1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубомора во врската

Дискусија во 'Врски' започната од kate, 19 ноември 2009.

  1. srnicka24

    srnicka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    45
    ljubomoraa ahh.kolku pati znam i bez pricina da bidam ljubomorna...i da si pravam filmcinja..i posle da se vratam vo realnost i da si kazam sama na sebe,,eeejjj sto ti e prestani na gluposti da mislis""!! dali e ova normalno???vi se slucuva li vas???
     
  2. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    lele jas si mislav deka samo na mene toa mi se slucuva , ahahh imalo miloin pati , ama moive filmovi seriski se , ccc a :roll: be zeni
     
  3. srnicka24

    srnicka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    45
    a da znam na momenti i da izreagiram loso...a sekako nema pricina :? i posle mi e mnogu krivo...ne znam dali e ova bolest kako da prestanam so toa...nemam nikakvi problemi imam prekrasna vrska...ama ova so filmcinjava e nesto sto mnogu mi smeta..pomosss! :?
     
  4. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    Se se slucuva periodicno... i jas bev takva, za sedum godini vrska 6 godini sum bila ljubomorna vo serii... se dodeka eden den ne sfativ deka ova e glupost... i sega se slucuva nekogas, no sega veke znam da kocam, pred da kazam nesto analiziram dali treba da go kazam... taka da dokolku ve saka vistinski ke ja sfati i vasata ljubomora, duri i zabavno ke mu bide :lol: no i vie bidete malku vnimatelni, normalno ako nema pricina za ljubomora.
     
  5. srnicka24

    srnicka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    45
    фала free:) стварно ми е тешко да се справам со ова...само и наштетувам на врската..а ако продолжам ќе се пореметам психички...ај да има причина..ама кога нема..аххх
     
  6. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    draga srnicka...
    definitivno nekogas sami si gi sozdavame problemite, ednas imav procitano tuka na forumov deka zenskite mnogu cesto uzivaat da patat, da bidat raseani, da se cuvstvuvaat tazno, da bidat vo depresija da se zatvorat vo soba da slusaat tazni pesni, da leat solzi, a najzaloso e koga ova go pravat bez pricina...
    jasno e deka ti go sakas, i od pomislata deka mozes da go izgubis se stvara taa ljubomora, no dokolku cvrsto sakame da funkcionira vrskata, togas definitivno treba da se potrudime, i sega ke ja kazam taa poznata pogovorka, ne im go pravi na lugeto toa sto ne sakas da ti go pravat...
    sekoj covek ima trpenie do odredena granica, pa nekogas i od najmilata majka ke ti zdosadi koga ke nastojuva za nesto...
    kolku i da te saka covekot, nema da moze da izdrzi od nesto od sto se gusi... maskite baraat sloboda, ne velam sloboda da go ostias sto saka da pravi, no za sekoja sitnica da se ljubomori mislam deka ne e vo red...
    e sega, pak ke povtoram razgovorot na nekoj nacin e lek, odnosno, izdrzi i ne pokazuvaj ljubomora za raboti koi navistina nema somnez, a koga ke se sluci nesto od sto navistina postoi pricina togas razgovaraj, kazi mu otvoreno sto ti smeta (no vnimavaj) i toa moras na diplomatski nacin da go iskazes- za da ima rezultat...
    leleee ovoj muabet nema kraj, no najbitno e da mozeme da se kontrolirame, potrudete se, jas se potrudiv i uspeav, sega barem ne reagiram i ne izbuvnuvam koga ke se zadrzi so drugarite, ili koga ke bide nedostapen, ili ako ne mi se javi posle pominati dva casa :lol:
    so sreka na site...
     
  7. srnicka24

    srnicka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    45
    tnx...полесно е кога знаеш дека не си единствен :D ќе поработам на ова..доста беше...се во животот се учи нели??поздрав free :)
     
  8. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    :clap: super kazano i napisano i se e tocno i porano imam kazuvano deka zaradi mojata pregolema ljubomora bez pricina ke go izgubev decko mi oti bukvalno se gusese od mene ama nauciv mnogu i sega gleda da se vozdrzuvam duri ponekogas i mi veli deka ne go saka veke oti ne sum ljubomorna :D sea i jas imam nekoi slabi momenti koga sum tazna depresivna i go zamaram so gluposti ama toa se slucuva ponekogas i mozam da kazam deka mnogu podobro ni funkcionira vrskata od porano i toj ima poveke doberva vo mene a ako ljubomorite samo ke go naterate nekoi raboti da gi krie ili uste poloso da ve izlazi.Zatoa mora da pokazeme deka imam razbiranje za se i da ne se odnesuvame kako deca ova vi go kazuvam od iskustvo
     
  9. Mimice

    Mimice Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    92
    Sekoj e ljubomoren ako nekoj kaze deka ne e togas toj sigurno laze samo stosot e vo toa koj kolku ja pokazuva ljubomorata. Ako premnogu nekoj ni znaci togas normalno e da ne interesira se za nego so koj e kako e koj mu se javuva i slicno.Megutoa ako veke gledas deka na toj mu smeta tvojata ljubomora povleci se malku ne se zamaraj so nego sto e kako e i ke vidis kolku ke se smenat rabotite deka on ke bide toj sto ke se interesira mnogu poveke za tebe ova ti go kazuvam od moeto iskustvo zatoa sto i jas kako tebe go pravev istoto :) :) :) :)
     
  10. AnjaF

    AnjaF Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10
    Не се согласувам , еве јас не сум љубоморна , а сакам некој и тоа многу . И зошто мислиш дека би лажела ..всушност кого би лажела ? Самата себе си ?

    И мора да се разграничи што е љубопитност, што заинтересираност , а што љубомора .
    Сметам дека љубомората е симптом кој наговестува проблем во некоја врска ... 8)
     
  11. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Тоа не е точно,кој вели дека мора да наговестува проблем?Секој човек поседува мал дел на такви чувства,не значи да е љубомора за ситници!Тоа чувство е составен дела на љубовта меѓу двајца,се разбира, се додека се контролира и е во одредени граници!
     
  12. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    и јас сум љубоморна ама се воздржувам да не ја искажувам токлу многу.ние не сма нон стоп заедно и нормално му веруваш ама машко си е машко :x :x :roll: :roll:
     
    На 8899 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Мое мислење е дека не постои врска без љубомора, исто како и што сакале или не да признаеме не постои човек кој не го почувствувал тоа чувство, било да е во школо, во врска, во друштвото.Конкретно во врска самата љубомора си произлегува од љубовта, само што некои успеваат да ја контролираат и да ја прекриваат некои пак не, кај некои е посилно изразена за разлика од други. Јас не сум некоја која љубомори на ситници, за разлика од дечко ми на кој му смета дури кога ставам лајк на фејсбук на статуси или линкови што ми се допаѓаат, или ако сум прифатила пријателство од некој бивши. Најголемите кавги во нашата врска се сведуваат токму на тоа што ќе помислиле тие ( и другите ) на кои им кликнам ми се допаѓа, ц.ц.ц. Но, никогаш не би била со дечко кој би ми забранувал да мрднам без него, да излегувам сама и сл.Имам другарка која е за жалење, дечко и не и дозволува ни да игра во кафич, ни па со другарката да иде до вц ! Боже сачувај од такви болно љубоморни машки !
     
  14. celebrity

    celebrity Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    0
    ma4e, vidi sega 6o ke ti kazam... i jas sum mn mn mn ljubomorna... se u6te ama ne go iskazuvam ova poveke... vo toa mi pomogna devojkata na drugarot od de4ko mi, koj vsu6nost be6e edna od najgolemite pri4ini za mojata ljubomora. jas se u6te sum ljubomorna oti oni eden na drug poveke si posvetuvaat vnimanie odkolku nam dvete, ama ete... no sepak ima momenti koga ispukuvam i...
    se smiriv malce zatoa 6to mi e strav da ne mi raskine... ama ajde...
    i sega sum ljubomorna, ama daj ma4e malce takti4ki... 6o mu se trese6 tolku? ko mi e najte6ko ne mu se deram, ne pravam skandali ili sli4no tuku fino, lepo, tivko i so ubavi zborovi go seckam... naprosto poluduva!!!! deka on mene me nau4i deka sum ljubomorna i histeri4na i sega ne moze da sfati 6o toa jas izveduvam... lele samo da znae6 kolku li uspevalo toa?!?!?!
    ama, edna6 se opekov jako i zatoa sum na 6trep. ne deka ne mu veruvam, ama nikoga6 ne se opu6tam.
    zna4i, jas bi ti kazala STAVI JA LJUBOMORATA VO KAFEZ, SO NEA SAMO KE GI VLO6I6 RABOTITE. DAJ MALKU LAGANO, SECKAJ GO. KE POLUDI!!!
    i daj mu do znaenje deka si edinstvena i najdobra!!! NIE ZENSKITE SME NAJMANGUPKI toa 6to edno su6testvo od zenski rod go moze, ma6koto pojma nema 6o e. ama moze da go uni6ti6 ako saka6... samo takti4ki, fino, lepo i lagano so ubavi zborovi duri i toga6 ko si najnervozna!!!
     
  15. stefan4e

    stefan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    2
    AX,TAA JUBOMORA VRSKATA BEZ JUBOMORA NE E BAS UBAVA TREBA DA SE IMA SAMO MALKU JUBOMORA NO TOA DA BIDE VO ODREDENI GRANICI I TOA DA NE PRERASNE VO BOLEST.
    P.S:jas sum malku jubomorna :D :P :D :P :D :P
     
  16. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Зошто не сватите дека со љубомора се уништува врската? Па не му давате на човекот да диши,секој сака слобода,не гушење,врската не постои за да се врзувате премногу со партнерот,па замислете како би било кога би биле во брак,па само ке се разведувате.Луѓе нема ништо идеално.Треба да се има разбирање,доверба итн.Јас не сум љубоморна затоа што сум доволно свесна дека ако тој сака да биде со мене ке биде,а ако не сака,тогаш се исто ми се фаќа и да се превртам исто ке ми биде.И неможеш да го набљудуваш мислејки дека имаш контрола на тоа што прави,каде е,па зошто.Ако сака да те изневери ти и додека спиеш тој ке биде со друга.Ако сака ке најде начин и време.А и се плашите и сте љубоморни од самата помисла дека ке направи нешто,но само да знаете дека со самата таа помисла го терате да ве изневери,да сте свесни дека е тоа така,нема да бидете љубоморни.
     
  17. E.C.I

    E.C.I Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    7
    ако решил да те изневери тоа може да го напраи у секое време..колку и да си добра детективка :| истово го праев и ја се додека не си ја донесов врската у криза од тогаш сум мирна :D значи со сцени и некој љубоморни напади нема да го задриш веруј баш напротив..затоа уживај додека е со тебе-е со тебе :D
     
  18. simona.a

    simona.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    Комплетно се согласувам со Е.Ц.И. И јас сум 'пациент' и цело време мислев на тоа дали дечко ми ме вара, што прави,
    и тн. се додека не сфатив дека се е стварно во мојата глава и дека морам да престанам со моите филмови и безпотребната љубомора зошто така можам само да го изгубам и ништо повеќе. сега знам колку многу ме сака и конечно сум опуштена и заљубена и не љубоморна :D:D
     
  19. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    se soglasuvam so tebe bidejki i jas bev takva... morame da se potrudime, cim priznavame deka ne e vo red znaci e nas problem so koj treba da se soocime i da go resime... no sepak vnimatelno, ne treba tooolku da se oslobodim, neka ima mala rezerva za nenadejno loso iznenaduvanje 9nedaj boze) i sepak na masko ne treba 100% da mu se veruva i da se oslobodi... pozz
     
  20. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    Љубомора дефинитивно треба да се покаже ама тоа во многу многу малку количини.Колку за да знае до каде му е границата што прави погрешка што те повредува а што не,зошто ако не му покажеш уште на поочеток каде му е местото и колку треба да те почитува ништо работа.Али според мене секое претерување со љубомората може само да има спротивен ефект и да го излади и да му станеш одбивна со секојдневните драми што му се приредуваат.Затоа,се се ама во граници