Љубоморна на туѓ брак

Дискусија во 'Врски' започната од akvarium, 14 декември 2016.

 1. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.867
  Јас мислам оти барате проблем кај што го нема.
  И да иритира, ако ме изиритира еднаш ќе си помислам оти е иритантно и ќе се помирам со тоа, затоа што на мене не влијае никако. Нека иритира де, нивна работа, сфаќаш. Што има мене да ми е гајле дали они си гугуткаат, ако ги прави среќни нека ги. Во секој случај подобро отколку да се тепаат. И да е лажно сето тоа, не е нејзин проблем, проблем е на свекрвата.
   
  На Rebecca_R и Dust им се допаѓа ова.
 2. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.503
  Офи тебе свекрвати ти рекла дека се мажила невина и индиректно ти кажала дека те плескале пред синот? Не.
  Мојата пред 40 год во племња го направила мм и во 7 месец се мажила, ама тоа не ја запира да збори за други дека не биле поштени.
   
  На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.867
  Не ми рекла затоа што не дозволувам толкава интимност да имам со неа да зборувам за моите бивши дечковци. Немам што со неа да разглабам такви муабети.
   
  На Cinderfakinrella, Rebecca_R и Dust им се допаѓа ова.
 4. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.900
  Допаѓања:
  6.277
  Пол:
  Женски
  @okcenzi да не трошиш премногу непотребна енергија?

  Ако членката со проблемот се фокусира на решение на нејзиниот проблем, ќе најде добро решение во секој втор пост.
  Жал ми е, ама повеќето отворени теми од неа, се во овој стил. (Пиши и приватно како да си го заштити профилот, пошто гледам целосно ја браниш, барем помогни и.)

  Јас не гледам дека направив нешто лошо. И предложив да го фали маж и во нешто што е добар. Ако веке во ништо не е подобар од свекорот, барем може да го фали во нешто што го прават зад затворени врати, каде никој не ги гледа. По коментарите на Оффспринг, и кога ја видов нејзината историја, видов материјал што е за Генис, не само за фалење.
  Едит. и давам идеа. Ако не сака не мора да ја прифати.
   
  На Rebecca_R и Dust им се допаѓа ова.
 5. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.503
  @Momichka ако не се пронајде во мојот пост не мораш да одговараш неповикана.
  А мојата енергија ке ја трошам каде сакам и колку сакам јасно? ОК.
   
 6. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  1.946
  Допаѓања:
  29.362
  Пол:
  Женски
  Темата е генерално интересна иако не прочитав за какви препукувања станува збор. Често има завидливи коментари ако на двајца луѓе им е убаво од типот- Сигурно се фолираат, сигурно глумат не може некој толку добро да се слага и сл. Да има луѓе кои се ко лонче и капаче и си цветаат заедно и не гледам зошто тоа некому би му пречело и би го иритирало наместо да обрне внимание на својата врска/брак и да работи на тоа да го подобри односот со својот партнер.

  Од друга страна не разбирам а често во темите брак и проблеми со брак среќавам коментари каде двајцата сопружници спијат одделно. Чуму тоа? Ако треба да спијам во различен кревет со партнерот тогаш не се мажам за него. Секоја вечер ќе си идам дома да си легнам јас во мојот кревет тој во неговиот и решен проблем. Мене спиењето заедно и гушкањето ми се едни од најинтимните моменти што можам да ги доживеам со некого.

  На крајот на краиштата што почнете да се загледувате во други бракови врски тоа е прв показател дека во вашата нешто е штима. Па наместо да анализирате какви се другите и дали вистински се сакаат или само се фолираат пред рајата, поработете на тоа вистински вие да се сакате со вашите партнери па другите нека се чудат за вас дали сте фолиранти или сте пример за тоа како една вистинска врска/брак и љубов помегу двајца изгледа.
   
  На theowndemon, vitamina, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
 7. InWonderland

  InWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2016
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  412
  Пол:
  Женски
  Хахахаха интересно, и сега знам дека паметов на денешните мажи не е како паметот на мажите од порано, т.е денеска мажите кон светов гледаат со поинакви очи, затоа ти е толку чудно. А и жена му е грда како што велиш и не кој знае колку паметна, а денес мажите тоа и го бараат, или двете, или едно од двете барем колку толку.
   
 8. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.336
  Допаѓања:
  129.195
  Пол:
  Женски
  Смешно ми е што има некои кои ја "бранат" членката..
  А после се жалите за реметот што и го удривме..

  Прво и основно - срамота е да се "загледуваш" во туѓи бракови, макар тоа и на свекрвата бил..
  Па не ми е јасно како не ви е срам да слушате муабети како свекрвата невина стапила во брак, како свекорот имал еден куп жени во животот...и на крај да извлечете заклучок дека тој неа не ја сака..
  Мене свекрвата да ми каже вакви интимни работи, ќе ја замолам да си оди кај комшивките на кафе и да расправа за сексуалниот живот..
  Смешно е..
  Убавината е различна во различни очи..
  Тоа што за мене е убаво, за Офи можеби и не е..

  Друго, нели ви е срам да завидувате на старите? Пиеле кафе заедно, спиеле во ист кревет..
  А добро вака, размислено со ЗДРАВ РАЗУМ, што треба маж и жена да прават? Мажот да оди сабајле на кафе во Тренд а жената во било кое кафуле на кеј?
  После 20-30+ год во брак, сериозно, зошто не би пиеле кафе заедно?!


  И најтрагичното од се..

  Членке отварач на темава..

  ЗОШТО ти самата не го практикуваш истото што и свекрва ти? Можеби и ти би имала таков "идиличен" брак..
  Бидејќи нели, ти кажа дека им е таков...
   
  На theowndemon, joy1, Cinderfakinrella и 8 други им се допаѓа ова.
 9. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.959
  Допаѓања:
  33.607
  Пол:
  Женски
  Не е убаво да им љубомориш треба да им се восхитуваш што имаат таков брак, па и ти т.е вие да се потрудите да имате таков брак еден ден и вашите деца да ви се восхитуваат.
   
  На theowndemon, Cinderfakinrella, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 10. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.482
  Допаѓања:
  6.928
  Пол:
  Женски
  Ne spiete zaedno zosto hrci?! Wtf? Aj koga ednikt e nastinat ili slicno a da ne se zarazi drugiot odredeno vreme da, ama deka hrci????????????? Pa site mazi t.e ajde poveketo hrcat pa si spijat zaedno. Mojot hrci prdi pa sto ziv covek i zaradi ttoa da ne spieme kako maz i zena? Mesto mene da me guska navecer da si ja guska pernicata sam no way. Tie spiele zaedno pa kako da spijat maz i zena 30 god vo brak,ili moze cudno im e zosto oni ne spijat zaedno zosto mazot hrcel :D Eve neka me ispravi nekoj ako gresam ama jas mislam deka intimnosta e klucna vo brakot. I ne mi e jasno kako moze tolku da me interesira brakot na svekrva mi jas na malo prste ne ja stavam a ne pa za nejziniot brak da razmisljam.
   
  На theowndemon, joy1, Cinderfakinrella и 3 други им се допаѓа ова.
 11. V.odolija

  V.odolija Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2014
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  13.439
  Јас кога ја видов темата и првиот пост многу необично ми изгледаше, па ја затворив трудејќи се на момент да размислам зошто ваков проблем, и што би ја советувала жената,

  И сеуште незнам, ме збуни и тој опис на свекорот дека е убав, а свекрвата грда.Што има врска? Што ти менува тоа на тебе ?

  Зошто некој би бил љубоморен на бракот од свекорот и свекрвата ?
  Немам идеја.Чудно ми е, ај ќе разберам да им љубомориш на некои млади на пример како вас, дека можеби имаат поубав брак, ама на свекрвата и свекорот ?
  Па дури и да глуми, на тебе тоа не ти прави никаква штета ни проблеми, освен веројатно некои бубачки во главата.
  Мислам дека добро кажа една феминка , ти фали повеќе внимание од сопругот, а и советите да си поработиш на вашиот брак сметам дека се најдобронамерни,па примени нешто.
   
  На Cinderfakinrella, NOVAVON, Petar80 и 4 други им се допаѓа ова.
 12. Rebecca_R

  Rebecca_R Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  2.426
  Допаѓања:
  53.697
  Пол:
  Женски
  @akvarium види вака: како што тебе маж ти те прифатил таква, каква што си (си му дала на некој/ некои пред брак) и решил за жена да те земе, е исто така и свекор ти ја прифатил свекрва ти како грдичка и си ја зел за жена. Ние останатите не можеме да направиме ништо по тоа прашање.
  Јас никако да разберам зошто луѓето се мешаат во туѓи одлуки при бирање на партнер. Тебе ако маж ти не ти чини, си требала да време на мислиш. Добро, не дека сега не можеш да се премислиш. Еден потпис е во прашање. Ама не е тоа тема на муабет.

  Околу мене има брачни парови од сите возрасти: пријатели кои се тазе земени, средовечни луѓе во брак, пример моите, луѓе кои безмалку златна свадба би славеле, пример бабите и дедовците и сите тие луѓе кафе пијат заедно. Дали утринско кафе или после работа, не е ни битно. Брачниот партнер се бира да ти пасува во сите аспекти, од кафе пиење, јадење, па се до делење кревет и нужник.

  Делот со 'рчење и можам да го разберам, сепак е далеку од добро решение.


  Ти треба да видиш зошто твојот брак не те исполнува и не те прави среќна, па фино да поработиш и да го решиш случајот. Зајадување со свеки никаде нема да те одведе. Ама ако веќе не сакаш да останеш ти покуса, @okcenzi ми е фаворит со предлозите. Ептен ме насмеа, ама сериозно.


  И уште да прашам на кој дел си ти љубоморна, тоа што свеки го фали маж и, а ти си занемарена од страна на твојот маж; тоа што пред луѓе имаат нај-пре-добар однос или? Не ми е баш јасно.
   
  На Cinderfakinrella, cresa-jagoda, Petar80 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Vik'Toriah

  Vik'Toriah Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2016
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  582
  Пол:
  Женски
  Се изнасмеав :)
   
  На Згодно Момче и Dust им се допаѓа ова.
 14. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.503
  Воглавно проблемот.
  Како што кажав, кога живееш со лудаци и ти ке дојдеш до луди мисли.

  Свекрвава се мери со снаата во сексот па се жали дека свекоров ретко ја ебе.
  Е феминки и мене свекрва ми ми има речено “ јас и свекорти дал еднаш месечно се чепкаме“. Ало будало 35 год сме разлика.

  Е сеа свеки пошто неизработена, па ај ке се фали колку мажов и е најубав, ама битно коа ја факаат кризите го прај партали, а од друга страна го спушта неколку нивоа ( од нивниот “стандард за брак) бракот на феминкава.

  Ако феминкава не знае како да го објасни и долови мозокот на свеки, вие потрудете се.
  Пореметени.
  И свекор ми е таков. На почеток кога го запознав бев изненадена од неговата самодоверба и смиреност, за да подоцна дознаам дека е љубоморен на сопствените синови. Ни им честитал дипломски ни вработувања ништо. Кога мм се запиша на мастер, овој му вика еееее и јас можев да завршам факултет ама немав пари. Вие сега збезувате со парите па глупости, ајде цел живот ке сте учеле. Место да е горд на синовите, тој се споредува со нив. Божеее. Па сигурно мм и девер ми не му се криви што тој немал пари и што се женел на 20 и некоја место да учи.

  Шта речи.
  Аквариум спасот само на страна.

  Да додадам уте ова. Свеки моја има само 4 одд, а свекор ми бил најубав де. Слично ако овие. И таа така цел живот го крева, зошто стравот и е влезен пошто уште кога ја земал, понал редовно да ја млати се додека пораснале децава.
  Последен пат ја удри пред 3 год и ја избрка од дома, па таа две недели живееше кај братот. Ние со арно со муабет па да ја врати.
  И после ми кажа жената не била добро ебена. Страшно.
   
  На akvarium му/ѝ се допаѓа ова.
 15. akvarium

  akvarium Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2014
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  122
  @Rebecca_R ти благодарам на советот, јас сметам дека мојот брак не е до толку полош од нивниот, брак ко брак, има убави периоди, има и кризи, тие што се во брак сигурно ќе ме разберат, е сега проблемот е друг, проблемот е во тоа што тие луѓе со нивните постојани фалби и споредби, ми го пореметија веќе и здравиот разум, и морам да кажам @okcenzi СКРОЗ ама СКРОЗ ми ја долови дури и менталната слика за себеси, јас уствари сум пореметена, јас не знам веќе кои мисли ги имам, мозокот ми е испран!

  Јас не сум љубоморна на тие луѓе, значи можам со сигурност да ви потврдам, тоа не е љубомора, туку тоа е еден вид на таква алергија имам веќе на нивните фалби и нивните споредувања,чист пример за тоа дека ми е испран мозокот е сега се сетив, па кога се запознав за првпат со свекрва ми и свекор ми, значи воопшто не ми падна ни на крај памет дека свекор ми е "убав" туку баш ми се виде смешен некако обично човече, арно ама со текот на годините таа негова демек "убавина" ми беше мене всадувана во главава, постојано ми беше повторувано секојдневно како он е најубав маж, какви очи имал најубави, како бил најпосакуван фраер на времето и сега, како жени се тепале за него, ете тоа ми беше со гоооооодини и години всадувано, за јас конечно од птичја перспектива кога ќе изанализирам да реализирам дека уствари тоа биле лаги и манипулации. А со која цел? Со цел да се створи завист и љубомора, со цел да се "стават они на пиедестал" нивниот брак, нивниот "супериорен однос и брак" ама не само со нашиот, го имаат споредувано и со на комшиите и со на пријателите, и имаат речено дека ете како нивниот брак немало така добар брак друг со такво разбирање, па дури имаат и речено дека пази НИКОЈ од тие што ги познавале не пиеле кафе на сабајле заедно? МОЛИМ?!?!?!? мислам ова е да се згазиш од смеа, ама ете и тоа го имаат речено и не измислувам. сакате верувајте сакате не верувајте.

  и окцензи морам да ти признам и кај нас истиот проблем, имаше завидување во врска со образованието, и споредби и на тој план,
  значи не знам како е можно да му се завидува на сопствениот син, и дури и бракот да се споредува, всушност тие го "наметнаа" со сила тоа споредување и тој како еден вид натпревар меѓу нас, сега и ние кога ќе одиме на одмор, или кога сме биле излезени со друштво негде им се фалиме. А зошто? порано на пример на крај памет не ми било да им се фалам на мајка ми и татко ми дека сум си поминала убаво со друштво а сега се посирам од фалење, да ми опростите, затоа што човече морам и јас да се осетам малце како човек, они не прават подоле од гомно, секој адут го користат против нас, они знаат интимни работи за нашиот брак, и затоа они тоа го извртуваат, у смисол ееее вие вака ама ние онака ние подобро правиме од вас, ете вие не правите она или ова, а ние правиме! Значи буквално споредбите се на секое поле, а кога ние сме во нешто подобри, сум приметила искри на без и завист им избиваат, од очите, па дури и доаѓало до кавги, ради тоа, и маж ми ми рекол не им се фали многу, као остај ги стари се, ама не можам зошто ми се качија на глава више.
   
  Последна измена: 16 декември 2016
 16. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.503
  Такви се зошто се емотивно понижени да кажам осакатени.
  Немој да дозволиш да станеш таква и ти.
   
 17. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.482
  Допаѓања:
  6.928
  Пол:
  Женски
  A Zosto vo takva situacija ne i kazes-a dali ti si mu prva nego i dali ti e veren ko ti nemu, si razmislila li nekogas na toa. E taka ke ja zakopas i ke ja kopka posle toa
   
 18. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.383
  Допаѓања:
  48.159
  Пол:
  Женски
  Ова е многу лоша идеја, може да доведе до расправија и плус крајно е некултурно.
   
  На theowndemon, Cinderfakinrella, Rose96 и 3 други им се допаѓа ова.
 19. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.482
  Допаѓања:
  6.928
  Пол:
  Женски
  Epa cim se tolku imtimniso svekrvata i zborat za keks i bivsi deckovci zosto da ne
   
  На cresa-jagoda и okcenzi им се допаѓа ова.
 20. NOVAVON

  NOVAVON Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2016
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  436
  Пол:
  Женски
  Изгледа не живеш со свекрва во нејзин дом. И мене свеки ми дроби се и сешто и да сум и пререкла и знаеш што одговара-ова е мој стан нема ти што да ми кажуваш што да правам купете со син ми па вие на ваше прајте што сакате. Е сега си наоѓам јас решение да не ја начекувам низ стан,мој проблем тоа.
  Инаку колку и да не приметуваш некој нешта кога живееш со свекор и свекрва во нивно,а особено се луѓето фолиранти или ете и да не се ти пречат од х причини а мора да ги трпиш од па други х причини настануваат вакви теми.
  Инаку лошо е што сеир мавате,а за советите ок, добро е што советуваш, т.е. помагаш на некој начин.
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.