Љубомора во врската

Дискусија во 'Врски' започната од kate, 19 ноември 2009.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.637
  Допаѓања:
  43.578
  Јас што идев со еден дечко( ама кратко време) беше претерано љубоморен. Ако не бевме заедно ми се јавѕваше на секои 5 мин (ама буквално ) и не ме оставаше да дишам. И ке ми се јавеше и одма Кај си? и еднаш му викам еве со мајка ми на пазар и ми вика а па мене не ми звучи така да не ме лажеш нешто? И морав да му ја дадам мајка ми на тел. за да ми поверува. И колку и да беше се о.к не можев да преминам преку вакви раб. зашто ако станеше врската посериозна и овој проблем ќе беше посериозен. А сега пак во оваа врска целата доверба му ја имам дадено на дечко ми и ако нешто се случи тоа ќе биде тоа. Ама знам дека нема и он ја има истата доверба во мене и воопшто немаме проблеми. :D
   
 2. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  leleleeeee :o istiot probleeem go imam i jas :( se mrazam samata sebe zaradi toa!!! kazuvajte pomos za mene ke poludam jas od ljubomora :( :( :(
   
 3. sindi12

  sindi12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  sakam da pobaram sovet ako moze nekako da mi pomognete so decko mi sum vo vrska 2 ipol godini no problem e toa sto decko mi e mn ljubomoren i ne dozvoluva da sizleguvam sama so drugarki mislejki deka ke go izneveram,taka e poradi toa sto samiot toj me ima iznevereno pa da ne mu vratam so ista mera,ednostavno sakam da bidam slobodna vo smisla da se zabavuvam so drugarkite no i da sum srekna so nego kazete mi sto da napravam da mi veruva :?
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.745
  тој да ти верува? наместо тој да се труди ти да му веруваш откако те изневерил, ти поставува граници! нееееее. мора под итно да рзговараш со него. Па не може тоа така? Што си ти крива за неговата несигурност? Врската не е здрава ако не постои доверба и СЛОБОДА НА ДВИЖЕЊЕ. ;)
   
 5. sindi11

  sindi11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  ve molam za sovet vo vrska sum 2 meseci zalubena sum vo decko mi i sigurna sum i deka i toj e vo mene,no mnogu mi preci sto se karame sekoj vtor den zatoa sto toj e mn ljubomoren ne dozvoluva da odam na kafe so nekoi prijateli sto se i moi simpatii :D nitu da stojam i igram so nekoe masko,ako ne mu titnam na mobilniot ili ne mu se javam toj zbesnuva a za razlika od nego jas ne se zamaram za nisto ne mi preci da stoi i igra so nekoi devojki ili ako ne mi zvoni, postojano mi veli deka treba da bide kako ke kaze toj no jas ne sum od tie devojki sto slusaat ;) neznam veke sto da napravam sakam da odam so nego no postojano se karame za gluposti ve molam za pomos da mi kazete dali moze da uspee ovaa vrska dali da prodolzam ili ne :?:
   
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.745
  Одлуката дали да продолжиш со него или не е целосно твоја. Но според мене, зошто да бидеш во врска ако таа е исполнета со караници. Или најдете некое решение кое секако треба да го постигнете преку разговор. А ако дечко ти толку сака да изиграва шеф, нека си вработи некоја, па нека и шефува колку сака. Врската треба да се заснова на компромиси, а не едниот само да команда, а другиот само да слуша. Тоа никако!
   
 7. sindi12

  sindi12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  pa da ama i jas se osekam kriva na nekoj nacin i nemozam da mu prefrlam zatoa sto i jas go imam iznevereno no toj neznae a za razlika od mene toj mi prizna deka me izneveril dali da mu priznaam ili ne strav mi e zatoa sto go znam i mi se zakanuva deka nekogas doznae deka sum go izneverila ke me ubie HELPP
   
 8. sindi11

  sindi11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  pa da odlukata e moja no i samata neznam znam deka go sakam mnogu no karanicite mi smetaat ako denes ni e ubavo utre na nego nesto mu teknuve i se zapocnuva sekoj den se povtoruva istoto veli deka mi prefrluva zatoa sto me saka i ne saka da me gleda so drugi maski no jas sakam da imam prijateli,razgovaram so nego no toj ima mnogu inaet i nemoze da me razbere mu kazuvam deka ne sakam nekoj da me povreduva i da me laze zatoa sto [poranesnite vrski ne mi buile bas sjajni a toj veli deka za drugite sega mu vrakam na nego,jas ne mu dozvoluvam da mi komanduva toa nikako i zatoa se e taka sekoj den sme skarani a i dvajcata se sakame neznam sto da napravam help
   
 9. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.329
  Допаѓања:
  2.951
  Пол:
  Женски
  и мојот е љубоморен и ми ја ограничуваше слободата не можев сама на кафе да искочам со другарки и други работи на крај не можев веќе да издржам и отворено ми кажав дека веќе не можам да издржам така и се смени кон мене во тој поглед имам повеќе слобода од пред тоа
   
 10. Angie.J

  Angie.J Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  a kako si mu prostila na toa sto toj te izneveril?veruvaj stom ednas te izneveri ke te izneveri pak.. istoto mi se sluci i mene .. imav decko skoro dve godini ali vrskata bese nepodnosliva. ljubomora i posesivnost. morase da se preseci. ljubomorata e bolest, kolku pobrzo presecis tolku podobro .. toj nikogasnema da dozvoli da ne e informiran kaj si i so koj si .. ova e moj sovet pozz ;)
   
 11. ivcee

  ivcee Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  и мене дечкото ми е мн љубоморен..ми се јавува на 5 мин..ми ги чита пораките..ми забранува да излегувам со другарките..ми забравува да седам на фб и на мсн..но,од такво гушење и преголема љубомора што му направив на крај..ме испоровоцира да го изневерам...и таква љубоморна врска не оди никаде...доколку се нема доверба џабе е се верувајте. Мн се каам поради тоа.но немозам да го вратам времето..без доверба нема ни врска..поз
   
 12. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  72
  Epa vaka malecka... I jas sum bila vo slicna situacija i seto ova sum go analizirala... Velis deka nekogas deckoti bil ljubomoren a sega ne e... So samiot fakt sto toj sega ne pokazuva ljubomora tebe te pravi ne sigurna. Toj (ne tvrdam, tuku pretpostavuvam) sega e po siguren vo vasata vrska i ti si dokazala deka ne treba da ljubomori i tipot e smiren, ednostavno saka da ne si ima maki, a tebe toa te izluduva. Mislam deka se dodeka nemas dokazi nemas potreba da se posomnevas. se dodeka toj redovno ti se javuva, te baknuva, te miluva i ti posvetuva vnimanie kako porano, mislam deka nema potreba od nervozi i nesigurnost. pak ke ti povtoram i jas go pravev toa istoto sto i ti. no decko mi eden den se nafati da razgovara so mene, i mi rece deka ova moe odnesuvanje ne nosi kon arno tuku da se resam dali sakam da prodolzam so nego, da mu veruvam kako toj mene sto mi veruva, da go sakam i da mu posvetam vnimanie kako dvajca sakani a ne konkurenti, bidejki vrska koja konstantno se rizikuva so somnezi, ljubomora, karanici, taa vrska nema nadez. Zatoa sedni analiziraj dali imas fakti za somnez, pak ke ti povtoram so samiot fakt sto toj poveke ne ljubomiri kako porano tebe te pravi nesigurna, no toa ne znaci deka toj tebe ne te saka kako porano, naprotiv mozebi sega veke e siguren deka ednostavno te saka i ti si mu dokazala deka nema potreba od ljubomora. Zatoa dodeka ne e docna, i dodeka ne mu pukne film i na nego da mu zdosadi od toa tvoe odnesuvanje, trgni gi tie losi misli od glavata, i napravi i misli pozitivno za vasata vrska. Izleguvajte pocesto, bidete poveke vreme zaedno, ne mu go kontroliraj mobilniot (probaj) se dodeka se oladis od taa pomisla, EDNOSTAVNO izvleci gi samo dobrite strani i pozitivnite raboti od deckoto, odnosno poveke razmisluvaj za iznenaduvanjata koi ti gi pripremil, strasnite baknezi, mestata kade sto ste bile zaedno... i se nadevam deka ke uspees... ete jas uspeav...
   
 13. Buceto

  Buceto Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Jas dosega ne sum go fatila decko mi vo laga iako sme vo vrska veke 2 meseci i se sakame nemozam da kazam ne...no sepak sum uzasno ljubomorna koga ke se stavi na fb i ke pocne da addnuva nekoi si drugi zenski so se so pogolema atraktivnost i so takvi atraktivni sliki.Ponekogas mu vlagam da mu izbrisam nekoja od friend's ili da procitam neso od chatot ili pak nekoja si poraka dokolku pisal ili mu pratile,i ako nacekam nesto sto ne bi trebalo uzasno se vadam od takt i pocnuvam poveke da mu proveruvam dodeka pak ne najdam nesto sto ke me navede da somnevam.No kako i da e ljubomorata moze mnogu da nasteti vo vrskata i zatoa ponekogas e podobro da ne se iskazuva tolku podobro e da se cuva vo sebe bidejki bi mozelo da ima posledici od taa bolna ljubomora bez razlika od koja starana e.Iako ponekogas za nekoi raboti ni e tesko da prekutime podobro bi bilo da molcime za da ne go izgubime toa sto go sakame i sto ni znaci :D
   
 14. lavce

  lavce Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  34

  haha i jas slicno reagiram. megjutoa mu napraviv test na decko mi i ispadna deke nemam pricini za opasnost. napraviv profil od edna top razgolena devojka na fb i sekako mu se staviv za prijatel. pocnavme da catuvame ama ne postignav ama bas nisto iako devojkata dosta go provocirase. ovoj na toa i kaza deka ima devojka i deka ja saka samo devojka mu t.e mene. :D :D :D
   
 15. didija

  didija Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  102
  Многу сум љубоморна, но се трудам последниве неколку години(поточно 2) колку толку да се контролирам. Барем да не покажувам до тој степен да треба да има караници
   
 16. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  390
  Љубомората е еден знак на заљубеност и е нормална меѓу партнерите во секоја врска, но доколку е претерана и ги поминува сите граници, таа веќе е болест. Дечко ми е љубоморен, но не до таа мера да ми забранува некои работи, да ми кажува каде и со кого да одам, со кого да се дружам. Љубоморен е кога излегувам дотерана-да не ме бендисал некој :lol:, кога некој гледа во мене..Но не е болно љубоморен. А што се однесува до мене-не можам да поднесам близина на девојка што не ја познавам во негова близина.. :x
   
 17. elena99

  elena99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  17
  љубомората е завидливост но преминува во болест барем за мене и мислам дека нема лек затоа што пробувам да ја прекривам веке 2 години и можеби сум прекрила нешто да не дознае но никогаш не исчезнува од мене тоа чуство. Но на крај секогаш си кажувам што си мислам и мислам дека ако занете веке дека сте болни од љубомора да му ја кажете вашата болест на партнерот и на такви ваши испади да не замерува премногу. Мене тоа ми помага колку толку ;)
   
 18. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.637
  Допаѓања:
  43.578
  Јас сум немала проблеми со љубомора и сл. ама некако во последно време почна да ми забегува и не ми е баш сеедно... јас дека повеќе време сум на работа,а он е послободен и си шетка си пие со другарите( за кои немам баш некое убаво мислење)и се си мислам дека ќе го завлечат... А не сакам да почнам да правам сцени,ама ако не се оправи, ќе морам јас да го оправам по се изгледа...
   
 19. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  72
  Pocni prvin so razgovor... kazi mu go toa sti smeta... vidi kako ke reagira... sepak mislam deka ragovor i dogovor kuka gradi.
   
 20. divine

  divine Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  24
  da razgovorot e najdobro nesto no ima i tuka eden problem, znaci moze da naide na negativno odnesuvanje i napaganje od tipot , ti ne sakas jaa da se druzam i sl, a baska on ne svaka deka drugarite loso vlijaat na nego (osobeno ako nemaat vrski) i za nego tie se najdobri, pocekaj uste malce pa ke vidis zaso da ne si napravis poloso! :worried:ilent: