Љубопитност

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 10 јули 2010.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.089
  Пол:
  Женски
  Колку сте љубопитни?
  Дали сметате дека тоа е добра или лоша човечка особина?

  Јас за мене можам да кажам дека сум премногу љубопитна личност :$ Се ме интересира, што, кога, каде :$ Ако не слушнам нешто убаво, мора да ми се повтори, ако се случува нешто јас веднаш во првиот ред :D Ми се чини и со Пандорината кутија да ме остават, ќе ја отворам :D
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.758
  Љубопитна ми е средно непишано име :D
  Ете и јас како тебе, се сакам да знам, се ме интересира, јас за СЕ мора да сум информирана, ако не сум - смак света :D :D
  Не можам да ја класифицирам ни како добра ни како лоша особина од таа причина што се што е претерано секако дека не чини, па така и љубопитноста. Некои работи едноставно не треба да не засегаат, па сега ако ние се фатиме за нив како пијан за плот, ќе испадне дека си го пикаме носот кај што не ни е работа. И мене ми пречат луѓе што се пикаат на пример во мојата интима. Јас во туѓата не чепкам (освен кај најблиските), не сакам некој ни во мојата да рошка.
   
  На CoverGirl10 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  57
  Е љубопитна сум. Ама се сакам да знам. :lol: А и другите не ги осудувам се до оној момент кога и јас ќе им станам тема на разговор. Тогаш се тие озборувачки, портарки итн, итн.
   
 4. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.083
  Охххх не да суум љубопитна!Се да дознаам..и додека не дознаам нешто ме пецка од внатре :lol: :lol:
   
 5. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  Љубопитна во границите на нормалата.
  За некои работи за кои сакам да знам и те како сум љубопитна , всушност за многу работи сакам да знам и затоа се вбројувам во љубопитна личност.Ако е претерана е лоша, ако е со мера добра.
  Љубопитна сум, но не сакам да се мешам насекаде и да копам во туѓи животи.
  Тоа што треба да го знам, го дознавам благодарение на мојата љубопитност.
   
 6. barbiegirl

  barbiegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  48
  Се што ме интересира ќе си дознаам па кој како сака нека ме сфати :lol:
   
 7. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.829
  Пол:
  Женски
  Јас сум љуботпитна ама со мера. Ако нешто ептен ме заинтересира ќе пробам да дознаам што како, ама сепак не се акам толку што е можно повеќе да дознаам. Не забележувам многу кој што носи, кој што рекол, кој зошто рекол, дали имал дечко или не, ништо од тоа, дури моево не е од љубопитност туку ете некогаш да разберам нешто или да знам едноставно. Муабет да направам. :?: :D
   
 8. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.170
  Пол:
  Женски
  Како и Кате,ќе кажам дека сум љубопитна со мера,не секогаш сакам да знам се,немам намера, нити љубопитност да се мешам во туги животи.Мислам дека нема човек што не е љубопитен,како и тоа дека не е баш негативна особина,но негативна е ако некој премногу се меша во туги животи,затоа што и тоа го имам видено,нормално е човек да е љубопитен,но премногу не е убаво,затоа што има работи за кои можеме и за кои ни е дозволено да дознаеме,но има и работи за кои на преголемата љупобитност не и е место.
   
 9. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.352
  Љубопитност, како би опстојале ние без неа? Мора да постои нешто кое што ќе не влече да дознаваме, се повеќе и повеќе. Но не зборувам за навлегување во нечија приватност, туку љубопитноста кон предмети, еве компјутерот на пример, мора да си љубопитен ако сакаш да го изучиш целосно, или некој друг предмет, и слично. Јас сум љубопитна, да но со граници. Без навлегување во туѓи животи, што кој како и слично.
   
 10. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.726
  Допаѓања:
  5.142
  Не сум баш љубопитна, понекогаш дури и си мислам дека не е нешто во ред со мене :?: Е сега, нормално дека сакам да дознаам зошто сите се смеат,а јас не сум слушнала или сл. но тие трачарења, глупости, ретко ме интересираат. :talk:
   
 11. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.488
  Љубопитна сум, ама не во смисла што правеле/прават/ќе направат другите, туку во смисла на експериментирање, самотестирање, запознавање, спознавање, ризикување.

  За тоа дали е добра/лоша човечка особина би прокоментирала дека се‘ што е претерано не е убаво.
   
 12. Ferhunde-L

  Ferhunde-L Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  14
  Љубопитна сум за се она што ме интересира. Несакам да се мешам во туѓи животи. Поздрав ;)
   
 13. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.658
  Не се мешам и јас во туѓи животи.
  Тоа го прават само луѓе без работа!
  А за љубопитноста... :wasntme:
  Љубопитна сум,но секогаш го наоѓам вистинскиот начин да извлечам што и да било од луѓето,без да забележат дека им копам по животот! :devil: :D
  Па скорпија сум,разберете.. :D
   
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.966
  Допаѓања:
  23.151
  Пол:
  Женски
  Не сум многу љубопитна.
   
 15. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  114
  Премногу сум љубопитна, сакам се да знам..
   
 16. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  388
  :y: :y: :y:
   
 17. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.713
  Допаѓања:
  5.046
  Пол:
  Женски
  Curiosity killed the cat :shake:
  eх таа љубопитноста најлоша особина ми е , сакам се да знам , а потоа се каам што сум дознала :headbang:
   
 18. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.879
  Исто! Се ме интересира, потоа си викам некои работи е подобро да не се дознаат. И си правам филмови, фантазирам глупости и почнувам да живеам во шпанска серија |( Ради таа моја љубопитност и потоа филмање го имам доведено дечко ми до солзи ;( Затоа што ни крив ни должен на глава му се качив со глупости :(
   
 19. LaLy

  LaLy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  40

  Da isto kao mene :D :D :D Isto skorpija sum
  Imam nekoja prirodna veshtina se da doznaam bez da znaat deka za toa sum zainteresirana :)
  A za ljubopitnosta sum Preterano ljubopitna duri i me karaat ponekogash.Ama sho da se pravi ja ko sho zhiveam vo mal grad sakash nejkjesh se se doznava |(
  Ama znaete kako velat...Couriosity killed the cat!
   
 20. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  92
  Љубопитна сум во границите на нормалата....Но имам една другарка која е претерано љубопитна и морам да кажам дека таквата љубопитност воопшто не ми се допаѓа...Ако некој каже нешто таа мора да го знае.Што,што рече?А девојчето ми се обраќа мене и не сака да коментира пред неаа таа мора се да знае...ќе дојде кај мене дома и ќе почне да ми чепка по стварите...Ваквата љубопитност во никој случај не е добра...Дури би го нарекла болест!