1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубомора во врската

Дискусија во 'Врски' започната од kate, 19 ноември 2009.

  1. MValerija

    MValerija Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    nesrekna[*]
    Jas imam realen problem so ljubomorata.Vo brak sum 10 godini i do pred edna godina mazot mi ne pokazuvase nekoja golema ljubomora.Bev dosta slobodna, odev sekade bez problem no toj sekogas znaese kade sum zatoa sto jas sakav da znae se pa mu kazuvav kako sum si pominala,sto se slucilo, so kogo sum razgovarala....imavme donekade dobar brak so mali karanici ponekogas zatoa sto toj ne prasuva nisto tuku predvreme donesuva zaklucok i se luti pa jas sum taa sto prasuva zosto se luti sto sum napravila mu objasnuvam deka ne e taka kako sto misli....i sekogas ke se smirevme po 2-3 dena.Jas sum komunikativna licnost ,cesto se smeam i pokraj se sto pominav vo zivotot pocnuvajki od toa deka samo sto se omaziv gi izgubiv roditelite ,mazot mi bese vo koma od soobrakajka,veke deset godini lecam sterilitet.....
    Posle tolku vreme pred nepolna godina i pokraj site problemi koi gi imame mazot mi uste poveke pocna da se odalecuva od mene se luti mnogu pocesto za sitnici pocna da pokazuva golema ljubomora duri i koga ke sedam na kompjuter toj me obvinuva deka se dogovaram so nekogo. Takvata ljubomora bez pricina tolku mnogu me navreduva sto se cuvstvuvam mnogu loso i pokraj toa sto se sakavme premnogu i dvajcata sega mislam deka ne me saka dovolno. Stanuvam se podeprimirana cesto placam,a toj voopsto ne me poglednuva.Brakot od normalen brak se pretvori vo sekojdnevni karanici.Sto da pravam??? Kako da si go podobram brakot???
     
  2. macki4kaaaa

    macki4kaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    ej luge nz sto e rabotava poranolubomorev ali ne pokazuvav sceni i ne mi bese tolku tesko kako sega neznam sto da napravam mn go sakam ednas me izneveri i seuste ne mozam da go zaboravam toa a sega mi pokazuva na sekoj mozen nacin deka me saka deka saka da bide samo so mene mi se javuva sekoj saat nz nz sto da napravam nosto e kaj mene ako ne sme zaedno nosto sme na telefon ama koga nema da mi se jave nekogas mislam deka poluduvam ili ako izleze so drugarite naeden saat mislam deka ke me izneveri deka e so druga i nostop mu vrtam mn mu dosaduvam mislam deka ke mu se smlaci od mene pa ke me napusti taka da resiv veke da se smenam i mu rekov da pravi sto saka ama ako doznaam nesto ke bide tesko poslem za nas sega toj pocna da se oddeluva od drugarite i da bide so mene pocnav da ja namaluvam lubomorata svativ deka ednostavno saka da bide so mene deka ni e mn ubavo koga sme zaedno sega go sakam poveke od se vo zivotot se bi dala da sum so nego vo sekoja minuta za razlika koga pred 2 gosini se ladev so nego :roll: mozebi taka sum zasluzila ama toa e nz sto drugo da kazam ama sega e super nekogas duri ne si odi doma po 2-3 dena za da e so mene mn si go sakam
     
  3. male4ka16

    male4ka16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Lujge mnogu mi e tesko ne znaete kolku mnogu sum ljubomorna,ne znam dali ima pri4ina nemam dokaz najdeno deka me laze ama sekoj negov potek mi e premnogu sumliv,primer ako izleze do vece so tel.vo djebot jas poluduvam mu go zemam telefonot i prasuvam zosto taka napravil,ako ima sumliva faca i se umilkuva isto taka mislam i mnogu drugi raboti sto ne mozam da gi kontroliram,porano toj bese kako mene sega ljubomoren no sega jas sum,po4nuvam da bidam bolno ljubomorna,se prasuvam zosto toj povejke ne e kako porano se si mislam deka se slusa so druga na tel,deka mozebi ima i druga,nemam dokaz sto e najtragi4no,sekoj den go ma4am so ovaa ljubomora i nedoverba,toj nekako cuden e,poluduvam ova prerasnuva vo bolest,se plasam da ne bidam izneverena ili izlazana,tesko mi e,ne mozam da se upustam onaka ubavo,po celo vreme samo patam vo sebe bidejki toj ne saka da mu dosaduvam so toa,mi kazuva deka za djabe se nerviram koga nemalo nisto ama jas pak ne mu veruvam,znaete kako e tesko devoj4e da ne veruva vo masko,mi ja odzema samodoverbata,ona sto me pravi zenstvena ovaa ljubomora sekogas mi go pravi toa,3god sme zaedno i porano mu veruvav ama toj mene ne,sega se svrti krugot jas ne mu veruvam ama preterano,najpreterano,zosto mi e vaka,umiram lujge znam deka mi pravi nesto iako nemam dokaz custvava mi kazuvaat ama ne mozam da dokazam,smesno bi bilo da re4am deka od custvata sum sigurna,patam dlaboko i koga ke se videme namesto da si pomineme ubavo ili koga se slusam na tel samo se karam ili pak ako ne se karam dlaboko vo mene custvuvam tezina od ljubomora,somnitelnost i nedoverba,sakam da go prasuvam mi ide toa ne se plasam da ne mi vika bidejki toj vika deka preteruvam,ama da videte cudno mi nikogas vaka ne mi bilo,ve molam pomos ne mozam povejke vaka kazete so da pravam da se skaram ne mozam go sakam,da bidam so nego ne mu veruvam i nz vo golema kasa i bolka sum pomosss ,ve sakam
     
  4. mirka

    mirka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Проба ли да разговараш со него? Убеди го дека ти е единствен во животот, не дозволувај таков брак да пропадне! Обиди се ти да дознаеш малку повеќе за неговите излегувања,неговите активности, можеби тој прави погрешни работи! и уште да ти кажам дека доколку користиш фејсбук неговата љубомора за тоа што седиш пред комп е до некаде оправдана! затоа- немој! И јас сум многу љубоморна на дечкото, секој негов потег го следам а кога излегува со другари не можам да бидам мирна иако излегува со мојот брат! ако му ѕвони телефонот и тој не ми каже кој е јас полудувам!!! му верувам но,сепак сум многу љубоморна и не знам како да се справам со тоа,понекогаш ми кажува дека тоа му смета!
     
  5. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Љубомора

    Еве една тема која што е честа,нешто што стварно му пречи на човек,мене најмногу а претпоставувам и на други.Дали љубомора од страна на машко или женско.Од страна на машко,сто мислите дека ако е љубоморен ве сака,или само е болно љубоморен,па да ве замара со оние прашања како: кај ке одиш,па со кого,зошто?Од женска страна има и имало од секогаш коментари како: види ја оваа се само и даваат поклони или било што,или пак приметуваш дека ти љубомори а тоа го крие демек нема врска и те збори.Ајде да си ги кажеме нашите мислења околу темава или пак некоја случка.
     
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Во една врска љубомората до одредена мера е здрава, но кога ќе ги премине границите, е тогаш веќе е проблем. и тоа голем проблем. кога станува збор за љубомора помеѓу пријатели, јас имам многу грдо искуство кое од ден на ден се „збогатува„ затоа што мојата „пријателка„ нема контрола во своето однесување и под дејство на нејзината љубомора праи бесмислени работи. suma sumarum најлошата болест на денешницата
     
  7. capricorn93

    capricorn93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Kate mora da se naucis da mu veruvas na partnerot ja uspeav posle tolku dolga vrska da prostam varanje i pak da bidam so nego i da mu veruvam
    ne se preopteretuvaj sebesi so gluposti bidi si vesela i on ke se oseka podobro u tvoe drustvo a ne da se oseka kako nekoj celo vreme go prati so prai kako prai.... vnimavaj so tolkava ljubomora mozes da go izgubis ...
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Capricorn93 секоја чест што си му простила на дечкото што те изневерил... јас не би можела, затоа што ако еднаш се случи тоа, ќе се повтори... во секој случај, не знам како би реагирала на такво нешто, па ќе речам, никогаш не вели никогаш :)

    Љубомора во врската има ако се работи за љубов... ама мора да има граница... не може човек да гради врска ако не постои љубов, доверба, толеранција и разбирање... малку љубомора не е грев, ниту е лошо - тоа покажува дека партнерот навистина ти значи... полошо е да бидеш рамнодушен, тоа значи дека немаш никакви чувства спрема партнерот!

    Ама пак, се што е претерано не чини, така и љубомората... не е убаво да станеш посесивна, и опседната со тоа кај оди дечкото, кому му се јавил, кој му пишува, ти реков-ми рече... ем ќе се нервираш повеќе, ем ќе се оддалечиш од партнерот....
     
  9. Dark-Rose

    Dark-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    76

    Малечка, ама се од збор до збор, од точка до запирка си ја опишала мојата ситуација. Само што тебе ова ти се случува на 16 години а мене на 22 :worried:hock: Незнам како да ти помогнам, зашто незнам ни сама како да се справам со тоа. Едноставно полудев... Обиди се бар ти да се справиш со тоа, кај мене мислам дека веќе се е изгубено. Пробај оттргни ги мислите од таму, занимавај се со нешто... јас пробав ама не успеав. Позз и се надевам ќе биде се ок. mwa***
     
  10. kitycat

    kitycat Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ii jas sum preljubomorna mislam deka toa ke mi ja unisti cela vrska... ne sum ljubomorna kade odi sto odi
    ama ko ke pomislam pred mene imal ne znam kolku zenskii iii pukam ii mora da se iskarame:worried::worried:
     
  11. skopjanka

    skopjanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    zenski gi citam vasite postovi, i ednostavno ne znam kako da vi pomognam.jas ne sum ljubomoren tip voopstvo. normalno koga ima pricina,no obicno ne. za vrskata da uspee potrebna e ogromna doverba.no taa doverba treba da se stekne. za zal ima mnogu slucaevi koga doverba nema,pa ljubomorata e prvo cuvstvo vo taa vrska.
    probajte da razgovarate za toa. ljubomorata ve polni so omraza,ve pravi negativni,nedoverlivi,somnitelni za se.
    bez razlika dali imate 16 ili 22 godini,ljubomorata e ista.zaradi nea mnogu brakovi se raspagaat.
    prvo sto mora da napravite e da sednete so deckoto i da razgovarate. dokolku mu znacite,da vi pomogne da sfatite deka ste edinstvena za nego. dokolku ne se trudi da vi dokaze ,togas najverojatno ima pricina za ljubomora.
    no od druga strana pak,mozebi toj namerno vi go pravi toa.mozebi ste mu sipmaticni koga ste ljubomorni,pritoa ne sfakajki deka ve ubiva so toa. primarno e da razgovarate so nego.
    a kitycat eve ti moj dobronameren sovet.nemas pricina da ljubomoris na toa sto go imal prethodno. zarem ti ne si imala prethodno nikoj? ne treba da te jade sto pravel porano.vazna e segasnosta,toa sto sega e so tebe. sekoj ima svoe minato. e sega ako namerno te predizvikuva sto toa sto ti kazuva sto pravel porano,togas toa ti go pravi ili za inaet,ili za da ti pokaze sto toj saka.no bez pricina nemoj da ljubomoris. site imame minato,site sme pravele nesto drugo togas. nemoj bez potreba da si ja trues vrskata so ljubomora.so toa ja ubivas. ;) se nadevam se ke si resite i ke ja gradite vrskata na doverba.no nemoj nikako da bides posesivna. ;)
     
    На sercee му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lili1

    lili1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    52
    Lubomorata e neshto shto sekoj ja custvuva za nekoj shto mu znaci, normalno e da custvuvash lubomora zoshto go sakash deckoto ,i sakash sekogash da bide so tebe da gi spodeli site momenti so tebe, nemoj da mislish deka na toj ne mu godi koga si ti lubomorna zoshto na toj nacin toj znae deka ti go sakash premnogu iako se pravi deka mu e preku glava od lubomorata no nemoj da preteruvash bidejci i preteranata lubomora e shtetna za verskata .Obidi se da se kontrolirash i ostavi gi onije glupavi proveruvanja na mobilen i slicno bidejci kolku mnogu vlleguvash vo tije raboti tollku ti se puni glavata deka toj ti pravi neshto zad grb .cao
     
  13. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Лелеее... не постои човек на планетава кој е пољубоморен од мене, дефинитивно! Можеби тоа ми е и најголемата маана што ја поседувам :x
    Но, ете таква сум...
    Не го контролирам воопшто, бидејќи знам дека не контактира со други девојки :D , но не знам каква сцена можам да направам и да видам дека друга му се загледува... :evil:
     
  14. cuca16

    cuca16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ljubomora vo vrskata ne e ic dobro zasto znam od iskustvo deka toa pravi da se oladis od partnerot. toa poleka stanuva opsesija. treba da se uziva dodeka ste vo vrska. treba da dozvolite partenrot da moze skroz da ima doverba vo vas da moze se da vi kaze sto mislis i cuvstvuva a ne celo vreme da paze sto zbori za da ne izlaze nesto. znam deka ne e lesno toa da se kontrolira ama treba da se proba
     
  15. angel.11

    angel.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    26
    претераната љубомората ја убива секоја врска полека но сигурно,додека мали сигнали на љубомора е секогаш пожелна да ги разгори искрите. Мое лично мислење е дека доколку се најдете во врска со љубоморна личност најдобро би било да ја прекинете врската во истиот момент, има разлика од мала љубомора и болно љубоморни луѓе. Сум била во врска со болно љубоморна личност, на која и пречеа моите другарки-останав без нив, моите другари-останав и без нив.... навистина е лошо што многу од нас девојките понесени од љубовта настојуваме да им угодуваме и настојуваме да не ги лутиме не размислувајќи дека тоа нема да трае вечно, кога тогаш ке ни дојде преку глава од се и се ке се заврши, а да ставиш крај со болно љубоморна личност верувајте е долг и траен процес и остава последици на двете страни. доколку сте во врска со болно љубоморна личност спасувајте глава...а доколку станува збор за мали знаци на љубомора тоа е знак дека му значите многу. Секако ова е мое мислење, немора да значи дека во секој случај е така.
     
  16. anjuskaa

    anjuskaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    9
    Neznam sto se slucuva ama jas veke samata sebe nese prepoznavam,sum stanala mnogu ljubomorna.porano deckoto bese toj koj mi pravese ljubomorni sceni,deka sum so koj sum izlezena koga kese vratam,me gusese toa ,a toj mozese i si davase pravo na sebe deka saka da odi.i togas jas svrtev nov list pocnav i jas damu zabranuvam nekoi raboti samo za da mu dokazam deka toa sto go pravi ne e vo red i pocnav da pravam ljubomorni sceni deka e so koj e,na pocetokot se karavme mnogu dodeka ne sednavme i razgovaravme i najdovme kompromis,i sega koga se treba da e reseno mene ljubomorata mi stana navika,jas i ponatamu se nalutam koga ke mi kaze deka ke izlese sam so drugarite,ili pak koga ke vidam nova prijatelka kaj nego na fb,nemi e seedno voopsto :roll: kolku i dase trudam dase vozdram da nese lutam i karam po glasot mi se poznava deka sum luta,toa e posilno od mene :(
     
  17. Augustina

    Augustina Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    36
    Imav decko koj bese bolno ljubomoren, zivotot pekol mi go pravese bas radi pusta ljubomora..i da e uste pogolem apsurdot, toj bese toj sto me izneveri i me ostavi, a jas bev taa sto go trpese celo vreme..zatoa ako osekate deka vasata ljubomora e nekontolirana svestetese, a dolku imate bolno ljubomoren decko: BEGAJTE OD NEGO!!!!
    Segasniot decko ne mi e ljubomoren i se osekam slobodno poradi toa, a jas se trudam da sum normalna i da ne pokazuvam simptomi na ljubomora, no blagodarenie na bivsiot sekogas ke patam od stravot deka mozebi pak ke bidam izneverena ili ostavena!!!!!!!!!
     
  18. strumicanka21

    strumicanka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    3
    И јас можам да кажам дека го имав истиот проблем, бев многу љубоморна. Зошто си стиснал лајк на сликата на фб? Зошто не се јавуваш? Кај беше ? Со кого беше? :x Зошто ти е исклучен мобилниот? Зошто пишуваш со оваа, зошто со онаа? :x ххххахахха :lol: Правев сцени за ништо... но сето тоа беше затоа што не бев сигурна во дечко ми (дека ме сака , дека нема да ме изневери... итн) :| Но сега знам дека ме сака и дека нема да направи ништо за да ме повреди и не сум толку љубоморна... секако љубоморна сум, ама не до толку како порано :)
     
  19. Mitevska

    Mitevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    11
    Претерано љубоморна НЕ сум. Али љубоморна сум иако неам причина за тоа . Али сепак ние женските некоаш си замислуваме работи шо не постојат .Кај мене ситуацијата е обратна он е тој шо е претерано љубоморен и таквата љубомора е најчеста причина за раскинување,но добро е шо на време му кажав се у фаца шо ми смета и шо се труди да се промени :) pozz
     
  20. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    луда работа, јас не сум баш нешто посебно љубоморна... башка смешно ми е коа неговата бивша или некоја што го бркала или ја бркал пред да биде со мене ќе се најде со нас во друштво... како да бидам љубоморна коа или е на работа или е со мене.. на што да љубоморам? на колешките што ги нема? неее беее...
    имав една другарка во средно што имаше дечко да не речам болно љубоморен.. ние девојки излезени на кафе сами без дечковци и ете го тој ни свети, па да му се пљукнам во животот едно кафе да неможам да го испијам без тој да ми свети... мислам тоа е веќе болна работа.. јас на кафе со другарки и тој со мене.. па остај тоа, партали се правеа ако другаркава некому речеше здраво... болештии