Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубоморна зашто продолжи со животот

Дискусија во 'Разделби' започната од NewBeginning, 18 јуни 2014.

 1. Detelina4

  Detelina4 Активен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Мислам ова не му го кажав нему туку јас си го мислам.
   
 2. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  21.616
  Допаѓања:
  142.240
  Пол:
  Женски
  А вие имате ваше друшство?
   
 3. natemila

  natemila Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.533
  Допаѓања:
  8.438
  Пол:
  Женски
  Хмм тогаш би пробала да го тргнам него, а ако не успеам би го откачила и би си продолжила со животот.
   
 4. Samer

  Samer Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2014
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  166
  Пол:
  Женски
  Како што си кажа тој бил ладнокрвен кон тебе и додека сте биле заедно затоа си му раскинала...
  Најдобро е да разговате на таа тема заедно и дали сака да продолжите заедно и ако сака нека се однесува така !Нека ти покажува и докажува ,а ако те сака нема да седи со таа курва ,зошто за мене курва не е курва само некоја на која и наплаќаат за услуга туку и таа што се ебе со кој стигне а не планира ништо со него така сум воспитана и така размислувам и точка никој не мора да ми објаснува .Ако толку многу го сакаш , а ако не пушти го и еден ден кога ке бара некоја за сериозна врска девојче кое ке му биде верно нема да си најде и ке му биде криво ! 3год ??? јас сум во сериозна врска од 3 год и сум се карала со него и нема да оди со никоја сигурна сум затоа што ние двајца планираме цел живот да го поминеме заедно и семејство да гледаме ако му било до забава немора врска да барал само те излажал ! Идиот
  Во тие два месеца кои си му раскинала зошто не те барал ,зошто не пробал да се промени кога си му кажала каде греши и дека не се чуствуваш сакано ???Туку си продолжил понатаму и гајле му било ..Јас на твое место не би му се вратила и би си продолжила понатаму зошто не ми треба таков за во идинина !
   
  Последна измена: 6 ноември 2014
  На Detelina4 и Candid им се допаѓа ова.
 5. Night Rider

  Night Rider Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  714
  Пол:
  Машки
  Зависи колку е тоа ``некое време`` не би сакал да тријам сол на рана но можно е типот да се гледал со други девојки уште додека врската траела.
   
 6. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.396
  Допаѓања:
  19.414
  @Detelina4, тоа што тој правел (и со кого се гледал) додека не сте биле заедно, тебе не треба да те интересира. Животот по раскинување продолжува понатаму и секој се носи со тоа на свој начин. Се додека тебе не те варал додека сте биле заедно, немаш причина за префрлање. Тоа што ти треба сега да направиш е да решиш дали навистина сакаш да бидеш повторно заедно со него зошто три годишна врска не се раскинува од бес, ти сигурно си имала многу јаки и издржани причини за да се решиш на тој чекор па размисли си дали сакаш да продолжиш понатаму со таков човек.

  А што се однесува со `курвата` (леле колку го мразам тој збор) сосем е можно девојката воопшто да не знае дека тој е со неа од забава и дека со тебе се договара за смирување. Многу врски почнуваат неформално така да нема да ме изненади девојката да е со него поради емоции а не поради секс*. Сем тоа, оние девојки кои спаѓаат во дефиницијата за курва која ја пиша Самер не излегуваат во град со друштва-никој не сака да биде виден со нив во јавност.

  Е сега, што се однесува за тоа дечкото да излегува во исто друштво каде е таа девојка, и мене тоа не би се допаднало, и реакцијата на детелина е сосем разбирлива. Штом не можеш да ја поднесеш замислата тој да биде на исто место со неа по цели вечери, реално нема друга опција освен тој да одбере меѓу тебе и неа (т.е тоа друштво). Ако после трогодишна врска го одбере новото друштво, верувај дека тебе ти прави голема услуга.

  *Добро би било да се распрашаш дали останатите од тоа друштво знаат за нив двајца, зошто ако и во јавност се однесуваат како да се заедно можно е меѓу нив да има многу повеќе од `само` секс а тебе тоа бившиот да не ти го кажува.
   
  На Samer му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Detelina4

  Detelina4 Активен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Искачале за секс неколку пати се виделе, кажува дека не го привлекува, и дека сето тоа му е заборавено мегу нив и дека ја гледа и с дружат како другари сега, јас тоа не можам да го сфатам тоа дружење после секс? Таа знае за нас, и знаела дека он не ја приметува на друг начин, а сега и пред некој ден ко наводно и кажал да бидат само другари, зошто пак се смирил со бившата ( јас) и тааа му рекла па добро претпоставував.. :-\ инаку вика ме сакал сакал да биде со мене, а се понаша како уво да не го боли дали сме заедно или не. Не го разбирам. Требало јас да заборавам на тоа меѓу нив и да се дружам и запознаам со нив. Како би се осекал он да седи со мој некој? Вика прво ако си била со друг нема са те погледнам а не друго. И не знам што да правам. Затоа побарав совет од вас.
   
 8. Detelina4

  Detelina4 Активен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Инаку никој од друштвото не знае за нив а дека бил со мене сите, дури има и 2 слики на фв од нас двајца што ги мема тргнато. Она како наводно знаела дека он сака друга. Е сега дали сум јас таа нз :D
   
 9. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.396
  Допаѓања:
  19.414
  Тури му пепел!
  Тоа е преголем двоен аршин- за него е во ред да брка девојки додека не сте заедно ама тебе не би те погледнал ако во тоа време си била со некој друг! И не е нормално да очекува ти да излегуваш во исто друштво со неговата (се извинувам на изразот) ебачица. Други девојки прават испади ако дечко им на фб направи три реда муабет со некоја бивша а не па секоја вечер да излегува со неа. Немој да се навредиш ама да му беше вистина до тебе ќе те разбереше и ќе те ставеше на прво место а вака си прави како што него најдобро му одговара.
   
  На senza.parole, Hipica и ivence69 им се допаѓа ова.
 10. ivence69

  ivence69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2014
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Ете ти го одговорот сам ти го дал според мене кога он не може да се помири со тоа ти да бидеш со друг па зашто ти да бидеш таа што ке му простиш па и да се дружиш со нејзе]:)
  Самата си приметила дека ич уво не го боли за тебе зашто да се жртвуваш само ти и да се обидуваш да се смирите а тој да не реагира размисли си убаво дали вреди за некој таков според мене себичен он да шврља а ти не :o
   
 11. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.932
  Пол:
  Женски
  A sto ocekuvase ti deka od koga mu si rekla PRODOLZISI SO ZIVOTOT toj sekoj den pred vrata ke te ceka so ruzi vrace?daj ne bidi tolkav egoist normalno deka treba da izleguva deteto da si se druzi i prodolzi so zivotot,zosto da pati?tebe ti se skrsilo srceto a ti nego ne taka?mislam posebicno i poglupo nesto ne sum procitala,jas da sum a negovo mesto ne samo sto ke si prodolzam so zivotot tuku nema ni da te poglednam poveke...
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ivence69

  ivence69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2014
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Ако не го сакаш златна моја што бараш да му се мешаш сега од кога продолжил понатаму, навистина не ги разбирам таквите девојки како тебе не го сакам ама нема ни друга да го сака.Па што си замислуваш дека си ти не ми е јасно како јас не сум тој дечко па да ти покажам што е сакање :fubar:
  (facepalm)
   
 13. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.835
  Допаѓања:
  33.851
  Пол:
  Женски
  Очигледно си придаваш големо значење, па подготвена си да бидеш покрај некој што не го сакаш, само за да не дозволиш тој да биде среќен.
  Секој има право на свој избор.Продолжи понатаму и не гледај зад себе.Посесивноста, егоцентризмот, себичноста и љубомората сигурно нема да ти помогнат да задржиш некој покрај себе.
  Секој што знае што сака има моќ да ја постигне целта.А моќта се состои во умешноста суптилно да го привлечеш другиот.Но, не секој/а знае да го стори тоа.
   
 14. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.352
  Допаѓања:
  18.457
  Пол:
  Женски
  Знаете на што ме потсетува насловов, веднаш да ви кажам? На еден момент од Сексот и Градот кога Миранда откако раскинува со Стив (или како и да се викаше типот со кого и останува на крај) го гледа со друга женска и на крај вика нешто во стил „Ау, што добро изгледа, да не вежбал?“ Е на тоа ме потсетува насловов.

  Нема поголемо задоволство од она чувство дека ти е драго дека некој продолжил со животот. Тоа значи дека си ја усвоил мајсторијата на животов. А тоа е дека, си почнал синхронизирано да чекориш со него, во иднината, а не во минатото. Во врските, гледајте да се исчистите од секакви предрасуди, да се вложите целосно, дури и да скршите некој принцип, да и` ги дадете сите можни шанси на таа љубов.

  Наместо оние воздржувања на коишто ги учеле девојчињата пред два века, демек така поише ќе бидат сакани, нека има изненадувања. Предизвикани од вашите искрени чувства на љубов и среќа во дадената ситуација. Само така, кога ќе расчистувате, ќе биде расчистено навистина. И глетката како тој си продолжува со животот ќе ви буди среќа. Затоа што тогаш, сите лоши спомени од таа врска ќе исчезнат, ќе останат убавите и ќе чувствувате само среќа за другиот. А тоа е мелем за вашата душа, пред се`.
   
 15. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.012
  Пол:
  Женски
  @NewBeginning а постои ли шанса ти всушност да го сакаш дечкото а да не си свесна за тоа и да не си признаваш? После долгата врска можеби си се осетила желна за слобода и си го помешала тоа со отсакување. Тие две работи се сосема различни. Јас не се согласувам со девојките дека си самобендисана и дека цел свет си сакала околу тебе да се врти. Ти едноставно си излегла од долга врска, и да сакаш не може да ти е скроз сеедно, но сепак постои опција и сеуште да го сакаш. Требало добро да се преиспиташ пред да раскинеш бидејќи сега нема назад, т.е. и да се смирите не е тоа тоа кога бил со други веќе. Јас не би можела да продолжам понатаму ма колку и да сум се каела. Затоа се мисли на време. Не било доцна ни додека те молел да се смирите. Сега е бидејќи со тоа што си одбила секакви негови инсистирања и си го препуштила на друг девојки твојата љубов е излишна.

  @Detelina4 колку сакаш тргај го од друштвото, тој со неа се ебел како што си кажа и самата. А и со кое право би го барала тоа од него кога ти сама си го шутнала па сега ти текнало да го бараш назад? Тоа што одма се впуштил во авантури не викам дека е убаво и изгледа како воопшто да не му требало време да те преболи, но секој различно реагира, некој така се лечи а и секој се разликува во тоа за колку време ќе продолжи понтаму. Но сепак тоа ми кажува нешто за неговиот карактер и плус тоа што е самобендисан и ладен, зошто го бараш назад, и тоа откако бил со други сега? Тоа што се однесувал како пуштен од ланец и веднаш легнал со друга ја смалува многу неговата вредност и мислам дека повеќе сакал да си докаже дека има шанси насекаде и покрај тоа што си го откачила. Не ти треба, арно си собрала храброст да го откачиш, што бараш сега назад за после да се случи истото. А ќе се случи, нема да можеш да живееш со тоа дека спиел со други, а неговата самобендисаност и ладнокрвност ќе бидат само шлаг на тортата. Не си го комплицирај животот, седи мирна.
   
 16. Emily Dora

  Emily Dora Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  141
  Пол:
  Женски
  после 6 ипол години раскинавме не сме заедно некојси 2 месеци бев као сигурна дека не го сакам и дека сум спремна да одам понатака без него..мн ме повреди искрено сакав да го остаам во минатото има премногу раб што ми сметаат.ама еве попуштив боли неможам без негоо почнавме да си пишуваме ама сега боли го гледам како аднува девојки на фб аднува мои другарки што е мн страшно за мене..знам дека се пушта на секоја што ја има на фб.дури и го прашав и ми кажа ми потврди дека е така.ми кажува дека ме сака ама го гледам дека само аднува и аднува жени премногу ме болии.сега сме во фаза на смирување ама некако неможам преку тоа да поминам.и да се смириме само тоа ке ми биде во паметот како пишувал и ред други работи.девојки незнам да се сносам со ова дајте помош :( дури и бившата си ја аднал па кој знае што пишуваат... девојки девојки милион а никогаш немал девојки на фб додека бевме заедно а сега се е толку поинаку...
   
 17. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.794
  ^ @Emily Dora , те читав и во друга тема.
  Аднувал девојки, бившата си ја аднал, тоа ќе ти пречело..... а ти имаш друг дечко. Некако вагата не тежи исто на двете страни, не си праведна. И со ова потврдуваш дека додека сте биле во врска си му се лутела многу дури и за мали работи (за поголемите работи не правам муабет, јас по секако сметам дека ти не треба да се смириш со бившиов). За тебе во ред е да имаш дечко, а за него не е во ред што комуницира со еден куп девојки...
  Премалку време поминало откако не сте заедно, особено кога ќе се спореди со оној период колку што траела вашата врска. Мора да помине мноооооооогу повеќе време за да го преболиш.

  Според мене секој има право да си продолжи со животот Затоа и ти продолжи си со твојот, стави точка на сето ова. Дури сметам дека ни со тој дечко што си сега, дека ни со него не треба да бидеш, не е фер тоа што му го правиш зад грб, си се допишуваш со бившиот, во фаза на смирување сте. Не велам дека сите се светци, па тебе те правам лошата во приказнава, ама не си подготвена за нова врска. Ти требаат луди забави со другарки, ново хоби, нешто што нема врска со бившиот. Размисли, сигурно постои нешто што отсекогаш си сакала да го правиш, ама секогаш си велела дека немаш време.
   
  На miss.ella, okcenzi, Emily Dora и 3 други им се допаѓа ова.