Зошто да се карате кога можете овој краток живот да го поминете во уживање со партнерот. Тој сепак ве избрал вас, а не некоја друга. Тоа треба да ви кажува нешто. Не дозволувајте љубомората да ја расипе вашата врска. Поздрав и пишете за резултатите ;) ;)
   
  На girl2, Ammy.Lee, LaraSolare и 4 други им се допаѓа ова.
 12. kate

  kate Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  29
  Фала многу девојки. Следниот пат пред да избувнам ќе се потсетам на вашите совети, ќе избројам до 10, ќе пробам да се контролирам и да имам поголема доверба во него и секако ќе бидете известени. Се надевам ќе има добри резултати, бидејќи многу го сакам и не сакам да го изгубам.
   
 13. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  секако дека ке има добри резултати ке видиш и самата :D поздрав
   
 14. lavce

  lavce Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  36
  Девојки ги читав вашите постови и доста се пронаоѓам во темава.И ако сум сигурна дека дечко ми ме сака сепак избувнувам кога ќе му се појави некоја девојка во близина.Па не дај боже да го гушне или да го баци ми се крева косата нагоре. Стварно сум ептен љубоморна ама незнам како да го сменам тоа.
   
  На Osamena devojka и mari-mari им се допаѓа ова.
 15. minimouse

  minimouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  4
  И јас се пронаогјам во темава ептен на почетокот бев мнооогу љубоморна на бившите на сите негови излегуванја без мене на секоја девојка што ке му се приближи.И ме има излажано ама јас мислам дека е по моја вина , не дека ме лажел туку ми криел некои работи кои ако сум ги дознаела ке било исто викање карање. Му простив за тоа и сега гледам помалку да напинјам да распрасувам на не избувнувам и со тоа тој повеке ке ми се отвара без страв дека ке избувнам. Сепак треба во мала доза да имас недоверба зосто не се знае како мозе да те разоцара.позд
   
 16. partygirl

  partygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  10
  znaci jas imav preeemnogu dolga vrska i mnogu bev ljubomorna....toa mi bese prva dolga vrska i prva ljubov i mnogu posesivno go sakav....nonstop se gledavme, se slusavme, poracinja ova ona, u isto drustvo...ali i pokraj se ja se jadev ziva koga on ke se pozdravel so zenska so ne ja znam i sl. taa ljubomora se javuva od nedoverba, ako ednas te izlaze i te izvara, djabe e i da mu prostis i da probas da pomines preku toa zosto znaes deka ednas vise zgresil, sekogas moze i vtorpat, a i nikogas nema celosno da ja vratis doverbata vo nego, tuku samo vrskata ke vi ide nadole i nadole se dur ne raskinete zasekogas. moj sovet ti e da ne ja pokazuvas ljubomorata vo nikoj slucaj, ne mu cepkaj po tel. i sl poso ni ti samata nejkes on da ti navlaga u intima i da ti gi cita site poraki so si gi prakala so drugarkite i sl. i druga rabota, zenskite se svesni koga partnerite gi lazat uste od samiot start, samo nie gi zanemaruvame site znaci i potajno sakame da veruvame deka oni se angelcinja i si se ubeduvame deka ne e tocno zosto sepak- neli on me saka, ne bi go napravil toa. epa greska si, otvori si gi ocinjata i pazi na signali i na ponasanje i vidi ja vistinata na vreme....i da te vara i da te laze, vistinata boli, ali bolje da otkries porano dur ne se zaljubis, otkolku mnogu kasno pa da go sakas tolku mnogu sto ke bides spremna da mu prostis na site greski. za zal ova se slucuva vo sekoja prva ljubov i prva podolga vrska zosto togas tolku nevino i naivno se vpustame vo vrski, toa e cudo....no za ostanatite vrski imas spas. dokolku si bila sposobna da go otsakas bivsiot i da sfatis deka on ne e edinstveniot covek na planetava so koj sto mozes da bides...taka treba da gi treniras i site ostanati....ednostavno sekogas ima nekoj podobar, pointeresen, posmesen i treba samo so pamet u glava da navlagas vo vrski i da sfatis sto ti ustvari samata sakas za sebe i sto ti baras vo partnerot, ali najbitno e da ne se prepustas premnogu na custvata, tuku da navlagas vo vrskata so pamet. i druga mnogu bitna stvar e da ne mu pokazuvas epten kolku ti znaci....ne znaci da go rugas i omalovazuvas i sl, tuku ednosavno pokazi mu deka ako on nemoze da ti go dade toa sto go sakas, togas ti si sposobna da go najdes toa vo nekoj drug!!!!
   
  На Венерче❤ и mjayyy им се допаѓа ова.
 17. Sanci

  Sanci Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  16
  Нормално е во една врска да постои љубомора помеѓу мажот и жената, само мислам дека таа граница не треба да се поминува, затоа што после тоа станува болест. Затоа не бидете претерано љубоморни зашто тоа и штети на врската и не и дозволува да функционира како што треба.
   
 18. Bamboolina

  Bamboolina Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  11
  Sama kazuvas deka ne e ok toa. Ne e Vo red da ja imas taa bukvalno svati -paranoja a da nema pricina.Taka samo gubis od ubavinata na vrskata. Ako mislis deka partnerot ne go prilekuvas dovolno, deka toj bi te mamel so nekoja .vsusnost so toa pokazuvas tvoi skrieni kompleksi i voedno gubis od ubavinata sto treba da ja custvuvas vo vrska. Ako nema doverba, Zaludno e.
   
 19. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Zenski da vi kazam jas nesto interesno. i jas bev vo vrskata ljubomorna i toa najmnogu na edna negova bivsa koja ne bese od nasiov grad no postojano mu zvonese mu prakase poraki, a toa normalno me doveduvase do ludilo .I iako imav potpolna doverba vo nego jas pak poluduvav no nikogas ne sum mu prerekla nisto zatoa sto taa ne se otkazuvase od nego.Jas za nea neznaev nisto ni koja e ni kako izgleda i koga vece ne bese od nasiov grad mislev deka vece nema ni da se sretnat i zatoa se opustiv i nekako veke prestanav da bidam ljubomorna na nea a i taa gi namali zvonenljata bidejki najverojatno svati deka sne vo ozbilna vrska. I posle godina ipol toj mi predlozi brak i jas prifativ normalno :) . I zamislete taa bila na nasata svadba kako devojka na nas drugar( vo meguvreme se fatila so nego)a jas ne znaev(doznav duri na nejzinata svadba koja e taa usvari) i koga ostanav bremena taa pak pocna da mu praka poraki od tipot pa cestito pa koga bebeto i bla bala bla a jas pak pocnav da poluduvam. I da skratam sakav da vi kazam deka denes po edna godina taa se omazi za drugarot nas i sega e vo naseto drustvo a jas bidejci na vreme svativ deka toj me saka mene i taa ne mu znaci nisto denes se gordeam so samata sebe sto ne izbuvnuvav na sekoja nejzina poraka i sto ne dozvoliv ljubomorata da vlijae na nasiot odnos. A denes ako mi veruvate ne ja osekam deka e do mene nitu ja gledam kako negova bivsa... Zatoa nemojte da dozvolite nekoja glupava guska da vlijae na vas i na vasata vrska zatoa so neznaete so vi prireduva zivotot.Ako ste sigurni deka ve saka zosto ednostavno ne se opustite i ne uzivate vo ubavite momenti obidetese taka i polesno ke steknete doverba vo nego.. pozzz
   
 20. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  lele peperutka do nekade se pronaogjam vo toa sto ti go napisa i mnogu mi se dopadna toa sto go napisa i na mojot decko bivsata ljubov mu ispraka poraki bla bla razni gluposti i nekogas se vozdrzuvam a nekogas mi doagja da ja ubijam i taa e od drug grad pa fala bogu ne moram da ja gledam :D i da kako sto napisa ti gledam da se opustam i da uzivam vo vrskata a ne da se zamaram so toa sto pominalo pozz