Љубомора во врската

Дискусија во 'Врски' започната од kate, 19 ноември 2009.

 1. Tamarkaa

  Tamarkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  34
  Не е проблем лајкот,проблемот бепе што се сомневав цело време и изгледа не било за џабе.Веќе 2 недели одкако раскинавме упорно вика дека јас сум му на прво место,а има многу и неќе врска туку гледање додека јас упорно стојам на тоа дека неќам да го делам со друга
   
 2. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  1.452
  Пол:
  Машки
  Не е сериозен дечкото. Дај му контињер.
   
  На Tamarkaa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Govindha

  Govindha Нов член

  Се зачлени на:
  4 декември 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  8
  Љубомората е чист отров. Велат дека е знак на љубов, ама тоа е заблуда. Баш спротивно. Знак на недостаток на љубов. Знак на посесивност, на чиста груба себичност, незрелост. Ниеден изговор не ја оправдува љубомората.
   
  На Cosmic Girl, candy.cane, stetoskop и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. The doctor

  The doctor Активен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2020
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  14
  Hmmmm blaga doza na ljubomora dava do znaenje deka na nekoj mu znacis i ti znaci .
  A golema doza na ljubomora e bolest na nekoj nacin
   
  На jasbi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  884
  Допаѓања:
  4.606
  Пол:
  Женски
  Не туку љубомора туку загриженост и љубопитност.
   
 6. sandra995

  sandra995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  Здраво :)

  Имам проблеми со дечкото. Постојано ми го проверува телефонот и ми брише другари од ФБ. Дури ме натера да го избришам стариот профил и да направам нов бидејќи од стариот профил стоеле уште лајковите што сум ги ставала на моите бивши пред 5 год. Ме напаѓа дека јас му работам зад грб и дека сакам да направам нешто со мој другар. Јас него го сакам ама не можам да го трпам ова. Не знам дали вреди да останам со него дали ќе се смени или сепак да се тргнам ?
   
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.277
  Допаѓања:
  45.353
  Пол:
  Женски
  Нема да се смени, а ти ќе изгубиш другари поради него. Имав таков случај и криво ми е што го трпев и не му раскинав порано. Не е љубов тоа, болна опсесија е. Нема доверба во тебе, а без доверба не функционира врска.
   
  На SandStorm, hermosa, buba4e89 и 8 други им се допаѓа ова.
 8. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.120
  Допаѓања:
  123.655
  Пол:
  Женски
  Не вреди.
  Да си во врска не е исто како да си во затвор.
  Слободата нема цена.
   
  На hermosa, *Amethyst*, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
 9. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.003
  Допаѓања:
  21.125
  Пол:
  Женски
  Се чудам како го трпиш ова и уште размислуваш дали да останеш со него :^) Не ти треба таков, тоа не е љубов...
   
  На Herrera, hermosa, sandra995 и 4 други им се допаѓа ова.
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.350
  Допаѓања:
  21.540
  Пол:
  Женски
  Нема лек за такви. Другарка моја идеше со еден таков. Му раскина и овој ја молеше да се смират со тоа што и ветуваше дека ќе се смени. Се смирија ама он пак си тераше по старо. И она го откачи. Постојано ја проверуваше каде е и со кого е. Ако и заѕвонеше некој на телефон одма почнуваше со неговите љубоморни испади. Во стилот - Машко ти ѕвони а ти си го потпишала како женско во телефонот. (facepalm)

  Откако раскинаа он се ожени со друга ама и таа го оставила. Тоа не е љубов туку опсесија.
   
  На hermosa, sandra995, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  1.452
  Пол:
  Машки
  Оставај го одма.
   
  На sandra995, cresa-jagoda, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
 12. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.273
  Допаѓања:
  8.994
  Пол:
  Машки
  И да ти верува и да се колне дека ќе се смени, нема да може туку-така. Тоа е посилно од него. Мора да почне психијатриска терапија. Мора да се најде коренот на таа љубомора и да се работи конзистентно на тоа. А тебе ти предлагам веднаш да излезеш од таа токсична врска.
   
  На SummerGirl, sandra995, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Elf

  Elf Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2019
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  489
  Пол:
  Женски
  Ццц тоа е опсесија..
  Добро бе толку ли незнаат што е љубов и ја претвораат во болест аман од таквите веќе...
  Ти раскини му со време оти тоа е гушење...можам да замислам кои нервози ги тргаш со таков болесник.
  Способни се да кренат и рака забегуваат од опсесијата и љубомората.
  Раскини му.
   
  На LoneWolfGuy, sandra995, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  884
  Допаѓања:
  4.606
  Пол:
  Женски
  @sandra995 Ти што мислиш? Вреди да останеш со него?
  Затоа што ако мислиш дека не вреди, остави го. Дури и да ти кажеме ние дека вреди.

  Ако мислиш дека вреди, дали овие совети тука ќе ти го сменат мислењето?
   
  На SummerGirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 15. sandra995

  sandra995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  Свесна сум дека не вреди. Ама премногу го сакам и не можам да соберам храброст да раскинам...Само си се лажам себеси дека ќе биде подобро ама на полошо оди врскава.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 16. LoneWolfGuy

  LoneWolfGuy Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2017
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  648
  Пол:
  Машки

  Нема никогаш на поарно да појде.

  Ќе имате деца и потоа отворите деца ќе патат од неговиот однос.

  На таквите им треба некоја доминантна жена кој ќе му покаже каде му е местото и ќе ја слуша цел живот како кученце ќе биде пред неа.
   
  На *Amethyst*, SummerGirl и sandra995 им се допаѓа ова.
 17. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  5.306
  Остави го, психопати се тие.
  Бев со таков и знам што кажувам. 1 недела ќе се смени божем, пак лошо потоа. Тоа е карактер, не се менува. Без нерви ќе останеш.
   
  На hermosa, SummerGirl, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  884
  Допаѓања:
  4.606
  Пол:
  Женски
  И ќе оди. Колку врски ги знам кај што и машкото и женското тврделе дека ќе се сменат па плачки, раскини-смири се...
  Единствено може надвор од таа врска некој да се промени.

  Јас искрено не се согласувам со @LoneWolfGuy. Колку што не треба машкото да се "сили" во врската, не треба ни женското.
   
  На Herrera, *Amethyst* и sandra995 им се допаѓа ова.
 19. NiceBoy

  NiceBoy Активен член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2018
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Машки
  Здраво.

  Мислам дека темава е соодветна за ова што имам да го напишам. Бидејќи си признавам дека сум љубоморен, и не знам како да се решам од тоа. Дали е оправдана љубомората или не..

  Ова повеќе се однесува на понежниот пол. Во врска сум со личност која ми значи и ја сакам. Можеби половина година. Во нејзината претходна врска која заврши не многу пред да започнеме ние, со нејзиниот партнер се имаат изневерено (и двајцата) и после пак продолжиле, не им била воопшто сјајна врската, и гледам дека била премногу наивна, јас во таков случај би ставил крај на се, а не да враќам со иста мерка и пак да бидам заедно со некоја. Јас секогаш имав проблем со изневерувањето. И тоа ме направи мн повлечен тип. И можеби проблематичен со довербата. Можеби од оправдани, можеби и не толку оправдани причини. Јас и дадов шанса на оваа девојка. Но, постои стравот во мене, на пример зошто пак не би му се вратила? Сеуште има спомени и слики од него. Знам дека ме сака. Но мене ми претставува проблем тоа што сеуште има нешто што ќе ја потсетува на него. Ниту пак сакам да бидам полицаец. И нејзиното однесување некако се промени во последните недели. Само си кажуваме колку се сакаме, и слично, некако ги нема тие убави разговори како првите месеци. Не се гледаме мн често, од различни градови сме, таа живее во исто место како и бившиот. Знам дека со бившиот пред да раскинат имале расправија за некој нејзин другар. Не знам дали се случило нешто помеѓу нив, но сеуште има многу активни муабети со другар и, дури и повеќе одколку со мене. Како да има нешто што ме закочува да можам да и верувам, иако можеби нема ништо од тоа..сакам искрени совети или препораки од понежниот пол, и дали некоја од вас била во таква ситуација? И да напоменам, не знам кој прв изневерил, но мислам дека била таа. :)
   
  На LoneWolfGuy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.003
  Допаѓања:
  21.125
  Пол:
  Женски
  Ако немаш доверба, тогаш пиши пропало на таквата врска. Наместо да се измачуваш или наместо да изиграваш полицаец, да ја контролираш и да и правиш љубоморни сцени, подобро поштеди се себе си, а и нејзе и раскини и. Подобро сам, отколку во несреќна врска.
   
  На jasbi, Herrera и candy.cane им се допаѓа ова.