1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубомора и нејзино совладување

Дискусија во 'Психологија' започната од manevska.mila, 1 март 2010.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.427
    Пол:
    Женски
    Добар вовед и совети.
    За да не е човек љубоморен, треба да е задоволен со себе.
    Сум била. Причина: несигурност.
    Љубомората не носи ништо добро, а штом нема ништо добро, нема ни потреба или причина човек да размислува и да се оптоварува со тоа. Љубомората само ни ги отежнува убавите мисли, расположението, а со тоа влијае врз однесувањето. Не сакам да правам работи кои влијаат лошо врз мене, од кои немам корист, работи кои се пречка мојата личност да се развива и напредува. Љубомората е губење време и нерви, споредувањето на себеси со друга личност никогаш не е добра идеја. Зошто би се споредувале со други? Треба да се споредуваме единствено со себеси, каде сме биле и што сме биле вчера, а што сме денес.
     
    На Dzulija*, Alisa22 и ddevica им се допаѓа ова.
  2. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.111
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Јас сум свесна дека имам проблем и пробувам да се справувам со тоа да се котролирам .Во брак сум и никогаш па и кога бевне во врска мм не ми дал причина да бидам љубоморна па јас сама си создавам филмчина во глава и љубоморна сум на моите замисли па се нервирам ме фаќа паника не сакам да го изгубам а уствари нема причина за сето тоа дури и тој оди на работа во фабрика и нормално и жени работат таму и јас се нервирам си замислувам дека ќе го задеваат .. нз што др му верувам премногу ме сака знам не се караме убаво ни е ...па зошто овие болни мисли мои ми е страв данр избувнам некогаш па да си направам кавги од мои измислици
    Па си мислам моите родители никогаш не се сложувале па јас имам птеживеано тешки денови слушаќиги нивните кавги и мојот брат на 13 год почина па дите овие трауми мислам се причина за мојата болна љубомора.
    Што мослите молам за помош?
     
  3. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.111
    Пол:
    Женски
    Токму така и јас мислам дека мојот проблем исто така е поврзан со несигурноста оптеретена сум со тежината сакам да ослабам а мм ме сака ваква вели таман сум но јас ме се сакам ваква имам 65 кг а висина 165
     
  4. RESANKA

    RESANKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Nisto ne ti fali so tezinata,sovet od mene pominuvajte pokvalitetno vreme zaedno so maz ti i koga ke ti dojdat tie misli i se pojavi ljubomora reci si stop i pocni da razmisluvas kade ke odite zaedno seden pat koga ke imate vreme.
     
    На Dzulija* му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.111
    Пол:
    Женски
    Добар совет ама залнп е шѕо мојот сопруг многу работи и на работа па дома приватно па немаме многу време само за празници шеткаме добто е што собрав храброст и му кажав како се чувствувам ме разбира но сепак му е неубаво кога тој ќе речи еднаш во 2 месеци дека ќе оди да се види со другари на кафе или со колеги на пиво и јас менувам израз не велам ништо но ме сеќава и се нервира не можам многу да си помогнам иако сум свесна за проблемот
     
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.680
    Пол:
    Женски
    Задоволна сум со себе и пак сум љубоморна:wasntme:
    Пробувам макс да ја прикривам пошто е туу мач хахахах.
     
    На Dzulija* му/ѝ се допаѓа ова.
  7. M-14

    M-14 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2018
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Машки
    Мразам љубомора и љубоморни луѓе.
     
  8. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.333
    Пол:
    Женски
    Кога бев дете,бев малку љубоморна на некои околу мене.Бргу ми помина.