1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубомора во врската

Дискусија во 'Врски' започната од kate, 19 ноември 2009.

  1. Tetrapak

    Tetrapak Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2017
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.384
    Пол:
    Машки
    Комплетно си во право...
     
  2. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Љубомората може да ја расипе врската и тоа како. Јас имав дечко многууу амааа многу претерано љубоморен. Се лутеше со било каков другар да стапам во комуникација и така и раскинавме.
     
    На cavalli, КикиМаус и hermosa им се допаѓа ова.
  3. ddevica

    ddevica Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Zdravo na site.Bidejki imam problem so ljubomora i mnogo bespotrebna griza go razgledav forumot na tie temi i vidov dosta dobri soveti zaradi koi vo istiot moment se osekam podobro.No toa e samo na moment.Imam dve godisna vrska a jas se poveke i poveke su napnata i se boram so vnatresni da ne gi kazam 'demoni vo mene.Ednostavno ne sakam da bidam licost sto sum sega.Premnogu ljubomora.Vo sekoj moment mislam deka ke me izneveri.I potoa se osvestuvam do koga vaka? Premnogu sum anksizona,i se boram so toa.I sakam da pocnam da rabotam poveke na sebe.Sakam da uzivam i da bidam srekna bidejki znam deka me saka,a ne da bidam sekogas so custvo na nemir i lupanje na srce stravuvajke deka pravi nesto.I si velam sekoj pat vo sebe-Zivotot e eden.Uzivaj kolku mozes so mnogu pozitivni misli,ako treba nesto da se sluci ke se sluci bilo da e dobro ili loso.Taka mislam i potoa zaboram na toa...Mislam deka e redno vreme zasekogas da si odi toj vnatresen demon od mene sto mi dava se , samo ne dobro.Zarem ima nesto podobro od mir i spokoj vo dusata?Sakam od vas pomos i sovet,ili ako ste imale slicen problem kako ste se soocile so ova.
     
    На Филотеа, Leat, cavalli и 2 други им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ја има ли со нешто изневерено твојата доверба? Не мора да имал друга, може да е и лажење, криење, неисполнување ветувања...
     
  5. ddevica

    ddevica Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
  6. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.585
    Пол:
    Женски
    Не ја изневерил твојата доверба, значи нема потреба од љубомора и сомнежи. Љубомората ја убива љубовта ако не ја контролираш, создава непотребен немир и проблем каде што го нема. Секогаш контролирај ги мислите и не дозволувај да те совладаат. Имај на ум дека на секоја врска основата е почитта и довербата. Ако тоа го нема, залудно е да сте заедно. Зачувај го тоа што го имаш.
     
    На hermosa, WildMk и ddevica им се допаѓа ова.
  7. ddevica

    ddevica Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Ankcioznosta ne prasuva za doverba. :) Sakam da imam doverba no stravot ljubomorata i ankcioznosta ne mi dozvoluvaat.
     
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    А да си разговараш со психолог?
     
  9. ddevica

    ddevica Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Ako ne mi se podobri psihata,ako prodolzam vaka,ke posetam :)
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    А си разговарала ли со дечкоти за ова.Отворено разговарај и кажи му што би ти требало од негова страна да направи за да ти помогне во тие моменти.За да не те свати погрешно да мисли го напаѓаш,кажи му оти знаеш дека не е во ред таа љубомора,(макар што повеке би рекла оти еестрав да не го изгубиш,оти не наведе љубоморни сцени засо другарки негови на пр туку т се јавува страв да не прави некаде нешто со некоја) н ете се јавила,и ти ,треба помош и од него.Со текот на времето ке ти се намалуваат тие напади на паника доколку соработува тој со тебе.Незнам,јави му се во тој момент слушни го,а тој да не реагира демек го проверуваш,туку да биде смирен со тебе. Д се увериш дека му значиш и дека нема да го изгубиш.Ти сега знаеш дека му значиш штом кажуваш дека те нема изневерено,но ти треба нешто за да се увериш.Мислам оти по некој период ке ти ја снема таа паника.
    Дали и со другите дечковци предходоно ги имаше љубомората и стравот? Размисли си мора да постои некој тригер за ова.
     
    Последна измена: 10 јули 2018
    На ddevica му/ѝ се допаѓа ова.
  11. thegirld

    thegirld Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    не знам дали прашањето ми е баш за оваа тема, али викам ајде тука ќе го поставам.

    Значи вака, во врска сум со дечко (веќе 8месеци) со кој претходно бев познаник и тоа добри 6 години и тогаш тој си имаше друга девојка (долга врска - 5-6 години), јас друг дечко (исто релативно долга врска 3-4години). И двајцата си ги знаеме бившите. Сум гледала постови на фб од нив двајцата, слики и слично, што на пример јас не сум го правела (се мисли на постирање на премногу слики, и искажување емоции преку фб објави) со други со кои сум била ниту пак планирам сега затоа што не ми се допаѓа мене лично тој начин на искажување на емоции. Проблемот е тоа што сега пред некое време се имам навратено кај него на профил, со цел да видам каков бил ко помлад, да видам што пишувал и слично и налетав и на тие постови, и реално, ми засметаа. Вака ниту го прашувам за неа, ниту ме интересира што правеле, зошто се имаат скарано и слично, ама не сакам да читам ете тоа, "те сакам" и слично. Не ми е вкусно баш, не знам како да објаснам. И решив дека треба да му кажам а ова ни донесе голема расправија, можда и најголемата досега. Му реков дека сметам дека која и да било девојка не би сакала да гледа тоа, и дека кога има завршено со неа, исто како што ги има избришано сликите, требало и тоа да го избрише, и дека тоа му е мој совет ако случајно се случи да не бидеме заедно.
    Му реков дека ми е тапа тоа "лигавење" на фб, да видат сите колку се сакаме, и дека јас не се пронаоѓам тука. И дека нема потреба јас да читам за што збореле, и дали ни се поклопуваат темите за муабет. Он ми врати како претерувам, и дека тоа е завршено (и навистина е, го знам тоа, уште пред 2 години и ова му е прво подолго задржување со некоја девојка) и дека едноставно и има заборавено на тие постови. И не го осудувам јас, само ете, сакав да му дадам д знаење дека не се имам осетено убаво, а тој како некако како да не ме сфати... Мислам дури дека ме осудува и смета дека сум љубоморна, а навистина не е така.

    Прашањето ми е, дали сметате дека ова е во ред од моја страна, дали би требала да си го подобрам начинот на размислување?
    Не знам ни што конкретно да прашам но, дали сметате дека не требаше да спомнам дека не сум се чувствувала убаво поради такво нешто..?
     
  12. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.732
    Допаѓања:
    55.503
    Пол:
    Женски
    Не чепкај по минатото, сите имаме минато и треба да го оставиме каде што му е местото.
    Јас не би пребарувала ниту би барала причина за кавга. Сепак сликите ги избришал, кажуваш дека многу постирале и нема едно по едно да брише. Јас којзнае што имам пред х години, не дека ми значи не се ни сеќавам сигурно така и тој.
    Мислам дека не требало да му префрлиш за тоа, барем од моја гледна точка.
     
    На thegirld му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.415
    Пол:
    Женски
    Ме нервира кога има љубомора!
    Но сепак и без неа не би можело.
     
    На cavalli и Плавуша123 им се допаѓа ова.
  14. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    Мислам дека треба да му кажеш отворено да ги избрише коментарите затоа што ти пречат. Нема потреба тие љубовни постови/ коментари со негова бивша да стојат јавно на негов профил а да е во сериозна врска со тебе. Ова нема врска со неговото минато туку те понижува тебе како негова девојка, од страна изгледа грдо. Од твоја страна си постапила добро, во здрава врска мора да има комуникација на чувства посебно ако нешто ти пречи кај него секогаш биди отворена и ако треба малце строга, сега тој ако има разбирање кон тебе и твоите чувства ќе ги избрише
     
    На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Flower.D

    Flower.D Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Женски
    Девојки со ова се мачам долго време и никако да го искоренам од мене па сакав да споделам со вас можеби ќе ми олесни. Вака со дечко ми сме заедно веќе 3 години. До сега не сум се посомневала во ништо ниту ме излажал ниту ме изневерил. Има другари кои ниту еден од нив нема девојка па ниту бил во некоја посериозна врска, добро еден од нив има девојка да. Понекогаш сака да оди во кафич со сите нив но во друг град :@. Секако дека не правам проблем али секој пат ми кажува дека доаѓале девојки и секој од другарите бил со некоја таа вечер а последниот пат дека некоја му се приближила и тој ја одбил и тоа ме замисли :puke:. Сакам да мислам дека сето тоа е така и бидејќи другарот кој има девојка е со нив не мислам толку многу. Кога сакам да зборувам за тоа со него тој се лути бидејќи не му верувам и ми објаснува како ме сака и тоа другарите што прават не му е битно. Како да се спасам со ова во мене што ме мачи. Сакам да мислам и да прави јас ништо не губам он губи или дека ништо не прави и пак истите мисли назад. Дајте ми совет како да се спасам од оваа тежина во мене и следен пат кога ќе сака да оди како да му речам не но да не изгледа како забрана или заповед ;) :lol:
    Извинете за долгиот пост :l:
     
    На Arjanit2021 и diskreten32 им се допаѓа ова.
  16. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Ако мене некој ми рече да не одам, одма е на список на бивши дечковци. Би го поканила да дојде со мене, што ако е само женско друштво..
    Довербата е клучна во врската. Доколку ја нема, се е џабе..
    Забрани од таков вид се само контрапродуктивни.
    Ако за толку време не си го запознала добро дечко ти, подобро преиспитај си ги приоритетите.
     
    На cresa-jagoda, Flower.D и Jane.Birkin им се допаѓа ова.
  17. Jane.Birkin

    Jane.Birkin Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    1.939
    Пол:
    Женски
    Jaс секогаш палам со финтата "Oди каде сакаш, секако пак кај мене ќе се вратиш зошто подобра од мене нема ни да најдеш" :rofl: Никогаш не сум љубоморна каде и да отиде и со било кој затоа што му верувам и нема потреба да се загрижувам без врска. Исто и ние сме скоро три години во врска и претходно бившата му ѕвонеше нон-стоп за да се видат и да правеле муабет ова она и женската беше ептен упорна и седиме на кафе пак му ѕвони телефонот и му велам "eве иди на кафе, види што толку има да ти каже и готово" и другар му остана ваков:o А јас мртва озбилна. И ја гледам го чека кај кафичот, а ние веќе бевме во врска можеби година и повеќе. Тој го гледам се мршти, вели што да ми каже кога само презир осеќам спрема неа. И така си остана со бившата, а јас си отидов. Си велам во себе, ако ја откачи ќе го сакам цел живот, ако не, не бил за мене. Ми се јавува после саат и ми вели "срце, пак истиот муабет пред две години ми го праве, и фалело секс ова она, дури и го бакнала на образ и го фатила долу;) Вика тоа кај мене не и пале, да изгубам дијамант поради едно ѓубре. Еве бившата негова се омажи, сега мислам дека е бремена можеби, а ние сеуште сме заедно8)
    Мој совет до сите женски, ослободете ги малку вашите дечковци или мажи, тие се како ластик, колку повеќе го стегаш, се шири, кога ќе го пуштеш се приближува:wasntme:
     
    На Филотеа, Iv.girl55, Агнес :D и 3 други им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ах.. и женети познавам кои излегуваат со другари и со женски.. И не останува само на 'кафе во кафич'.
     
    На Alisa22 и Flower.D им се допаѓа ова.
  19. Flower.D

    Flower.D Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Женски
    Добро го познавам но во последно време ме мачи ете не дека сакам до сега во 3 години не сум забранила па ниту ми забранил немало ни љубомора и слично. Можеби ми е период ќе си помине хаха
     
    На diskreten32 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LoneWolfGuy

    LoneWolfGuy Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2017
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Машки
    Ме интересира доколку сте заедно 3 години зошто не одите заедно во кафичите по другите градови?
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.