1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубопитност

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 10 јули 2010.

  1. WildAngel

    WildAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    108
    Да, љубопитна сум и за нешто што ме мене интересира се ке направам за да дознаам, а тој/таа нема да имаат поим за тоа. :lol: :lol: :)
     
  2. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Љубопитна сум и тоа многу.....дури ме интересира и зошто тој човекот барал цевче и сок од портокал во тој вицот со " некажувај на никого - и рецепционерот не кажал" : :)
     
  3. butterfly.mimi

    butterfly.mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    102
    Многу сум љубопитна СЕ сакам да знам, да слушнам, да видам... :D
     
  4. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Ете и јас сум премногу љубопитна, интересно ми е да дознавам нешто за приватниот живот на луѓето, па не за џабе сакав да бидам психолог... понекогаш сакам да бидам невидлива и онака без никој да ме примети да следам се... а иначе па за некоја моја битна личност обавезно изигравам детектив и нема нешто што неможам да дознаам, интуиција голема :P
     
  5. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Па и не сум баш љубопитна. :)
    Како велат, љубопитноста ја убила мачката. :)
     
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Така велат, да.
    Но јас велам: ја убила мачката, но не и жената :)
     
    На marama, Angelche и Wild.Child им се допаѓа ова.
  7. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    за кој како што направил, не сум толку заинтересирана.

    Ама да стои магионичар пред мене и ако не го утепам од прашања како ги прави триковите мислам крај на светот ќе е.
    или ако има некој ѕид и неможам да видам што има зад него...
    ке се искачам макар и 100 пати да паднам.
    Темпераментноста и љубопитноста ми се поврзани. :devil:
     
  8. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    по љубопитно суштество нема, ја сум таа што ја нервира околината со што, како, зошто, се` морам да знам, и точно е тоа дека љубопитноста ја убила мачката, сум си осетила на своја кожа, ама ја си имам друга изрека Curiosity Kills The Cat, But It Helps The Tiger To Live :)))
     
  9. alisa222

    alisa222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    46
    :wasntme:Претерано сум љубопитна и многу им пречи на лугето што се околу мене. Често препрашувам за да дознаам нешто и тоа многу му пречи на дечко ми и постојано ми вика дека морам да ја искорнам таа особина. Но барем имам и една позитивна страна во врска со љубопитноста а тоа е што не сум љубопитна за туѓите животи односно некој кој не ми значи и не ме интересира кој што прави и со кој и зашто е ,едноставно целата моја љубопитност е пренасочена само на лугето со кои се дружам, и кои ми се блиски. :) ;) :?:
     
  10. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.574
    Пол:
    Женски
    Љубопитна сум, но не претерано. сакам да знам речиси се за луѓето што ми се блиски и тогаш знам дури и да ги гњавам. Но, некои работи ми доаѓаат и сами, па често дечко ми ми вели, аман бе од кај знаеш се? Епа, така си знам јас. :lol: Ако некој ми спомне нешто, а не ми докаже е тек тогаш правам целосна истрага :rofl:
     
  11. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344
    љубопитноста би ја ставила во добри особини доколку е во нормала а не претерано,па и не е интересно се да знаеш треба да има некоја мистерија која ја проучуваш 8)
    љубопитна сум ама во нормални граници,многу и не се замарам кој е кој и што направил,ама 50% сум.
     
  12. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Љубопитноста некогаш помага, некогаш одмага.
    И јас сум мноооогу љубопитна личност. Честопати ми рекле „чувај си го носот подалеку“ - изрека од старите.
    Сакам да знам се’: што се случило, кога се случило, зошто се случило, како се случило, поради што, кој учевствувал... некои можеби тоа ќе го сфатат ко трачање.... но јас не мислам така. Тоа што ќе го дознаам не го раскажувам на сите. Сакам само да знам се’, ама ќе си го чувам за себе, ако треба ќе кажам...
    Љубопитноста ми помага во учењето... навистина професорите ценат кога се интересираш повеќе за предметот и нови работи... :)
     
  13. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Па можам да кажам дека сум љубопитна личност, но некако мислам дека љубопитноста малку ми се намали, порано пољубопитна бев, повеќе се интересирав за се и сешто :lol: . Инаку мислам дека е добра човечка особина, но во умерени граници. Се што е над нормалата преминува во негативна :lol:
     
  14. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    зависи за што си љубопитна... :)
    јас на пр. кога ке видам убаво нашминкано девојче, MORAM да ја прашам што марки користи и како го направи тоа :P
     
  15. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    многу сум љубопитна :$
    Мисам дека и и добра и лоша човечка особина :$
    Многу ме копка одватре се да дознам: каде, што, како, кога :$
     
  16. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Прво, не сум скоро воопшто љубопитна за тоа како луѓето околу мене си го живеат животот кој со кого, каде, како и што, баш како за инает што не оговарам пак луѓето се желни да ми пренесуваат информации :lol: , на некој начин сигурни им се тие информации кај мене. На неколку пати се имам за жал вовлечено во вакви ситуации и навистина се трудам максимално да се оградам и да не навлегувам, блиските знаат дека и кога посочувам пример не го кажувам конкретниот лик т.е. учесник за кој зборувам туку само ја изнесувам ситуацијата.

    Станувам љубопитна кога се сомневам во некоја личност, тогаш сум попретпазлива и повеќе следам како и што се однесува и со голема точност согледувам дека сум била во право за најголемиот дел сомнежи т.е. дека биле основани.

    Многу сум пак, од друга страна, љубопитна кога е во прашање стекнувањето некое знаење неуморно барам информации од сите постоечки извори кога ќе се фасцинирам од некоја наука или пак сум претерано љубопитна за крајот на книгите и понекогаш убрзано ги читам поради тоа, ова ама ич не си го почитувам кај себе.
     
  17. bonbona92

    bonbona92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    128
    Е многу сум љубопитна :worried: Што не е убаво. Се сакам да знам ама баш се.. Кој, како, зошто.. Сите ми викаат нечини ама попусто не ми е мирна душата ако не се распрашам :D
     
  18. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Љубопитна сум, многу.
    Носот го пикам во секоја манџа. :lol:

    Ниту јас самата не знам дали е тоа добро или не, но ете - природата ме направила таква.
    Се’ интересирам за се’ , сакам да знам се’ . Но, тоа сум јас. Тие што вистински ме сакаат - ја сакаат и мојата љубопитност и не им се смачува од моите прашања.

    А најмногу мразам кога некој ќе каже „ЕЕЕ!!“ и кога ќе прашаш „Што е?“ ти вика „Ништо бре“ . Епа, тогаш зошто извикуваш бре човек? Така само ми се разгорува љубопитноста. Но, не смее да ја смени темата додека не одговори што било. :D Тоа е, љубопитна сум.
     
  19. Emma.Sun

    Emma.Sun Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    62
    Не сум многу љубопитна.. т.е. зависи ако се работи за некоја особа што мене ми е драга блиска да .. сакам да знам за неа.. затоа што така и на некој начин ке ја запознаам ..
    Како и да е сметам дека во денешно време не е добра особина затоа што сите се љубопитни и лицемерни.. секој за секого се распрашува шо како и не сии го живее својот живот туку на другиот.. сметам дека љубопитноста поисе треба да си ја задрзиме за себе .. ако би биле поише љубопитни за самите себе и што ни се случува околу нас.. работите ќе бидат поинакви ! :)
     
  20. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Љубопитна сум, ама зависи за што. Не си го пикам носот кај што не треба, не се интересирам многу за туѓите животи, ама сакам да дознавам нови работи и се интересирам за многу теми. Според мене е ок да си љубопитен, но се во границите на нормалата.