1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубоморна на туѓ брак

Дискусија во 'Врски' започната од akvarium, 14 декември 2016.

  1. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Има граници.
    Мене да ми каже некој така, би се налутила.
     
    На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.
  2. anel

    anel Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    583
    Допаѓања:
    19.937
    Пол:
    Женски
    Натпреварот во фалби како што те советуваа некои, ништо нема да ти донесе, а и смешно изгледа. Можеш да и речеш едноставно дека не те интересира или дека веќе знаеш, 100 пати има кажано, нема потреба да се повторува.
    Велиш не си љубоморна, а сама си ставила таков наслов на темата.

    Среќен и задоволен човек не завидува и не се споредува со другите.
    Сепак мислам дека проблемот е во твојот брак, не се чувствуваш доволно почитувана и сакана. Еднаш ти кажав и пак ќе ти кажам. Партнер што упатува зборови од типот глупава, не е достоен да биде дел од мојот живот, реков мојот зашто секој за себе си знае. Барај го проблемот во вас двајцата, остави ги свекор ти и свекрва ти.
     
    На Bender Rodriguez, vitamina, LUCERKA и 6 други им се допаѓа ова.
  3. allaround

    allaround Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    1.561
    Пол:
    Женски
    Последниот пост што го објави ми изгледаше доста по разумен од првиот на темава. Во првиот изнакажа работи од типот си пијат наутро заедно кафе, си спијат заедно? Па што ако? И кај мене баба и дедо си пијат кафе наутро, си се разбудуваат со кафе кој прв ќе стане го вари, многу често се караат ама онака за безвезални работи, али стари луѓе шта чеш. А со последното твое мислење сфатив всушност дека кај е тука проблемот, епа тогаш кога така ти зборува ти едноставно одбегнувај ја еднаш, два пати, повеќе пати и таа ќе види дека тоа не допира до тебе и ќе престане така да зборува, најдобро ти е да се посветиш на вашиот брак, да го направиш сопругот среќен, а вооедно и ти да бидеш среќна, да бидете исполнети кога сте заедно, ќе видиш дека ако вашиот брак ЦВЕТА и вие сте ПРЕСРЕЌНИ и ЗАДОВОЛНИ нема ни толку да обрнуваш на свекрва ти и на свекор ти. А и тоа што не спиете заедно ти е најголема грешка, интимноста е доста важна во врска,брак. ;)
    И јас не сум мажена, ама ова и на нас не мажените ни е јасно мислам. :D
     
    На akvarium, Summerlover и irenadaniel им се допаѓа ова.
  4. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас сеуште не гледам толку многу голем и сериозен проблем на оваа тема.
    Навистина.
     
    На LadyC, eloves, Dust и 2 други им се допаѓа ова.
  5. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Доколку немаш детенце работи на случајот:)верувај тогаш помалку време ке имаш за нив двајца да размислувш
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Се наежив од ситуацијава, за тие твои сфаќања за "совршен" брак. Бракот на свекрва ти и свекор ти е се но најмалку е совршен брак. Дури ми изгледа само како формален брак. Тука нема ништо романтично, топло, семејно, блиско. Свекор ти надуен паун, живее само за да го фалат, луѓето да го гледаат како совршен маж. Свекрва ти, си го лечи комплексот на неубавиот изглед, со тоа што го има демек најубавиот маж. А велиш дома цело време викала по него, што има тука убаво? Ти не им се восхитуваш, мислам дека тебе те иритира нивното фалење а ти ја согледуваш реалноста и ти иде пред другите да им ја треснеш вистината за нив. Јас во таков случај би им ја плескала вистината во фаца ама демек ко зезање во разговор, а знаеш дека ќе ги здоболи, ќе им ја разниша самодовербата.
    Таков брак никогаш нема да биде совршен, макар јаделе и кавијар заедно наутро со поклон дијамантски гердан.
    Уживај со маж ти, бидете среќни, поработете на проблемот со рчењето, тоа не е причина да не спиете заедно. Дали живеете во куќа или стан. Ако е стан, плус и ако имате деца, немате доволно интимност, и сакала нејќела мораш секојдневно да се соочуваш со едно самобендисано ко*иле и неговата искомплексирана жена. Извини на изразиве, ама според тоа што го кажа за нив не можам поинаку да ги наречам.
    И биди среќна што немаш таков брак. Тоа нивно фалење другите го трпат само од учтивост а не со воодушевување.
    P.S А чичко Петре штом толку не и дава на госпожата, да не има некоја скриена тајна, некоја друга теткица или чичко?:D
     
    На blueeparadise, sj *O*, akvarium и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Стрина ми и мајка ми поминуваа низ нешто слично на ова со баба ми.
    Таа го „принудила“ дедо ми да се земат ама затоа на сите раскажуваше колку биле заљубени еден во друг, како тој познат тип у тоа време, покрај сите жени баш неа ја одбрал.
    Реалноста беше уствари далеку од тоа баба ми што го раскажуваше. :D
    Дедо ми имал строга мајка, а баба ми избегала од дома на 15 години и и рекла на мајка му „јас сум заљубена во син ви, избегав од дома за него“ (а дедо ми и баба ми тогаш не се познавале) па жената решила дека син и мора да се жени за баба ми, бидејќи било срамота да ја вратат дома. :D

    Имало ситуација кога баба ми и покажала долен веш на стрина ми и и рекла „види маж ми што ми купи, тебе син ми никогаш вакво нешто нема да ти купи“. :D
    Исто и чичко ми кога бил во војска, оделе на посета со воз мајка ми, стрина ми и баба ми. Баба ми почнала да им раскажува за нејзиниот сексуален живот со дедо ми, мајка ми ја прекинала и и рекла дека не сака да знае како бил зачнат татко ми, и дека не ја интересираат такви детали воопшто.

    Ама шо знам, ние на ваквиве ситуации се смеевме повеќе. Сите знаевме дека баба ми е чакната жена, па никој не обрнуваше внимание на нејзините приказни. :drunk:
    До ден денес се смееме на нејзин есап понекогаш. :D
     
    На Bender Rodriguez, Bozica1980, Rebecca_R и 3 други им се допаѓа ова.
  8. akvarium

    akvarium Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2014
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    124
    Вака кога ќе размислам да, за жал во право си, проблемот е во тоа што јас не се чувствувам почитувана, имаме проблеми се караме со сопругот многу и многу ме вреѓа и црка вика, тоа е проблемот, знам и затоа можеби ете браков на стариве ми се видел како подобар, иако е далеку од добар, зошто и они доста се караат, и цркаат, и се вреѓаат, ама не знам, сметам дека дел е и заради тоа што се фалат премногу а дел е и ради моето незадоволство од мојот сопруг и неговото непочитување.
     
    На irenadaniel и anel им се допаѓа ова.
  9. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Ima edna izreka duso moja (Brakot,decata I platata nikogas ne gi sporeduvaj so drugite), ne sakam da zvucam osuduvacki no toa sto ne si srekna I zadovolna so tvojot brak te pravi da se sporeduvas so tug,vo momentot so na svekrvati I svekor ti...
    Najdobro e da si sednite so vasiot maz da si razgovarate I da mu kazis sto ti lezi na srce,za mene mlad bracen par da spie odvoeno vo nikoj slucaj ne mi e normalno toa, pa ne da rci mojot soprug neznam sto da pravi nikogas ne bi ja trgnala glavata od nasata pernica...
    Covekot so koj si odlucila da go delis zivotot treba da tie tvojata posledna a voedno I prva ljubov neli poftorno si se zaljubila I zatoa si stapila vo brak,no vo tvojot slucaj se prasuvam dali e taka. ..
     
    На irenadaniel, Hoj, Aleksandar1212 и 4 други им се допаѓа ова.
  10. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Јас потполно те разбирам. Дошле мал милион проблеми во бракот+живот со свекор и свекрва со однесување што е сосема спортивно од она ма што тебе твоите те воспитувале да не си бесцелно фалбаџика и нормално кога бракот ти е никаков и таа нивна изглумена среќа да ти пречи. Ти имаш проблем во твојот брак и со твојот сопруг. Дали ќе си признаете 2та дека бракот не ви оди нанапред и решите да го оправите тоа е ваш избор, но по се и твојата исфрустрираност не ми личи дека долго ќе ги гледаш свекор ти и свекрва ти зошто верувај еден ден ќе ти пукне нерва и ќе си отидеш ако ништо не се менува и ако си во можност да си заминеш. Јас ти посакувам магично да се свестите двајцата дека имате проблем и што побргу да го решите.
     
    На akvarium му/ѝ се допаѓа ова.
  11. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Аквариум се во ред што опиша и кажа, но, сметам како и повеќето членки дека наместо да се преоптереруваш и да го анализираш секој потег на твоите свекор и свекрва, наместо да го анализираш постојано и секојдневно секој нивни детаљ а пред се брак треба да се фокусираш на твојот маж и на твојата фамилија.
    Нека ти бидат позитивна и убава поука свекорот и свекрвата и нивните постапки а пред се потик за нешто што треба да го направиш ти и твојот маж за вашиот брак и фамилија.
    Не барај негативности, проблеми и не измислувај сплетки, верувај со таа горчина и завист што ја опишуваш за неа не правиш ништо добро за себе и за својата психа и љубов, нивниот брак тебе нема да ти промени ништо ако ти самата не промениш нешто.
    Тие си се за себе, нивна фамилија и нивна љубов и блискост, дали е клише, дали е безвезално или не знам какво не не опиша нивни однос си е не е ваш и нема да биде а на тебе ништо нема да ти смени тој туѓ живот за кој што се замараш постојано и го анализираш.
    Да така.. пробај да сватиш дека нивниот однос е нивен а вашоот ваш наместо да ги анализираш постојано и да размислуваш на тој начин пробај тоа време да го користиш за себе и за твојата фамилија.
    Направи ја совршена, одлична, исполнета и полна со љубов.
    Биди пример и ти за ичив брак, за ичива сопруга.
    Не ги барај несовршеностите кај другите.
     
    На NOVAVON, Offspring и akvarium им се допаѓа ова.
  12. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Најдов време да прочитам дел од проблемот на темава и коментарите, и ќе кажам само едно. Луѓе, премногу си го пикате газот во ичии животи. Да се замаравте и потпрашувате вака за својот живот и своите проблеми светот и проблемите ваши би биле многу помали а животот многу посреќен и поисполнет.
    Многу ниско, навистина многу ниско е да живееш замарајки и анализирајки ги туѓите животи и постапки....
    Така се стекнува празен и шуплив живот, несреќен.
    Гледајте си го своето гајле, потрудете се вашата фамилија да ја направите налик идеал наместо да се замарате со туѓите животи и бракови, не ви менува вам тоа ништо а ниту пак на народот.
    Научете да гледате малку подалеку од својот нос, видиците на овој живот се многу обемни.
     
    На azelea, Cinderfakinrella, sj *O* и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Јас им се дивам на моите идни свекор и свекрва, ни на крај памет не ми паднало да ми љубоморам. Иако се во раната шеста декада од својот живот, тие се како тинејџери во поглед на нивната љубов. Одат на долги патувања, се држат за рака и се однесуваат како вечен млад брачен пар.
    Просто им се восхитувам што доспеале до овој степен, и ја задржале заљубеноста.
    Моите се разведени, но и тие имаа до некаде идеален брак (не се разведоа поради неверство, но нмв).
    Така да поединечно од двата пара ќе ги земам вистинските вредности, кои мислам дека треба да се почитуваат за да и јас имам еден ден таков брак со мојот дечко.

    Нема причина зошто на било кој да љубоморам, тоа е знак на слабост и немање самодоверба. На почетокот, дечко ми хрчеше, но тој проблем е надминат. Легнувам пред него, а веќе кога он ќе заспие, јас сум во длабок сон.

    Совет: Гледај тебе да ти е супер, а не за другите како им е и што им е.Зарем сакаш да глумите идеални додека проблемите ги криете под тепих. Фуј!! Не би можела да глумам ни еден ден така, а камоли цел живот!
     
    На softy1, cresa-jagoda, NOVAVON и 4 други им се допаѓа ова.
  14. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.743
    Пол:
    Женски
    Nije lubav sve sto vidis zato pazi kome zavidis :D
     
    На LadyC, Cinderfakinrella, Summerlover и 12 други им се допаѓа ова.
  15. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Jas ne sum ljubomorna na tugji brakovi osobeno na brakot na s i s. Lele fuj fuj grozen brak kade zenata e robinka a mazot se zamisluva sultan sulejman.
    Zavidliva sum koga ke vidan bilo kade zaljuben par bez razlika dali se mazeni ili se decko i devojka, gi gledam i mi diagja da placam...si velam....
    Zosto za site drugi e se ubavo vo ljubovta i zivoto a samo za mene ne e?
    A kojzne i oni nadvor taka izgledàat zaljubeno..... vnatre vo sekoja kika ima barem po 1 problem sto ne maci
     
    На NOVAVON, Згодно Момче, akvarium и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. akvarium

    akvarium Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2014
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    124
    Значи не се работи веќе за љубомора од моја страна, ова веќе е омраза, и погрешно сум се изјаснила, не им љубоморам ГИ МРАЗАМ~! Толку ги мразам зашто се злобни и завидливи, ми се иде да им направам нешто, како е бе луѓе можно до толку на сопствениот син да му љубомориш и да му се ситиш, еве пред некој ден бевме на слава и свекоров почна ете тие луѓе со слабо срце имале лош квалитет на живот и живееле кратко, џабе им било и се да им е средено кога не им е здраво срцето демек, брзо ќе скинат, а пази син му има проблеми со срце и пие лекови. Па колку треба да си идиот па да кажуваш такви работи, колку треба да си завидилив и нечовек,. Сто пати сум му рекла на маж ми, не им се жали ако те боли нешто оди на лекар, они само ти се ситат, да колку и да звучи неверојатно, свекорот е толку огорчено човече, толку исфрустрирано и незадоволно од сопствениот живот, што ете му се сити на син му дека е болен, не измислувам вистина е, и кога он им се жали нешто дома сум приметила одма свекорот е пожив и порасположен зошто он е здрав иако е во години мака нема.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Jas da sum na tvoe mesto voopsto ne bi obvrnila vnimanie na takvi raboti, ama eve stom tolku ti sekira toa eve ti sovet sto da napravis.
    Koga ke pocnat s i s. Da se falat so svojot 'sovrsen' brak ti nasmevni se i reci i nam ni e mn ubavo fala bogu mn si se sakame, (svrti se kon mt i kazi mu) neli duso? Pa kaj na kraj i bakni go pred site:lol: nek vidat:rofl:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.743
    Пол:
    Женски
    Pa zosto vo prviot post me opisa vaka ? Ova e vejke nesto drugo I stvarno sum zaprepastena od ova sto go procitav, zarem postojat vakvi roditeli
     
  19. akvarium

    akvarium Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2014
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    124
    Не знам дали постојат, ама еве некој нека ми објасни како е можно таткото во "доброманерна" смисла да кажува за некој човек, кој што бил болен од истата болест од која пати син му, и како тој човек, ете гретота бил и џабе му било све да му е наредено во животот, кога е болен, и ете починал на крај.
    Можно ли е ова да се свати во добронамерна смисла, јас сметам не може, ова е кажано од крајна злоба и завидливост, свекорот е крајно исфруструрано и незадоволно човече, како што кажав постојано се караат со свекрва ми, иако она се фали многу и него го фали, ама вака приватно по дома увек се на "нож" она му пушта водичка, демек ете он најубав бил ваму таму, ама од друга страна му ја вади душата, и човеков не сака да ја види, но батали тоа гајле ми е што сакаат нека си прават, но свекоров се гледа дека е злобен и не само за ова во повеќе наврати сум приметила, мм не приметува оти он мисли нели татко му е не е можно да му мисли лошо и слично., и не викам оти му мисли, но убедена сум дека потајно се сити, и подутешува од состојбата на син му.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Ти си истата таа што спие во одделна соба од маж и,истата чииј што маж барал претерано мн секс,водеше евиденција ако добро памтам и истата таа што се жалеше у друга тема како на маж ти му е преголем па не ти се убави поради тоа односите.
    Мене еве нешто не ми штима во оваа приказна.Твојот револт иде од друго нешто ;)
     
    На LadyC, Cinderfakinrella, manako1 и 2 други им се допаѓа ова.