1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубомора во врската

Дискусија во 'Врски' започната од kate, 19 ноември 2009.

  1. CherryPop

    CherryPop Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2015
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Не идеме толку многу време,но многу сме привржани и секој ден сме заедно.Проблемот е тоа што кога тој е со мене ми е преубаво,заборавам на сите грешки и буквално ми станува криво и заборавам на истите.Му имам опростено што се немавме видено за неговиот роденден,туку 2 дена подоцна,а имавме безброј прилики,му имам опростено пишување со бивша со која се имаше маткано пред да се фатиме,после тоа тој ја блокира,а пред некој ден видов дека ја барал на фб и отварал чат со нејзината најдобра другарка.Сето тоа помина со изговорот "јас мислев си ја одблокирала,па да проверам" (бидејќи сакав да и пишам од кај него),а самиот знае дека само му го знам пв а за да се уклучам тој треба да прифати со код.Има навика да седи со другарите до сабајле по 10 саати, при тоа без да ме побара и да ми каже каде е едноставно.Се осеќам многу криво,како премногу опсесивна,љубоморна да сум,и тој ми зборува дека си правам филмови,но со кого и да го споделам ова сите викаат дека би му раскинале уште првиот момент.Сакам сите мои сомнежи и овие караници да ги снема,но навистина не знам како..;(
     
  2. MissCottonCandy4

    MissCottonCandy4 Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2017
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски

    Воопшто не си премногу опсесивна и љубоморна. Мислам дека е многу нормално па дури и потребно човекот да сподели каде оди и што ќе прави кога е во врска. Исто така кога стапува некој во врска, ако сеуште се навраќа да гледа што прави бифшата и да зборува со неа тогаш тој фактички не ја има заборавено целосно. Многу е нормално понекогаш човек да помисли на бифшите што ги имал зошто човек како човек мисли на се, ама има граница и сметам дека зборење со бифшите и обиди за повторно зближување се многу некоректни. Разговарај со него и кажи му дека ти смета тоа што го прави и видете дали сте на иста страна во животот и дали имате слично мислење за вашата врска. Ако не те слуша и игнорира се правејќи те тебе крива тогаш е редно да смениш неколку работи, знаеш.
     
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Ќе си поработиш на себе. Ако ти кажал дека е со другарите, со другарите е и точка. Нема зошто да го бараш ти, тој сам треба да ти каже кај бил и што правел, ако сака.
    Ќе поработиш на твојата самодоверба и став, земи читај книги и прави нешто да не мислиш на него 24/7.
    И што ако ти дал пас од фб, што е поентата да си гледате со кого ќе пишува. Во стаклено звоно ли е?!
    Олабави малку.
     
  4. Brojka

    Brojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2017
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    1.722
    Ако сме љубоморни само самите себе си се мачиме со глупави мисли и филмови во главата а може на него не му е ни на крај памет да изневери.
    Љубомората е показател за ниска самодоверба.
     
    На hermosa, orevka, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Воопшто не е љубоморен. Ама ич. Дури понекогаш и ме нервира како може таков да е. Не приметува ни кога некој ќе ме загледа. Телефон никогаш не ми пипнал. :^)
     
    На gorde1 и ELIDavor им се допаѓа ова.
  6. Cleopatra .

    Cleopatra . Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2017
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    premnogu e ljubomoren za da odam do prodavnica treba prvo dozvola da pobaram od nego i na kraj izestaj da dobie kako sum pominala po pat:D
     
  7. ELIDavor

    ELIDavor Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.788
    Пол:
    Машки
    Нема сто да се нервираш ти си се покажала така си му докажала дека е се ок дека вредиш дека знаеш да сакаш дека само тој ти е важен и затоа е тоа така.
    Тој е горд сто те има тебе верувај.
     
    На gorde1, Плавуша123, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    32.796
    Пол:
    Женски
    Оу даа, си патите од ниска самодоверба и сте болно љубоморни и нетизнамикакви затоа што несакате дечко ви да има контакт со бившите.

    Хах, какви работи читам човече.
    Ај и на психијатар да отидам ако не додека он си ги обновува спомените во меѓувреме.. :?:
     
    На Gosh, ELIDavor и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  9. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.902
    Пол:
    Женски
    Џабе само љубомори, сомнежи и нервози за секој потег на партнерот. Често се случува најголемите изневерувачи да бидат идеални дечковци кои прават се за девојката и во кои никој не би се посомневал дека се такви. Јас лично познавам таков тип, сите знаат дека девојката ја има безброј пати изневерено на што се имаат уверено и со свои очи. Ама девојката нема поим за тоа, ја третира како принцеза и некој да и каже каков е тој, на будала ќе го направи затоа што никогаш на било каков начин не прави да се посомнева. А за да е најтрагично, заедно живеат. Ама тој што сака, ќе најде време.
    Наспроти тоа, некој може да мерка, да муабети ама и покрај тоа да не изневери.
     
    На corapce му/ѝ се допаѓа ова.
  10. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Мојов беше али во фаца се му плеснав дека љубомората е болест и дека со тоа само ќе ме изгуби и секоја следна.
    Дека не се видел на што личи и дека со ова нема далеку да стигне и малце да си ја чукне главата ако продолжи ме губи по некое време се опамети.
    Ден денес некад е љубоморен али не толку знае да се смири.
    @Zaljubena26 ако ја познаваш девојката лично мислам дека најдобро ќе разбере ако и покажете што прави она да го види со свои очи после тоа она ни секунда нема да остане кај него.
    Не е убаво тоа што и го прави дечкото мора некој да и помогне
     
    На Zaljubena26 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Бившиот ми беше многу љубоморен. Не знам кај ми беа очите,дури на крај видов каков психо е. На братучедите ми беше љубоморен. Објавив слика со еден и ми вика ти не си нормална,не сакаш да признаеш дека си заљубена во него. (facepalm)Еднаш седиме кај него и дојде еден негов другар (редок случај,цела врска од неговите другари ме криеше) и он отиде кафе да направи. И ме викнал од кујната да дојдам,ама јас не го слушнав. Која сцена ми ја направи демек толку сум била занесена во муабетот со другар му што не сум го слушнала. :tmi:Абе каков психопат беше се чудам како го трпев. Беше 9 години постар,па си викам можеби затоа и така се понашаше,мислам љубомореше. Или пак само пореметен беше.:?:
     
    На celineparis, cresa-jagoda, Carolin. и 2 други им се допаѓа ова.
  12. хОхси

    хОхси Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2016
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    146
    Колку што е добро да е љубоморен/а толку е и лошо ...
     
  13. evvgg_K

    evvgg_K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2016
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    33
    Со дечкоми сум во врска скоро две години на почетокот се беше совршено но со текот нс времето се стануваше се помалку убаво .. навистина е мн. Љубоморен сака се околу мен да контролира. Ако излезам со другарки обавезно мора да се јави после тоа прашува што правевте каде бевте со кого како зошто порано сакаше пссворд од фб . Едвај успењв да де извлечам да не го знае. А сето ова време додека сум со него навистина немс ни погледнаго друг. А кога ќе му спомнам бар за пауза на врската веднаш почнува да вика како тоа се било прекрасно па дека ме сакал и ред други работи навистима незнам како да постапам од една страна го сакам но од друга страна не сакам секаде да сум со него и се да се врти околу него и постојамо да бидсм комтролирана...
     
  14. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.677
    Пол:
    Машки
    Намести му друга.
     
  15. Alisa2387$#

    Alisa2387$# Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Со дечко ми сум скоро 10 месеци во врска. Прво долго време пишувавме и се беше океј. Се започна откако прв пат имавме односи. Немаше крв, и тој не ми поверува дека сум била невина а бев. Во истиот момент кога тој ми се диближи јас орво го одбив за однос, а после утре дента му се јавив и му реков добро спремна сум. После некое време ми кажа дека го зачудили фактот дека толку бргу сум прифатила и незнаел што да мисли за мене, а јас знаев и сакав тој да е тој со кој ке го направам тоа за прв пат иако на бившиот му направив проблем за мување од прв пат, со него бев сигурна дека го сакам тој чекор. Потоа тој ми рече дека не го изнервирал фактот што не сум била невина(според него) туку тоа што као демек сум го излажала. Потоа полна да ме испрашува за работи од минатото со кој се сум излегла до кој сум се возела у кола кој ми се пуштал пишување и слично. Имаше некои случки за кои од прва не му ја кажав вистината поради тоа што и самите тие ме трогнуваа мене и јас ги немав прифатено и бегав од тие теми, ме болеа. Тој се налути за тоа потоа почна да се понаша лошо ми има речено курва глупача ретардирана глумица никаква... Имавме пауза у нашата врска. За тоа време тој излегол со друга мене после ми кажа и јас тоа го прифатив не ми беше лесно ама де тешев дека се десило кога не сме биле заедно ама ме болеше. Потоа тој ме обви и дека тоа толку лесно сум го прифатила поради тоа што и јас го имам изневерено(а го немам) и затоа не сум рекла ништо. Ми рече дека убаво му се понашам поради тоа што глумам и дека и јас имам усерено некоја работа. Кига излегувам телефонот ми е нон стоп у раце знае дека сум цело време ако излезам до продавмица му пракам слики од продавница еднаш и за тоа се скаравме пошо не сум му кажала. Кога некое машко ке се поздрави со мене прашува како се поздравил.Лугето ококу мене приметуваат дека сум но стоп на телефон и мислат дека сум опседната со него. Се дешава да ми снема интернет дома или некад да не му кренам ид прва и лом се имаме направено. Ако некигаш му повишам тон одма ми се дере и вика која си ти да ми повишиш тон. Мајка ми ојде за будва а у план бра до татко ми да одат, али татко ми не отиде и дечко ми на тоа рече "Епа нормално како може брат ти да го остават со луда како тебе". Нон стоп праќам скринови и се друго. Еден период одев на психијатар и ми даваа терапија, истата ме тераше да спијам повеќе и се имам успиено неколку пати и мисли дека сум го правела будала и сум одела со друг. Многу пати насабајле ке ми се дере и после ми вика дека таков е кога станува од спање и несака да го напнуват. Во април кига правевме пауза т.е раскинавме јас се дружев со еден другар, еден ден одевме со него и една другарка до книжара тој ни кажа оти сестра му се јавила и му рекла од изнајмениот стан шо го има у тој град пошо учи таму он да и земе нешто требаше да одиме таму јас он и другарката ама пошо другарката немала време ке испуштела превоз отидовме само ја и он и нишо не се деси он и зема тоа шо требаше и излеговме. И сега дечко ми не ми верува а јас му викам логично тој ми кажа дека има излезено со друга ако јад имам, женско како женско ако ништо друго од инат би кажала ако има нешто, само да го боли и него, такви сме ние женските. Значи ако има нешто нема шо да кријам ама ете не верува...
     
    Последна измена: 26 август 2017
  16. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.500
    Допаѓања:
    33.301
    До тука читав. Остај го.
     
    На macka91 и Carolin. им се допаѓа ова.
  17. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.068
    Допаѓања:
    15.468
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам јас вака искрено ако во една врска нема доверба од двете страни НЕМА НИШТО.
    Остави го живеј си го животот такви не ти требаат, не знам колку години имаш, размисли како живееш сега, а понатаму верувај нема да биде подобро туку само ПОЛОШО. Кој е тој заради него на психијатар да одиш, земи прибери се остави го, не те гледале од дома за да се уништуваш поради еден психопат. Без разлика што се случило очигледно е дека се изживува на тебе, а ти не си должна да го трпиш тоа.
     
  18. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.019
    Допаѓања:
    37.307
    Пол:
    Женски
    Да ме нарекува курва, глупача, глумица и пак да бидам со него? Ни на онај свет.
     
    На cresa-jagoda и buba4e89 им се допаѓа ова.
  19. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Si zagazila ti, zosto ostanuvas so takov covek? Sto ubavo imas so nego? Ne e den ili dva ova ko sto kazuvas. Sekomu moze da mi se sluci da e slab na nekogo ama ova ne se tolerira. I trgni se od nego ako ne saka kje mora, plus koga kje raskinete sfati ti I toj ste slobidni so kogo sakate da bidete,a ne toj kje ti neveruval pa, toj bil drugar ili ne, stom ne znael da te cuva natamu se so tebe povrzano ne e negova rabota. Trgni se od takov, toa ne e ljubov I vrska.
     
  20. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.332
    Допаѓања:
    42.222
    Пол:
    Женски
    Едно е јасно, што и да пробуваш ти него нема да можеш да го промениш.
    Таква постојана контрола или недоверба ќе те угуши. Пробај да разговараш со него и да му кажеш дека тоа само те одбива, и дека веќе после две години треба да ти верува барем толку за да можеш да излегуваш некаде и без него.
    Од друга страна, извини вака ама паузата според мене е чиста глупост, нема да смени ама баш ништо. Или бидете заедно или прекинете.
    Разговарај со него пак, биди сериозна, и размисли си убаво. Или прифати го таков каков што е, или пресечи ако мислиш дека нема да можеш да поднесеш вака уште многу.
     
    На evvgg_K и Outlook им се допаѓа ова.