Љубомора во врската

Дискусија во 'Врски' започната од kate, 19 ноември 2009.

 1. enna

  enna Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  I Jas Ve Podrzuvam .. Sepak mislam deka ljubomorata e teska .. Ljubomorata e nesigurnost , Nemas doverba vo sebe ili vo partnerot .. ako te saka ke ti veruva isto vazi i za mene i za ostanatite ako gi sakame i ako sme sigurni vo partnerot ke im veruvame i nema potreba od ljubomora .. taa vodi kon sekojdnevni kavgi , raskinuvanja bez pricini i t.n .. Dokazi deka moze da ti veruva ili pak partnerot neka go napravi toa , ili i dvajcata dokolku imate seuste nesigurnost .. Premnogu Gusenje so ljubomora doveduva do sekakvi gadni raboti .. taka da poveke samodoverba i se ke bide vo red .. Barem Jas mislam Taka ;)
   
 2. princess92

  princess92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  И јас сум ваква. Со мојот дечко одам веќе 1 година и 10 месеци и сум премногу љубоморна...Тој еднаш ме излажа и беше многу близок со една "другарка" негова и јас тогаш му раскинав бидејќи мислев дека има нешто со неа.Но тој ми се колеше дека не направил ништо со неа дека само онака живееле .Но и да немале ништо (што јас сеуште не сум сигурна во тоа) во тој момент кога му раскинав во мене нешто се скрши.. и сега што ако му простив и продолжив со него кога немам доверба во него :| кога ќе ми речи дека ќе излегува или нешто слично јас упорно мислам дека ме лаже и на фејсбук и на мсн цело време му проверувам дали си пишува со некого... едноставно незнам како да се справам со овој проблем... тоа е посилно од мене...знам дека ме сака исто колку што и јас го сакам него но не можам да му верувам иако сакам... :roll:
   
 3. mon4ence17

  mon4ence17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  5
  znaes kako potesko e da mu veruvas na nekoj so go znajs premnogu i znajs deka te saka,kolku pojke vlozuva vo tebe tolku pojke naogas mani.inaku da znes edno da go proveruvas sto pravi so koj se dopisuva zatoa sto e normalno toa oti maskite od taa strana mozat da bidat golemi gubrinja ali pravi go toa bez da znae toj pred nego pravi se za da ne posumlja zosto ako naseti deka go spiuniras ili go proveruvas ke mu bidi tesko oti ke si misli deka voopsto ne mu veruvas pozz....
   
 4. princess92

  princess92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  да знам дека е така и сепак фала многу за советот mon4ence17. ;)
   
 5. marina.k

  marina.k Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  5
  ZNACI 90% OD ZENSKITE SE LJUBOMORNI KAKO MENE :D I JAS SUM PRETERANO LJUBOMORNA I POSTOJANO GO KONTROLIRAM NE DEKA IMAM KOJZNAE KAKVA PRICINA ZA TOA AMA ETE.....JAS MISLAM DEKA TOA E STRAV BAREM KAJ MENE DA NE BIDAM IZIGRANA OD NEGOVA STRANA.ZOSTO SITE VIKAAT MASKOTO SI E MASKO I NEZNAES KOGA KE TE IZVARA.I SAMATA SUM SVESNA DEKA TOA MOZE DA DONESE PROBLEMI U NASATA VRSKA NO NEMOZAM DA SE KONTROLIRAM.NO PONEKOGAS I SI MISLAM DEKA SO TOA IM DAVAME DOZNAENJE DEKA MN NI ZNACAT I DEKA SE PLASIME DEKA KE GI IZGUBIME,MOZEBI TREBA DA SE OPUSTIME I DA OSTAVIME DA VIDIME DALI TIE KE GO PRAVAT ISTOTO ODKAKO KE POCUSTVUVAAT DEKA VEKE NE GI KONTROLIRAME.NEZNAM ISKRENO STO E NAJPAMETNO.......
   
 6. pufli4ka

  pufli4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Значи се пронајдов во темава,претерано сум љубоморна.Дечко ми е на факултет но е во друг град и тоа ме убива.Секој ден мислам е сега можи да е ваму можи да е таму со кој е што прави и слично.Неколку пати се обидувам да ја сокријам мојата лјубомора но залудно мислам дека таа владее со мене немозам да се контрлирам.После секоја непотребна сцена се каам но веќе е касно.Имаше период кога тој бесе љубоморен но со причина,а сега јас љубоморам на се и сешто нз како да си помогнам сама и добро ми дојдоа сите овие совети кои ги процитав овде .Сватив многу работи и ќе се обидам да применам несто од ова.. :)
   
 7. Eli4e

  Eli4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  31
  Se razbira deka sum ljubomorna, sakam moeto da e samo moe. Sekako deka se treba da si ima granici, da ne se pretera. Koga vrskata ke stane dolga i ke se stekne doverba ljubomorata se namaluva no mora da postoi kako znak deka toj ti znaci.
   
 8. Eli4e

  Eli4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  31
  И мојот дечко е на факултет во друг град, но секој четврток си доаѓа. Па во тие три дена кога не се гледаме, се слушаме постојано. Но и долго време сме заедно па јас му верувам, но секогаш постои одредена доза на љубомора и сомнеж, поради тоа што многу го сакам и многу ми значи. И јас така некогаш се каам, кога ќе сватам дека за џабе сум се нервирала.
   
 9. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.382
  Пол:
  Женски
  Нормално е од време на време да го провериш партнерот колку да си ја задоболиш љубопитноста, но да не ти стане опсесија, па и партнерот некогаш ке те провери тебе . Јас сум во врска 4 години и сватив дека со љубомора само ќе го наведеш партнерот и ќе му дадеш поттик да крие од тебе. Пример ако постојано го прашуваш: е сега која ти е оваа, од кај ја знаеш.... нормално дека ке крие се од тебе.
   
 10. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  206
  bas taka kako sto kaza irena samite nie so ljubomorata pravime da krijat raboti od nas
   
 11. elanor

  elanor Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  426
  Пол:
  Женски
  токму она што сакав јас да го кажам. признавам дека и јас сум љубоморна и кој ќе каже дека никогаш во животот не бил љубоморен знајте дека лаже. стално викам: две работи не делам - чоколадо и маж :D
  но, не смееме да дозволиме таа љубомора да не конзумира, нас и нашето секојдневие. на крај само ќе си ја уништиме врската, а сите убави моменти ќе ни прелетаат пред очи додека сме се замарале со "таа плавушата шо се поздрави со него у петокот".
  и се согласувам со мислењето дека љубомората одразува несигурност во себе а не во партнерот. девојки, фактот дека тој е со вас, значи дека тој ве избрал вас а не некоја друга, и не се замарајте со тривијални работи зашто ќе ги пропуштите најубавите моменти :D и ако случајно ве фати напад на љубомора - БРОЈ ДО 100!!! напред и назад :lol:
  инаку сум се нашла од другата страна на приказната и верувајте - одвратно е.баш пред една недела ја прекинав таа врска. дечкото МЕ ГУШЕШЕ!!! љубомора и посесивност - каде,со кого, е па ли со таа другарка па со неа беше излезена пред една недела, а зашто ти се тие (моите другари и другарки од маало,од средно,од градинка) побитни од мене и со нив вечерва мораш да излезеш....аааааххххх, а убаво му викав-сам си ја сечеш гранката на која седиш...... епа на крај си ја пресече!
  ВАЖНО Е ДЕКА СЕГА СЛОБОДНО ДИШАМ!!!!
   
  На mari-mari му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Jovanka27

  Jovanka27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  Definitivno so ljubomorata se unistuvate samite sebesi,ednostavno uzivajte i pocituvajte edno staro pravilo,toj sto saka da ve izmami i vaka i taka ke go napravi toa taka da nemora nervi da trosite...... :lol:
   
 13. Anonymous

  Anonymous Guest

  ahhh temava kako dobro mi dojde : ) bas ova mene mi se slucuva vo posledno vreme. Neznam zasto, nemalo nekoja posebna pricina no ednostavno pocnav da se somnevam vo se, da napnuvam, da rasprasuvam za se i sesto :( zaedno sme 7 godini, normalno imalo prekini, mnogu karanici, no povtorno sme zaedno. mnogu me maci ovaa ljubomora sto neznam od kade dojde, no se obiduvam da se kontroliram. tesko mi ide, mora da priznaam, no ke bide podobro, se nadevam. golem pozz do site devojki sto gi maci istovo ova, ne ste edinstveni :) ednostavno nekogas doaga takov period, normalno e, samo da ne preide vo navika. luv ya girls!
   
 14. lavce

  lavce Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  34
  Девојки се осеќам многу лошо за оваа тема. Посебно последнава недела. Се започна со една фотографија како дечко ми се сликал со едно девојче каде што ја има кренато во раце и изгледаат многу среќни на сликата. Незнам зашто но одсекогаш сум љубоморна на тоа девојче. Иако станува збор за девојче што е помало 6 години од дечко ми и за кое он постојано ме убедува дека му е како сестра мене постојано ми доаѓаат напади на љубомора ако ги видам да се заедно. Он постојано ме убедува дека е нормално да ја гушка и бацува зашто тоа го правел и порано пред да бидеме заедно.И дека постојано ја карал за дечковците доколку не и биле добри зашто ја сакал како сестра. Што на мене не ми изгледа така. Имено кога се они заедно јас се чувствувам како да сум вишок. Друга работа е што од друштвото на дечко ми повеќето другари му се слободни и тие што имаа девојки раскинаа пред скоро време па сега постојано му се јавуваат да излегуваат да бркале девојки. И он ме убедува дека нема ништо лошо во тоа да му местел на некој другар девојка пошто имал широк круг на познанички. Разговарав за ова со дечко ми и он ми кажа дека јас сум била премногу љубоморна и затоа он така се понашал. Што мислите вие дали имам причина да бидам љубоморна на овие ситуации или да се правам како ништо да не е?
   
 15. iv4ence

  iv4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  3
  во ред е да си љубоморна... но сепак постави си граници знај тој е со тебе зошто му значиш тој нема потреба да биде со друга извади ти тие лоши мисли од глава и помисли колку ви е најубаво.... доколку веке се сомневаш во него тогаш во ред е да проверуваш и пораки и позиви и се но сепак покажи му дека му веруваш знај ке му значи... :D
   
 16. tamy

  tamy Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  3
  ljubomorata e normalna....no mislam deka malku preteruvs[bez navreda]...mi se slucuvalo i mene da bidam ljubomorna no do odmereni granici...ako plodorzis taka vasata vrska moze samo da se vlosi....ljubmorata ponekogas znaci i nedoverba vo partnerot.........sigurno znaes deka ljubomorata e eden od glavnite faktori poradi koja edna vrska zavrsuva...zatoa potrudi se da go promenis toa :)
   
 17. lavce

  lavce Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  34
  Ок е твоето мислење но не мислиш ли дека треба и он да се потруди малку? Како може него да му смета ако јас се понашам така а за него да е ок?
   
 18. hristin4e

  hristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  259
  Допаѓања:
  379
  Пол:
  Женски
  e bas vo se 4udam.ja nikogas vo nikoja vrska ne sum bila ljubomorna.i nikogas ne sum imala znaci na ljubomora.zs ako saka da bidi so mene ke bidi so mene i nema nikoja druga da go interesira.a ako saka da bidi so druga nema so da krie neka kazi i neka krsi glava so nea nema so ja da se nerviram za toa pa i kolku saka neka mi znaci istoto go mislam. :) ;) :!:
   
 19. katerinalevova

  katerinalevova Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Јас мислам дека љубомора постои во секоја врска, само секој различно ја искажува.Љубомората е добра да ја има во врската бидејки тоа значи дека таа личност ве сака само за себе и се грижи за вас.Но треба да се внимава со колкава количина е застапена љубомората во врската.Кога ке го достигне својот максимум,поради големиот притисок доаѓа до уништување на врската.Нормално е да се има љубомора во врската но да не заземе голем разбер затоа што доказано е дека љубомората е болест!!!!
   
 20. magi85

  magi85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  3
  decki mi se dopagaat vasite mislenja vo vrska so ljubomorata.i jas imam eden mal problem,mojot decko pokazuva nekakva ljubomora vo stilot me ispituva so kako,kade zosto i ne samo toa,se slucuva da se luti i da kreva prasina za situacii kako sto se ne krevanje telefonska slusalka.ete denes mi se sluci eden takov primer ne go vidov telefonot dodeka toj mi zvonel,no go vidov posle 10 min i koga mu se javiv se iskaravme bez vrska i cel den sme luti eden na drug.mnogu go sakam oti ima mn drugi karakteristiki dobri kaj nego,no ovaa nedoverba sto ja pokazuva sprema mene ne mi e jasna od kade poteknuva i mn loso se custvuvam.drugo sto ne uspeav da vi kazam e toa e deka sme od razlicni i dalecni gradovi i se gledame retko...
  POMAGAJTEEEE!!!!!