Љубомора во врската

Дискусија во 'Врски' започната од kate, 19 ноември 2009.

 1. Any05

  Any05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2015
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  359
  Пол:
  Женски
  Не и враќал секогаш и додека бевме заедно му пиша после излегување со нив. За нивниот контакт сам ми кажа му се испушти некако дека јас не му проверувам во тел, прочитав не се но не ми изгледаше нешто сериозно, а ме мачи тоа што скоро се запознаа и како толку брзо развиле контакт и муабети и зошто некој би ти пишувал додека си со женска ти.. инаку си има и другарки што се дружи редовно исто и јас си имам другари, ги знам и си контактира со нив никогаш ништо не сум му рекла.
  Имам некоја интуиција што ми кажува нешто не е во ред, а можеби е само љубомора не сум сигурна.
  Да се дополнам дека на почеток го нападнав и имав љубоморен испад му реков да прочитам и тек после некој саат ми дозволи после карањето.
   
  На Milobebence, Animali и WildMk им се допаѓа ова.
 2. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.826
  Допаѓања:
  115.210
  Си ја почитувам интуицијата.
  Никогаш не ме изневерила.

  Ако и твојата е докажано правична, верувај и'
   
  На dayla, hellaa, Alisa22 и 8 други им се допаѓа ова.
 3. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  2.876
  Допаѓања:
  3.899
  Пол:
  Женски
  Секогаш кога интуицијата ми кажувала нешто на крај излегувало дека тоа е тоа или барем нешто слично на тоа. Женската интуиција е посебно силна и мој совет е да не игнорираш и да потиснуваш во себе за 'атер' на врската. Нормално, не те ни советувам ни да се караш и да напнуваш меѓутоа имај си увид на целата ситуација постојано. Сама велиш дека тој има другарки со кои комуницира и за нив си сосема океј, а за девојкава имаш чудно претчувство. Пак ќе ти кажам, не игнорирај зашто сосем си во право дека штом неодамна се запознале чудно е толку да му пишува макар и пријателски настроено, можно е да прерасне во флерт од нејзина страна понатака доколку тој продолжи да биде пријателски настроен кон неа. Сепак, пак би рекла дека ти си знаеш најубаво и можеби нема да излезе ништо лошо на крајот.
  Јас на многу работи вакви слични гледам со голема резерва зашто неодамна доживеав ситуација каде моја (не толку блиска) пријателка која го познаваше дечко ми почна да пишува два-три збора со него на пријателска база, пошто нели се знаат преку мене. Девојчето му бараше совети и муабетов беше скроз другарски, а имав некое одвратно претчувство. На крај почна да му вика ти си ми сродна душа, не сум видела човек како тебе.. останавме и двајцата запрепастени затоа што кога му спомнав дека имам лоша интуиција ми се смееше и викаше дека сум луда. Дури и експеримент и направивме и таа се согласи да се види со него и дури му рече ќе се скарам со неа и ќе ја избришам од секаде, само посакај. Лом ја направив после тоа и двајцата ја отфрливме, токсична личност. Сакам да кажам дека штом 'пријателка' може да забега до тој степен, што останало за другите девојки.
   
  На marlonbrando69, deathinside, Animali и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Any05

  Any05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2015
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  359
  Пол:
  Женски
  Секако внимавам, имам увид на ситуацијата не се карам ама внимавам како се однесува и што се случува, ако забележам флерт или нешто сомнително тогаш ќе му речам или јас или "другарка ти" бирај и тоа е тоа, ако нема ништо и ако можеби грешам тогаш океј нека се дружи.
  Секогаш се испоставило како што ќе речам јас, и верувам на сопствената интуција едноставно знам кога нешто не е во ред :)
   
  На WildMk и baguf4e им се допаѓа ова.
 5. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.019
  Допаѓања:
  8.552
  Пол:
  Женски
  Љубоморна со големо Љ. На секој што го дише воздухов заедно со него, ама си се контролирам, онака си умирам и се нервирам внатрешно. Само многу зависи и до темперамент, сѐ би сакала да сум поладен тип, во смисла да не ме тангираат такви ситници ама претпоставувам дека тоа се учи со тек на време, па и за некое време ќе ја снема љубомората...или барем ќе се намали.
   
  На Филотеа и LoneWolfGuy им се допаѓа ова.
 6. Bubba-Hubba

  Bubba-Hubba Активен член

  Се зачлени на:
  31 август 2019
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  На никој неможиш да му ограничиш ништо, ни движење ,ни зјаење ... секој си одговара за своите постапки на крај краева.Се си има граница до кај се оде нали , затоа само уклучи се на лабаво .
   
  На Slatkish255 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  586
  Допаѓања:
  5.180
  Пол:
  Женски
  Не сум љубоморна и многу ми пречат љубоморни луѓе.
  Ништо нема потоксично од таквите типови.
   
  На candy.cane, buba4e89, LoneWolfGuy и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Cinnamon Bun

  Cinnamon Bun Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2017
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  4.678
  Пол:
  Женски
  Мислам дека една од најголемите причини за распаѓање на една врска е преголемата љубомора. Океј е да се има онака малку, ама голема љубомора е = што и недоверба во партнерот.
  Токсично е и едноставно го пореметува целиот нормален тек на врската.
  Буквално како запушена артерија пред инфаркт.
   
  На LoneWolfGuy, Shmizla94, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  406
  Пол:
  Машки
  И да сакаш и да неќеш нормално е да има љубомора во врската, тоа неможи да се скрија, да се стопира. Иако некој викаат дека не љубоморат, сепак постои љубомора во врската, тоа е заради сигурноста на врската, кога си во врска се ти смета.
   
 10. Cinnamon Bun

  Cinnamon Bun Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2017
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  4.678
  Пол:
  Женски
  @Волшебникот
  И јас сум била по некогаш љубоморна, да. Нормално е. Ама се со граници. И нема врска, не ми смета сѐ во врската. Нема да му дишам на врат на дечко ми. Ќе си си го живее животот како и пред мене. Не треба да остава ни другарки ни другари поради мене или да ги запоставува. :)
  Само да не шара-бара со други девојки.
  Не гледам поента сѐ да ти смета кога си во врска.
   
  На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  406
  Пол:
  Машки
  @Cinnamon Bu

  Да, тоа го кажувам. Во една нормална врска е нормално да постои љубомора во границите, тоа не се бриши тоа е во психата. Некој си има поблиски другарки/и но сепак и тој треба да држи дистанца од тие поблиски другарки/и кога е во врска, не да ги напушти нека диши партнерот но сепак од таа голема блискост дистанца тогаш, пошто можи да има непријатни ситуации кај другата страна. А да шара-бара по други момци/девојки не оправдувам, воопшто не толерирам само кажувам: aufwiedersehen.
   
  На Cinnamon Bun му/ѝ се допаѓа ова.
 12. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.653
  Допаѓања:
  20.387
  Пол:
  Женски
  |(
  Само на несозреани личности со ниска самодоверба ќе им смета другарството, на никој друг.

  Девојка ти имала живот пред тебе и ќе продолжи да го има.
  Никаков фактор не си ти за да влијаеш врз истиот.
   
  На ku4ence, buba4e89, piksooki и 2 други им се допаѓа ова.
 13. LoneWolfGuy

  LoneWolfGuy Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2017
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  649
  Пол:
  Машки


  Така е истото и волшебникот го кажа.
   
  На Stark и Волшебникот им се допаѓа ова.
 14. Tamarkaa

  Tamarkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  34
  Љубоморна сум да,но повеќе ме измачува прашањето дали претерувам.Пошто од почетокот тој ми кажа дека неќел да се приврзува да се заљубува и тако даље, јас цело време се сомневам во него и тоа не дека ќе ме извара него дека ќе флертува,ќе пишува,ќе се пушта по други девојчиња што многу повеќе ме иритира него ли самото варање(facepalm)Еве денес му се налутив дека лајкнал слика на една од пред 2 дена,а тој упорно вели дека не може за се да ми се објаснува (увек се служи со овој изговор).Знам дека е поладен тип,во смисла неќе да покажува чувства и многу работи знае да ги преќути ама јас сум баш спрптивното од тоа и не знам во конкретниов случај дали претерувам
   
 15. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.098
  Допаѓања:
  7.609
  Пол:
  Женски
  Да ,претеруваш.Кога сум во врска со некој можам да лајкам што сакам.Не претерувајте до толку.
   
  На Cinnamon Bun, Компир Манџа, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
 16. Tamarkaa

  Tamarkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  34
  Да ама стари слики па да ми извините на изразов, со цицките на изволте ?
   
 17. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.364
  Допаѓања:
  8.161
  Пол:
  Женски
  И сам ти кажал типот дека не сака да се приврзува /заљубува така да не знам што очекуваш ти појаснил типот дека нејќе ништо сериозно.
   
  На Cinnamon Bun, candy.cane и IM.TMKQ им се допаѓа ова.
 18. Tamarkaa

  Tamarkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  34
  Заборавив да спомнам дека тоа беше на почетокот кога и мене ми годеше тоа.Сега надводно е заљубен и се тоа ама муабетите од порано ме кочат
   
 19. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.364
  Допаѓања:
  8.161
  Пол:
  Женски
  Епа најпаметно би ти било со него да си разговараш и да го прашаш отворено се што те интересира да си знаеш на што си.
   
  На buba4e89, ku4ence, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  840
  Допаѓања:
  1.470
  Пол:
  Машки
  За еден лајк на слика ќе се карате? :o
  Лајковите не мора да значат дека ја сака или сака нешто да има со таа што ја лајкнал.
   
  На cresa-jagoda, piksooki и Cinnamon Bun им се допаѓа ова.