1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубомора во врската

Дискусија во 'Врски' започната од kate, 19 ноември 2009.

  1. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Samo taka soledad oti od takvi osobi nema spas :) Trudi se da ja ignoriras bidejci taa e sepak minato a minatoto brzo se zaborava :)
     
  2. ivanuskaaa

    ivanuskaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    imam de4ko eve veke 1 god sme vo vrska.mnogu e ljubomoren.se javuva na sekoi 30 min,saka da znae kade sum i sto pravam,ako doznae deka nekade sum bila(pa makar i kaj drugarka)se luti i odma po4nuvaat kavgite.ne znam sto da pravam.nemozam da se razdelam od nego bidejki mnogu go sakam iako mnogumina mi imaat kazano da go napravam toa.ama jas sakam da se smeni ako e mozno toa.ve molam dajte nekoj sovet ;(
     
  3. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    2.746
    Ne sum voopsto ljubomorna,no bev vo dve godisna vrska so mnogu ljubomoren decko.Mi bese prva ljubov i site negovi ljubomorni ispadi gi trpev zatoa sto bev premnogu vljubena,ali ne mozev poveke da izdrzam i raskinav.Stavi se malku vo negova koza i vidi gi rabotite od negova strana...kako ke se cuvstvuvas ako nekoj ti go pravi toa?Site nie imame zivoti i nadvor od nasata vrska i nemozeme da gi zaboravime zatoa sto sme vlegle vo nova vrska i sme se zaljubile,imame drugarki i drugari sto vistina ni se samo drugarki i drugari,probaj da ne si pravis filmovi vo glava,druga rabota e sto toa isprasuvanje e mnogu navredlivo za partnerot (barem za mene bese taka),nemozes nisto da sprecis so ljubomora,ako toj e resen da te izneveri nemoj da mislis deka tvojata ljubomora ke go spreci,moze samo da mu bide dopolnitelna pricina i osven toa sto go gusis nego,mnogu poveke se opteretuvas sebe so site tie somnevanja...zamisli kolku bi ti bilo poubavo vremeto pominato vo somnezi i nervozi da ti pomine vo baknezi i pregratki...
     
  4. ivanuskaaa

    ivanuskaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ne znam sto da napravam za da svati deka go sakam i deka nema da go izneveram ama stvarno toa negovo kontroliranje me gusi i mislam deka nema mnogu da izdrzam.jas ne sum ljubomorna no normalno deka sakam da znam kade go pominal denot(koga ne sme zaedno) no da mu zabranme nesto kako toj mene ne.nemam zabraneto i nesakam da zabranam WAAAA ;(
     
  5. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    2.746
    Ivanuskaaa nemozes nisto da napravis za da go dokazes toa,barem jas nemozev da napravam nisto,a se trudev mislejki deka jas pravam nekade greska i pravdajki se za raboti koi ne sum gi napravila :(I pokraj golemata bolka sto ja cuvstvuvav poradi raskinuvanjeto,sepak taa bolka bese pomala vo sporedba so gusenjeto od negovata ljubomora :( Ljubomora vo mali dozi e slatka i potrebna,no se sto e poveke od taa mala doza e nesto sto ti nemozes da go ispravis...nemoj da bides vo vrska vo koja ne se cuvstvuvas ubavo i vo koja nekoj te maltretira so negovata ljubomora,samo zatoa sto mislis deka si premnogu zaljubena i deka nemozes da zivees bez nego...bi sakala da ti pomognam,ama vistina neznam kako,mislam deka nema lek za toa...mozebi ima,ama jas ne uspeav da go najdam,mozebi ti ke uspees... :?
     
  6. Nefreteti

    Nefreteti Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    dusicke, a malku poveke da si posvetis vnimanie na sebe si otkolku da se grizis kade, so kogo i zosto e tvojot sakan ;)!Ljubomorata e covecka osobina, sekoja psiholoski zdrava licnost e posesivna i se grizi da ne go zagubi toa sto go saka, samo toa da bide umereno.Znaci umerenosta e najdobra vo ljubovta.Jas imam 34 godini i so svojot soprug sme zaedno skoro 12 godini od koi 6 sme vo brak.Pred da se zememe imavme dolga vrska vo koja jas bev preterano ljubomorna, a pricinata bese sto pred nego deckoto so koj sto bev me povredi mnogu.Neznam koja e tvojata prethodna bolka i dali ja imas samo mojot sovet e vo vremeto koga ne si so nego zemi procitaj si dobra kniga ili gledaj dobar film, odi kaj drukarkata - zabavuvaj se i zivej go zivotot zatoa sto ke dojde denot koga site ovie bolki sto gi cuvstvuvas ke bidat smesni vo odnos na vistinskite zivotni problemi :).Denes nemam vreme da razmisluvam kaj e mojot soprug :))) se slusame koga treba da mu kazam deka treba da kupi nesto koga ke se vraka od rabota ili koj ke gi zeme decata posle rabota.Sakam da ti kazam potpolni si go i organiziraj go vremeto taka da ne ti ostane nitu edna slobodna sekunda da razmisluvas za toa sto bi mozelo da bide ako.....i zosto za promena ne napravis ednostavno da se smenat ulogite i toj malku da pocne da razmisluva za toa kade si ti.:) neli go zasluzuvas toa???
     
  7. Msslovepoison

    Msslovepoison Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    5
    lele i jas sum bila ista ! no toa nema da te odvede nigde veruvaj mi,samo ke se uopropastuvas samata a nego ke go nateras za inaet da te laze ili pa da naprai nesto , nemoj da reteruvas obidi se da se kontroliras i se ke bide ok , na kraj krajista maskoto koga znae deka si lubomorna uste poveke te nervira a koga ne se interesiras do tolku nego go nerviras , abe uzivaj i ke vidis deka polesno ke ti bide poso pregolema ljubomora moze da ve odnese do razdelba..pozz
     
  8. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Vaka sega ivanuska Njadobar nacin da go resis tvoojot problem e dvajcata da sednete i da porazgovarate za negovoto odnesuvanje zatoa sto 1 god ne e mal period za da ne se zapoznaete megusebno, a stom toj i po 1god ne go menuva odnesuvanjeto mora da ima problem ili vo nego ili vo tebe. Zatoa prasaj go zosto ne ti veruva (bidejci ti brani i kaj drugarki da odis) zosto se odnesuva taka kon tebe,kazi mu deka negovoto dnesuvanjedeka toa ti preci i te navreduva, i se ostanato sto ti preci vo vrskata. Dokolku toj te razbere i proba da se smene bidi sigurna deka ste eden za grug a dokolku prodolzi taka da se ponasa najdobro e za tebe da ja prekines vrskata i da prestanes da se izmacuvas. Ti go kazuvam ova zatoa sto imam licno iskustvo i znam kakvo e cuvstvoto koga nekoj ne ti veruva i koga za se treba da "polagas izvestaj" pozz i se nadevam deka se ke bide vo najdobar red
     
  9. mon4ence17

    mon4ence17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    9
    i jas sum takva, najmnogu ljubomoram koga gleda ili komentira za nekoj zenski ne e toa dobro izgleda kako da nemas samodoverba ama takvite raboti jas licno nemozam da gi kontroliram
     
  10. macence

    macence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    33
    Ajde devojki dajte site zaedno da se resime od ljubomorava :) site znaeme deka nema da ni donese nisto dobro i pak nemozeme da se kontrolirame...
     
  11. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122

    Коментирај и ти како изгледа некое типче па да види како е ;)
     
  12. Viki56

    Viki56 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    5
    Ljubomorata e nesigurnost vo sebe, a ne vo partnerot.....
     
    На S.kiki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    tuka te poddrzuvam celosno....
     
  14. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    a zosto bi bila ljubomorna sto komentira zanekoja devojka? ne se nerviraj za takvi bannalni raboti maskite se takvi tie ne se kako nas. Da vi kazam deka nie zaedno gi komentirame devojkite pa nekogas se slucuva kog ke vidam nekoja dobro oblecena ili taka pozabelezitelna devojka se slucuva i jas prva da pocnam da komentiram za nea se razbira so mojot decko (maz mi e sega) i toa ne znaci deka toj ce se zaljube u nea ili ce saka da me izneveri. EDnostavno dokolku ste sigurni i vo sebe i vo partnerot nema pricina da se nervirate za takvi ednostavni nesta> :) pozzzz
     
  15. mon4ence17

    mon4ence17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    9
    mora da se resime od ljubomorata jas najpojke ljubomoram:D
     
  16. mon4ence17

    mon4ence17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    9
     
  17. mon4ence17

    mon4ence17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    9
    jas da iskomentiram nekoj a toa go pravam samo namerno a inaku ne sum takva ako iskomentiram nekogas ne veli nisto kako da ne go interesira a nekogas izbuvnuva aaaaaaa...znaci taka......zosto odis so mene vaka onaka....
     
  18. mon4ence17

    mon4ence17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    9
    jas znam deka me saka ama ete se pram za da se kontroliram a toj namerno zbora taka sekogas za da me provocira ama ete ako spomni za nekoe cupe ne znam od mene jadi.....a i sekogas izbrot na cupinja so gi komentira se katastrofa...a i vo posledno vreme ne spomnuva pojke znaj deka se nerviram i sum luta pozz ;)
     
  19. mon4ence17

    mon4ence17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    9
     
  20. mon4ence17

    mon4ence17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    9
    i jas te podrzuvam ama ne deka nemam samodoverba(ponekogas ja gubam)ama mislam deka imam kvaliteti mn na sebe za toj na pr da zrka vo drugi